Достъп до електронни съобщителни мрежи

Директивата хармонизира начина, по който държавите от ЕС регулират достъпа до електронни съобщителни мрежи и тяхната инфраструктура и взаимосвързаността между тях. Тя създава регулаторна рамка за взаимоотношенията между доставчиците на мрежи и услуги, която ще доведе до устойчива конкуренция и оперативна съвместимост на електронните съобщителни услуги.

АКТ

Директива 2002/19/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 година относно достъпа до електронни съобщителни мрежи и тяхната инфраструктура и взаимосвързаността между тях (Директива за достъпа).

ОБОБЩЕНИЕ

Наред с още 4 други директиви („рамкова“, „за разрешение“, „за универсална услуга“ и „за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации“) Директивата за достъп формира част от „Пакета за далекосъобщенията“, определяйки регулаторната рамка, която има за цел да направи сектора за електронни съобщителни мрежи и услуги по-конкурентен.

През 2009 г. „Пакетът за далекосъобщенията“ беше изменен с Директивата за „по-добро законотворчество“ и Директивата за „правата на гражданите“, както и чрез създаването на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС).

Прилагане

Директивата се прилага за всички форми на обществени съобщителни мрежи, извършващи обществено достъпни електронни съобщителни услуги. В това число фиксирани и мобилни телекомуникационни мрежи, мрежи, използвани за наземно радиоразпръскване, кабелни телевизионни мрежи, както и сателитни мрежи и мрежи в интернет, използвани за предаване на глас, факс, данни или изображения.

Общ принцип

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че няма ограничения за предприятията в едни и същи или в различни държави от ЕС, за договарянето на достъп и взаимосвързаност между тях, в съответствие с правилата на конкуренцията по Договора.

Общият принцип предвижда на пазарите, където продължават да съществуват големи различия в преговорната сила на предприятията е подходящо да се създаде рамка, на базата на принципите на вътрешния пазар и правилата за конкуренция, която да действа като инструмент за регулиране на пазара.

Приемайки технологично неутрален подход, целите са:

да се създаде рамка, която да насърчи конкуренцията и да повиши ефективните инвестиции в мрежовата инфраструктура, като се предостави подходящ достъп до и взаимосвързаност между мрежите и оперативна съвместимост на услугите в интерес на крайните потребители;

да се гарантира, че всички затруднения на пазара няма да ограничават възникването на иновативни услуги, от които биха могли да се възползват потребителите.

Права и задължения на операторите

Настоящата директива определя основно правило, чрез което операторите на обществени съобщителни мрежи имат право, при поискване от друго предприятия, което е получило същото разрешение, и задължение да договарят свързване помежду си с цел да се гарантира оперативната съвместимост на услугите в рамките на Европейския съюз.

Националните регулаторни органи са отговорни за извършването на редовни анализи на пазара с цел да се определи дали един или повече оператори имат значително въздействие на въпросния пазар. Когато, след анализ на пазара, операторът е определен като имащ значителна пазарна сила на даден пазар, националните регулаторни органи могат да му наложат едно или повече от следните задължения в зависимост от обстоятелствата:

1.

Задължения за прозрачност във връзка с взаимосвързаността и/или достъпа, които изискват от операторите да публикуват конкретна информация, като например счетоводни данни, технически спецификации, характеристики на мрежата, ако е подходящо чрез примерна оферта.

2.

Задължения за недопускане на дискриминация, за да се гарантира, че операторите прилагат равностойни условия при равностойни обстоятелства към други предприятия, които предоставят равностойни услуги, включително забраната да облагодетелстват своите собствени услуги.

3.

Задължения за отделна счетоводна отчетност по отношение на определени дейности във връзка с взаимосвързаността и/или достъпа.

4.

Задължения за достъп и използване на специфична мрежова инфраструктура. От операторите може да се изисква:

да предоставят на трети страни достъп до специфични мрежови елементи и/или инфраструктура, включително незащитен достъп до абонатни линии;

да водят добросъвестно преговорите с предприятията, които искат достъп;

да не оттеглят вече предоставен достъп до инфраструктура;

да предоставят открит достъп до технически интерфейси, протоколи или други ключови технологии, които са незаменими за осигуряването на оперативна съвместимост на услугите;

да предоставят съвместно ползване на обекти или други форми за съвместно ползване на инфраструктура;

да предоставят достъп до свързани услуги, като тези, свързани с идентифицирането, местоположението и наличието.

5.

Задължения във връзка с възстановяването на разходите и ценовия контрол, включително задължения за ориентация на цените към себестойността и задължения във връзка със системите за отчитане на разходите.

Когато пазарните неуспехи продължават въпреки прилагането на тези задължения, НРО могат, като крайна мярка, да изискват едно вертикално интегрирано предприятие да постави своите дейности, свързани с предоставянето на продукти и услуги за достъп на едро, в независимо функционираща стопанска единица.

Тази независима стопанска единица трябва да осигури достъп до продукти и услуги на всички предприятия, включително други стопански единици в рамките на компанията-майка, в същите срокове и условия, включително по отношение на цената и нивото на обслужване, както и посредством същите системи и процеси.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2002/19/EО

24.4.2002 г.

24.7.2003 г.

OВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 7-20

Акт(ове) за изменение

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите-членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2009/140/EО

19.12.2009 г.

25.5.2011 г.

OВ L 337, 18.12.2009 г., стр. 37-69

ИЗМЕНЕНИЯ НА ПРИЛОЖЕНИЯТА

Приложение II - Минимален списък на елементите на примерната оферта по цени на едро за достъп до инфраструктурата, включително споделен или напълно незащитен достъп до абонатни линии за определено място, който трябва да се обнародва от нотифицираните оператори със значителна пазарна сила (ЗПС).

Директива 2009/140/ЕО на Европейския парламенти на Съвета от 25 ноември 2009 година за изменение на директиви 2002/21/ЕО относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги, 2002/19/ЕО относно достъпа до електронни съобщителни мрежи и тяхната инфраструктура и взаимосвързаността между тях и 2002/20/ЕО относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги (ОВ L 337, 18.12.2009 г., стр 37-69).

Поправка на Директива 2009/140/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за изменение на директиви 2002/21/ЕО относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги, 2002/19/ЕО относно достъпа до електронни съобщителни мрежи и тяхната инфраструктура и взаимосвързаността между тях и 2002/20/ЕО относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги (ОВ L 241, 10.9.2013 г., стр. 8-9).

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Насоки на Комисията относно анализа на пазара и оценката на значителната пазарна сила съгласно регулаторната рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги (ОВ C 165, 11.7.2002 г., стр. 6-31)

Съгласно регулаторната рамка в областта на комуникационните услуги, тези насоки определят принципите, на които националните регулаторни органи трябва да базират своя анализ на пазара, с цел да се гарантира ефективна конкуренция.

Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на мерки относно единния европейски пазар на електронни съобщителни услуги, за изграждане на континентална мрежа и за изменение на директиви 2002/20/ЕО, 2002/21/ЕО и 2002/22/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 1211/2009 и Регламент (ЕС) № 531/2012 (COM(2013)627 final от 11.9.2013 г. - непубликувано в Официален вестник).

последно актуализация 10.09.2015