2.3.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 81/139


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване (ОЕПЛПО)“

[COM(2017) 343 final — 2017/0143 (COD)]

(2018/C 081/19)

Докладчик:

Philip VON BROCKDORFF

Консултация

Съвет на Европейския съюз, 4.9.2017 г.

Европейски парламент, 11.9.2017 г.

Правно основание

членове 114 и 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

 

 

Компетентна секция

„Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“

Приемане от секцията

5.10.2017 г.

Приемане на пленарна сесия

19.10.2017 г.

Пленарна сесия №

529

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

132/4/4

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК изразява съгласие с това предложение за регламент и неговата цел за стимулиране на инвестициите в целия ЕС, но не е наясно дали инвестициите в резултат от тази инициатива ще останат в рамките на ЕС.

1.2.

ЕИСК приветства всеки опит за насърчаване на гражданите на ЕС да се осигуряват по подходящ начин за периода след тяхното пенсиониране. ЕИСК обаче не е наясно и с това какво ще бъде въздействието върху трудовата мобилност в рамките на ЕС в резултат от предоставянето на общоевропейски продукти за лично пенсионно осигуряване (ОЕПЛПО).

1.3.

ЕИСК признава, че ОЕПЛПО най-вероятно ще бъдат привлекателни за ограничен брой групи, по-специално мобилните специалисти, които работят в няколко различни държави членки по време на своя професионален живот, и самостоятелно заетите лица. Следва да се положат всички усилия за насърчаване на държавите членки да предоставят справедливо данъчно облагане за този вид продукт. Освен това той подчертава, че тази инициатива в никакъв случай не следва да се тълкува като намаляване на значението на държавните или професионалните пенсии.

1.4.

ЕИСК подчертава необходимостта от защита на потребителите и намаляване на риска за вложителите по време на техния професионален живот и при пенсионирането им. Настоятелно се препоръчва по-голяма яснота по отношение на това, което се гарантира във връзка с варианта по подразбиране. За предпочитане е Комисията да се занимае с този въпрос в най-кратки срокове.

1.5.

ЕИСК подчертава и ролята на EIOPA (1) за мониторинга на пазара и националните надзорни режими с оглед на постигането на съгласуваност и последователност в целия ЕС, по-специално по отношение на структурата за управление на ОЕПЛПО у всеки доставчик.

1.6.

Като се има предвид, че взаимодействията между държавното, професионалното и личното пенсионно осигуряване са специфични във всяка държава членка, ЕИСК препоръчва доставчиците да имат възможност да адаптират своите ОЕПЛПО към националните пазари, като същевременно се зачита необходимостта от сближаване и съгласуваност, както е посочено по-горе. В същото време следва надлежно да се вземе под внимание структурата на националните пенсионни системи, за да се избегнат проблеми и нарушаване на конкуренцията.

1.7.

ЕИСК не е сигурен дали ОЕПЛПО ще променят нещо в държавите членки, които разчитат до голяма степен на държавното пенсионно осигуряване и където традициите в областта на личните пенсионни спестявания са слаби. Ето защо ролята на държавите членки за насърчаването на ОЕПЛПО се счита за особено важна за подпомагането на тази инициатива.

1.8.

ЕИСК заключава, че ОЕПЛПО не следва да се явяват обикновено продължение на вече съществуващите продукти за хората, които са избрали планове за доброволни лични пенсионни спестявания.

1.9.

ЕИСК изтъква важността на защитата на потребителите с оглед на увеличаването на привлекателността на продуктите за лично пенсионно осигуряване. Във връзка с това ЕИСК би желал по-голяма яснота по въпроса дали предложените 1,5 % се прилагат като фиксиран процент, или са ограничени от таван в абсолютна стойност. Комисията следва да разгледа също и възможността за освобождаване от такса за смяна на доставчиците след определен период от време в полза на вложителите и бъдещите перспективи на ОЕПЛПО. Освен това в регламента трябва да се установят основните правила относно достъпа до натрупаните финансови средства от наследниците на вложителя в случай на смърт на последния.

2.   Предложението на Комисията

2.1.

Счита се, че понастоящем едва около 27 % от 243-те милиона граждани на ЕС на възраст между 25 и 59 години спестяват за пенсия. Според Европейската комисия предлагането на общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване би насърчило допълнителни спестявания. За да бъде постигната тази цел, на 29 юни 2017 г. Европейската комисия публикува своето предложение за регламент за определяне на рамка за нов общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване (ОЕПЛПО). Това предложение е в пълно съответствие с целите на Плана за действие на ЕС за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП) от 2015 г. и има за цел да разшири пазара за лично пенсионно осигуряване до 2,1 трилиона евро до 2030 г.

2.2.

След като бъде приет, регламентът ще позволи общоевропейските продукти за лично пенсионно осигуряване да бъдат предлагани във всички държави членки. Предложеният регламент осигурява рамката за доброволна система, която обхваща целия ЕС и се прилага успоредно със съществуващите схеми за лично пенсионно осигуряване. ОЕПЛПО няма да заменят съществуващите национални пенсионни структури. Вместо това те ще допълват съществуващите схеми за лично пенсионно осигуряване. ОЕПЛПО обаче ще бъдат предлагани от различни видове доставчици, а именно застрахователи, управители на активи и банки. Те ще могат да бъдат разпространявани и купувани онлайн във всички държави членки.

2.3.

Като ключов елемент от Плана за СКП, ОЕПЛПО ще предложат възможности за дългосрочни инвестиции и растеж в рамките на общоевропейски капиталов пазар, с капиталови потоци в целия ЕС. Това ще стимулира инвестициите на предприятията и ще осигури капитал за инфраструктурни проекти. Увеличаването както на частните, така и на публичните инвестиции може да спомогне за създаването на повече работни места в целия ЕС.

2.4.

Предложението на Комисията ще улесни обединяването на активите, свързани с пенсионни планове, от страна на доставчиците, което ще доведе до по-големи икономии от мащаба и по-ниски разходи за доставчиците, в допълнение към засилването на конкуренцията с навлизането на нови доставчици на пазара за пенсионно осигуряване. При наличието на повече доставчици, отколкото има в момента, вложителите ще спечелят от по-ниски цени в резултат от засилената конкуренция между доставчиците и евентуално по-високата възвращаемост. От първостепенно значение е обаче вложителите да имат пълна представа за рисковете, които поемат, и за условията, свързани с техния ОЕПЛПО.

2.5.

Комбинацията от по-голям избор, опростяване, по-ниски цени и евентуално по-добра възвръщаемост за вложителите би могла да насърчи повече хора да закупят такива продукти, за да допълнят своите пенсионни права, ако се очаква доходите след пенсионирането да бъдат недостатъчни, или да си осигурят доходи след пенсионирането в случаите, в които лицата не са обхванати от държавна схема за задължително пенсионно осигуряване или от професионална пенсионна схема.

2.6.

Комисията счита, че ОЕПЛПО вероятно ще бъдат особено привлекателни за мобилните работници, които работят в различни държави по време на своя професионален живот, и за самостоятелно заетите лица. Те също така биха могли да създадат допълнителни варианти за доходи след пенсионирането в държавите членки, в които използването на продукти за лично пенсионно осигуряване понастоящем е ограничено.

2.7.

Като се има предвид, че предложеният регламент предвижда стандартизирани характеристики на продукта с цел да се предлага защита на потребителите, предложената рамка ще даде възможност за по-голяма гъвкавост при разработването на продуктите за пенсионно осигуряване.

2.8.

Съгласно основните положения в предложения регламент:

доставчиците трябва да бъдат лицензирани от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) и ще се вписват в централен регистър, като същевременно националните органи ще продължат да осъществяват надзор върху тях. EIOPA ще осъществява мониторинг на пазара и националните надзорни режими с оглед на постигането на сближаване. Това ще задължи националните органи да упражняват надзор върху доставчиците на услуги, функциониращи съгласно различни национални уредби (т.е. подразделения). Не е ясно обаче как това ще функционира на практика, като се има предвид по-специално, че продуктите за лично пенсионно осигуряване се определят до голяма степен на национално равнище и че упражняването на адекватен надзор може да изисква специфично познаване на всеки национален пазар,

доставчиците трябва да съблюдават прозрачност по отношение на разходите и таксите, както и да отговарят на други изисквания за разкриване на данни под формата на основен информационен документ (преди сключването на договор) и да предоставят стандартизирани периодични извлечения от индивидуалната партида,

ОЕПЛПО ще предлагат до пет варианта за спестяване, между които един основен инвестиционен вариант с нисък риск и ограничена гаранция, при който се гарантира възстановяване на инвестирания капитал. Потребителите могат да се откажат от правото си да им бъдат предоставени съвети относно последния вариант, при условие че доставчиците поискат информация за знанията и опита на вложителя,

лицата ще имат право да сменят доставчиците на национално равнище и между отделните държави на всеки пет години, като се прилага таван на разходите за тази смяна,

доставчиците могат да инвестират в най-различни варианти, при условие че спазват принципа на консервативния инвеститор и се съобразяват с най-добрия дългосрочен интерес на вложителя,

ОЕПЛПО ще осигурят възможност вноските да не бъдат прекъсвани, когато членовете се местят от една държава членка в друга, както и натрупаните активи да бъдат прехвърляни, без да бъдат ликвидирани,

ще има редица варианти за изплащане на средствата; ОЕПЛПО ще дават предимство на анюитетите, при които изплащанията на средствата на притежателя на полицата са фиксирани и обезпечени,

трябва да бъдат осигурени лесни за ползване процедури за разглеждане на жалби и решаване на спорове.

2.9.

На последно място, Комисията счита, че наличието на благоприятна данъчна среда за ОЕПЛПО е от съществено значение за конкурентоспособността и привлекателността на този нов продукт, и препоръчва по отношение на ОЕПЛПО държавите членки да предлагат еднакво данъчно третиране с това на сравними национални продукти. Като алтернатива те би трябвало да предлагат най-благоприятното третиране, в случай че се облагат по различен начин отделните планове за лично пенсионно осигуряване (2).

3.   Общи бележки

3.1.

Продуктите за лично пенсионно осигуряване не са напълно развити в целия ЕС. Тяхната роля обаче може да е от основно значение за гарантирането на подходящи доходи след пенсионирането за работниците там, където държавното и професионалното пенсионно осигуряване са слаби или недобре развити. Освен това е широко признато, че многостълбовите пенсионни системи са най-ефективният начин за гарантиране на устойчивостта и адекватността на доходите след пенсионирането.

3.2.

Ето защо ЕИСК приветства всеки опит за насърчаване на гражданите на ЕС да се осигуряват по подходящ начин за периода след тяхното пенсиониране. Комбинацията от застаряващо население и намаляваща раждаемост може да принуди бъдещите поколения да платят сметката, освен ако хората не работят по-дълго. Във всички държави членки и особено в тези, в които многостълбовата пенсионна система не е напълно развита и държавната схема за задължително пенсионно осигуряване е основният доставчик, насърчаването на хората да правят лични спестявания за пенсионирането си е повече от логично.

3.3.

ЕИСК също така приветства целта за въвеждане на ОЕПЛПО като възможен начин за увеличаване както на обхвата на личните пенсионни спестявания, така и на отделянето на средства за дългосрочни инвестиции. Увеличаването на дългосрочните спестявания би могло да има положително въздействие и върху националните икономики.

3.4.

ЕИСК е наясно, че структурата на пенсионните системи в Европа понастоящем e разпокъсана. В някои държави гражданите имат на разположение множество продукти за лично пенсионно осигуряване, от които да избират; в други държави тези продукти са твърде малко. Разнородните европейски и национални правила и различните режими на данъчно третиране доведоха до ограничено прехвърляне на финансови активи в ЕС, отчасти поради липсата на преносимост на продуктите за пенсионно осигуряване в ЕС през професионалния живот на лицата. Ако приемем, че прогнозите на Комисията са верни, ОЕПЛПО заедно с другите мерки, които са част от по-широк пакет от реформи, ще спомогнат за увеличаване на спестяванията от 700 милиарда евро на над 2 трилиона евро до 2030 г. Това ще бъде сериозен стимул за инвестиции в целия ЕС.

3.5.

ЕИСК също така отбелязва, че предложението на Комисията има за цел да увеличи броя на доставчиците. Засилването на конкуренцията на територията на целия ЕС следва да спомогне за намаляване на цените, като едновременно с това се осигурява известна увереност относно качеството на продуктите за пенсионно осигуряване, предлагани от застрахователите, инвестиционните посредници, пенсионните фондове, управителите на активи и банки в целия ЕС. Засилването на трансграничната конкуренция е изключително важно и следва да доведе до очевидни предимства за гражданите като намаляване на разходите, избор на продукти и преносимост на пенсионното осигуряване.

3.6.

Значението, което се отдава на гаранциите, както и на надзора от страна на общоевропейски надзорен орган, също се приветства. ЕИСК очаква EIOPA да играе ключова роля в надзора върху доставчиците и мониторинга на пазара.

3.7.

ЕИСК подчертава и значението на защитата на потребителите чрез предоставянето на ясна информация на вложителите, както и защитата на капитала по основния инвестиционен вариант с нисък риск; информацията за натрупаните спестявания; опростените административни процедури и лесните за ползване процедури за разглеждане на жалби и извънсъдебно решаване на спорове в случаите на спорове между вложителите и доставчиците; приемливите разходи за смяна на доставчиците и защитата на вложителите в случай на изтегляне на средствата, например поради увреждания или здравословни проблеми.

3.8.

Тъй като ОЕПЛПО ще бъдат преносими, ЕИСК счита, че механизмът за трансгранична смяна на доставчиците би могъл да допринесе за засилване на трудовата мобилност, въпреки че степента, в която това би увеличило мобилността на пазара на труда, не е ясна.

3.9.

ЕИСК изразява съгласие, че това предложение би могло да е от значение за създаването на ново обединяване на капитали. До момента съюзът на капиталовите пазари (СКП) и неговите инициативи — например за либерализиране на правилата за фондовете за рисков капитал и улесняване на допускането на малки предприятия до борсова търговия — имат ограничен успех. ЕИСК счита, че ОЕПЛПО биха могли да изиграят важна роля за създаването на нов източник на средства, които биха могли да бъдат насочени към инвестиции.

3.10.

ЕИСК също така отбелязва, че тази инициатива е от значение и при сценарий за периода след излизането на Обединеното кралство от ЕС. СКП беше замислен, поне отчасти, с идеята да свърже по-тясно пазарите на континентална Европа с този на Обединеното кралство. С наближаването на излизането на Обединеното кралство от ЕС необходимостта от развиване на общоевропейски капиталов пазар стана по-належаща от всякога. ОЕПЛПО ще бъдат въведени в много подходящ момент, особено след като водещи финансови институции прехвърлят дейността си от Обединеното кралство в други държави членки. Всичко това би могло да спомогне за улесняване на движението на капитали в целия ЕС, като се разчита в по-малка степен на банковото финансиране.

3.11.

ЕИСК признава, че ОЕПЛПО най-вероятно ще бъдат привлекателни за ограничен брой групи, по-специално мобилните специалисти, които работят в няколко различни държави членки по време на своя професионален живот, самостоятелно заетите лица и лицата, които живеят в страни с пазари, където продуктите за лично пенсионно осигуряване не са развити. ЕИСК обаче разбира, че според Комисията професионалното пенсионно осигуряване е също толкова важно, както се подчертава от преразгледаната Директива относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване, която определя основните изисквания към управлението, приложими за институциите за професионално пенсионно осигуряване. Подобно на преразгледаната Директива относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване, настоящото предложение за регламент има за цел също така да подобри управлението и прозрачността, да насърчи трансграничната дейност и да развие допълнително доставчиците на ОЕПЛПО като дългосрочни инвеститори.

4.   Конкретни бележки

4.1.

ЕИСК счита, че ОЕПЛПО не следва да се явяват обикновено продължение на съществуващите продукти за хората, които са избрали планове за доброволни лични пенсионни спестявания. Затова ролята на държавите членки за насърчаването на ОЕПЛПО и ползите от спестяването в такъв продукт е изключително важна. Въз основа на принципа на национално третиране Комисията може да изиска от държавите членки да предоставят на ОЕПЛПО същото благоприятно данъчно третиране, което предлагат на своите съпоставими национални продукти. В случаите, когато характеристиките на ОЕПЛПО не отговарят на всички критерии, които се изискват за предоставянето на данъчни облекчения за съществуващите национални продукти за пенсионно осигуряване, Комисията приканва държавите членки да осигурят същите данъчни облекчения като предоставените на националните продукти за пенсионно осигуряване.

4.2.

ЕИСК не е сигурен дали ОЕПЛПО ще променят нещо в държавите членки, които разчитат до голяма степен на държавното пенсионно осигуряване и където традициите в областта на личните пенсионни спестявания са слаби. Както беше посочено по-горе, ОЕПЛПО най-вероятно ще бъдат привлекателни за самостоятелно заетите лица и мобилните специалисти, докато лицата с ниски доходи, работниците с несигурни договори или договори за прекъсваеми дейности или сезонните работници е малко вероятно да си позволят продукт за лично пенсионно осигуряване.

4.3.

Поради тази причина ЕИСК подчертава колко е важно гражданите да бъдат стимулирани да започнат да спестяват на ранен етап по време на своя професионален живот, като им бъдат предоставени данъчни кредити от съответната държава членка. ЕИСК също така препоръчва на гражданите да се предоставят професионални насоки относно определянето на минималните инвестиционни периоди, така че те да могат да се възползват от предимствата на дългосрочните инвестиции.

4.4.

ЕИСК изразява съгласие с предложенията на Комисията, насочени към предоставяне на до пет инвестиционни варианта на вложителите, като всеки от тях е с намален риск. Тук основното предизвикателство са различията между отделните държави членки. Националните органи ще продължат да упражняват надзор върху доставчиците, които осъществяват дейност в тяхната юрисдикция, поради което ролята на EIOPA за мониторинга на пазара и националните надзорни режими с оглед на постигането на сближаване се счита за особено важна за осигуряването на известна степен на съгласуваност между държавите членки.

4.5.

ЕИСК изразява съгласие и с аргументите на Комисията за подлагане на доставчиците на ОЕПЛПО на подходящо регулиране, обхващащо дългосрочния характер на продуктите и техните съответни спецификации. ЕИСК припомня, че Директивата „Платежоспособност II“ (2009/138/ЕО) — общоевропейският регулаторен режим в областта на застраховането, има за цел да обедини единния застрахователен пазар на ЕС и да повиши защитата на потребителите чрез създаването на „паспорт на ЕС“ (единен лиценз) за застрахователите, така че те да извършват дейност във всички държави членки, ако са изпълнили условията на ЕС. Директивата „Платежоспособност II“ беше специално насочена към защитата на потребителите, тъй като застрахователните дружества са основните доставчици на продукти за лично пенсионно осигуряване. ЕИСК счита, че другите финансови институции следва да подлежат на същите строги изисквания, за да се осигури еднакво равнище на защита.

4.6.

Според ЕИСК трябва да се обърне по-голямо внимание на изплащането на натрупаните средства. Вложителите, които закупуват ОЕПЛПО, ще се нуждаят от значителна помощ, за да си отговорят на въпросите каква сума е необходима, за да получат подходяща пенсия, и кой е най-добрият начин за изтегляне на пенсионните активи. Трябва да се извлекат поуки от опита на подходите за изплащане на натрупаните средства при пенсиониране при професионалните пенсии, за да се осигури възможност да се дават съвети за най-добрите стратегии за изплащане на натрупаните средства. ЕИСК счита тези стратегии за присъщи на продуктите за пенсионно осигуряване, като лицата, на които предстои пенсиониране, следва да бъдат информирани за практиките и правилата относно механизмите за изплащане на натрупаните средства и механизмите за защита.

4.7.

От изключително голямо значение е финансовата грамотност (3). ЕИСК счита, че успешното въвеждане на ОЕПЛПО ще зависи до голяма степен от това дали предоставената информация е достатъчно ясна, за да могат вложителите да сравняват и съпоставят продуктите и в крайна сметка да изберат продукта, който отговаря в най-голяма степен на техните нужди. Освен това тази информация трябва да бъде стандартизирана в целия ЕС, като се има предвид колко е важна преносимостта.

4.8.

Преддоговорната информация за периода на изплащане на натрупаните средства и съответното данъчно третиране се счита за много важна. Въпреки че ЕИСК е съгласен, че пряката отговорност за предоставянето на качествена информация е на доставчиците, ролята на националните органи продължава да бъде от изключително значение. Продуктите за пенсионно осигуряване са неразривно свързани със социалните политики и данъчните режими на държавите членки. Това налага прилагането на специфичен за държавата членка подход на предоставяне на информацията, откъдето следва и ролята, която националните органи трябва да изпълняват, за да се гарантира, че информацията, която достига до потенциалните клиенти, е фактологична, използваема и специфична.

4.9.

ЕИСК счита, че разпоредбите относно смяната на доставчика трябва да бъдат по-привлекателни за потребителите и същевременно да им осигуряват по-висока степен на защита. Ползвателите на ОЕПЛПО следва да имат правото да сменят доставчика във всеки един момент. В тази връзка се поставя въпросът за таксата, която се начислява при такива обстоятелства. Поради това ЕИСК желае по-голяма яснота относно начина на прилагане на предложения таван от 1,5 % върху положителното салдо. Въпреки че на теория таванът от 1,5 % може да изглежда приемлив, ако няма също и таван в абсолютна стойност, фиксираният процент би довел до таксуване на вложителите в зависимост от абсолютната стойност на спестяванията. ЕИСК смята това за несправедливо и на практика то би довело до ограничаване на възможностите на вложителите за смяна на доставчика. Комисията следва да разгледа също и възможността за освобождаване от такса за смяна на доставчиците след определен период от време в полза на вложителите и бъдещите перспективи на ОЕПЛПО.

4.10.

ЕИСК счита, че са необходими ясни правила, уреждащи достъпа до натрупаните в ОЕПЛПО финансови средства в случай на смърт на вложителя. Лицата, имащи право на тези средства, следва да ги получат не по-късно от 2 месеца след представянето на необходимите документи и доставчикът на продукта не следва да има право да събира каквито и да било такси.

4.11.

Както беше посочено по-горе, данъчните стимули играят важна роля за решението на съответното лице да отложи потреблението и да спестява за пенсия. ЕИСК изразява съгласие с Комисията относно възможната роля на данъчните стимули за предопределянето на успеха или неуспеха на ОЕПЛПО. ЕИСК обаче отбелязва, че именно държавите членки трябва да предоставят на своите граждани достъп до всички възможни данъчни стимули.

4.12.

Тъй като ОЕПЛПО са насочени предимно към мобилните специалисти и самостоятелно заетите лица, които мога да си позволят да правят вноски в ОЕПЛПО, според ЕИСК предоставянето на данъчни стимули от страна на държавите членки представлява дискриминация спрямо хората с по-ниски доходи, които нямат възможност да сключат договор за ОЕПЛПО. Поради това държавите членки следва да преценят внимателно дали да предоставят такива данъчните стимули.

4.13.

ЕИСК признава, че продуктите за пенсионно осигуряване носят известен риск поради своя дългосрочен характер. Известно ниво на сложност на продукта обаче би могло да допринесе за намаляване на рисковете и несигурността, като същевременно се отчитат потребностите и предпочитанията на вложителите. Намаляването на риска в случая на лицата, които нямат предишен опит с продукти за пенсионно осигуряване, се счита за особено важно и ЕИСК изразява съгласие с набора от варианти, които ще бъдат на разположение на вложителите и ще включват един задължителен основен инвестиционен вариант, при който вложителят има възможност да възстанови поне своя номинален инвестиран капитал.

4.14.

Следва да се избягва също така и ситуацията, при която нивото на защита на ползвателите варира в зависимост от доставчика на ОЕПЛПО. ЕИСК счита, че финансовите институции, които предлагат дългосрочни продукти с цел пенсионно осигуряване, следва да спазват принципа „еднакъв риск, еднакви правила“.

4.15.

ЕИСК подчертава, че, както се посочва в съобщението за пресата на Better Finance (Европейска федерация на спестителите и ползвателите на финансови услуги) (4) от 9 октомври 2017 г., продуктите за лично пенсионно осигуряване в дългосрочен план „не могат да предоставят подходящ заместител на доходите, тъй като тяхната възвръщаемост в дългосрочен план може да бъде недостатъчна, а понякога дори отрицателна (след приспадане на инфлацията)“. Отговорността на доставчиците за гарантиране на вложителите на цялата необходима защита и по-добра възвръщаемост е от първостепенно значение за успешното въвеждане на ОЕПЛПО. Въпреки това, като се има предвид, че по-голямата част от европейските пенсионни фондове понастоящем са инвестирани в облигации, перспективите за подобряване на възвръщаемостта, поне в краткосрочен и средносрочен план, не изглеждат много добри.

4.16.

На последно място ЕИСК отбелязва, че ролята на задължителното, професионалното и личното пенсионно осигуряване, както и взаимодействието между тях са специфични за всяка държава членка. Те са формирали националните пенсионни пазари в продължение на десетилетия и не е учудващо, че в ЕС съществуват толкова разнообразни продукти за пенсионно осигуряване. Затова доставчиците трябва да могат да адаптират своите ОЕПЛПО към националните пазари.

Брюксел, 19 октомври 2017 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване.

(2)  C(2017) 4393 final.

(3)  ОВ C 318, 29.10.2011 г., стр. 24.

(4)  Pension Savings: The Real Return, A Research Report by BETTER FINANCE, 2017 (Пенсионните спестявания: реалната възвръщаемост — изследователски доклад на BETTER FINANCE, 2017 г.).