Брюксел, 7.12.2016

COM(2016) 942 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

ЕВРОПЕЙСКИ КОРПУС ЗА СОЛИДАРНОСТ


 Към създаването на европейски корпус за солидарност

 

I. Солидарността в Европа

Европейският съюз се гради на солидарност: солидарност между неговите граждани, надхвърляща границите солидарност между неговите държави членки и солидарност в действията на територията на Съюза и отвъд нея. Солидарността е споделена ценност, която е силно осезаема в цялото европейско общество. Тя дефинира европейския проект, който трябва да бъде отново потвърден и укрепен. Солидарността е част от основните елементи, чрез които европейската мечта вдъхновява поколение след поколение. Европейският съюз е повече от общи правила, институции и пазари: той представлява общност от ценности.

По-голямата солидарност ще сплоти Европа. Тя осигурява единството, което е необходимо за справяне с настоящи и бъдещи кризи, чрез поддържането на стабилна морална основа. Солидарността предоставя ясна насоченост на европейските младежи в стремежа им към изграждането на по-добър Съюз. Именно тяхната душа и сърце таят силата и остроумието, нужни за по-нататъшното развитие на европейския проект. Настоящите лидери имат моралния дълг да осигурят условията за развиването на по-голяма солидарност.

В речта си за състоянието на Съюза, произнесена на 14 септември 2016 г., председателят Юнкер обяви идеята за създаването на европейски корпус за солидарност:

„В Европа има много млади хора с обществено съзнание, които желаят да дадат свой принос за обществото и да проявят солидарност. Можем да им дадем възможността да го сторят […]. Солидарността е свързващият елемент, който поддържа целостта на нашия Съюз. […] Младите хора в целия ЕС ще могат доброволно да окажат помощ там, където тя е най-необходима, за да се реагира при кризисни ситуации […]. […] тези млади хора ще могат да развиват уменията си и да получат не само работа, но и безценен човешки опит.“

Младите европейци се нуждаят от по-големи и по-леснодостъпни възможности за даване на израз на своята солидарност. Европейският корпус за солидарност ще свързва ентусиазирани и ангажирани млади хора, които са готови да работят по общ проект за солидарност и имат желание за това. Той ще предложи вдъхновяващо и обогатяващо изживяване за младежи, които желаят да помагат, да учат и да се развиват, като едновременно с това натрупват ценен опит. Целта е първите 100 000 млади европейци да се присъединят към Европейския корпус за солидарност до 2020 г.

Европейският корпус за солидарност ще укрепи основите за предприемането на действия за солидарност в цяла Европа. Той ще осигури по-широка база за подпомагането на организации в Европа, които предоставят на младите хора възможности за проява на солидарност. Европейският корпус за солидарност ще работи за удовлетворяване на потребностите на уязвими групи и на публични структури на национално и местно ниво в много области, например осигуряване на храна на нуждаещите се, почистване на горите и плажовете, подпомагане на засегнати от бедствия райони или помагане за интеграцията на бежанци.

II. Точното време за създаване на европейски корпус за солидарност

Мнозина вече са се ангажирали...

Младите европейци желаят да проявяват ангажираност в рамките на своята общност. Около половината от тях членуват в поне една организация. Сред най-разпространените дейности са спортен клуб (29 %), младежки клуб или организация (16 %), местна организация, подпомагаща местни общности (11 %), и културна организация (10 %). Всеки четвърти младеж в Европейския съюз е участвал в организирана доброволческа дейност през последните 12 месеца, главно в области, свързани с благотворителността, хуманитарната помощ и помощта за развитие, опазването на околната среда, образованието, обучението и спорта 1 .

По линия на Европейския социален фонд и на Инициативата за младежка заетост младите хора разполагат с множество възможности в родната си страна за участие в дейности, допринасящи за социалното приобщаване и интеграция, и за придобиване на трудов опит, докато изразяват своята солидарност с уязвимите групи и хората в нужда в целия ЕС.

…но повече младежи могат да ги последват…

Желанието за полагане на доброволчески труд надхвърля предлаганите понастоящем възможности. Едва 6 % от младите хора заявяват, че са били в чужбина заради доброволческа дейност, а от тези, които не са участвали в такава дейност, 88 % посочват, че не са имали възможността за това. Като цяло над 40 % от младите европейци заявяват, че биха искали да работят, да учат или да се обучават в друга държава от ЕС 2 .

Проучване, което все още не е приключило 3 , показва, че в отраслите, свързани със солидарността, в ЕС са работили над 40 милиона души през 2015 г. Смята се например, че работната сила в областта на социалната интеграция и социалните дейности, включително приемането и интеграцията на кандидати за убежище и мигранти, наброява понастоящем 170 000 души. Смята се, че броят на работещите в отрасли като образованието и здравеопазването е по-голям. Като показател за потенциалния интерес данните от портала EURES 4 сочат, че около 80 000 лица, търсещи работа, търсят работа в свързани със солидарността отрасли в чужбина.

…някои групи участват повече от други…

Проучвания показват, че участието в доброволчески дейности на младежи от всички социално-демографски категории би могло да се повиши. Младите хора, които са приключили образованието си на 20 години или по-късно, е по-вероятно да са участвали в организирани доброволчески дейности (26 %) в сравнение с тези, които са приключили образованието си на 16—19 години (20 %) или на 15-годишна възраст или по-рано (15 %). През 2014 г. малко над една четвърт от младежите, участващи в организирано доброволчество, са получили официално признание (например сертификат или диплома).

Що се отнася до работата в друга държава от ЕС, интересът сред младите хора към тази възможност е значителен, но не би могъл да бъде изцяло удовлетворен от действащите схеми. От стартирането на схемата „Твоята първа работа с EURES“ по програмата за заетост и социални иновации (EaSI) за периода 2014—2020 г. са били извършени едва 1 469 назначения в резултат на 8 615 регистрации и искания за съдействие.

…и именно поради това европейският корпус за солидарност трябва да си постави амбициозни цели и да обхване всички.

Въз основа на всичко посочено по-горе става ясно, че сред младите хора е налице неудовлетворено търсене не само на доброволчески дейности за солидарност, но и на работни места в областта на солидарността в родната им страна и в чужбина. Общият елемент е действие, насочено към солидарност. Необходимо е да се предоставят повече на брой и по-добри възможности, които обхващат широк набор от дейности, предлагат подходящо обучение и дават официално признание на придобитите умения и опит. Действията следва да покриват множество умения, за да се осигури по-мащабно участие. Участниците в европейския корпус за солидарност, които се стремят да повишат перспективите си за работа, допринасяйки към кауза за солидарност, се нуждаят от повече възможности за това.

III. Цел, принципи и добавена стойност

Основната цел на европейския корпус за солидарност е да засили сближаването и да насърчи солидарността в европейското общество. Той ще даде възможност на по-голям брой млади хора да участват в широк набор от дейности, свързани със солидарността, чрез доброволчество или придобиване на професионален опит, докато помагат за решаването на предизвикателства в цяла Европа. Европейският корпус за солидарност ще подпомага национални и местни органи и структури, неправителствени организации и дружества в техните усилия за справяне с различни предизвикателства и кризи. Той ще оказва съдействие и на участващите младежи. Европейският корпус за солидарност ще се основава на солидарността като ценност. Както се посочва в заявените цели и приоритети, корпусът ще обединява млади хора за изграждането на по-приобщаващо общество, което помага на уязвимите и предприема действия във връзка с обществените предизвикателства. Той ще предложи вдъхновяващо и обогатяващо изживяване за младежи, които желаят да помагат, да учат и да се развиват.

Действията му ще следват набор от ключови принципи, които младите участници трябва да спазват. Тези принципи включват, наред с другото, зачитането на човешкото достойнство и правата на човека, насърчаването на справедливо и равнопоставено общество, осигуряването на смислен принос към обществото, съблюдаването на правилата и практиките, уреждащи участващите организации, и доброволния избор на един млад човек да участва в европейския корпус за солидарност. Всички млади хора трябва да имат възможност да участват независимо от своя произход, образование, умения или увреждане.

Всяка участваща организация или посреднически организации, съдействащи за назначение по линия на професионалното направление (например публичните служби по заетостта), трябва да приемат харта, определяща съответните им права и отговорности на всички етапи от действията, свързани със солидарността: регистриране, подбор и дейности преди назначението, по време на назначението и след него. Съгласно хартата участващите организации трябва да осигурят също така безопасни условия на живот и работа за участниците в европейския корпус за солидарност. Освен това тези организации или посредническите организации, съдействащи за назначението, ще предоставят необходимото обучение и подпомагане, за да съдействат на участниците при изпълнението на задачите им. Участващите организации ще издават официален документ на участниците след тяхното назначение и при възможност ще документират и резултатите от наученото от участника по време на дейностите. Освен това те нямат право да искат финансов принос или такса от участниците в европейския корпус за солидарност.

Европейският корпус за солидарност ще съчетава две взаимно допълващи се направления: доброволческото направление и професионалното направление.

Доброволческото направление ще засили и разшири съществуващата програма за Европейската доброволческа служба, която се финансира по линия на програмата „Еразъм+“. През последните 20 години в програмата са участвали около 100 000 младежи въз основа на ясни стандарти за качество, като например акредитирането на организации, и тя е доказала способността си да допринася за развиването на уменията и компетенциите на младите хора, необходими за участие в обществото и при търсенето на работа. 70 % от доброволците в Европейската доброволческа служба смятат, че придобитият по време на доброволческата дейност опит е увеличил шансовете им на пазара на труда, 74 % са развили своите предприемачески умения, а 85 % са придобили допълнителни умения в резултат на работата в екипи.

Участието в доброволческото направление на европейския корпус за солидарност следва да бъде значимо постижение за всеки млад човек и предимство при кандидатстването за работа. За много младежи в Европа европейският корпус за солидарност би предоставил нова възможност за участие в смислена дейност, която може да се окаже трамплин към пазара на труда.

Използвайки правното основание на съответните програми, европейският корпус за солидарност ще помага на млади хора да извършват доброволческа дейност за период между два и дванадесет месеца в собствената им страна или в друга страна. Първоначално работата му ще се основава главно на утвърдената и ефективна мрежа на националните агенции за „Еразъм+“. Други доброволчески дейности ще се финансират от действащи програми като LIFE, „Европа за гражданите“, фонд „Убежище, миграция и интеграция“, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за регионално развитие и Здравната програма. Като общо правило настаняването, храната, пътуването, осигуровките и джобните пари за участниците в доброволческа дейност ще се покриват чрез финансиране от ЕС.

Професионалното направление ще предложи на младите хора възможност за работа, стаж или чиракуване в множество отрасли, които извършват дейности за солидарност в друга държава или в собствената им държава и се нуждаят от силно мотивирани младежи с обществено съзнание. То ще бъде създадено постепенно чрез партньорства с публични органи и служби (по-специално публичните служби по заетостта), установени неправителствени организации и организации, работещи в тези отрасли, като се разчита на вече изградени партньорства, които са били създадени за целите на доброволческото направление. Чрез тези партньорства ще се намират подходящи участници в европейския корпус за солидарност за актуалните предложения. Професионалното назначение ще бъде с продължителност между два и дванадесет месеца и ще бъде на пълно или непълно работно време. Първоначално дейностите ще се финансират от Програмата на ЕС за заетост и социални иновации и други действащи програми на ЕС като фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и „Европа за гражданите“.

Дейностите по професионалното направление ще допълват работата на националните служби по заетостта, и по-специално на европейската мрежа на службите по заетостта (EURES), която по принцип съдейства за информирането и назначенията на работници във всички държави — членки на ЕС. Благодарение на акцента върху ценностите за солидарност европейският корпус за солидарност ще обогати действащите на национално равнище практики за наемане на работа и ще предложи нови възможности за други категории младежи, различни от тези, които са се възползвали от помощ досега.

За участниците, които получат назначение за работа, стаж или чиракуване, ще бъде изготвен трудов договор съгласно националната правна уредба на приемащата държава. За чиракуванията и стажовете ще бъде предвидено подпомагане от ЕС за дневна надбавка. Младежите в неравностойно положение, които срещат допълнителни пречки пред навлизането на пазара на труда (например младежи, живеещи в бедност или имащи увреждане), биха могли да получат допълнителна подкрепа. За всички участници, които получат назначение за работа, се предвиждат трудов договор и възнаграждение в съответствие с местните закони, разпоредби и колективни споразумения. Участниците ще бъдат осигурени чрез националните системи за социална закрила. За постигането на резултати, водещи до интегрирането на младите участници на пазара на труда, е необходимо активното участие на публичните служби по заетостта.

И при двете направления — доброволческото и професионалното — участниците ще получат сертификат, в който подробно се посочва какво са правили по време на назначението. Комисията ще насърчава също така оценяването и валидирането на уменията, придобити в европейския корпус за солидарност.

Добавената стойност от европейския корпус за солидарност ще бъде осигуряването на координационна точка във връзка с дейностите за солидарност в целия Европейски съюз. В сътрудничество с държавите членки и заинтересованите страни на национално равнище и на равнище ЕС корпусът ще допълва действащите национални схеми и ще укрепва основите, на които те се градят, чрез съсредоточаването на инструменти за финансиране. Съчетанието между единна отправна точка, две направления от дейности, ефективно и ефикасно средство за подбор и намиране на съответствие между търсените и предлаганите умения, надбавки, осигуровки и сертификати ще даде възможност на младите хора да дадат израз на ценностите за солидарност в Европа.

Участващите организации 5 ще могат да използват европейския корпус за солидарност и да ангажират негови участници, използвайки този ценен ресурс за засилване на дейностите си на място, което ще бъде от полза за гражданите и обществото като цяло. Като част от европейския корпус за солидарност участващите организации могат да имат по-голям избор от потенциални служители/доброволци, притежаващи уменията, които те търсят. Освен това те биха могли да се възползват от възможността да покажат социалната отговорност на своята организация или бизнес.

IV. График и основни характеристики на европейския корпус за солидарност

Поетапен подход

Европейският корпус за солидарност ще бъде създаден постепенно в тясно сътрудничество със заинтересованите страни на всички нива. С настоящото съобщение се поставя началото на първия етап, на който младежите, желаещи да изразят интерес да се присъединят към европейския корпус за солидарност, ще могат да го направят, като отидат на страницата за регистрация на Европейския младежки портал ( http://europa.eu/solidarity-corps ). Регистрацията е бърза и лесна. Още на първия етап ще се предлага набор от услуги, като например обучения и онлайн езиково подпомагане.

На първия етап ще се използват съществуващите програми и ресурси за финансиране за подпомагане на назначенията на участници в европейския корпус за солидарност. Участващите организации ще могат да кандидатстват за финансиране на проекти по тези програми, което ще им даде възможност да наемат участници в европейския корпус за солидарност.

По-долу е представено обобщение на различните възможности за финансиране за доброволческото и професионалното направление 6 .

a) Програма „Еразъм+“ (Европейска доброволческа служба)

Бюджетът на европейската доброволческа служба за 2017 г. е приблизително 58 милиона евро за дейности, попадащи в обхвата на европейския корпус за солидарност. Работната програма на „Еразъм+“ за 2017 г. ще даде възможност на сегашната схема да подпомогне доброволческото направление на европейския корпус за солидарност, като предостави съществена част от настоящата си структура и възможности.

б) Програма за заетост и социални иновации

В рамките на професионалното направление на европейския корпус за солидарност работната програма за заетост и социални иновации за 2017 г. ще стартира пилотен проект за подпомагане на трансграничните назначения, като използва опита, натрупан от схемата „Твоята първа работа с EURES“, и знанията на публичните служби по заетостта. Между посредническите организации в целия ЕС, като например публични служби по заетостта, неправителствени организации и учебни институти, ще бъде създаден консорциум. Организациите, които са част от консорциума, ще извършват дейности за популяризиране и информиране, насочени към младите хора и работодателите, проявяващи интерес към подпомагането на дейностите за солидарност, ще предоставят съдействие и насоки за свързване на работодателите с младежи, които предлагат търсените от тях умения, и ще оказват подкрепа с обучение и съвети, свързани с назначенията. Предлаганият общ бюджет възлиза на 14,2 милиона евро, а проектите могат да стартират през юни 2017 г. Консорциумът ще използва, наред с другото, информация от пазара на труда, свързана с регистрираните свободни работни места и обработена с помощта на публичните служби по заетостта.

в) Програма LIFE

За всички проекти, които са в процес на изпълнение, програмата ще насърчава бенефициерите да включват млади хора от европейския корпус за солидарност. През 2016 г. ще бъде обявена специална покана за представяне на предложения за доброволчески дейности за опазването на Натура 2000 — мрежата от защитени природни зони, обхващаща целия ЕС — с цел да се даде възможност за местни назначения на участници в европейския корпус за солидарност. През 2017 г. програмата LIFE ще бъде партньор на програмата „Еразъм+“ с цел засилване на свързаното с околната среда направление на европейската доброволческа служба и ще разшири нейния обхват до назначения, свързани с действията за околната среда и климата, в различни държави. През април 2017 г. ще бъде обявена друга покана за представяне на предложения за т.нар. традиционни проекти, която ще насърчи кандидатите да предвидят създаване и подпомагане на мрежи от млади доброволци. Също така ще бъдат проучени възможности за подпомагане на професионалното направление на европейския корпус за солидарност по линия на програмата LIFE.

г) Програма „Европа за гражданите“

Тази програма ще окуражава организаторите на проекти да наемат млади хора, регистрирани в европейския корпус за солидарност, по проекти, стартиращи от август 2017 г. За 2018 г. ще има нова покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства за оперативни разходи, в която ще бъде включено допълнителното изискване организациите бенефициери да използват участници в европейския корпус за солидарност. Направлението за проекти на гражданското общество ще бъде от значение за постигането на тази цел. Приблизителният годишен бюджет ще бъде 3,5 милиона евро.

д) Фонд „Убежище, миграция и интеграция“

През 2016 г. ще бъдат заделени най-малко 9,5 милиона евро за проекти, насърчаващи интеграцията на граждани на трети държави, и поканата за представяне на предложения ще окуражи привличането на участници в европейския корпус за солидарност. Проектите биха могли да стартират от средата на 2017 г. През 2017 г. ще се организира друга мащабна покана за представяне на предложения във връзка с подпомагането на интеграцията на граждани на трети държави. Приоритетите ще съдържат изрично посочване на европейския корпус за солидарност. Проектите биха могли да стартират към края на 2017 г.

е) Европейски фонд за регионално развитие От 2017 г. в контекста на оперативното техническо подпомагане по линия на ЕФРР ще бъдат предоставени един милион евро за млади европейци на възраст между 18 и 30 години, които желаят да се присъединят към трансгранична, транснационална или междурегионална програма по инициативата Interreg за период между два и шест месеца. Схемата ще допълва доброволческото направление на европейския корпус за солидарност посредством Interreg project partners във връзка с конкретен проект или Interreg reporters за оказване на съдействие на определена програма Interreg да популяризира конкретни резултати от минали проекти.

ж) Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони

Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони ще подкрепя проекти, които са свързани със земеделското развитие или развитието на селските райони и в които са ангажирани участници в европейския доброволчески корпус. Предвиденото за такива проекти финансиране възлиза на 1,3 милиона евро от бюджета за 2016 г. и 500 000 евро от бюджета за 2017 г. Подкрепата от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони ще допълва доброволческото направление на корпуса за солидарност, ангажирано в дейности по опазване на природата по линия на програмата LIFE.

з) Здравна програма

През 2017 г. бенефициерите на безвъзмездни средства за оперативни разходи ще бъдат насърчавани да използват европейския доброволчески корпус. Около 60 000 EUR ще бъдат предоставени за тези неправителствени организации, за да ангажират активно участници в европейския корпус за солидарност в сектора на здравеопазването. Въз основа на резултатите от целенасочена работа със заинтересованите страни в сектора биха могли да бъдат изготвени допълнителни предложения. 

На втория етап, като се вземе предвид приносът на заинтересованите страни, ще бъде направено консолидиране и ще бъде разгърнат европейският корпус за солидарност, като тези процеси ще бъдат извършени до 2020 г. За професионалното направление ще бъдат обмислени и възможности за финансиране по линия на Инициативата за младежка заетост. Европейският корпус за солидарност в своята цялост (доброволческото и професионалното направление) следва да бъде финансиран чрез собствен бюджетен ред въз основа на отделно правно основание, което ще бъде предложено до пролетта на 2017 г., и чрез евентуални бюджетни корекции на действащата финансова рамка. Комисията ще предприеме необходимите действия в това отношение.

Широк набор от дейности

Младите хора ще имат възможност да участват в широк набор от дейности. Тези дейности биха могли да бъдат свързани с услуги от общ интерес и да обхващат области като образователни дейности и дейности, насочени към младежите, здравеопазване, социална интеграция и интеграция на пазара на труда, помощ при доставянето на хранителни и нехранителни продукти, изграждане на подслон, изграждане, обновяване и управление на обекти, приемане, подпомагане и интеграция на мигранти и бежанци, помиряване след конфликти, опазване на околната среда и природата и предотвратяване на природни бедствия (с изключение на незабавните действия при бедствия, за които са необходими по-специализирани умения и обучение).

В географски аспект европейският корпус за солидарност ще обхваща на първо място ЕС и при необходимост други държави, участващи в различните действащи инструменти за финансиране, които допринасят за финансирането на корпуса. В него ще могат да се регистрират младежи на възраст между 17 и 30 години, които са граждани на ЕС и пребивават 7 в Съюза. Действителното назначение по линия на европейския корпус за солидарност следва да започва от 18-годишна възраст.

Многоезичен сайт с усъвършенствани функции и силна визуална идентичност

Инструментът за регистрация в европейския корпус за солидарност се намира на Европейския младежки портал и излиза при търсене в интернет. Младите хора могат да заявят своя интерес, като предоставят основни лични данни, при пълно спазване на правилата за защита на данните. На по-късен етап ще бъде поискана допълнителна информация, необходима за създаването на по-подробен профил на участниците.

Инструментът за регистрация ще съществува на 24-те официални езика на ЕС и ще бъде адаптиран за мобилни устройства. При регистрацията младежите ще могат да посочат в кои държави биха искали да бъдат изпратени, дали желаят да извършват доброволческа дейност и/или да работят, от какъв тип дейност се интересуват и с какви знания и опит могат да допринесат за дейностите на европейския корпус за солидарност.

Всички участващи организации или представляващите ги посреднически организации, които желаят да осъществят проекти със съдействието на европейския корпус за солидарност, трябва да изразят съгласие, че приемат хартата на европейския корпус за солидарност. В зависимост от инструмента за изпълнение те ще трябва да преминат проверки за получаването на акредитация или ще трябва да спазват много високи стандарти за качество, за да могат да осъществяват такива проекти. След това ще могат да търсят подходящи кандидати измежду младите хора, регистрирани в базата данни на европейския корпус за солидарност. Материалите и инструментите за предлаганите услуги, като например целенасочено обучение, материали за езикови обучения и издаване на сертификати, ще бъдат разработени постепенно.

Младите хора ще получават редовно информация за дейностите за солидарност и ще бъдат активно насочвани към тях. Уеб приложението ще бъде доразработено, така че даде възможност за изграждането на общност на участниците в дейностите на европейския корпус за солидарност. Планират се също така няколко инициативи, чрез които да се задържи ангажираността на регистрираните младежи през периода между регистрацията и първото участие, като например електронни бюлетини с актуална информация за европейския корпус за солидарност и дейности, които ще се организират от представителствата на Комисията и за които регистрираните младежи ще получат покана. Предвижда се също така онлайн платформа, в която участниците в европейския корпус за солидарност, млади хора и организации могат да споделят опита си.

ИТ инструментите ще бъдат доразработени, за да се помогне на участниците в европейския корпус за солидарност да поддържат връзка помежду си и да откриват проекти, а на организациите и посредническите организации 8 — да изберат участници за проектите си.

Във всички държави членки ще бъде проведена комуникационна кампания, която ще бъде съчетана със силна визуална идентичност, с цел да се предостави информация за европейския корпус за солидарност и да се създаде интерес към него. Кампанията ще продължи през цялата 2017 г., като акцентът ще бъде поставен, наред с другото, върху първите назначения и опита на участващи младежи и организации.

V. Заключение: подготвяне на европейския корпус за солидарност

Работа с всички заинтересовани страни

За създаването на европейския корпус за солидарност са необходими подкрепата и тясното сътрудничество на широк кръг заинтересовани страни, в това число публични органи и асоциации на международно, европейско, национално, регионално и местно равнище, мрежи на равнище ЕС или на друго равнище, неправителствени организации и бизнеса. Тези заинтересовани страни участват в дейности, които са свързани със солидарността и доброволчеството или които могат да имат ключова роля за включването на младежи в назначение по линия на европейския корпус за солидарност. Много държави членки имат дългогодишни традиции и опит в доброволчеството. Самият ЕС има 20 години опит в управлението на Европейската доброволческа служба като трансгранична дейност. Европейският корпус за солидарност ще се основава на този опит, без да замества действащите схеми за доброволчество, създадени от държавите членки. Целта е да се набележат неудовлетворените нужди, да се увеличат успешните проекти и да се привлекат по-голям брой организации.

Като подготовка за първия етап на европейския корпус за солидарност Комисията вече стартира дейности за популяризиране и бяха проведени целенасочени консултации. Настоящото съобщение е изготвено въз основа на ценния им принос.

По-голямата част от запитаните лица изразиха своята подкрепа и изтъкнаха потенциала на европейския корпус за солидарност за подпомагане на интеграцията, насърчаване на солидарността между европейците и поколенията, популяризиране на общите ценности, намаляване на национализма и утвърждаване на идеята за гражданство като цяло. Основните теми, които бяха изтъкнати, засягаха: i) необходимостта от подход на постепенно осъществяване, ii) необходимостта от допълване чрез посрещане на неудовлетворени нужди, а не копиране на действащи програми, iii) необходимостта от предлагане на повече възможности за младите хора чрез осигуряване и увеличаване на подходящо финансиране и разширяване на неговия обхват, iv) настоятелен призив за създаването на приобщаващ и неелитарен европейски корпус за солидарност, който подпомага участието на малцинствата и уязвимите групи, v) нуждата от съобразено с потребностите обучение и ясно определено сертифициране на придобитите умения, vi) цялостен процес на акредитация, в който да няма бюрокрация, и vii) необходимостта да се гарантира, че доброволчеството допълва платената заетост, а не я заменя.

Представителите на националните органи, които участваха в консултациите, подчертаха нуждата от ясна стратегическа визия за европейския корпус за солидарност, която би могла акцентира върху оказването на помощ на нуждаещите се. В резултат на това нуждите и исканията на местните общности могат да бъдат важен критерий за качество за допустимите проекти. Участващите в консултациите асоциации, най-вече на европейско равнище, предложиха също така да се създаде виртуална мрежа, в която участващите организации да споделят опит и добри практики. Според отделни неправителствени организации европейският корпус за солидарност е голяма възможност за Европа да възроди идеята за доброволчеството сред младите хора. Освен това неправителствените организации изтъкнаха, че е необходимо финансово подпомагане, че европейският корпус за солидарност трябва да бъде отворен за неправителствени организации, действащи както на местно, така и на национално равнище, и че е нужно да бъде създаден общ уебпортал за програмата. Те предложиха също така да се проведат консултации с участващите организации за по-подробно запознаване с техните нужди.

Диалогът със заинтересованите страни ще бъде активизиран на всички етапи от създаването и привеждането в действие на европейския корпус за солидарност. Той ще бъде популяризиран чрез специална медийна кампания, по-специално сред младите хора. Комисията ще поиска също така становището на държавите — членки на ЕС, и на организации за солидарност, за да се гарантира, че европейският корпус за солидарност ще допълва действащите програми за солидарност.

Мониторинг на напредъка и работа с институциите на ЕС

Европейската комисия ще следи отблизо интереса за участие в европейския корпус за солидарност, броя на назначенията към съответния момент и сферите, обхванати от действията за солидарност, като отчита общата цел да се гарантира, че младите хора в Европа, които проявяват интерес, имат равни възможности да участват в дейностите на европейския корпус за солидарност и биват изпращани там, където е необходимо.

Европейската комисия ще се ангажира трайно с постигането на напредък по проекта за европейски корпус за солидарност, като работи активно и в тясно сътрудничество със заинтересованите страни, държавите членки и европейските институции.

Ключова роля на Европейския парламент, Съвета и държавите членки:

- да подкрепят европейския корпус за солидарност на най-високо равнище;

- да насърчат националните организации и органи да участват пълноценно в набелязването на възможности за участниците в европейския корпус за солидарност и в подпомагането на проектите, които го подкрепят;

- да проучат възможности за финансиране на европейския корпус за солидарност и чрез програми със споделено управление;

- да се присъединят към Европейската комисия в популяризирането на общите ценности, залегнали в основата на европейския корпус за солидарност;

- да подкрепят по-нататъшното развитие на европейския корпус за солидарност.

(1) Евробарометър „Европейската младеж“ 2015 г. (EC, 408).
(2) Евробарометър на Европейския парламент „Европейската младеж през 2014 г.“ (EP EB395).
(3) Предстоящ доклад за търсенето на работна ръка в свързани със солидарността отрасли в ЕС.
(4) Оценка въз основа на ситуацията в конкретен момент през ноември тази година. Порталът предлага свободни работни места и дава възможност на лицата да търсят работа и да създадат автобиография онлайн, за да могат с тях да се свържат работодатели, регистрирани в портала. В автобиографията могат да се посочат образованието, професионалният опит и желаната работа.
(5) В контекста на инициативата за европейски корпус за солидарност понятието „участваща организация“ се използва за означаването на всяка публична или частна структура, която ще участва в европейския корпус за солидарност чрез извършването на назначения на участници в корпуса по двете направления на инициативата. Европейският корпус за солидарност е отворен за всички категории субекти, които предлагат възможности за доброволческа или професионална дейност, попадащи в обхвата на европейския корпус за солидарност и неговата област на действие (например неправителствени организации, публични органи и структури, институции, дружества).
(6)  Посочената за всяка програма сума включва също така разходите за участието и свързаните с него услуги. Освен това програми като ФУМИ и „Европа за гражданите“ първоначално ще подкрепят инициативата за европейски корпус за солидарност чрез по-мащабни действия. Поради това посочените по-горе суми трябва да бъдат разглеждани като максимален принос към инициативата.
(7) Само за доброволческото направление.
(8) Що се отнася до професионалното направление, всички дейности за намиране на съответствие между търсените и предлаганите умения ще се извършват посредством подбраните партньорства, в които ще участват и съответните публични служби по заетостта.