Оперативните приоритети на Европейската инвестиционна банка

 

ОБОБЩЕНИЕ

В качеството си на банката на ЕС Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) предоставя финансиране и експертни знания за обосновани и устойчиви инвестиционни проекти в Европа и извън нея. Тя се притежава от 28-те държави от ЕС и проектите, които тя подкрепя, допринасят за насърчаване на целите на политиките на ЕС. Приоритети на банката в перспектива са отразени в нейния оперативен план за 2015—2017 г.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ОПЕРАТИВНИЯ ПЛАН ЗА 2015—2017 Г.?

Одобрен през април 2015 г., той представя как ЕИБ планира да използва най-ефективно своите ресурси, за да финансира проекти, включително подкрепата, предоставяна по линия на Плана за инвестиции за Европа, който се очаква да бъде обезпечен с допълнителна гаранция от бюджета на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Инвестиции за възстановяване на конкурентоспособността на ЕС

ЕИБ остава в добра позиция да подпомага ръста на инвестициите, да засилва икономическото и социалното сближаване, да поддържа заетостта и да играе изключително важна роля при възстановяване на конкурентоспособността на ЕС.

Тя продължава да откликва бързо на икономическата среда и доказва ролята си като „банката на ЕС“. Това бе потвърдено с увеличаването на капитала с 10 млрд. евро, одобрено през 2012 г. По този начин се дава възможност за допълнително финансиране в размер на 180 млрд. евро на жизнеспособни инвестиционни проекти в целия ЕС през периода 2013—2015 г., като акцентът е върху проекти, които имат за цел устойчив дългосрочен растеж и заетост. ЕИБ е на път да изпълни и дори да преизпълни тези цели и възнамерява да продължи своята важна катализираща роля за преодоляване на текущите предизвикателствата на ЕС по отношение на инвестициите и конкурентоспособността.

ЕИБ планира да поддържа значителен обем на кредитирането през периода 2015—2017 г., включително съществен антицикличен принос за подпомагане на инвестиционните дейности в ЕС.

Извън ЕС банката ще поддържа активно своя ангажимент за подпомагане на политиката на ЕС и ще продължи да насърчава растежа, ръководен от частния сектор, като подпомага достъпа на МСП до финансиране и изключително необходимата икономическа и социална инфраструктура, а така също и като предоставя подкрепа под формата на консултации и техническа помощ.

Стратегическо партньорство между ЕИБ и Европейската комисия

Европейският фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) е стратегическо партньорство между Европейската комисия и ЕИБ, създадено от Групата на ЕИБ (ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд — ЕИФ) за преодоляване на неефективността на пазара чрез подкрепа за намаляване на характерния за проектите риск с цел по-нататъшно насърчаване на инвестициите.

ЕИБ ще предостави 5 млрд. евро за новата инициатива в допълнение към гаранция на стойност от 16 млрд. евро от бюджета на ЕС. Това ще даде възможност на ЕФСИ да привлече допълнителни инвестиции от поне 315 млрд. евро през периода 2015—2017 г.

Висока добавена стойност на кредитирането

ЕИБ предоставя заеми на публични органи и частни дружества. За да получи подкрепа от ЕИБ, проектът трябва да насърчава целите на ЕС и да бъде устойчив в икономическо, техническо, финансово и екологично отношение.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ЕИБ е създадена през 1958 г. и тя е банката на ЕС, която предоставя дългосрочни заеми. През 1994 г. бе създаден ЕИФ за подпомагане на развитието на малки и средни предприятия (МСП) с голям растеж и/или тези, които осъществяват дейност в областта на новите технологии. ЕИБ е мажоритарният акционер и оператор на ЕИФ. През 2000 г. бе създадена Групата на ЕИБ, която е съставена от ЕИБ и ЕИФ. В рамките на Групата ЕИБ предоставя средносрочни и дългосрочни банкови заеми, а ЕИФ специализира в операции с рисков капитал и предоставя гаранции за МСП.

АКТ

Групата на Европейската инвестиционна банка: Оперативен план за 2015—2017 г., 8 май 2015 г.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Член 309 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС);

Регламент (ЕС) 2015/1017 на Европейския парламент и на Съвета от 25 юни 2015 година за Европейския фонд за стратегически инвестиции, Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси и Европейския портал за инвестиционни проекти и за изменение на регламенти (ЕС) № 1291/2013 и (ЕС) № 1316/2013 — Европейски фонд за стратегически инвестиции (ОВ L 169, 1.7.2015 г., стр. 1—38)

последно актуализация 15.10.2015