Уязвими морски екосистеми: защита срещу дънен риболов в открито море

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 734/2008 — опазване на уязвими морски екосистеми

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се определят правила за риболовните кораби, регистрирани в държави от Европейския съюз (ЕС), които използват дънни риболовни съоръжения* в открито море извън зоните, регулирани от регионални организации за управление на рибарството, или в зони, за които тези организации не са приели мерки за рибарството.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регионални организации за управление на рибарството (РОУР)

Обхват

Регламентът се прилага за кораби, осъществяващи риболовни дейности с дънни риболовни съоръжения:

Специални разрешителни за риболов

Дънни риболовни дейности са разрешени само когато те не представляват риск от увреждане на уязвими морски екосистеми. Регистрираните в ЕС риболовни кораби, използващи дънни риболовни съоръжения в такива зони, трябва да получат специално разрешително за риболов. Заявленията трябва да включват подробен риболовен план, в който се посочват:

Разрешителните се издават от държавата, в която е регистриран корабът. Компетентните органи на тази държава трябва:

Затваряне на зони

В съответствие с Резолюция 61/105 на Общото събрание на ООН от 2006 г. държавите от ЕС трябва да определят въз основа на най-добрата налична научна информация зоните, в които има или може да има уязвими морски екосистеми, и те трябва да затворят тези зони за риболов с дънни съоръжения. Комисията трябва да бъде информирана за всяко затваряне на зони, като след това тя трябва да информира останалите държави от ЕС.

Наблюдение

Наблюдатели извършват мониторинг на дейностите на корабите, които са получили специално разрешително за риболов, до приключване на изпълнението на риболовния план. През този период наблюдателите трябва:

В срок до 20 дни от приключване на мисията трябва да се изпрати доклад на компетентните органи на въпросната държава от ЕС. Копие от доклада се изпраща на Комисията.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 31 юли 2008 г.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Дънни съоръжения: съоръжения, използвани в нормалния ход на риболовни дейности в контакт с морското дъно, включително дънни тралове, драги, дънни хрилни мрежи, дънни парагади, винтери и капани.

Трансгранично преминаващи рибни запаси: рибни запаси, които мигрират между изключителни икономически зони (т.е. морска зона, върху която дадена държава има специални права по отношение на експлоатацията и използването на морските ресурси) и открито море.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 734/2008 на Съвета от 15 юли 2008 година относно опазването на уязвимите морски екосистеми в открито море от неблагоприятните въздействия при използване на дънни риболовни съоръжения (ОВ L 201, 30.7.2008 г., стр. 8—13)

последно актуализация 04.10.2016