Вземане предвид присъдите, постановени в други държави, в хода на новообразувани наказателни производства

Всяка държава от ЕС следва да признава, че присъдите, постановени в други държави от ЕС, имат същата сила, като тези, постановени от собствените им съдилища.

АКТ

Рамково решение 2008/675/ПВР на Съвета от 24 юли 2008 година за вземане предвид присъдите, постановени в държавите-членки на Европейския съюз, в хода на новообразувани наказателни производства

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ТОВА РАМКОВО РЕШЕНИЕ?

С това рамково решение се установяват критериите, при които предишни присъди, постановени в дадена държава от ЕС, се вземат под внимание в хода на наказателни производства в друга държава от ЕС срещу същото лице, но за различни деяния.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В хода на новообразувани наказателни производства държавите от ЕС трябва да гарантират, че предишни присъди, постановени в друга държава от ЕС, се вземат под внимание при същите условия като предишните присъди, постановени в тяхната собствена държава.

Тези предишни присъди трябва да се вземат под внимание както в досъдебната фаза на наказателното производство и по време на самото съдебно производство, така и при изпълнение на присъдата. Следва да им бъде отдадено необходимото внимание, особено във връзка с приложимите процедурни правила, свързани със:

Когато предишни присъди се вземат под внимание от държавата от ЕС, провеждаща новообразуваното производство, това не трябва да има за последствие намеса, отмяна или преразглеждане на предишните присъди.

Действието на рамковото решение може също да бъде ограничено, ако престъплението, за което се провежда новообразуваното производство, е извършено преди налагането или окончателното изпълнение на предишната присъда. Държавите от ЕС не трябва да прилагат националните си правила при налагане на присъди, когато прилагането на тези правила за чуждестранни присъди би имало за последствие ограничаването на съдията при определяне на присъдата в новообразуваното производство. Съдилищата обаче трябва да гарантират, че те вземат под внимание такива предишни присъди за други цели.

В доклад от 2014 г. относно прилагането на рамковото решение е отчетена неговата добавена стойност за насърчаване на взаимното доверие в наказателното право и съдебните решения в европейското пространство на правосъдие. В него обаче е констатирано, че съществуват значителни различия по отношение на нивото на съответствие сред държавите от ЕС, които са приложили решението. Установено е, че 13 от 22 държави от ЕС имат задоволителни разпоредби по прилагане.

На 1 декември 2014 г. Обединеното кралство (1) уведоми Комисията, че желае да участва в рамковото решение. Това бе потвърдено с Решение 2014/858/EС на Комисията.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

През 2012 г. с Решение 2009/316/ПВР на Съвета е създадена една компютризирана система, наречена Европейска информационна система за съдимост (ECRIS). Тя позволява на държавите от ЕС бързо и лесно да обменят информация относно наказателни присъди. ECRIS гарантира прилагането на практика на рамковото решение.

За повече информация вж. страниците„Европейска информационна система за съдимост (ECRIS)“от уебсайта на Европейската комисия.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Рамково решение 2008/675/ПВР на Съвета

15.8.2008 г.

15.8.2010 г.

OВ L 220, 15.8.2008 г., стр. 32-34

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно прилагането от страна на държавите членки на Рамково решение 2008/675/ПВР от 24 юли 2008 г. за вземане предвид присъдите, постановени в държавите - членки на Европейския съюз, в хода на новообразувани наказателни производства (COM(2014) 312 final от 2.6.2014 г.).

Решение 2014/858/EС на Комисията от 1 декември 2014 година относно нотификацията от страна на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за желанието му да участва в актовете на Съюза в областта на полицейското сътрудничество и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, които са приети преди влизането в сила на Договора от Лисабон и които не са част от достиженията на правото от Шенген (ОВ L 345, 1.12.2014 г., стр. 6-9).

последно актуализация 10.06.2015



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.