Право за отдаване под наем и в заем, както и някои права, свързани с авторското право в областта на интелектуалната собственост

Директивата хармонизира правната ситуация по отношение на правото за отдаване под наем, в заем и някои сродни права, така че да се осигури по-високо равнище на защита на литературни и художествени произведения. С Директивата се изисква от държавите от ЕС да имат закони за правото да се разрешава или забранява отдаването под наем и в заем на оригинали и екземпляри от произведения, защитени с авторско право. Директивата определя кой притежава тези права и установява някои процедури за тяхното упражняване.

АКТ

Директива 2006/115/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 12 декември 2006 година за правото на отдаване под наем и в заем, както и за някои права, свързани с авторското право в областта на интелектуалната собственост (кодифицирана версия).

ОБОБЩЕНИЕ

Държавите от ЕС трябва да въведат закони, които да осигурят право за разрешаване или забрана на отдаването под наем и в заем на оригинали и екземпляри от произведения, защитени с авторско право.

Носители на права

Носители на на правата на отдаване под наем и даване на заем са автори, включително главните режисьори на филми, изпълнители, продуценти на звукозаписи или филмови продуценти. Прехвърлянето на правата на изпълнителите, включени във филми, се урежда чрез специални правила.

Прекратяване или прехвърляне на право

Когато авторът или артистът-изпълнител е прехвърли или предоставил своето право на отдаване под наем по отношение на звукозапис, оригинал или копие от филм, той си запазва правото да му се заплаща справедливо възнаграждение за отдаването под наем. Това право не може да се отказва. Въпреки това, неговото прилагане може да бъде делегирано на дружества за колективно управление, които представляват авторите или артистите-изпълнители.

Дерогиране на правото на отдаване в заем

Държавите-членки могат да дерогират изключителното право на отдаване в заем, при условие че авторите поне получават възнаграждение за такова отдаване в заем. Държавите-членки са свободни да определят това възнаграждение, като вземат предвид целите за насърчаване на културата.

Права, сродни на авторското право

По отношение на правата, свързани с авторското право, държавите-членки трябва да гарантират, че на изпълнителите и излъчващите организации са предоставени изключителни права на записване. Държавите-членки трябва да гарантират, че изпълнителите имат изключителното право на излъчване и съобщаване на обществеността за техните изпълнения на живо. Излъчване или публично съобщаване на звукозапис, публикуван с търговска цел, дава право на изпълнителите и продуцентите на възнаграждение. Излъчващите организации имат изключителното право да разрешават или забраняват преизлъчването на техните предавания, както и публичното съобщаване на техните предавания, ако се осъществява в публични зони и се заплаща входна такса.

Държавите-членки предвиждат изпълнителите, продуцентите на звукозаписи, продуцентите на първоначален запис на филми и излъчващите организации да имат изключителното право за разпространение сред обществеността чрез продажба или по друг начин, на записите на техните изпълнения, на техните звукозаписи, на оригинала и екземплярите на техните филми и записите на техните предавания. Това право на разпространение се изчерпва в рамките на ЕС, когато първата продажба на тези предмети се извършва от носителя на правото или с неговото съгласие.

Държавите-членки на ЕС могат да предвидят ограничения на сродните права по отношение на лично ползване, използването на кратки откъси или някои други приложения.

Защита на сродните права на авторското право съгласно директивата не трябва по никакъв начин да засяга закрилата на авторското право.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите-членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2006/115/EО

16.1.2007 г.

1.7.1994 за разпоредбите на 92/100/ЕИО (отменена) 30.6.1995 за разпоредбите на Директива 93/98/ЕИО (отменена) 21.12.2002 за разпоредбите на Директива 2001/29/ЕО (отменена)

OВ L 376, 27.12.2006 г.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2014/26/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно колективното управление на авторското право и сродните му права и многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар [ОВ L 84, 20.3.2014 г.].

Тази директива има за цел да даде възможност на доставчиците на онлайн услуги да получат лицензи за трансгранични музикални услуги от организациите за колективно управление, които действат извън границите на ЕС. Тя следва също така да повиши прозрачността и ефективността на работата на организациите за колективно управление на авторското право.

Последна актуализация: 16.06.2014