Правата на децата и въоръжените конфликти

РЕЗЮМЕ НА:

Насоки на ЕС относно децата и въоръжените конфликти

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА НАСОКИТЕ?

Те задължават ЕС да решава проблемите, свързани с кратко-, средно- и дългосрочното въздействие на въоръжените конфликти върху децата.

Целта им е да убедят правителствата и организациите по света да прилагат хуманитарното право и да спазват правата на човека, за да защитят децата от последиците на въоръжените конфликти.

Освен това те целят да прекратят набирането на деца във въоръжени сили и да сложат край на безнаказаността на престъпленията срещу деца.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Според UNICEF 1 от всеки 10 деца в света живее в зони, засегнати от въоръжен конфликт, което застрашава оцеляването, развитието и възможностите им в живота. Съществува международно законодателство за решаване на този проблем, включително Конвенцията за правата на детето (КПД). Като част от нея Факултативният протокол относно участието на деца във въоръжени конфликти има за цел да противодейства на ситуациите, при които деца са засегнати от въоръжени конфликти.

Целта на ЕС и членуващите в него държави е да вземат предвид и координират действията си с други органи, като например специалния представител на генералния секретар на ООН за децата и въоръжените конфликти и работната група на Съвета за сигурност на ООН за децата и въоръжените конфликти, с оглед максимално увеличаване на въздействието им. Други свързани стандарти относно правата на човека и хуманитарното право, които ръководят действията на ЕС да предприема ефективни мерки за защита на децата от последиците на въоръжените конфликти са изброени в приложение към настоящите насоки.

АКТ

Актуализация на Насоки на ЕС относно децата и въоръжените конфликти. Съвет по общи въпроси от 16 юни 2008 г.

последно актуализация 25.09.2015