Европейски механизъм за финансово стабилизиране

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 407/2010 за създаване на европейски механизъм за финансово стабилизиране

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се определят условията и процедурите за предоставяне на финансова помощ от Европейския съюз (ЕС) на държава — членка на ЕС, която поради събития извън нейния контрол изпитва сериозно икономическо или финансово смущение или е изправена пред такава заплаха.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Финансова помощ

Помощта е под формата на заем или кредитна линия* на съответната държава членка. За тази цел Европейската комисия може да сключва договори от името на ЕС за заеми на капиталовите пазари или от финансови институции в съответствие с решение, прието от Съвета на Европейския съюз с квалифицирано мнозинство.

Процедура

Съвместно с Комисията и в сътрудничество с Европейската централна банка държавата членка, която иска помощ, извършва оценка на своите финансови нужди. След това тя изпраща на Комисията проект на програма за икономическо и финансово възстановяване.

Решението за предоставяне на кредитна линия съдържа следната информация:

Комисията проверява през редовни интервали дали икономическата политика на държавата членка бенефициер е в съответствие с програмата за преустройство и с условията, определени от Съвета за продължаване на финансовата помощ, която се предоставя на вноски.

Съвместимост с други механизми за финансова подкрепа

Европейският механизъм за финансово стабилизиране (ЕМФС) е съвместим с механизма за осигуряване на средносрочна финансова подкрепа за платежния баланс. Освен това той не изключва използването на финансови средства от източници извън ЕС, например Международния валутен фонд.

Бюджет на ЕМФС

ЕМФС се финансира от бюджета на ЕС. Комисията е оправомощена да заема от името на ЕС средства на финансовите пазари на обща стойност, непревишаваща 60 млрд. евро. Заемите се гарантират от бюджета на ЕС.

ЕМФС бе активиран за Ирландия и Португалия, като бе отпусната обща сума от 46,8 млрд. евро (22,5 млрд. евро за Ирландия и 24,3 млрд. евро за Португалия), която се изплаща за период от 3 години (2011—2014 г.).

През юли 2015 г. ЕМФС бе използван за предоставяне на краткосрочна помощ (междинен заем) на Гърция, на стойност от 7,16 млрд. евро.

Въведени са специфични договорености, които обхващат държавите извън еврозоната.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 13 май 2010 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) надгражда постигнатото по ЕМФС и Европейския инструмент за финансова стабилност, двата инструмента, въведени временно след кризата с държавния дълг, и с които той съществува днес паралелно.

След време ЕМС ще стане основният механизъм за подпомагане на държавите от еврозоната, които изпитват временни затруднения при заемането на парични средства на финансовите пазари поради равнищата на своя дълг. Неговият първоначален максимален капацитет за отпускане на средства бе 500 млрд. евро въз основа на капитал от 704,8 млрд. евро. ЕМС се финансира от държавите членки съгласно алгоритъма за вноските в капитала на Европейската централна банка*.

Заемите се финансират от ЕМС чрез заемане на средства на финансовите пазари и те се гарантират от неговите акционери (държавите от еврозоната). Заемите се предоставят при строги условия, включително възстановяването на публичните финанси до устойчиви нива.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Кредитна линия. Правомощие, предоставено от Съвета по предложение на Комисията на държава членка, за теглене на финансови средства от ЕМФС до определен таван за определен период от време.
Алгоритъм за вноските в капитала на Европейската централна банка. Този алгоритъм се изчислява така, че да се отрази дела на съответната държава членка в общото население и брутния вътрешен продукт на ЕС. Тези два фактора имат еднаква сила.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (EС) № 407/2010 на Съвета от 11 май 2010 година за създаване на европейски механизъм за финансово стабилизиране (OВ L 118, 12.5.2010 г., стр. 1—4).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 407/2010 на Съвета са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 02.06.2022