Взаимно признаване на финансови санкции, като някои ускорени глоби

Улесняването на изпълнението на финансови санкции при трансгранични случаи, независимо в коя част на ЕС може да са наложени, помага да се гарантира равно третиране на гражданите на ЕС.

АКТ

Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета от 24 февруари 2005 година относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции

ОБОБЩЕНИЕ

Улесняването на изпълнението на финансови санкции при трансгранични случаи, независимо в коя част на ЕС може да са наложени, помага да се гарантира равно третиране на гражданите на ЕС.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РАМКОВОТО РЕШЕНИЕ?

Рамковото решение въвежда специфични мерки, по силата на принципа на взаимното признаване, което позволява съдебен или административен орган да предаде финансова санкция директно към орган в друга държава от ЕС и тази санкция да се признае и изпълни без допълнителни формалности.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Настоящото рамково решение се прилага за всички престъпления, за които може да се наложат санкции и двойна наказуемост (т.е. когато престъплението съществува съгласно законодателството както на решаващата държава, така и на изпълняващата държава), проверките са отменени във връзка с 39 изброени престъпления, като например:

Санкциите трябва да се налагат от съдебни или административни органи на държава от ЕС и са в резултат на влязло в сила решение, т.е. няма възможност решението да се обжалва.

При изпращане на решението, налагащо финансовата санкция, държавата от ЕС, която налага санкцията, трябва да изпрати сертификат, написан на езика на държавата от ЕС, която ще изпълнява решението.

Решението се изпраща на компетентните органи на държавата от ЕС, когато физическото или юридическото лице (компания) притежава имущество или доходи, обичайно пребивава или, в случай на юридическо лице, има регистрирано седалище.

Държавата от ЕС, на която е изпратено решението, може да откаже да го изпълни, ако не е представен сертификат, сертификатът е непълен или очевидно не съответства на решението. Тя също може да откаже изпълнението на решението в определен брой случаи, включително когато:

Изпълнението на решението се урежда от законодателството на изпълняващата държава. Изпълняващата държава също може:

Амнистия, помилване и преразглеждане на присъдата може да се дадат както от решаващата държава, така и от изпълняващата държава.

За допълнителна информация, вж.:

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Рамково решение 2005/214/ПВР

22.3.2005 г.

22.3.2007 г.

OВ L 76, 22.3.2005 г., стр. 16-30

Акт(ове) за изменение

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Рамково решение 2009/299/ПВР

28.3.2009 г.

28.3.2011 г.

OВ L 81, 27.3.2009 г., стр. 24-36

последно актуализация 19.06.2015