Прилагане на Хартата на основните права на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение на Комисията — Стратегия за подобряване на прилагането на Хартата на основните права в ЕС (2020 г.)

Съобщение на Комисията — Стратегия за ефективно прилагане на Хартата на основните права от Европейския съюз (2010 г.)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СТРАТЕГИЯТА?

Стратегията от 2020 г. на Европейската комисия има за цел да направи Хартата на основните права на Европейския съюз (ЕС) реалност за всички.

Тя изисква подновен ангажимент, който да гарантира, че институциите на ЕС и държавите — членки на ЕС прилагат пълноценно Хартата. Тя е изградена върху стратегията от 2010 г.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Стратегията на Комисията за 2020 г. се фокусира върху четири приоритета.

Гарантиране на ефективното прилагане на Хартата от държавите членки

Хартата е задължителна за държавите членки, когато прилагат правото на ЕС. Комисията ще работи в тясно сътрудничество с държавите членки и ще ги подкрепя при ефективното прилагане на правото на ЕС и при пълното спазване на Хартата. Държавите членки се приканват да определят звено за връзка по въпросите на Хартата, което да улеснява координацията и споделянето на информация. От 2021 г. Комисията ще докладва ежегодно за Хартата, като разглежда по-отблизо прилагането на Хартата в държавите членки в специфични области, които се уреждат от правото на ЕС.

Увеличаване на ролята на организациите на гражданското общество, защитниците на правата и практикуващите юристи

Организациите на гражданското общество и защитниците на правата са жизненоважни за всяка стабилна демокрация и за превръщането на основните права в реалност в живота на хората. Те са изправени пред нарастващи предизвикателства.

Комисията ще проследява отблизо и ще предприема действия срещу националните мерки, засягащи дейностите на гражданското общество, които противоречат на правото на ЕС. Някои държави членки все още нямат напълно функциониращи национални институции по правата на човека, които са важната връзка между правителството и гражданското общество. Държавите членки се приканват да създадат такива институции и да гарантират, че разполагат със средства за работа при пълна независимост. Комисията също така ще насърчава обучението, свързано с Хартата, за съдии, други практикуващи юристи и защитници на правата.

Насърчаване на използването на Хартата като ориентир за институциите на ЕС

Институциите на ЕС трябва да спазват Хартата при всички свои действия. Комисията ще увеличи вътрешния си капацитет за спазване на Хартата, включително чрез електронно обучение, актуализирани насоки за персонала и планове за обучение. Комисията е готова да подкрепи Европейския парламент и Съвета, за да гарантира, че те прилагат ефективно Хартата в своята работа.

Повишаване на осведомеността на хората за техните права съгласно Хартата

Проучване на Евробарометър от 2019 г. показа, че само 42 % от респондентите са чували за Хартата и не повече от 12 % наистина знаят какво представлява тя. Въпреки това 6 от 10 респонденти пожелаха да научат повече за своите права и да разберат към кого да се обърнат, ако Хартата бъде нарушена.

Комисията ще се справи с липсата на осведоменост чрез:

Тя призовава държавите членки да разработят инициативи за насърчаване на осведомеността и увеличава ролята на местните органи и заинтересованите лица.

Бъдещи действия

Комисията ще:

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия за подобряване на прилагането на Хартата на основните права в ЕС (COM(2020) 711 final, 2.12.2020 г.).

Съобщение на Комисията: Стратегия за ефективно прилагане на Хартата на основните права от Европейския съюз (COM(2010) 573 окончателен,19.10.2010 г.).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Харта на основните права на Европейския съюз (OВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 389—405).

Регламент (ЕО) № 168/2007 на Съвета от 15 февруари 2007 година за създаване на Агенция на Европейския съюз за основните права (ОВ L 53, 22.2.2007 г., стр. 1—14).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия на ЕС за правата на детето (COM(2021) 142 final, 24.3.2021 г.).

Съобщение на Комисията до европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно Плана за действие за европейската демокрация (COM(2020) 790 final, 3.12.2020 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. — Ситуация в областта на върховенството на закона в Европейския съюз (COM(2020) 580 final, 30.9.2020 г.).

Работен документ на службите на Комисията: Оперативно ръководство за отчитане на основните права в оценките на въздействието на Комисията (SEC(2011) 567 окончателен, 6.5.2011 г.).

последно актуализация 09.12.2021