СТО: споразумение по търговията със стоки

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 94/800/ЕО на Съвета относно сключването от името на ЕС на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.) — аспекти, свързани с търговията със стоки

Уругвайски кръг на многостранните търговски преговори (1986—1994 г.) — Споразумение за създаване на Световната търговска организация (СТО)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО И НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

С решението се одобрява от името на Европейската общност (сега Европейски съюз (ЕС) споразумението, с което бе създадена Световната търговска организация (СТО).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Многостранното споразумение по търговията със стоки включва Общото споразумение от 1994 г. относно тарифите и търговията (ГАТТ) и 13 секторни споразумения. Те обхващат 4 области:

ДОСТЪП ДО ПАЗАРА

Общо споразумение относно тарифите и търговията (ГАТТ) (1994 г.)

Протокол от Маракеш

С Протокола от Маракеш към ГАТТ (1994 г.) списъците на отстъпките и задълженията за стоките, договорени по време на Уругвайския кръг, се включват в ГАТТ (1994 г.) и се установяват тяхната автентичност и условията за изпълнението им.

Промишлени стоки

Селскостопански продукти

Текстилни продукти и облекло

Свързани с търговията инвестиционни мерки (СТИМ)

ПРАВИЛА ОТНОСНО НЕТАРИФНИТЕ МЕРКИ

Технически пречки пред търговията

Санитарни и фитосанитарни мерки

МИТНИЧЕСКА И ТЪРГОВСКА АДМИНИСТРАЦИЯ

Митническо остойностяване

Предекспедиционна проверка

Правила за произход

Процедури по лицензиране на вноса

Улесняване на търговията

Споразумението за улесняване на търговията има за цел да улесни движението, освобождаването и митническото оформяне на стоки, включително стоки под режим на транзит, чрез ефективно сътрудничество между митническите и други съответни органи за улесняване на търговията.

МЕРКИ ЗА ЗАЩИТА НА ТЪРГОВИЯТА

Антидъмпингови мерки

Субсидии и изравнителни мерки

Защитни мерки

ПЛУРИЛАТЕРАЛНИ СПОРАЗУМЕНИЯ

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕШЕНИЕТО И СПОРАЗУМЕНИЕТО?

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.: ЕС и СТО (Европейска комисия).

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Антидъмпингови мерки: мерки, като например определени мита, налагани за внос в ЕС на „дъмпингови продукти“, т.е. продукти, които се изнасят за ЕС на по-ниска цена от тази на вътрешния пазар.
Aнтисубсидийни мерки: мерки, като например изравнителни мита (които неутрализират отрицателните въздействия на субсидиите), налагани от ЕС на внос, който се субсидира и по този начин вреди на промишления отрасъл на ЕС, който произвежда същия продукт.
Защитни мерки: тези мерки се въвеждат, когато разследване на Европейската комисия установи, че вносът се е увеличил толкова много, че причинява (или застрашава да причини) сериозни вреди на производителите в ЕС. Това са временни мерки, като например квоти, прилагани към вноса, с цел да се предложи на индустрията в ЕС време, за да направи необходимите промени.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 94/800/EО на Съвета от 22 декември 1994 година относно сключването от името на Европейската общност, що се отнася до въпроси от нейната компетентност, на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.) (ОВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 1—2)

Уругвайски кръг на многостранните търговски преговори (1986—1994 г.) — Споразумение за създаване на Световната търговска организация (ОВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 3—10)

последно актуализация 18.04.2017