Контрол на придобиването и притежаването на огнестрелно оръжие

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 91/477/ЕИО — контрол на придобиването и притежаването на оръжие

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Директивата определя четири категории огнестрелни оръжия в зависимост от тяхното равнище на опасност, като те са определени в приложение I към директивата.

Обхват

Директивата не се прилага при извършване на търговски сделки с бойно оръжие и боеприпаси, както и по отношение на придобиването или притежаването на оръжия и боеприпаси* от:

Директивата не засяга прилагането на разпоредбите от националните законодателства, свързани с пренасянето на оръжия, на оръжия за лов и за спортна стрелба.

Паспорт на огнестрелно оръжие

Европейски паспорт на огнестрелно оръжие се издава от органите на страна от ЕС на лице, което става законен притежател и ползвател на огнестрелно оръжие. Паспортът трябва да бъде носен винаги от лицето, което използва огнестрелното оръжие или огнестрелните оръжия, вписани в него.

Идентифициране и проследяване

Продажба, придобиване и притежаване

Придобиването и притежаването на огнестрелно оръжие е разрешено, когато дадено лице:

Издаване на разрешително

Лице, което отговаря на изискванията за придобиване и притежаване на огнестрелно оръжие, може да получи многогодишно разрешително. В такива случаи трябва да се спазват определени формалности:

С цел да се контролира движението на огнестрелните оръжия в рамките на ЕС, с директивата се определят процедури за:

Роля на страните от ЕС

Преглед и предложения

През ноември 2015 г. Европейската комисия представи доклад относно приложението на тази директива като част от пакет от мерки за огнестрелните оръжия. Пакетът включваше предложение за преразглеждане на Директивата за огнестрелните оръжия.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 17 октомври 1991 г. Страните от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 1 януари 1993 г.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Огнестрелно оръжие: всяко преносимо цевно оръжие, което произвежда, проектирано е да произведе или може да бъде видоизменено, така че да произведе изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество.

* Боеприпаси: целият патрон или неговите компоненти, включително гилзи, капсули, барутен заряд, куршуми или снаряди, които се използват в огнестрелно оръжие.

* Оръжеен посредник: всяко физическо или юридическо лице, различно от оръжейник, чиято търговска или стопанска дейност се състои изцяло или частично от закупуване, продажба или организиране на пренасянето на оръжия.

* Оръжейник: всяко физическо или юридическо лице, чиято търговска или стопанска дейност се състои изцяло или частично от производство, търговия, обмен, отдаване под наем, ремонтиране или видоизменяне на огнестрелни оръжия, части и боеприпаси.

АКТ

Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 година относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (ОВ L 256, 13.9.1991 г., стр. 51—58)

Последващите изменения на Директива 91/477/ЕИО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Оценка в рамките на REFIT на Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 г., изменена с Директива 2008/51/ЕО от 21 май 2008 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (COM(2015) 751 final, 18.11.2015 г.)

последно актуализация 17.03.2016