Европейски консенсус относно хуманитарната помощ

ОБОБЩЕНИЕ НА:

Съвместна декларация относно целите и принципите на хуманитарната помощ от ЕС

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪВМЕСТНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Цели на хуманитарната помощ

Хуманитарната помощ от страна на ЕС има за цел да осигури обусловена от потребностите спешна реакция, насочена към опазване на живота и предотвратяване и облекчаване на човешкото страдание в условия на кризи, предизвикани от човешко поведение и природни бедствия.

В съответствие с Консенсуса, хуманитарната помощ от страна на ЕС се осигурява чрез партньори, ангажирани в изпълнението, като Организацията на обединените нации, движението на Червения кръст/Червения полумесец и неправителствени организации.

ЕС и държавите от ЕС колективно са най-големият донор на международна публична хуманитарна помощ в света. Техните действия взаимно се допълват и подсилват и се изпълняват в тясно сътрудничество с международни и местни участници.

Принципи на хуманитарната помощ

Хуманитарната помощ се основава на фундаменталните хуманитарни принципи на хуманност*, неутралност*, безпристрастност* и независимост*.

ЕС също така се ангажира да спазва принципите на международното право, по-специално на международното хуманитарно право, правата на човека и бежанското право.

Въпреки че прилагането им може да варира в отделните държави от ЕС, донорите от ЕС имат за цел да подобрят донорските практики и да следват принципите и добрите практики на хуманитарната помощ по-специално в рамките на Инициативата за добро хуманитарно донорство, която е неформален международен форум и мрежа на донорите.

Хуманитарната помощ от страна на ЕС също трябва да е съгласувана с останалите политики, за да се осигури плавен преход след криза и да се вземат предвид съображенията, свързани с пола и различните нужди на местните хора.

Координация и съгласуваност на помощта от ЕС

ЕС подкрепя координиращата роля на ООН и засиления глобален капацитет за реакция при хуманитарни кризи.

Операциите за помощ на ЕС трябва да са основани на:

Хуманитарната помощ от страна на ЕС следва да се разпределя прозрачно, на базата на установените потребности и степента на уязвимост.

Консенсусът определя кога и как гражданската защита, и като последна мярка, военните сили и средства на ЕС могат да се използват за реагиране при хуманитарни ситуации.

Международна дейност

Признавайки, че хуманитарната дейност е колективна отговорност на международно равнище, ЕС допринася за развиването на колективния глобален капацитет за реакция при кризи, подкрепяйки ръководената от ООН реформа на хуманитарната система в сътрудничество с други хуманитарни организации и донори.

Освен това, с оглед на ескалиращата необходимост от хуманитарна помощ, от съществено значение е да се засили и разнообрази финансирането и да се увеличат неговата предсказуемост, гъвкавост и стратегическа координация.

Връзки с намаляване на рисковете от бедствия и развитие

Паралелно с действията при извънредни ситуации, инициирани при възникване на криза, ЕС се ангажира да работи за намаляване на рисковете и уязвимостта и за подготовката на хората за природни бедствия на местно, регионално и национално равнище, като използва Рамката за действие от Хиого (заменена през март 2015 г. от Рамката от Сендай за намаляване на риска при бедствия за периода 2015 — 2030 г.).

Той също подкрепя прехода, бързото възстановяване и развитието, по-специално чрез осъществяване на по-добра връзка между помощ, възстановяване и развитие (LRRD).

Хуманитарната дейност на равнище ЕС

Консенсусът потвърждава, че ЕС има съпоставими предимства и добавена стойност, които позволяват взаимно допълване на хуманитарните донори от ЕС и международните донори, благодарение на: глобалната си мрежа от експерти на ЕС, неговата роля, която гарантира съгласуваност на политиките и насърчава добрите хуманитарни практики, неговата гъвкавост за намеса в политически чувствителни зони и неговата способност за улесняване на координацията. Европейската комисия е твърдо ангажирана с прилагането на принципите и най-добрите практики на доброто донорство в своите политики и действия.

ЕС прие план за действие за периода 2008 — 2013 г., който направлява сътрудничеството между Комисията и държавите от ЕС и е основан на подход за качество на помощта. Прилагането му беше преразгледано през 2010 г. чрез средносрочен преглед и оценен посредством независима оценка през 2014 г. Оценката потвърди валидността на Консенсуса и препоръчва неговото прилагане съгласно нова рамка. Планът за изпълнение, приет през ноември 2015 г., ще остане в сила в рамките на 18 месеца, насочвайки действията към принципни хуманитарни действия и ефективност.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Хуманност: човешкото страдание трябва да се облекчава навсякъде, където съществува, като се обръща особено внимание на най-уязвимите групи от населението.

* Неутралност: хуманитарната помощ не трябва да облагодетелства никоя страна по въоръжен конфликт или по друг спор.

* Безпристрастност: хуманитарната помощ трябва да се предоставя единствено въз основа на потребностите, без дискриминация между и в рамките на засегнатите групи население.

* Независимост: автономността на хуманитарните цели от политически, икономически, военни и други цели, като единствената цел на хуманитарната помощ остава облекчаване и предотвратяване на страданието на пострадалите при хуманитарни кризи.

АКТ

Съвместна декларация на Съвета и представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, Европейския парламент и Европейската комисия (ОВ C 25, 30.1.2008 г., стр. 1—12)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Работен документ на службите на Комисията: План за прилагане на Европейския консенсус относно хуманитарната помощ (SWD(2015) 269 final, 27.11.2015 г.)

последно актуализация 31.03.2016