Конвенция за продоволствено подпомагане

Европейският съюз (ЕС) допринася за задоволяването на нуждите от храни и продоволствия на най-уязвимите държави извън ЕС. Тази конвенция прави координирането на донорите на това подпомагане по-експедитивно и по-ефективно на глобално равнище.

ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

Решение 2012/738/EС на Съвета за сключване от името на Европейския съюз на Конвенцията за продоволственото подпомагане

РЕЗЮМЕ

За какво става въпрос?

Конвенцията за продоволствено подпомагане, последното от серия от споразумения между донори, има за цел да осигури подходящо и ефективно продоволствено подпомагане за уязвимо население в допустимите държави на основата на установени нужди.

Целта на конвенцията е да:

В съответствие с политиката за хуманитарното продоволствено подпомагане на ЕС конвенцията има за цел да подобри достъпа на уязвимо население до и консумацията на подходяща, безопасна и питателна храна на основата на правилен анализ на нуждите.

Какво се е променило?

По силата на конвенцията страните споделят информация, сътрудничат си и осъществяват връзка едни с други. Освен това тя служи за дискусионен форум, който им позволява да обменят информация с други заинтересовани страни по въпроси, например изведените поуки при реализирането на определен вид програма, за да помогне да се гарантира, че техните ресурси са използвани в максимална степен.

Функциониране: всяка държава приема да поеме минимален годишен ангажимент за продоволствено подпомагане, изразен като стойност или количество. Този ангажимент се поема под формата на субсидия, когато това е възможно.

Посочено е ясно, че продоволственото подпомагане не може да се обвързва по какъвто и да било начин със стопански износ на земеделски продукти или на други стоки и услуги за държавите реципиенти.

Приносът може да се предоставя:

Допустимите държави включват:

Обща информация: Европейският съюз е страна по Международното споразумение за зърното, което включва 2 отделни правни инструмента: Конвенцията за търговия със зърно и Конвенцията за продоволствено подпомагане. Другите подписали страни включват САЩ, Австралия, Канада, Япония и Швейцария.

Определение

* продоволствена сигурност: Световната среща на високо равнище по въпросите на храната през 1996 г. дефинира продоволствената сигурност като съществуваща, „когато всички хора по всяко време имат достъп до достатъчно количество, безопасна, питателна храна, за да водят здравословен и активен живот“.

ЗА СПРАВКА

Законодателство

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник

Решение 2012/738

13.11.2012 г.

-

OВ L 330, 30.11.2012 г.

СВЪРЗАНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

Решение 2011/339/EС на Съвета от 27 май 2011 година за определяне на позицията, която да бъде взета от Европейския съюз в рамките на Комитета за продоволствена помощ по отношение на удължаването на срока на действие на Конвенцията за продоволствената помощ от 1999 г .

Решение 2010/316/ЕС на Съвета от 3 юни 2010 година за установяване на позицията, която да бъде приета от името на Европейския съюз в рамките на Комитета за продоволствена помощ по отношение на удължаването на срока на действие на Конвенцията за продоволствената помощ от 1999 г .

Решение 2011/224/EС на Съвета от 31 март 2011 година за установяване на позицията, която да бъде взета от Европейския съюз в рамките на Международния съвет по зърното, по отношение на удължаването на срока на действие на Конвенцията за търговията със зърно от 1995 г .

Решение 2000/421/EО на Съвета от 13 юни 2000 година относно сключването от името на Европейската общност на Конвенцията за продоволствената помощ от 1999 г .

последно актуализация 10.03.2014