27.9.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 352/16


Изложение на мотивите на Съвета: Позиция (ЕС) № 13/2016 на Съвета на първо четене с оглед приемането на директива на Европейския парламент и на Съвета относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения на организациите от обществения сектор

(2016/C 352/02)

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

1.

На 3 декември 2012 г. Комисията представи своето предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно достъпността на уебсайтовете на органите от обществения сектор (наричана по-нататък „директивата“) с правно основание член 114 от ДФЕС.

2.

Европейският икономически и социален комитет гласува становището си на 22 май 2013 г.

3.

Европейският парламент гласува законодателната си резолюция на първо четене на 26 февруари 2014 г.

4.

През януари 2016 г. Съветът и Европейският парламент започнаха преговори с оглед бързо постигане на споразумение на второ четене. Преговорите приключиха успешно на 3 май 2016 г. с постигането на предварително споразумение между Европейския парламент и Съвета по компромисен текст.

5.

На 25 май 2016 г. Комитетът на постоянните представители потвърди компромисния текст на директивата, договорен от двете институции.

6.

На 30 май 2016 г. председателят на Комисията на Европейския парламент по вътрешния пазар и защита на потребителите (IMCO) изпрати до председателя на Комитета на постоянните представители писмо, в което се посочва, че ако Съветът изпрати официално на Европейския парламент своята одобрена позиция, след проверка от юрист-лингвистите, председателят на IMCO ще препоръча на пленарното заседание позицията на Съвета да бъде приета без изменения по време на второто четене в Парламента.

7.

На 16 юни 2016 г. Съветът потвърди политическото си съгласие по компромисния текст на директивата.

II.   ЦЕЛ

8.

Както сочат резултатите от преговорите, директивата има за цел да сближи законовите и подзаконовите разпоредби и административните практики на държавите членки, свързани с изискванията за достъпност на уебсайтовете и мобилните приложения на организациите от обществения сектор, с оглед подобряване на функционирането на вътрешния пазар.

9.

Освен това директивата е в съответствие с член 9 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, по която ЕС и държавите членки са страни.

10.

Директивата има решаващо значение за подобряването на вътрешния пазар на услуги, свързани с цифровата достъпност на информацията, и за това да се гарантира пълното приобщаване на всички граждани, в частност на възрастните хора и хората с увреждания, към информационното общество.

III.   АНАЛИЗ НА ПОЗИЦИЯТА НА СЪВЕТА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ

A.   Общи положения

11.

След гласуването в пленарна зала Европейският парламент и Съветът проведоха преговори с цел сключване на споразумение на второ четене въз основа на позицията на Съвета на първо четене, която Парламентът да бъде в състояние да одобри. Текстът на позицията на Съвета на първо четене отразява напълно компромиса, постигнат между двата законодателни органа.

12.

Постигнатата от двата законодателни органа компромисна позиция осигурява равновесие между потенциалната тежест, породена от изискванията, и ползите за гражданите.

Б.   Основни въпроси

13.

Основните елементи на компромиса, постигнат с Европейския парламент, са изложени по-долу:

а)   Обхват

14.

Съгласно компромиса, в обхвата на директивата попадат както уебсайтовете, така и мобилните приложения на организациите от обществения сектор.

15.

В директивата се предвиждат много ограничени изключения за някои видове съдържание или уебсайтове.

16.

Освен това директивата дава възможност на държавите членки да изключат от обхвата уебсайтовете и мобилните приложения на училища, детски градини и ясли, стига съдържанието, свързано с основните административни функции онлайн на тези органи, да бъде достъпно.

б)   Изисквания, презумпция за съответствие и прекомерна тежест

17.

В директивата се определят минимални изисквания за уебсайтовете и мобилните приложения на държавните органи. Ориентирана към бъдещето разпоредба относно презумпцията за съответствие предвижда минималното ниво на достъпност да бъде равностойно на определеното в стандарт EN 301 549 v1.1.2 (2015-04). Комисията се оправомощава да приема делегирани актове, с които да се изменя позоваването на този стандарт.

18.

Освен това директивата гарантира, че тези изисквания не налагат прекомерна тежест за организациите от обществения сектор и че същевременно на обществото се предоставят подходящи и достъпни обяснения.

в)   Допълнителни мерки и изпълнение

19.

Директивата изисква от държавите членки да улесняват прилагането на изискванията за достъпност на уебсайтове и мобилни приложения, различни от включените в обхвата, да насърчават и улесняват достъпа до програми за обучение относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения и не на последно място — да предприемат необходимите мерки за повишаване на осведомеността за изискванията за достъпност.

20.

В директивата се предвижда всеки държавен орган да предоставя достъпна декларация, в която се посочват причините за недостъпно съдържание, както и възможни алтернативи, когато това е целесъобразно. Комисията се оправомощава да приема актове за изпълнение за определяне на образец на декларация.

21.

В директивата се предвижда още възможност лицата да предоставят обратна информация или да отправят към организациите от обществения сектор искане за достъп до недостъпно съдържание, и ако е необходимо, да предприемат по-нататъшни действия посредством процедура по прилагане.

г)   Наблюдение и докладване

22.

От държавите членки се изисква периодично да следят за изпълнението въз основа на методика за наблюдение, която трябва да бъде определена от Комисията чрез актове за изпълнение.

23.

На всеки три години държавите членки трябва да докладват на Комисията за резултатите от наблюдението, а съдържанието на докладите ще се предоставя на обществото в достъпен формат. Условията и редът за докладване на Комисията ще бъдат определени чрез актове за изпълнение.

д)   Транспониране и преглед

24.

Държавите членки ще трябва да транспонират директивата не по-късно от 21 месеца след датата на влизане в сила.

25.

Директивата предоставя на държавните органи допълнителна отсрочка след транспонирането — между 12 и 33 месеца — да направят достъпни своите съществуващи и нови уебсайтове и мобилни приложения.

26.

Не на последно място, 66 месеца след датата на влизане в сила на директивата се предвижда преглед, при който ще бъде взето под внимание технологичното развитие, което може да допринесе за улесняване на достъпа до съдържание, което е изключено от обхвата.

IV.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ

27.

Позицията на Съвета отразява напълно компромиса, постигнат в преговорите между Европейския парламент и Съвета със съгласието на Комисията. Компромисът е потвърден с писмо от 30 май 2016 г. на председателя на Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите до председателя на Комитета на постоянните представители.