Вторичното законодателство на Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 288 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Член 289 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Член 291 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЧЛЕНОВЕ 288, 289, 290 И 291 ОТ ДФЕС?

Вторичното законодателство на Европейския съюз (ЕС) е правната уредба, която се основава на договорите на ЕС. То се отличава от първичното законодателство на ЕС, което се състои главно от договорите, и по-специално Римския договор (вж.резюмето), който се превърна в Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) (вж. резюмето), Договора за Европейския съюз (вж. резюмето), въз основа на Договора от Маастрихт (вж. резюмето), и Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия (вж. резюмето). С първичното законодателство се определя разпределението на правомощията и отговорностите между ЕС и държавите — членки на ЕС, и се осигурява правният контекст, в рамките на който институциите на ЕС формулират и прилагат политики.

С Договора от Лисабон (вж. резюмето) бяха преразгледани видовете правни актове на ЕС. Има пет вида правни актове на разположение на институциите на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Видове правни актове на ЕС

Съгласно член 288 от ДФЕС европейските институции могат да приемат пет вида правни актове:

Регламентите, директивите и решенията са задължителни правни актове. Ако бъдат приети чрез законодателната процедура в съответствие с член 289, те се считат за законодателни актове. Решенията могат да бъдат насочени конкретно към един или повече адресати (държави членки, физически или юридически лица). Съществуват също така решения без конкретен адресат, по-специално в областта на общата външна политика и политика на сигурност.

Препоръките и становищата са незаконодателни, незадължителни правни актове.

Съществуват и актове, които не са изброени в член 288 от ДФЕС.

Правен статут на вторичното законодателство

Делегирани актове

Актове за изпълнение

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 1: Правни актове на Съюза — Член 288 (предишен член 249 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 171—172)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 1: Правни актове на Съюза — Член 289 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 172)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 1: Правни актове на Съюза — Член 290 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 172)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 1: Правни актове на Съюза — Член 291 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 173)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси Междуинституционално споразумение от 16 декември 2020 година между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси (OВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 28—46)

Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 година за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13—18)

Решение 2009/882/EС на Европейския съвет от 1 декември 2009 година за приемане на Процедурен правилник на Европейския съвет (ОВ L 315, 2.12.2009 г., стр. 51)

последно актуализация 02.12.2021