26.8.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 282/4


ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — EACEA-33/2017

Програма „Европа за гражданите“ 2014—2020 г.

Безвъзмездни средства за оперативни разходи — Структурна помощ за европейски мозъчни тръстове и организации на гражданското общество на европейско равнище

(2017/C 282/05)

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

Моля, имайте предвид, че в момента стандартните споразумения/решения на агенцията за отпускане на безвъзмездни средства се преразглеждат заради влизането в сила от 1 януари 2018 г. на новия Финансов регламент и Правилата за неговото прилагане. Поради това проектите на споразуменията/решенията за отпускане на безвъзмездни средства, свързани с настоящата покана, са примерни и затова агенцията си запазва правото да прави промени или да внася допълнителни подробности след приемането на окончателния текст на Финансовия регламент и на Правилата за неговото прилагане. В такъв случай агенцията ще обяви промените възможно най-скоро и не по-късно преди подписването на споразуменията или решенията за отпускане на безвъзмездни средства.

1.   Въведение

Европейският съюз е създаден от своите граждани и за своите граждани. Насърчаването и улесняването на ангажирането им и активното им участие в изграждането на един по-силен Съюз, както и предоставянето на възможности да разберат историята на Съюза и ценностите, на които той се гради, са изключително важни. Европейското гражданство е неизменен елемент за укрепването и защитата на европейската интеграция.

Приетата за периода 2014—2020 г. програма „Европа за гражданите“ (1) е основен инструмент в този контекст. Целта е да се допринесе за разбирането, от страна на гражданите, на същността на Съюза, на неговата история и многообразие, както и да се подпомогне европейското гражданство и да се подобрят условията за упражняване на правата и ползването на привилегиите на европейския гражданин.

Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да се изберат организации с европейски обхват, които чрез своите постоянни, обичайни и редовни дейности допринасят осезаемо за постигането на целите на програмата „Европа за гражданите“.

Избраните организации ще получат структурна подкрепа, наречена оперативни безвъзмездни средства. С тези средства ще се съфинансират оперативните разходи, които позволяват на дадена организация да съществува независимо и да осъществява редица дейности в рамките на целите на програмата. Чрез предвидените от тях дейности и план за разпространение организациите, получаващи оперативни безвъзмездни средства, следва да гарантират максимална видимост пред възможно най-широка общественост. По-специално се насърчава обхващането на регионално и местно равнище, както и на младежите.

Подкрепата се предоставя на организации под формата на рамкови партньорства за три години (2018—2020 г.) във връзка с настоящата покана за представяне на предложения. Рамковите партньорства са механизми за сътрудничество, установени между конкретна организация и Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура. По тези рамкови партньорства всяка година ще се предоставят годишни оперативни безвъзмездни средства въз основа на годишни работни програми, които ще бъдат предоставени от организациите.

2.   Цели и приоритети

Конкретните цели на програмата са:

повишаване на осведомеността във връзка с паметта за миналото, общата история и ценности, и целта на Съюза да насърчава мира, ценностите си и благоденствието на своите народи чрез стимулиране на дебати, размисъл и изграждане на мрежи (направление 1);

насърчаване на демократичното и гражданското участие на гражданите, на равнището на Съюза, чрез подобряване на разбирането на гражданите за процеса на създаване на политиките на Съюза и чрез осигуряване на условия за обществена и междукултурна ангажираност и доброволческа дейност на равнището на Съюза (направление 2).

Предвид горепосочените цели тематичните приоритети са следните:

Специфични приоритети за „Европейска памет за миналото“ (направление 1)

1.

Чествания по повод важни повратни моменти в съвременната история на Европа

Година на кандидатстване

Чествания, за които се допуска кандидатстване

2018 г.

1918 г.— Край на Първата световна война — възходът на националните държави и неуспехът в създаването на европейско сътрудничество и мирно съжителство

1938 г./1939 г.— Начало на Втората световна война

1948 г.— Начало на Студената война

1948 г.— Конгресът в Хага и обединяването на Европа

1968 г.— Протестни движения и движения за граждански права, нахлуване в Чехословакия, студентски протести и антисемитска кампания в Полша

2019 г.

1979 г.— Избори за Европейски парламент и 40-та годишнина от първия пряко избран ЕП през 1979 г.

1989 г.— Демократични революции в Централна и Източна Европа и падането на Берлинската стена

2004— 15-та годишнина от разширяването на ЕС в Централна и Източна Европа

2020 г.

1950 г.— Декларацията на Робер Шуман

1990 г.— Обединение на Германия

2000 г.— Обявяване на Хартата за основните права на ЕС

2.

Гражданско общество и гражданско участие при тоталитарните режими

3.

Антисемитизъм, антиромски настроения, ксенофобия, хомофобия и други форми на нетърпимост: извличане на поуките за днешния ден

4.

Демократичен преход и присъединяване към Европейския съюз

Специфични приоритети за „Демократична ангажираност и гражданско участие“ (направление 2)

1.

Дебати за бъдещето на Европа и противопоставяне на евроскептицизма

2.

Насърчаване на солидарност по време на криза

3.

Създаване на междукултурен диалог и взаимно разбирателство и борба със стигматизирането на мигрантите и малцинствените групи.

3.   Критерии за допустимост

3.1.   Допустими кандидати

3.1.1.   Категории организации

За да отговарят на изискването за допустим кандидат за рамково партньорство, организациите трябва да принадлежат към някоя от следните категории:

А.

Организации на гражданското общество за „Европейска памет за миналото“ (направление 1);

Организации, извършващи дейности за размисъл върху причините за тоталитарните режими в съвременната история на Европа и за възпоменание на жертвите на техните престъпления.

Организации, осъществяващи дейности, отнасящи се до други важни моменти и отправни точки в най-новата история на Европа.

Организации, чиято дейност е посветена на общите ценности на ЕС: повишаване на осведомеността на гражданите относно значението на запазването и насърчаването на демократичните ценности в Европа, например чрез паметта за европейски личности като бащите — основатели на Европейския проект или други личности, които имат значителен принос към по-късните етапи на изграждането на Европа.

Б.

Организации на гражданското общество (ОГО), работещи на европейско равнище (направление 2)

Представителни организации, мрежи и други ОГО, насърчаващи демократичното и гражданското участие на гражданите на равнището на Съюза чрез подобряване на разбирането на гражданите на процеса на създаване на политики на Съюза и чрез осигуряване на условия за гражданска ангажираност на равнището на Съюза.

В.

Европейски мозъчни тръстове (направление 1 или 2):

Тези организации осигуряват връзка между научните изследвания и създаването на политики на европейско равнище. Те спомагат за намирането на решения на проблеми и способстват за взаимодействието между учени, интелектуалци и лицата, отговорни за вземането на решения. Поканата е отправена към мозъчните тръстове, които се занимават основно с целите и приоритетите на програмата „Европа за гражданите“ и чиито дейности не са ограничени само до научните изследвания и не са насочени единствено към групи от специалисти. Мозъчните тръстове трябва да развиват ясна транснационална дейност, обхващаща и общественост извън местната и регионалната. И по-специално, трябва да подкрепят открития и свободен диалог, както и достъпа до обективна информация.

Г.

Платформи на общоевропейски организации (направление 2):

Платформите са организации, чиито членове сами по себе си са представителни организации на европейско равнище. Тези платформи на общоевропейски организации представляват много голям брой европейски граждани и обхващат широк кръг от области на политиката.

Целта на дейностите на избраните организации трябва да бъде допринасяне за по-добро общо бъдеще с гражданско участие, като същевременно припомнят значението на основните ценности, определящи същността на европейския проект.

Организациите трябва да развиват ясно определена транснационална дейност, обхващаща и общественост извън местната и регионалната.

Общи правила за допустимите кандидати по точки от А — D по-горе

Настоящата покана за представяне на предложения е отворена за организации, които:

а)

са организации с нестопанска цел;

б)

играят активна роля в сферата на европейското гражданство, определена в техния устав или описание на целите и задачите, и съответстват на една от горепосочените категории;

в)

са законно установени и са били правен субект поне четири години (към 1 ноември 2017 г.) в държава, допусната до участие;

г)

гарантират, че с дейността си осъществяват транснационални връзки с няколко държави, като така обхващат местна и регионална общественост;

д)

Извършват дейността си в допуснати до участие държави със следния географски обхват:

Организации на гражданското общество за „Европейска памет за миналото“ (Категория A) и Организации на гражданското общество на европейско равнище (Категория B) трябва да имат членове или дейности в поне 12 държави, допуснати до участие;

платформите на общоевропейските организации (D) трябва да имат най-малко 20 представителни организации членки, с което се осигурява присъствие във всички държави — членки на ЕС;

Физическите лица и публичните органи не се допускат по настоящата покана за представяне на предложения.

3.1.2.   Допустими държави

Допустими са само заявления от юридически лица, установени в следните държави:

а)

Държави — членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чешката република, Швеция.

За кандидати от Обединеното кралство: Моля, имайте предвид, че критериите за допустимост трябва да се спазват през целия срок на отпускане на безвъзмездни средства. Ако Обединеното кралство напусне ЕС по време на периода на отпускане на средства, без да сключи споразумение с ЕС, гарантиращо в частност, че британските кандидати ще продължат да бъдат допустими, ще спрете да получавате финансирането от ЕС (като същевременно при възможност ще продължите да участвате) или от Вас може да се изиска да напуснете проекта въз основа на член от рамковото споразумение или решение за партньорство (съответно Член II.16.2.2(а) или Общо условие 16.2.2.(а).

б)

Албания, бивша Югославска република Македония, Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора (2).

3.2.   Допустими дейности

Дейностите на кандидата трябва да имат осезаем принос за разработването и постигането на общите и конкретните цели на програмата.

Кандидатите трябва да предоставят:

стратегическа работна програма за период от три години с начало през 2018 г., и

подробна годишна работна програма за период от 12 месеца с начало през 2018 г.

Стратегическата работна програма на организацията кандидат следва да обхваща предвидените в нейния устав дейности, включително конференции, семинари, кръгли маси, представителство, комуникация и валоризация, обхващане на младежите, както и нейните други редовни европейски дейности, свързани с дейностите на програмата „Европа за гражданите“.

Допускат се и дейности, свързани с Европейския корпус за солидарност.

Период на допустимост

Рамковото партньорство е с продължителност 3 години, като то ще започне най-рано на 1 януари 2018 г. За конкретните годишни безвъзмездни средства по партньорството периодът на допустимост трябва да съответства на бюджетната година на кандидата, удостоверена със заверените отчети на организацията.

За кандидатите, чиято бюджетна година се различава от календарната година, периодът на допустимост ще бъде с началната дата на тяхната бюджетна година през 2018 г.

4.   Критерии за отпускане на средства

Ще се оценяват само допустимите кандидатури въз основа на следните критерии:

Съгласуваност с целите на програмата и на съответното нейно направление: 30 %

Съответствие на предложената работна програма с целите на програмата „Европа за гражданите“; работната програма на организацията следва да демонстрира въздействието на дейностите си, водещо до постигането на целите на програмата „Европа за гражданите“.

Целите и задачите на организацията трябва да съответстват на целите на програмата „Европа за гражданите“.

Качество на плана за дейност/работната програма: 30 %

Предложената работна програма трябва да бъде подходяща за постигане на целите на организацията.

Съгласуваност: съответствие между различните цели на предложените дейности и съобразяване на предложените за влагане средства и ресурси с целите.

Ефективност: резултатите следва да се постигнат при разумни разходи.

Работните програми трябва да включват ясно очертано европейско измерение.

Организациите трябва да използват нови методи на работа или да предлагат оригинални дейности.

Разпространение: 20 %

Организациите, получаващи оперативни безвъзмездни средства, трябва да положат необходимите усилия за гарантиране на използването и разпространението на своите резултати. Това включва и при необходимост превод на съответните резултати.

Предложената работна програма трябва да постигне мултипликационен ефект сред по-широка общественост, а не само сред пряко участващите в дейностите и по-специално на местно и регионално равнище.

Следва да бъде налице реалистичен и практичен план за разпространение, така че да има възможност за ефективен трансфер и обмен на резултатите, предвидени в работната програма.

Въздействие и участие на гражданите: 20 %

Броят на организациите, участниците, елементите на политики и участващите държави следва да бъде достатъчно голям, за да се гарантира истински европейски обхват на предложената работна програма.

Въздействие: работната програма следва да се стреми към постигане на целите си, особено по отношение на конкретния принос към създаването на политики. Тя следва да подкрепя открития обществен диалог и достъпа до обективна информация.

Кандидатите трябва да демонстрират добавената стойност на безвъзмездните средства за оперативни разходи по отношение на дейностите на организацията и как тези дейности могат да бъдат продължени след края на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.

Устойчивост: предложената работна програма следва да се стреми към постигане на дългосрочни последици.

Предложената работна програма следва да дава възможност на участниците да се ангажират активно с дейностите и по повдигнатите въпроси.

Трябва да се търси баланс между гражданите, които вече са активни в организации/институции, и гражданите, които все още не са ангажирани.

Организациите трябва да ангажират участници на Европейския корпус за солидарност.

Организациите трябва да ангажират граждани от слабо представени групи или групи с по-малко възможности.

5.   Бюджет

Общият бюджет, предназначен за съфинансирането на конкретните годишни безвъзмездни средства за оперативни разходи, за които ще бъдат сключени споразумения за 2018 г., възлиза на 6,8 млн. евро. По-конкретно, 1,2 млн. евро са определени за Направление 1 и 5,6 млн. евро — за Направление 2.

Тази сума зависи от наличието на бюджетни кредити, предвидени в проектобюджета за 2018 г., след приемането на бюджета за 2018 г. от бюджетния орган на ЕС или предвиденото в т.нар. „временни суми от една дванадесета“.

Максималният размер на отпуснатите безвъзмездни средства за 2018 г. по категории е, както следва:

Вид

Максимален размер на година

Максимален процент на съфинансиране

А.

Организации на гражданското общество за „Европейска памет за миналото“ (направление 1)

200 000 ЕUR

70 %

Б.

Организации на гражданското общество, работещи на европейско равнище (направление 2)

200 000 ЕUR

70 %

В.

Европейски мозъчни тръстове (направление 1 или 2)

350 000 ЕUR

70 %

Г.

Платформи на общоевропейски организации (направление 2)

600 000 ЕUR

90 %

6.   Краен срок за подаване на заявления

Крайният срок за подаване на заявления е 18 октомври 2017 г. (сряда) не по-късно от 12:00 ч. CET (на обяд, брюкселско време).

Заявлението за кандидатстване, заедно с всичките му приложения, трябва да се подаде онлайн чрез съответния електронен формуляр, надлежно попълнен и включващ всички приложими към тях приложения.

Електронният формуляр е достъпен на https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

7.   Допълнителна информация

Подробните условия за кандидатствате могат да бъдат намерени в специалните указания, публикувани на уебсайта на Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура на адрес: http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

Ако имате въпроси, свържете се с нас на адрес: EACEA-C1-OPERATINGGRANTS@ec.europa.eu


(1)  Програмата осигурява правното основание за настоящата покана за представяне на предложения съгласно член 4 от Регламент (ЕС) № 390/2014 (OВ L 115, 17.4.2014 г., стp. 3). Настоящата покана спазва разпоредбите на Решение за изпълнение C(2017) 5385 на Комисията относно приемането на работна програма за 2018 г. и финансирането на изпълнението на програма „Европа за гражданите“.

(2)  Ще бъдат проведени консултации с делегациите на ЕС във връзка с кандидатурите, подадени от организации, установени в тези държави.