Споразумение за Европейското икономическо пространство

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 94/1/ЕО, ЕОВС за сключване на Споразумението за Европейското икономическо пространство

Споразумение за Европейското икономическо пространство

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Съвместни органи

Със споразумението бяха създадени няколко съвместни органа на ЕИП, които до голяма степен са огледални на институциите на ЕС:

Освен това:

Как законодателството на ЕС се превръща в законодателство на ЕИП?

Участие в програми и агенции на ЕС

Финансови аспекти

По силата на споразумението членовете на ЕАСТ допринасят за намаляването на икономическите и социални различия между регионите на ЕИП — понастоящем 16 държави от ЕС се възползват от това. Тези безвъзмездни помощи на ЕИП се финансират съвместно от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, като всяка предоставя средства в зависимост от своя размер и богатство.

В допълнение към вноските на трите държави от ЕАСТ за оперативните разходи по програмата на ЕС те плащат административни разходи на Комисията (например офис пространство, срещи и т.н.).

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Споразумението за ЕИП беше подписано през 1992 г. между тогавашните 12 държави от ЕС и 6 държави от ЕАСТ: Австрия, Финландия, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швеция и Швейцария, въпреки че по-късно Швейцария реши да отхвърли споразумението. То влезе в сила през 1994 г. През 1995 г. три от държавите от ЕАСТ (Австрия, Финландия и Швеция) се присъединиха към ЕС. Споразумението постепенно беше адаптирано, така че да се отчете присъединяването на 10-те държави към ЕС през 2004 г., на другите две през 2007 г. и най-накрая — на Хърватия през 2013 г.

За допълнителна информация, вж.:

АКТ

Решение 94/1/ЕО, ЕОВС на Съвета и на Комисията от 13 декември 1993 година за сключване на Споразумението за Европейското икономическо пространство между Европейските общности, техните държави членки и Република Австрия, Република Финландия, Република Исландия, Княжество Лихтенщайн, Кралство Норвегия, Кралство Швеция и Конфедерация Швейцария (ОВ L 1, 3.1.1994 г., стр. 1)

Споразумение за Европейското икономическо пространство — Заключителен акт — Съвместни декларации — Декларации от правителствата на държавите членки на Общността и държавите от ЕАСТ — Договорености — Съгласувани протоколи — Декларации от една или няколко от договарящите се страни на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ОВ L 1, 3.1.1994 г., стр. 3—522)

Последващите изменения на споразумението са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 24.05.2016



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.