2.2.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 34/117


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности за засилване на участието на потребителите и останалите крайни ползватели на финансови услуги в изготвянето на политиката на Съюза в областта на финансовите услуги за периода 2017—2020 г.“

[COM(2016) 388 final — 2016/0182 (COD)]

(2017/C 034/18)

Докладчик:

Reine-Claude MADER

Консултация

Европейски парламент, 22.6.2016 г.

 

Съвет, 11.7.2016 г.

Правно основание

член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз

 

[COM(2016) 388 final — 2016/0182 (COD)]

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

4.10.2016 г.

Приемане на пленарна сесия

19.10.2016 г.

Пленарна сесия №

520

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

223/2/4

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства факта, че Комисията взема под внимание интересите на потребителите и вложителите, както и помощта, оказвана на техните организации. Комитетът счита, че финансовите услуги следва да бъдат предмет на специално внимание поради техническото им естество, което ги прави труднодостъпни за непосветените, и поради съответните предизвикателства.

1.2.

Комитетът подкрепя поетата инициатива в рамките на пилотния проект, започнал в края на 2011 г. Целта на проекта е да подкрепи създаването на център за финансова експертиза в услуга на потребителите и крайните ползватели на финансови услуги, за да им се даде възможност да участват в изготвянето на политиките на Съюза в областта на финансовите услуги, което да доведе до възстановяване на доверието в европейската финансова система.

1.3.

Комитетът отбелязва, че двете НПО, Better Finance и Finance Watch, отговарят на условията за допустимост за безвъзмездните средства за оперативни разходи, отпускани от Европейската комисия чрез открита покана за представяне на предложения, както и че техните дейности са оценени през 2015 г. с обща положителна оценка.

1.4.

Той обаче счита, че е полезно да се наблегне на определен брой условия, които следва да бъдат изпълнени.

Легитимност

1.5.

ЕИСК подчертава факта, че легитимността на тези организации трябва да се основава на членовете, които ги съставляват, на управлението, но също и на предприетите действия за повишаване на разбирането на широката публика за техническото естество на финансовото законодателство и на финансовите инструменти.

1.6.

В това отношение Комитетът счита, че трябва да се положат особени усилия, за да може крайните ползватели реално да участват в работата на въпросните сдружения. Това трябва да бъде отразено на практика в състава и управлението на Finance Watch и Better Finance и в нови адаптирани методи на работа.

Финансова независимост, прозрачност и отговорност

1.7.

ЕИСК изразява задоволство от финансовата прозрачност, заявена от Finance Watch (1), но от друга страна счита, че тази организация и Better Finances трябва да продължат своите усилия за постигане на по-голяма финансова независимост, в това число и от Европейската комисия, тъй като това е залогът за доверието в техните действия и за легитимността им от гледна точка на широката общественост.

1.8.

ЕИСК припомня, че в случай на нередности от тези сдружения може да бъде търсена финансова отговорност: Европейската комисия и Сметната палата имат правомощия за извършване на одит по документи и проверки на място на икономически оператори, които са получили пряко или непряко предоставените безвъзмездни средства. От своя страна OLAF може да извършва проверки и инспекции на място, с оглед да се установи евентуалното наличие на измама, корупция или всякакви други незаконни действия, засягащи финансовите интереси на Съюза (2).

1.9.

ЕИСК приветства многогодишния характер на финансовия пакет, предвиден в рамките на изпълнението на програмата на Съюза за насърчаване на участието на потребителите и други крайни ползватели на финансови услуги, тъй като ще осигури по-голяма финансова стабилност на организациите бенефициери. Те ще могат да организират своята работа и да определят програмата си в дългосрочен план.

Повишаване на видимостта сред широката общественост

1.10.

ЕИСК посочва, че въпреки усилията в областта на комуникацията и повишаването на видимостта, по-специално чрез публикуване на статии в икономическата преса и чрез организиране на конференции, Finance Watch и Better Finance до голяма степен все още са неизвестни на широката общественост и националните сдружения на потребителите, които впрочем би следвало да получават директно техните информационни бюлетини.

1.11.

Комитетът се запозна с резултатите от последващата оценка на пилотния проект, чиято цел е да подкрепи създаването на център за финансова експертиза в услуга на потребителите и крайните ползватели на финансови услуги. Комисията стартира проекта в края на 2011 г. (3). Комитетът призовава тези НПО да положат повече усилия, за да се повишат ролята, интересът и информирането на крайните ползватели и на потребителите при изготвянето на политиките на Съюза във финансовия сектор.

Баланс между специалисти и ползватели

1.12.

ЕИСК признава необходимостта да се развие технически експертен опит, за да могат ползвателите на финансови услуги да участват в обсъжданията на равна нога със специалистите от финансовия сектор. Този експертен опит е ключов за доверието в действията на съответните сдружения спрямо финансовия свят, който разполага с по-развити инструменти.

1.13.

ЕИСК отправя призив за справедлив баланс, който да развие идеята за стабилна, устойчива и ориентирана в дългосрочен план финансова система.

2.   Представяне на предложението за регламент  (4)

2.1.

То се вписва в поредицата от инициативи, които Европейската комисия поема от 2007 г. насам, за да възстанови доверието на потребителите след финансовата криза.

2.2.

Целта на Комисията е да направи така, че гледната точка на потребителите да се взема в по-голяма степен под внимание. Това доведе до създаването през 2010 г. на Група на потребителите на финансови услуги, до системно участие на потребителите и представителите на гражданското общество в експертните групи, създадени по-късно през 2011 г., до стартирането на пилотен проект за отпускане на безвъзмездни средства, с цел да се подкрепи създаването на център за финансова експертиза.

2.3.

След поканата на Комисията за представяне на предложения бяха избрани две организации с идеална цел: Finance Watch, създадена през 2011 г. като международно сдружение с нестопанска цел, учредено по силата на белгийското законодателство, чиято мисия е да представлява интересите на гражданското общество във финансовия сектор, и Better Finance, възникнала след реорганизацията на европейски сдружения на инвеститори и акционери, съществуващи от 2009 г., и призвана да създаде център за финансова експертиза, съставен по-специално от частни инвеститори, вложители и други крайни ползватели.

2.4.

Между 2012 г. и 2015 г. тези организации са получили от Европейската комисия безвъзмездни средства за оперативни разходи. Между 2012 г. и 2014 г. Finance Watch е получила 3,04 милиона евро, а Better Finance — 0,90 милиона евро за три години. Тези безвъзмездни средства представляват 60 % от техните допустими разходи.

2.5.

В извършената през 2015 г. оценка беше направено заключението, че набелязаните от Комисията стратегически цели са постигнати, като в същото време беше подчертано, че следва да се внесат подобрения в аспектите, свързани с информирането на потребителите и с отчитането на тяхното мнение.

2.6.

Комисията подчертава също така, че въпреки своите усилия тези организации не са успели да получат стабилно и достатъчно финансиране от независими донори от финансовия сектор, което прави финансирането от Съюза изключително необходимо за продължаването на тяхната дейност.

2.7.

В предложението за регламент се определя програма за периода 2017—2020 г. за изследвания, за повишаване на осведомеността, включително на аудитория от неспециалисти, и за дейности, насочени към укрепване на взаимодействията между членовете на организациите бенефициери, както и на застъпническите дейности, насърчаващи техните позиции в Съюза.

2.8.

Целта е да продължи да се засилва участието на потребителите и на крайните ползватели на финансови услуги в изготвянето на политиките на Съюза в тази област и да се повиши тяхната информираност относно предизвикателствата на законодателството в областта на финансовия сектор.

2.9.

Максималният размер на финансирането на Finance Watch и Better Finance за периода от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2020 г. е определен на 6 000 000 евро.

2.10.

Всяка година бенефициерите ще трябва да представят описание на извършените и предстоящите дейности.

3.   Общи и конкретни бележки

3.1.

В резултат на финансовата криза Европейската комисия и Европейският парламент осъзнаха, че в различните органи има дисбаланс между представителството на специалистите от финансовия сектор и на ползвателите на тези услуги.

3.2.

Като се позовава на член 169, параграф 2, буква б) от ДФЕС, който предвижда, че следва да се оказва подкрепа на интересите на потребителите и да се осигурява високо равнище на защита на потребителите, Европейската комисия предлага да се съфинансира дейността на сдруженията, специализирани в областта на финансовите услуги.

3.3.

ЕИСК може само да подкрепи тази цел, посочена в множество негови становища, в които подчертава необходимостта потребителят да се постави в центъра на всички политики, а това означава на неговите представители да се предоставят съответните средства (5).

3.4.

ЕИСК подкрепя, по-специално поради сложността на разглежданите въпроси, засягащи спестяванията и инвестициите, създаването на център за финансова експертиза, който да е независим от финансовите среди и да е на разположение на организациите, представляващи интересите на потребителите, вложителите и крайните ползватели, предвид труднодостъпния за непосветените технически характер и съответните предизвикателства.

3.5.

Във връзка с това счита, че е необходимо стриктно да се следи да няма финансови или други връзки, които биха могли да повлияят негативно на дейността на тези сдружения.

3.6.

ЕИСК подчертава факта, че легитимността на тези организации трябва да се основава на членовете, които ги съставляват, на управлението, но също и на предприетите действия за повишаване на разбирането на широката публика за техническото естество на финансовото законодателство и на финансовите инструменти.

3.7.

ЕИСК подчертава, че въпреки усилията в областта на комуникацията и повишаването на видимостта, по-специално чрез публикуване на статии в икономическата преса и чрез организиране на конференции, Finance Watch и Better Finance до голяма степен все още са неизвестни на широката общественост и националните сдружения на потребителите, които биха могли да получават директно техните информационни бюлетини.

3.8.

ЕИСК счита, че експертите не могат да заменят представителите на гражданското общество, но че те трябва да им предоставят начините да очертаят предизвикателствата, да оценяват мерките, които трябва да бъдат предприети, и да правят предложения.

3.9.

ЕИСК споделя мнението на Европейската комисия относно необходимостта да се насърчава участието на потребителите и други крайни ползватели в изготвянето на политиките на Съюза, като същевременно се възстановява доверието им в европейската финансова система.

3.10.

Комитетът взема под внимание програмата на Съюза, предвидена за предложението за регламент, и нейните цели и държи да подчертае, че за институциите и организациите е изключително трудно да взаимодействат с широката общественост.

3.11.

ЕИСК констатира, че създаването на Finance Watch и на Better Finance съвпада с изпълнението на пилотния проект (6), и подчертава, че е необходимо да се гарантира независимостта на всеки един от техните членове от промишлените, търговските или икономическите кръгове.

3.12.

Комитетът счита, че избраните срок и форма на финансиране са подходящи: приветства многогодишния характер на финансовия пакет, предвиден в рамките на изпълнението на програмата на Съюза за насърчаване на участието на потребителите и други крайни ползватели на финансови услуги, тъй като ще осигури по-голяма финансова стабилност на организациите бенефициери. По този начин тези организации ще могат да организират своята работа и да определят програмата си в дългосрочен план, въпреки че размерът на предвидените безвъзмездни средства е скромен с оглед на заявените амбиции.

3.13.

ЕИСК счита също така, че тези организации трябва да намерят допълнителни източници на финансиране, за да гарантират своето развитие, баланса между приходите и разходите и независимостта си, по-специално по отношение на Комисията.

3.14.

ЕИСК настоява за бързо приемане на регламента, за да не бъде прекъсната динамиката, чието начало е поставено от пилотния проект.

3.15.

ЕИСК подкрепя процедурата за оценка, необходима, за да се прецени дали са спазени целите са изпълнени и дали правилата за финансова прозрачност и отговорност, посочени в член 8 от предложението за регламент (7).

Брюксел, 19 октомври 2016 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  Общи ресурси на Finance Watch за 2015 г.: донори и фондации — 32,1 %, научноизследователски проекти — 7,4 %, европейски безвъзмездни средства — 56,4 %, организиране на събития– 1,3 %, членски вноски: 2,7 %. Източник: http://www.finance-watch.org/a-propos/gouvernance-et-financement

(2)  Член 8 от Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности за засилване на участието на потребителите и останалите крайни ползватели на финансови услуги в изготвянето на политиката на Съюза в областта на финансовите услуги за периода 2017—2020 г. и Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 на Съвета (ОВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1) и Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 година относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности (ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2).

(3)  http://ec.europa.eu/finance/finservices-retail/docs/users/151222-staff-working-document_en.pdf.

(4)  Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности за засилване на участието на потребителите и останалите крайни ползватели на финансови услуги в изготвянето на политиката на Съюза в областта на финансовите услуги за периода 2017—2020 г. — COM(2016) 388 final — 2016/0182 (COD).

(5)  ОВ C 181, 21.6.2012 г., стр. 89.

(6)  Пилотен проект за безвъзмездни средства в подкрепа на разработването на финансов експертен център в полза на крайните потребители и заинтересованите страни извън сектора и за повишаване на техния капацитет за участие в изготвянето на политиката на Съюза в областта на финансовите услуги, започнат през 2011 г. — Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности за засилване на участието на потребителите и останалите крайни ползватели на финансови услуги в изготвянето на политиката на Съюза в областта на финансовите услуги за периода 2017—2020 г. COM(2016) 388 final — 2016/0182 (COD), стр. 2.

(7)  Цитирано по-горе.