Коренно преобразуване на енергийния пазар на ЕС

РЕЗЮМЕ НА:

Новата структура на енергийния пазар на ЕС — COM(2015) 340 final

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

ЕС желае да осигури надеждна и достъпна енергия за своите граждани и да реализира своите цели за 2030 г. За да се постигне това, се предвижда трансформиране на европейския енергиен пазар, включващо коренно преобразуване на пазара за електроенергия с цел привличане на допълнителни инвестиции.

Така че с това съобщение на Европейската комисия се стартира обществена консултация относно ползите от една нова структура на енергийния пазар по отношение на нови технологии и увеличаване на инвестициите.

В него се подчертава, че трансграничните, краткосрочни (включително в рамките на деня) пазари са основни за един ефективен енергиен пазар. Те трябва да бъдат структурирани, като се вземе под внимание бъдещата енергийна система, т.е. такава, която ще обединява едромащабни, трансгранични потоци от електроенергия и големи обеми от променливо производство от възобновяеми източници*. Те биха реагирали на бързия растеж на променливото производство от възобновяеми източници и на необходимостта от сигурно и стабилно функциониране на електрическата мрежа.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Инфраструктура

Подходящото свързване на европейските енергийни мрежи помежду им е ключов приоритет за енергийната сигурност, за по-голяма конкуренция и за осигуряването на правилните сигнали за насърчаване на инвестициите.

Основният метод за интегриране на националните енергийни пазари и за диверсифициране на енергийните източници са проектите от общ интерес (ПОИ).

Приспособяване на структурата на пазара за инвестиции във възобновяеми източници

Един пазар с подходящи цени би дал сигнали кога и къде би могла да се генерира възобновяема електрическа енергия.

Гъвкавите и по-добре интегрирани краткосрочни пазари биха помогнали на производителите на възобновяема енергия да се конкурират наравно с производителите на конвенционална енергия, което допълнително ще интегрира възобновяемите източници в енергийната система.

Производството на възобновяема енергия може да бъде подпомагано чрез регионални, пазарно ориентирани схеми, които са насочени срещу провал на пазара, осигуряват икономическа ефективност и избягват нарушаване на функционирането на пазара и свръхкомпенсация в съответствие с насоките за държавните помощи.

Засилване на регионалното сътрудничество

Регионалното координиране на национални политики е ключът за ЕС към реализиране на неговите цели за 2030 г., свързани с интегриране на вътрешния енергиен пазар и повишаване на енергийната сигурност.

Необходими са повече междинни връзки, тъй като съществуващата система не може да се справи с евентуални нови енергийни потоци.

Увеличаването на регионалното сътрудничество между системните оператори е жизненоважно, по-специално ролите, изпълнявани от регионалните инициативи за сътрудничество в областта на сигурността (РИСОС) и от Европейската мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия.

Разширяването на мрежата на ниво разпространение е необходимо с оглед на интегрирането на местна възобновяема енергия.

Изисква се засилване на ролята на Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) по отношение на надзора на пазара и за приемане на обвързващи решения по инициативи на ЕС и по трансгранични въпроси.

Сигурност на доставките

За да се определи дали нейните енергийни системи са адекватни, Комисията призова за оценка на ролята на всяко от следните:

междинни връзки между мрежите на различните държави от ЕС;

трансгранично генериране на електроенергия;

променливо производство от възобновяеми източници;

реагиране на търсенето (т.е. стимули за намаляване на потреблението в периоди на върхово търсене);

възможности за съхранение.

Това може да спомогне за определяне на необходимостта от механизъм за осигуряване на капацитет. Това ще включва извършване на отделни плащания за наличен капацитет вместо плащане на доставено електричество. Тези плащания за наличен капацитет имат за цел да възнаградят доставчиците на капацитет за поддържането на съществуващ капацитет или за инвестиране в нов капацитет. Комисията обаче предупреждава, че подобни механизми могат да струват скъпо и да опорочат пазарите.

Могат да бъдат разработени правила на равнище ЕС относно участието в механизмите за капацитет на различни държави от ЕС. Комисията препоръчва да се изготви референтен модел на механизъм за капацитет, който да се използва на регионална база. Това би улеснило трансграничното участие и би свело до минимум нарушенията на пазара.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Енергетика: нова структура на пазара проправя път за нова сделка за потребителите — информационен документ

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Променливи възобновяеми източници: възобновяема енергия (например вятърна и слънчева), получавана от природата. Това означава, че нивото на производство може да варира.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Започване на процеса на обществени консултации относно новата структура на енергийния пазар (COM(2015) 340 final, 15.7.2015 г.)

последно актуализация 23.10.2015