Морска безопасност в ЕС: правила и стандарти за проверката на кораби и за дейностите на морските организации

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2009/15/EО относно общите правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби и за съответните дейности на морските администрации

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

С нея се определят правилата и условията, при които държава от Европейския съюз (ЕС), в качеството си на държава на флага, може да упълномощи призната организация* да извършва задължителни проверки и освидетелстване от нейно име.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Упълномощаване на признати организации

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че техните администрации прилагат съответните международни конвенции* по отношение на проверката и освидетелстването на кораби, плаващи под техен флаг.

Държава от ЕС може да упълномощи организации да извършват изцяло или частично проверките и прегледите, свързани с издаването или подновяването на задължителните свидетелства* на корабите. Тя трябва да възложи тези задължения само на признати организации.

Задълженията, свързани с издаването на свидетелствата за радиобезопасност на товарни кораби, могат обаче да бъдат възложени на одобрени частни структури, които разполагат с достатъчен експертен опит и квалифициран персонал.

Държавите от ЕС не трябва да отказват да упълномощят признати организации. Те могат обаче да решат да ограничат броя на организациите, които да бъдат упълномощени, въз основа на обективни и недискриминационни критерии.

Организациите, установени в държави извън ЕС, могат да бъдат признати на равнище ЕС и впоследствие да бъдат упълномощени от администрациите на държавите от ЕС. В тези случаи може да се изискват взаимни договорености относно упълномощаването.

Работни взаимоотношения

Когато държава от ЕС упълномощи призната организация, тя установява „работни взаимоотношения“ с нея. Те се уреждат със споразумение, което съдържа клаузи относно финансовата отговорност, периодичните одити на задълженията, случайните и щателните проверки на корабите и задължителното докладване на информацията, свързана с класа („клас кораби“ е група от кораби с един и същ проект). От упълномощените организации може да бъде изискано да имат местно представителство в съответната държава.

Държавите от ЕС трябва да информират Европейската комисия за работните взаимоотношения, които са установили.

Дадена държава от ЕС може да спре или да оттегли упълномощаването на призната организация, ако тя прецени, че организацията вече не отговаря на условията за изпълнение на своите задължения.

Мониторинг

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че признатите организации, които действат от тяхно име, изпълняват ефективно своите задължения. Те следва да извършват мониторинг на организациите на всеки 2 години и да информират другите държави от ЕС и Комисията за резултатите от дейностите по провеждане на мониторинг.

Когато извършва мониторинг на кораби в качеството си на пристанищна държава, съответната държава от ЕС трябва да информира Комисията и останалите държави от ЕС, ако:

Държавата от ЕС следва да докладва само случаите, когато кораби представляват сериозна заплаха за безопасността и околната среда, или когато има доказателства за особено небрежно отношение от страна на признатата организация. Организациите трябва бъдат информирани, за да могат да предприемат необходимите коригиращи мерки.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 17 юни 2009 г. и трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите от ЕС до 17 юни 2011 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Тази директива беше приета едновременно с Регламент (ЕО) № 391/2009 относно общи правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби. С тези инструменти се отменя Директива 94/57/EО. С регламента се създава система за лицензиране на равнище ЕС, което е предпоставка за упълномощаване на организациите от страна на държавите от ЕС в контекста на Директива 2009/15/ЕО.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Призната организация: организация, призната в съответствие с Регламент (ЕО) № 391/2009 относно общи правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби (вж. раздел „Обща информация“).
Международни конвенции: Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море от 1 ноември 1974 г. (SOLAS 74), с изключение на глава XI-2 от анекса към нея; Международната конвенция за товарните водолинии от 5 април 1966 г.;Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби от 2 ноември 1973 г. (MARPOL), заедно с протоколите и измененията към нея, както и свързаните с нея кодекси със задължителен характер във всички държави от ЕС, с изключение на част 2, параграфи 16.1, 18.1 и 19 от Кодекса за изпълнение на инструментите на Международната морска организация (ММО) и част 2, раздели 1.1, 1.3, 3.9.3.1, 3.9.3.2 и 3.9.3.3 от Кодекса на ММО за признатите организации, в тяхната актуална версия.
Задължително свидетелство: свидетелство, издадено от или от името на държава на флага в съответствие с международните конвенции.
Свидетелство за клас: свидетелство за годността на кораб за конкретна употреба или услуга, издадено в съответствие с правилата и процедурите на признатата организация.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2009/15/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година относно общите правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби и за съответните дейности на морските администрации (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 47—56)

Последващите изменения на Директива 2009/15/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 391/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година относно общи правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 11—23)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 19.02.2021