Качество на водите с черупкови организми

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2006/113/EО относно качеството на водите с черупкови организми

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Води

Директивата се отнася за качеството на водите с черупкокови организми, т.е. води, които са подходящи за развитието на черупкови организми (двучерупчести мекотели и коремоноги).

Тя се прилага за крайбрежни и леко солени води, които се нуждаят от опазване или подобряване, за да се даде възможност за развитието на черупкови организми и да се допринесе за високото качество на продукти от черупкови организми, предназначени за консумация от човека.

Посочване на води с черупкови организми

Държавите от ЕС са длъжни да посочат водите с черупкови организми. Списъкът на посочените води може да се изменя, за да се вземат под внимание фактори, които не са били предвидени към датата на посочването.

Ако води, които са в непосредствена близост до границите със съседни държави от ЕС, бъдат посочени като води с черупкови организми, трябва да се проведе консултация с тези държави.

Критерии за качество

С директивата се определят параметри, приложими за посочените води с черупкови организми, индикативни стойности, задължителни стойности, референтни методи на анализ и минималната честота на вземане на проби и извършването на измервания.

Параметри, приложими за водите с черупкови организми, са определени за:

Въз основа на тези критерии държавите от ЕС определят стойностите, на които трябва да отговарят посочените води с черупкови организми. Тези максимално допустими стойности могат да бъдат по-строги от тези, определените в тази директива. По отношение на металите или халогенираните органични вещества тези стойности трябва да отговарят на правилата за емисиите, установени в съответствие с Директива 2006/11/EC относно изпускането на определени вещества във водната околна среда (а от 2013 г. включени в Директива 2000/60/EО — Рамковата директива на ЕС относно водите).

Държавите от ЕС трябваше да изготвят програми за постигане на съответствие с максимално допустимите стойност в срок от 6 години от посочването на водите с черупкови организми.

Проби

Компетентните органи на всяка държава от ЕС трябва да вземат проби от водите, за да проверят тяхното съответствие с критериите, определени в директивата. Следните проценти от пробите трябва да отговарят на установените стойности:

Освобождаване

В случай на бедствие може да се предостави специално освобождаване по отношение на спазването на установените максимално допустими стойности и критерии.

Проби могат да се вземат по-рядко, ако качеството на водите е чувствително по-високо от това, което би било, ако се приложат критериите, установени в съответствие със законодателството на ЕС.

В случай на неспазване на максимално допустимите стойности или определените критерии компетентният орган трябва да установи дали това се дължи на случайност, на природно явление или замърсяване, и трябва да предприеме съответните мерки. Тези мерки не трябва при никакъв случай да водят до повишаване на замърсяването на крайбрежните и леко солените води.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директива 2006/113/ЕО, която замени Директива 79/923/ЕИО, трябваше да бъде въведена в националното законодателство на държавите от ЕС до 6 ноември 1981 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Директива 2006/113/ЕО беше отменена с Директива 2000/60/ЕО (Рамковата директива относно водите) през 2013 г. Правилата, определени в Директива 2006/113/ЕО, по-специално тези по отношение на микробиологичните и физико-химичните параметри, които са от значение за плановете за управление на речните басейни, бяха включени в Рамковата директива относно водите.

АКТ

Директива 2006/113/EО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 година относно изискванията за качеството на водите с черупкови организми (кодифицирана версия) (ОВ L 376, 27.12.2006 г., стр. 14—20)

Последващите изменения на Директива 2006/113/EО са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2000/60/EО на Европейския парламент и на Съвета от23 октомври 2000 година за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1—73). Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 08.05.2016