Икономически и паричен съюз на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 119 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Член 140 от Договора за функционирането на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЧЛЕНОВЕ 119 И 140 ОТ ДОГОВОРА ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Първите два етапа от ИПС са приключени за всички държави членки, но последният етап все още не е. Към днешна дата едва 20 от държави членки, наричани общо „еврозона“, са приели еврото за своя валута.

Преход към еврото

Европейска централна банка

ЕЦБ играе важна роля в ИПС. Тя определя самостоятелно паричната политика на държавите членки от еврозоната. Освен това тя има изключителното правомощие да разрешава емитирането на евробанкноти. Държавите членки могат да емитират монети, но ЕЦБ трябва първо да одобри годишното количество, което ще се емитира.

Първите държави в еврозоната

Разширяване на еврозоната

Изключения

Дания е приложила правото на неучастие в ИПС, като подробностите за това са описани в Протокол № 16 към Учредителните договори за ЕС. Дания си е запазила възможността да прекрати своите договорености за освобождаване и да внесе искане за приемане на еврото, но не е изявила подобно намерение.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Референтна парична единица. Пари в безналична форма, поради което те не са в обръщение под формата на банкноти и монети.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VIII — Икономическа и парична политика — член 119 (предишен член 4 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 96—97).

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял VIII — Икономическа и парична политика — Глава 5 — Преходни разпоредби — Член 140 (предишни член 121, параграф 1, член 122, параграф 2, второ изречение и член 123, параграф 5 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 108—110).

последно актуализация 23.02.2023