Работа при непълно работно време

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 97/81/ЕО — Рамково споразумение за работа при непълно работно време, сключено между Съюза на конфедерациите на индустриалците и на работодателите в Европа (UNICE), Европейския център на предприятията с държавно участие (CEEP) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) (профсъюзи)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

За кого се прилага споразумението?

То се прилага за работници на непълно работно време, които имат трудов договор или трудово правоотношение, определени във всяка държава от ЕС. Работниците, които са само на непостоянна работа, могат да бъдат изключени от приложното поле на споразумението по обективни причини, след консултация между въпросната държава от ЕС и нейните социални партньори.

Недискриминация

Работниците на непълно работно време не трябва да се третират по по-неблагоприятен начин, отколкото работниците на пълно работно време, които са взети за сравнение, само поради това, че те работят при непълно работно време, освен ако различното отношение не е оправдано от обективни причини. Особени условия на наемане на работа могат да се определят в зависимост от трудовия стаж, изработеното време или от нивото на трудовото възнаграждение, след консултация между държавите от ЕС и социалните партньори.

Достъп до работа при непълно работно време

Държавите от ЕС и социалните партньори следва да определят, преразглеждат и при необходимост да отстраняват всички правни или административни пречки, които ограничават възможностите за работа при непълно работно време. Отказът на работник да премине от работа при пълно работно време на работа при непълно работно време или обратно не е достатъчна причина за неговото освобождаване от работа.

Ролята на работодателите

Работодателите следва да отдадат пълно внимание на:

Прилагане

Държавите от ЕС или социалните партньори могат да въведат по-благоприятни правила от тези, определени в споразумението. Прилагането на споразумението обаче не представлява основателна причина за намаляване на общото ниво на закрила, предоставяна на работниците на непълно работно време.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 20 януари 1998 г. Държавите от ЕС трябваше да я въведат в националното си законодателство до 20 януари 2000 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж. страница „Условия на труд — работа при непълно работно време“ от уебсайта на Европейската комисия.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 97/81/EO на Съвета от 15 декември 1997 година относно Рамково споразумение за работа при непълно работно време, сключено между Съюза на конфедерациите на индустриалците и на работодателите в Европа (UNICE), Европейския център на предприятията с държавно участие (CEEP) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) — Приложение: Рамково споразумение за работа при непълно работно време (ОВ L 14, 20.1.1998 г., стр. 9—14)

Последващите изменения на Директива 97/81/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Национални мерки за прилагане

Доклад на службите на Комисията за прилагането на Директива 97/81/ЕО от 17 декември 1997 г. относно Рамково споразумение за работа при непълно работно време, сключено между Съюза на конфедерациите на индустриалците и на работодателите в Европа (UNICE), Европейския център на предприятията с държавно участие (CEEP) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), 21.1.2003 г.

Този доклад е допълнен с 2 проучвания:

Доклад на Комисията — Прилагане на Директива 97/81/ЕО относно Рамково споразумение за работа при непълно работно време, сключено между Съюза на конфедерациите на индустриалците и на работодателите в Европа (UNICE), Европейския център на предприятията с държавно участие (CEEP) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) (Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения Унгария и Чешка република) (2007 г.)

Доклади (обобщени оценки) за прилагането на Директива 97/81/ЕО в България и в Румъния (2009 г.)

последно актуализация 04.12.2016