Генетично модифицирани организми — единни идентификатори

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 65/2004 на Комисията за единните идентификатори за генетично модифицирани организми

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

Регламентът определя единен идентификатор*, наподобяващ баркод, специфичен за всеки генетично модифициран организъм* (ГМО), който се пуска на пазара. Това е ключов елемент в проследяването* и етикетирането на храни и животински фуражи, получени от ГМО, който има за цел да се подобри избора на клиентите и да се осигурят защитни механизми за здравето и околната среда.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

За да се поддържа съответствие при развитието на международните форуми, форматът на единен идентификатор се използва от базата данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие BioTrack и от Механизма за обмен на информация за биобезопасност на Протокола от Картахена по биобезопасност към Конвенцията за биологично разнообразие.

За всяко ново заявление за разрешение за пускане на пазара на ГМО, заявителят трябва да провери в базите данни, за да се увери, че вече не е бил определен идентификатор преди създаването на единен идентификатор в определения формат.

Когато е издадено разрешение за пускане на пазара на ГМО, единният идентификатор се съобщава на Механизма за обмен на информация за биобезопасност от Европейската комисия и се вписва в Регистъра на ЕС относно разрешените ГМО.

За всички ГМО, които са получили разрешение преди влизането в сила на регламента, са определени единни идентификатори съгласно регламента.

Форматът на единния идентификатор е определен в приложението към регламента и се състои от девет буквено-цифрови символа. Първите две или три цифри обозначават името на дружеството или организацията. Вторият компонент от пет или шест цифри обозначава трансформирането*, а крайният компонент е единична цифра за проверка, като всички те са отделени с тире, например: MON-00603-1.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 16 януари 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж. „Проследяване и етикетиране“ на уебсайта на Европейската комисия.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Единен идентификатор: 9-цифров буквено-цифров код, специфичен за даден ГМО, който позволява неговото лесно идентифициране върху етикета на даден продукт.

* Генетично модифицирани организми: растения или животни, отглеждани за получаване на по-висок добив или устойчивост на болести, чрез модифициране на техния клетъчен и генетичен състав.

* Проследяване: способността за проследяване на ГМО и продукти, произведени от ГМО, на всички етапи от веригата на производство и разпространение, като се улеснява точното етикетиране.

* Трансформиране: термин, използван за разграничаване на генетично моделирани (трансформирани) сортове култури и други организми.

АКТ

Регламент (EО) № 65/2004 на Комисията от 14 януари 2004 година за създаване на система за разработване и оценка на единните идентификатори за генетично модифицирани организми (OВ L 10, 16.1.2004 г., стр. 5—10)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (EО) № 641/2004 на Комисията от 6 април 2004 година за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1829/2003 на Европейския парламент и на Съвета относно заявлението за разрешение за нови генетично модифицирани храни и фуражи, нотификацията на съществуващи продукти, инцидентното или технически неизбежното наличие на генетично модифициран материал, който е бил предмет на оценяване на съществуващия риск и е получил благоприятно становище (OВ L 102, 7.4.2004 г., стр. 14—25).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 641/2004 на Комисията са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕО) № 1830/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 година относно проследяването и етикирането на генетично модифицирани организми и проследяването на храни и фуражи от генетично модифицирани продукти и за изменение на Директива 2001/18/ЕО (ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 24—28). Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 12.04.2016