Забрана за предписване на хормони (и други вещества), които могат да увредят животните

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 96/22/ЕО — забрана на употребата на определени субстанции с хормонално или тиреостатично действие и на бета-агонисти в животновъдството

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Целта ѝ е да защитава здравето на потребителите и да поддържа качеството на храните чрез създаване на рамка за употребата на хормони, предназначени за животни.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Вещества

Директивата забранява предписването на определени вещества на селскостопански животни с цел стимулиране на растежа. Веществата, изброени в приложение II са:

В приложение III на директивата има също списък на временно забранените вещества: той съдържа вещества с естроген* (различни от естрадиол 17ß и неговите естер-подобни производни), андрогенно* или гестагенно* действие (възможни дерогации).

Директива 2003/74/ЕО изменя Директива 96/22/ЕО, като потвърждава забраната за употреба на хормони за стимулиране растежа на животни. Тя също така намали значително обстоятелствата, съгласно които 17ß-естрадиол може да бъде предписван за други цели на животни за производство на храни.

Директива 2008/97/ЕО измени Директива 96/22/ЕО и ограничи обхвата на Директива 96/22/ЕО само до животни за хранителна продукция, като оттегли забраните за домашни любимци.

Тъй като 17β-естрадиол не е важен за производството на животни за производство на храни (поради наличните алтернативи) и с оглед на неговите потенциални рискове за човешкото здраве, той е напълно забранен за използване при животни за производство на храни. Поради това временните изключения, които бяха предоставени за употребата на 17β-естрадиол не бяха подновени.

Забрана

Директивата забранява:

Изключения

Вещества с хормонално или тиреостатично действие и бета-агонистични вещества не могат да се предписват на селскостопански животни. Въпреки това, определени вещества с хормонално и бета-агонистично действие могат да бъдат използвани за терапевтични и зоотехнически цели, при условие че тяхната употреба е контролирана.

Внос

ЕС забранява внос на животни, месо или продукти с животински произход от държави извън ЕС, които разрешават предписването на тези вещества за стимулиране на растежа. Въпреки това, забраната на ЕС не се прилага, когато тези държави са в състояние да предложат равностойна гаранция за износа, като сегрегирана развъдна система.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 23 май 1996 г. Държавите от ЕС трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 1 юли 1997 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Тиреостатици: лекарства, които намаляват (или стабилизират) производството на тироидни хормони.
Естрогени: хормони, които стимулират развитието на женските вторични полови характеристики (например по-слаба мускулатура и тегло на кравите, отколкото на биковете), оказват системни ефекти, като растеж и съзряване на дългите кости и стимулират еструса (тоест редовно случващ се период на сексуална рецептивност) при женските бозайници.
Андрогени: хормони, които контролират развитието и поддържане на мъжки характеристики.
Гестагени: хормони, които произвеждат прогестационни (т.е. благоприятстващи бременността) ефекти в матката.
Зоотехника: технология за животновъдство (отглеждането и селективното размножаване на животни).
Бета-агонисти: лекарства, които отпускат мускулатурата (например по време на раждане) чрез стимулиране на бета-адренорецепторите.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 96/22/ЕО на Съвета от 29 април 1996 година относно забрана на употребата на определени субстанции с хормонално или тиреостатично действие и на бета-агонисти в животновъдството и за отмяна на Директиви 81/602/ЕИО, 88/146/ЕИО и 88/299/ЕИО (ОВ L 125, 23.5.1996 г., стр. 3—9)

Последващите изменения на Директива 96/22/ЕО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2001/82/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 година относно кодекса на Общността за ветеринарните лекарствени продукти (ОВ L 311, 28.11.2001 г., стр. 1—66)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 16.11.2017