Европейска програма за култура в глобализиращия се свят

Комисията предлага нова европейска програма за култура, която да отговори на предизвикателствата на глобализацията. Тази нова стратегия цели да засили културното сътрудничество в Европейския съюз (ЕС). Тя се концентрира върху серия от конкретни предложения с цел постигане на общи цели.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите от 10 май 2007 г. относно Европейска програма за култура в глобализиращия се свят [COM(2007) 242 окончателен ― непубликувано в Официален вестник].

ОБОБЩЕНИЕ

Културният сектор играе основна роля що се отнася до многобройните му социални, икономически и политически импликации. Ето защо културата заема основно място в процеса на обединяване на Европа.

Въз основа на тези съображения и проведените обширни консултации с участниците в културния сектор Комисията предлага нова програма на ЕС за култура, която поставя акцент върху определени цели. За постигането на тези цели Комисията предлага и нови методи на сътрудничество със и между държавите-членки на Европейския съюз (ЕС), другите нива на управление и гражданското общество.

Целите на новата европейска програма за култура са свързани със следните три приоритета:

Културно многообразие и междукултурен диалог

Положителна стъпка е насърчаването на отвореността и обмена между различните култури. От тази гледна точка може да се счита, че новата програма за култура ще насърчи:

Културата като творчески двигател в рамките на Лисабонската стратегия за растеж и заетост

Културният сектор допринася за развитието на европейската икономика и нарастването на конкурентоспособността на ЕС. Като пример може да бъде посочено, че в сектора на културата в ЕС са заети приблизително 5 милиона души. В тази връзка, Комисията предлага следните цели:

Културата като жизненоважен елемент в международните отношения

Като наследник на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване, ратифицирана от ЕС и по-голяма част от държавите-членки, нова програма за култура предлага засилване на ролята на културата като жизненоважен елемент в международните отношения. Този приоритет е придружен от няколко мерки:

Работни методи

За да постигне набелязаните цели в сферата на културата, Комисията работи за установяването на конструктивен диалог с културния сектор , започвайки от хората на изкуството и творците и достигайки до културния бранш. За тази цел Комисията предлага:

Тази нова културна стратегия и предложената група мерки са основани на по-тясното сътрудничество между ЕС и държавите-членки на ЕС посредством механизма на отворения метод на координация (ОМК). Чрез този метод следва да се установи структуриран диалог с културния сектор.

Новата европейска програма за култура съдържа и други дейности, свързани с културния сектор, сред които Европейска година на междукултурния диалог - 2008 г.

Контекст

Секторът на културата вече е обект на няколко културни дейности на европейско ниво, като програмите „Култура“, „Европа за гражданите“; и МЕДИА.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите за изпълнението на Европейската програма за култура [COM(2010) 390 окончателен — непубликуван в Официален вестник]. В настоящия доклад се разглежда напредъкът на европейско и национално равнище към постигането на трите цели на програмата и се представя оценка на първите впечатления от прилагането на новите работни методи. Насърчаването на културното многообразие и междукултурния диалог породи различни въпроси и дейности, а именно:

С цел насърчаване на културата като творчески двигател, бяха предприети няколко инициативи, а именно:

След приемането на програмата културата се насърчава по-активно и в международните отношения на ЕС. Това включва:

Впечатленията от първоначалния опит сочат, че ОМК е ефективен начин за сътрудничество в областта на културата. Независимо от това методът не е използван достатъчно дълго, за да могат да бъдат направени окончателни заключения. В бъдеще сътрудничеството трябва да се засили посредством адаптирани работни методи. Конструктивният диалог в областта на културата се осъществява чрез две основни структури: тематичните платформи на европейските сдружения и европейския културен форум. Тематичните платформи допринесоха в значителна степен за засилването на диалога в рамките на културния сектор. Все пак за целите на постигане на един по-целенасочен диалог с гражданското общество е необходимо в бъдеще да се положат допълнителни усилия.

See also

Последна актуализация: 14.10.2010