Качество на висшето образование

Европа е световен лидер в областта на образованието. За да запазят това свое предимство, европейските министри на образованието препоръчаха въвеждането на механизми за оценка на качеството и за осигуряване на качеството на системите за висше образование.

АКТ

Препоръка 98/561/EО на Съвета относно развитието на европейското сътрудничество в областта на осигуряването на качеството във висшето образование.

ОБОБЩЕНИЕ

През 1998 г. държавите от Европейския съюз се споразумяха за създаването на прозрачни системи за оценка на качеството и осигуряване на качеството в областта на висшето образование. С оглед предпазване и подобряване на висшето образование, като се вземат предвид националните условия, европейското измерение и международните изисквания, тези системи трябваше да разполагат със следните функции:

През 2006 г. съвместна препоръка на Европейския парламент и на Съвета призова за въвеждане на вътрешни системи за осигуряване на качеството в съответствие със стандарти и насоки, приети в Берген, в контекста на Процеса от Болоня, както и за създаването на Европейския регистър на агенциите за осигуряване на качеството (EQAR). Препоръката призова държавите членки да позволят на техните институции за висше образование да избират агенция за осигуряване на качеството или за акредитиране от списъка с EQAR, която отговаря на техните нужди и профил, при условие че това съответства на тяхното национално законодателство или е разрешено от техните национални органи.

Тригодишни доклади

Докладите се изготвят с оглед мониторинг на напредъка на осигуряването на качество във висшето образование. Макар че напредъкът е добър, се наблюдават някои недостатъци. В доклада за 2014 г. се посочват пропуски в това как гарантирането на качеството подпомага реформите във висшето образование, като например разширяване на достъпа, повишаване на възможностите за заетост и интернационализиране, или подобряване на обучението за докторантура и на стратегиите за човешки ресурси. За да се преодолеят различията осигуряването на качеството трябва да стане помощно средство за създаване на култура за вътрешно качество в институциите за висше образование, а не просто една формалност.

Съществува необходимост от секторно базиран подход към осигуряване на качеството и от установяване на това дали е възможно да се определят основни принципи и насоки, валидни за всички сектори и приложими за всички квалификации.

Планирани действия

Действията за подобряване на европейското сътрудничество при осигуряването на качество за учене през целия живот включват:

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Препоръка 98/561/ЕО

-

-

OВ L 270, 7.10.1998 г.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Препоръка 2006/143/EО на Европейския парламент и на Съвета относно по-нататъшното европейско сътрудничество за осигуряване на качество на висшето образование (ОВ L 64, 4.3.2006 г.).

Доклад на Комисията до Съвета, до Европейския парламент, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите - Доклад относно напредъка в осигуряване на качество на висшето образование (COM(2009) 487, окончателен, 21.9.2009 г.).

Доклад на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Доклад относно напредъка в осигуряване на качество на висшето образование (COM(2014) 29 final, 28.1.2014 г. - непубликуван в Официален вестник).

Заключения на Съвета от 20 май 2014 г. относно осигуряване на качество в подкрепа на образованието и обучението (ОВ C 183, 14.6.2014 г.).

Последна актуализация: 06.07.2014