Защита срещу организми, вредни за растенията

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2000/29/EО на Съвета относно мерките за защита на здравето на растенията в ЕС

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел да осигури защитата на растенията срещу вредни организми* (вредители и болести) както чрез предотвратяване на внасянето им в ЕС, така и чрез ограничаване на тяхното разпространение, в случай на навлизането им.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Всяка държава от ЕС трябва да определи орган, който отговаря за фитосанитарната защита и да забрани вноса на организми и растения, които се считат за вредни.

Законодателството обхваща живи растения и семена, по-специално плодове, зеленчуци, луковици, откъснати цветя, клони, отрязани дървета и растителни тъкани.

Растениевъдите трябва да бъдат вписани в официален регистър.

Определени растения и растителни продукти, отглеждани в ЕС, трябва да преминават фитосанитарна проверка в помещенията най-малко веднъж годишно.

Растенията, които преминат проверката, получават фитосанитарен сертификат. Те се маркират по определен начин (фитосанитарен паспорт). Това е особено важно за растения, които се транспортират в друга държава от ЕС.

Растения, които не отговарят на условията на сертификата, или се третират, преместват се на друго място, където не крият заплаха, изпращат се за промишлена обработка, или се унищожават.

Националните органи трябва да извършват произволни проверки на растения, на места, където те се отглеждат, съхраняват, продават или транспортират.

Националните органи трябва да проверяват определени растения, идващи от държави извън ЕС. Проверките обхващат техните опаковки и превозните средства, които транспортират растенията.

Внесените растения трябва да имат фитосанитарен паспорт, издаден преди не повече от 14 дни преди техния износ. Освен това те преминават проверки на идентичността и фитосанитарни проверки.

Когато внесените растения не отговарят на изискваните стандарти, те могат да се третират, да се поставят под карантина, да се унищожат или заразените растения да се премахнат.

Държавите от ЕС трябва да се нотифицират помежду си и да нотифицират Европейската комисия при установяването на вредни организми, и да предприемат всички необходими мерки за унищожаването им.

През май 2013 г. Комисията предложи нов регламент на ЕС за здравето на растенията.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя влезе в сила на 30 юли 2000 г. Държавите от ЕС трябваше да я транспонират в национално законодателство до 20 януари 2002 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Растително здраве и биосигурност

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Вреден организъм: растителни или животински вредители като насекоми, акари, бактерии, плесени, вируси и паразити.

АКТ

Директива 2000/29/EО на Съвета от 8 май 2000 година относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (OВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1—112)

Последващите изменения и допълнения на Директива 2000/29/EО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.

последно актуализация 29.11.2015