Стратегия на Европейския съюз за региона на Балтийско море

Съобщението има за цел да предложи обща стратегия на ЕС за региона на Балтийско море (EUSBSR). Тази стратегия има за цел да засили сътрудничеството в този регион, така че да отговори на общите предизвикателства, пред които е изправен региона, и да насърчи екологично-отговорно икономическо развитие.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно Стратегия на Европейския съюз за региона на Балтийско море (COM(2009) 248 окончателен, 10.6.2009 г.)

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОВА СЪОБЩЕНИЕ?

Съобщението има за цел да предложи обща стратегия на ЕС за региона на Балтийско море (EUSBSR). Тази стратегия има за цел да засили сътрудничеството в този регион, така че да отговори на общите предизвикателства, пред които е изправен региона, и да насърчи екологично-отговорно икономическо развитие.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Стратегията обхваща държавите от Европейския съюз (ЕС), които граничат с Балтийско море (Дания, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция).

Тя се фокусира върху три основни цели:

1.

Спасяване на морето: тази цел се отнася до податливостта на Балтийско море към еутрофикация (когато има излишък на хранителни вещества във водата, които създават прекомерно развитие на водорасли), замърсяване и прекомерен улов на риба например, което поставя особено високи изисквания към сътрудничеството в рамките на региона. Тази цел също така се отнася до постигането на добро състояние на околната среда и биологичното разнообразие в морето и до превръщането на региона на Балтийско море в образцов регион за чист и безопасен морски превоз.

2.

Свързване на региона чрез по-добро взаимно свързване на енергийните и транспортните системи на държавите в региона, включително и в най-отдалечените райони (Северна Финландия и Швеция). Тя може също така да се отнася до конкретни партньорства за борба с трансграничната престъпност, например трафик на хора и т.н.

3.

Увеличаване на просперитета чрез премахване на пречките пред вътрешния пазар на Балтийския регион, разработване на общи икономически, културни и туристически основи и насърчаване на иновациите със Съвместната научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS).

Макрорегионален подход

Тези три цели са разделени на редица действия, изпълнявани в области на политиките под формата на макрорегионални дейности. Тези дейности помагат да се отговори на общите предизвикателства в даден регион (да се даде възможност за развитието на устойчива околна среда, да се увеличи просперитетът на региона, да се повиши достъпността и привлекателността му и да се гарантира безопасността и сигурността в региона).

Предприетите действия следователно оказват въздействие върху целия регион, отвъд границите на обхванатите държави.

Те може да са под формата на:

водещи дейности, насочени към насърчаване на методите за чист морски превоз или подкрепа на растежа на МСП например;

съвместни инициативи с участието на няколко страни от дадена област, за да се насърчи работата в мрежа и взаимосвързаността.

Методи за намеса

Европейските структурни фондове и Инвестиционният фонд (ЕСИФ) за периода 2014-2020 г. са основните източници на финансиране на Стратегията. Обаче, дейностите и проектите по Стратегията и нейния План за действие може да се финансират от много други финансови източници (Хоризонт 2020, Програма BONUS, Програмата LIFE, програмите Образование и Култура, програмата Interreg за региона на Балтийско море и т.н.), както и от национални, регионални и частни източници.

Дейности и проекти в отраслите на транспорта, енергетиката и информационните и комуникационни технологии (КТ) също могат да станат допустими за финансиране от Механизма за свързване на Европа (CEF). Също така, някои по-големи проекти биха могли да се възползват от подкрепата на международни финансови институции като Европейската инвестиционна банка и Скандинавската инвестиционна банка.

Управление

Предвид макрорегионалния обхват на стратегията, нейното изпълнение изисква участието на всички заинтересовани страни: представители на гражданското общество, както и органи на регионално, национално и европейско равнище.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Първоначалната стратегия беше предложена от Комисията през 2009 г. и адаптирана през 2012 г., за да се разрешат общите макрорегионални предизвикателства, пред които бе изправен региона на Балтийско море. Преразгледан План за действие на Стратегията беше представен през юни 2015 г.

За допълнителна информация, вж. уебсайта Стратегия на ЕС за региона на Балтийско море, включително информация за Плана за действие 2015.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Решение № 862/2010/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2010 година относно участието на Съюза в съвместна научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS), предприета от няколко държави-членки (ОВ L 256, 30.9.2010 г., стр. 1-14)

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите за изпълнението на стратегията на ЕС за региона на Балтийско море (EUSBSR) (COM(2011) 381 окончателен, 22.6. 2011 г.)

Съобщение от Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегия на Европейския съюз за региона на Балтийско море (COM(2012) 128 final, 23.3. 2012 г.)

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно добавената стойност на макрорегионалните стратегии (COM(2013) 468 final, 27.6.2013 г.)

Последна актуализация: 07.06.2015