Брюксел, 15.7.2015

COM(2015) 341 final

2015/0149(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС

(текст от значение за ЕИП)

{SWD(2015) 139 final}
{SWD(2015) 140 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

1.1.Основания и цели на предложението

На 25 февруари 2015 г. Европейската комисия обяви в своята Рамкова стратегия за устойчив енергиен съюз с насочена към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата, че ще бъде преразгледана Директивата за енергийното етикетиране, с оглед по-нататъшно оползотворяване на потенциала за подобряване на енергийната ефективност, за да се постигне по-умерено енергопотребление и съответно намаляване на енергийната зависимост на Европейския съюз.

Енергийното етикетиране е благоприятно за околната среда, защото купувачите могат да получават точна, съответстваща и сравнима информация за енергийната ефективност и консумацията на енергия на свързани с енергопотреблението продукти, където и да се намират в ЕС, и по този начин могат да вземат изгодни и екологосъобразни решения за покупки, които едновременно да са полезни за околната среда и да спестяват пари.

1.2.Съгласуваност със съществуващите разпоредби в тази област на политиката

През октомври 2014 г. Европейският съвет определи индикативна цел за ЕС за подобряване на енергийната ефективност до 2030 г. с поне 27 %; като през 2020 г. тази цел ще бъде преразгледана, с оглед подобрението на равнището на ЕС евентуално да се увеличи на 30 %. Също така, Европейският съвет определи като цел за 2030 г. постигането на намаление на емисиите на парникови газове с 40 %.

Настоящото предложение е във връзка с Рамковата стратегия за енергиен съюз и има за цел да замени Директива 2010/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно посочването на консумацията на енергия и на други ресурси от продукти, свързани с енергопотреблението, върху етикети и в стандартна информация за продуктите. Предложението се прави идва след като бе извършена оценка на директивата 1 . Приетите в съответствие с директивата нормативни документи за конкретни продукти остават в сила, но ще бъдат преразгледани.

Настоящата инициатива е в съответствие с енергийната и климатичната политика на ЕС, тъй като тя актуализира и подобрява ефективността на съществуващата нормативна уредба в областта на енергийното етикетиране.

1.3.Съгласуваност с другите политики на ЕС

Етикетирането на енергийната ефективност подобрява свободното движение на продукти, тъй като благодарение на него се осигурява да няма въвеждане на национални енергийни етикети от държавите членки. То служи за подобряване на конкурентоспособността на европейските дружества, като ги насърчава да иновират, дава предимство на първите реализатори, осигурява равноправни условия с производителите от трети държави посредством по-голям надзор на пазара и дава възможност за увеличение на маржа на печалбата от енергоефективни продукти, които са с по-висока покупна цена, но водят до нетни спестявания за крайните потребители в рамките на цялостния си жизнен цикъл.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

2.1.Правно основание

Предложението се основава на член 194, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, който е правното основание за мерките в областта на енергетиката. При все че би могло да изглежда възможно член 114 да служи за правно основание и на етикетирането на енергийната ефективност (Директивата за енергийното етикетиране от 1992 г. 2 , при отсъствието на енергийна разпоредба в Договора, имаше именно такова правно основание), съществува риск това да доведе до нежелано ограничение за държавите членки да въвеждат разпоредби относно информацията за свързани с енергопотреблението продукти, която да е допълнителна спрямо енергийните етикети 3 . Етикетирането на енергийната ефективност се отнася само за енергията и ресурсите по време на фазата на употреба на продукта. И накрая, след като Договорът съдържа специфично енергийно правно основание, уместно е то да бъде използвано.

2.2.Субсидиарност

Одобрените на равнище ЕС инструменти в областта на енергийната ефективност отразяват нарастващото значение на енергията като политическо и икономическо предизвикателство и нейната тясна взаимовръзка с политическите области на сигурността на енергийните доставки, изменението на климата, устойчивото развитие, околната среда, вътрешноевропейския пазар и икономическото развитие. Засега целите в областта на енергийната ефективност не биха могли да бъдат постигнати в достатъчна степен самостоятелно от държавите членки и затова са необходими действия на равнище ЕС за улесняване и подпомагане на реализирането на дейности на национално равнище.

От съществено значение е да се осигурят равноправни условия за производителите и търговците във връзка с предоставяната на потребителите информация за консумацията на енергия на даден конкретен продукт, който се продава във вътрешния пазар на ЕС. По тази причина е необходимо да има обхващащи целия ЕС правно обвързващи правила.

Що се отнася до надзора на пазара, това е дейност, която се извършва от властите в държавите — членки на Европейския съюз. За да бъдат ефективни, дейностите за надзор на пазара трябва да са еднакви в целия Европейски съюз, иначе би имало отрицателно въздействие върху вътрешноевропейския пазар, както и демотивиращ фактор за предприятията да инвестират ресурси в проектирането, изработката и продажбата на енергоефективни продукти. Създаването на продуктова база данни ще допринесе за по-ефективен надзор на пазара.

2.3.Пропорционалност

В съответствие с принципа на пропорционалност, предложените изменения не надхвърлят необходимото за постигането на поставените цели. Въвежданите с регламента изменения в съществуващата нормативна уредба ще подобрят нейната яснота и функционалност. От доставчиците ще се изисква да въвеждат в новата база данни различни видове информация, но това е информация, която те вече са длъжни при поискване да предоставят на националните органи за надзор на пазара, така че евентуалното допълнително натоварване се смята за минимално и пропорционално на ползата за правоприлагането и прозрачността, която се очаква да бъде породена от продуктовата база данни. По-задълбочено разглеждане на пропорционалността на предложението е включено в глава 8 на Оценката на въздействието.

2.4.Избор на инструмент

За предлаганата промяна на инструмента от директива в регламент е взета предвид генералната цел на Комисията за опростяване на регулаторната среда за държавите членки и стопанските оператори, както и необходимостта от осигуряване на еднакво прилагане и изпълнение на предлагания законодателен акт в целия Европейски съюз.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

3.1.Последваща оценка на действащото законодателство

Комисията направи последваща оценка на Директивата за енергийното етикетиране и на определени аспекти на Директивата за екопроктирането в придружаващия настоящото предложение Работен документ на службите на Комисията (SWD(2015)143). Основните констатации са следните:

1.Съществуващите мерки за екопроектиране и енергийно етикетиране са ефикасни, доколкото пораждат осезаеми и значителни икономии на енергия и на разходи 4 .

2.Препятствия за свободното движение на свързани с енергопотреблението продукти във вътрешния пазар на Европейския съюз не съществуват.

3.Ползите са по-големи от разходите, както за предприятията, така и за обществото като цяло 5 . Заедно с потребителското търсене и конкурентното позициониране, енергийното етикетиране представлява основна движеща сила за иновацията. Колкото по-амбициозни са изискванията за най-горните класове, толкова повече възможности имат предприятията да разграничават своите продукти, което стимулира иновацията.

4.Мнозинството от потребителите разпознават и разбират енергийния етикет и го използват при своите решения за покупки.

5.Въвеждането на клас A+ и по-високи класове съгласно Директивата за енергийното етикетиране от 2010 г. намали ефикасността на енергийния етикет да мотивира потребителите да купуват по-ефективни продукти 6 . Освен това някои пиктограми, използвани за изразяване на други параметри в етикетите, са трудни за разбиране.

6.Съществува тенденция към купуване на по-големи продукти, които са ефективни и по този начин имат по-висок енергиен клас, но чиято абсолютна консумация на енергия е много по-голяма в сравнение с тази на по-малки уреди от същия вид.

7.Слабата принуда, упражнявана от националните органи за надзор на пазара, допринася да не се спазват изискванията, което води до намаление на очакваните икономии на енергия, оценено на около 10 %. Вж. също и раздел 3.

8.Мерките за някои продукти показват нива на амбициозност, които са прекалено ниски в сравнение с технически и икономически осъществимото.

9.При все че някои мерки са насочени и към други видове въздействия върху околната среда освен въздействията във връзка с енергопотреблението във фазата на употреба, съществуват възможности за по-нататъшно намаление на такива въздействия 7 .

10.От гледна точка на ефективността, процесът на нормотворчество е прекалено продължителен (средно 49 месеца) и понякога това води до използването на остарели технически и подготвителни работи по време на определянето на политически решения, особено в областта на бързоразвиващите се електронни продукти.

11.Двете директиви са допълващи се и тяхното прилагане се прави по до голяма степен съгласуван начин.

12.За редица продукти по-ниските класове на енергийните етикети са празни, тъй като с мерките за екопроектиране се забраняват модели с ниски показатели и производителите са реагирали на техническия прогрес, изработвайки все по-ефективни продукти. При отсъствие на целия спектър за сравнение от А до G значението на етикета за потребителите намалява.

13.Добавената стойност на нивото на ЕС произтича от хармонизираната регулаторна уредба, която снижава съответните разходи на производителите и превръща ЕС във фактор, определящ тенденциите в международните регулаторни и стандартизационни дейности.

14.Тази политика продължава да е актуална във връзка с постигането на целта за енергийна ефективност на ЕС за периода след 2020 г. Тя може да допринесе също за ресурсна ефективност и за кръговратна икономика.

15.Информацията за потребителите продължава да има съществено значение и в дигиталната епоха. Неотдавна разпоредбите за енергийното етикетиране бяха адаптирани, така че енергийният етикет да се показва и в Интернет.

16.Що се отнася до приноса на изискването рекламите да съдържат посочване на енергийния клас (член 4, буква в), неговият ефект не може да се определи количествено, но констатацията на оценката е, че това изискване е насочено към преодоляване на неефективността на пазара по отношение на информирането.

17.Изискванията във връзка с обществените поръчки (член 9, параграф 1) бяха вече оценени в 2011 г. и резултатът бе, че отпаднаха от Директивата за енергийното етикетиране и бяха включени в изменен вид в Директивата за енергийната ефективност 8 .

18.От медийното отразяване през последните години се вижда, че ползите от разглежданата политика не са достатъчно разгласени.

3.2.Консултации със заинтересовани страни

От 31 август до 30 ноември 2013 г. бе проведена публична консултация на уеб страницата „Вашият глас в Европа“. Една по-дълга версия на анкетата бе насочена към заинтересовани групи, правителствени органи и експерти, а по-кратка версия — към потребители и отделни търговци на дребно и производители. Получени бяха 138 отговора на по-дългата анкета, от които 58 от производители и техни заинтересовани групи, 20 от правителствени органи, 13 от групи с интереси в областта на околната среда и 9 от заинтересовани групи на потребители. По кратката анкета бяха получени 197 отговора, включително 127 от потребители, 40 от търговци на дребно и 30 от производители. Подробно обобщение на респондентите и отговорите бе публикувано през февруари 2014 г 9 .

Бяха организирани три срещи със заинтересовани страни: на 27 юни 2013 г., 14 октомври 2013 г. и 18 февруари 2014 г. Във връзка с последната среща на изпълнителите на проучването Комисията организира и среща на заинтересовани страни на 19 февруари 2014 г. относно резултатите от изпробване на предварителен набор от оформления на етикети и относно оформленията на енергийни етикети, които да бъдат подложени на допълнително изпробване.

3.3.Събиране и използване на експертиза

Във връзка с подготовката на прегледа специално бяха поръчани две проучвания:

Проучване за оценка на Директивата за енергийно етикетиране и на специфични аспекти на Директивата за екопроектиране, завършено през юни 2014 г.;

Проучване на въздействието на енергийния етикет — и на потенциалните изменения в него — върху разбирането на съответните въпроси от страна на потребителите и техните решения за покупки, приключило през октомври 2014 г.

И двете проучвания бяха публикувани в уебсайта Europa на Комисията 10 .

3.4.Оценка на въздействието

Настоящото предложение се придружава от Оценка на въздействието (SWD(2015)139), публикувана на уебсайта Europa на Комисията 11 , както и от благоприятно становище на Регулаторния контролен съвет (SEC(2015)323), прието на 16 юни 2015 г..

Като продължение на горепосочената последваща оценка, в оценката на въздействието са разгледани както редица въпроси относно настоящата директива, така и някои специфични въпроси във връзка с Директивата за екопроектирането. В оценката на въздействието не се препоръчва на този етап ново законодателно действие по отношение на Директивата за екопроектирането.

Двата най-важни въпроса относно Директивата за енергийното етикетиране са намалялата ефективност на енергийния етикет и неспазването на изискванията поради слаба принуда. Други идентифицирани проблеми са дългият процес на нормотворчество, водещ до използване на остарели технически и подготвителни работи.

При избрания окончателен вариант се предвижда да се подобри съществуващата регулаторна уредба за енергийното етикетиране, да се включи изискване продуктите с етикети да се регистрират в нова база данни, да се подобри правната структура чрез преобразуване на сегашната Директива за енергийното етикетиране в регламент, да бъде той съгласуван с регламента за надзор на пазара 12 и да се финансират съвместни действия в ЕС за надзор на пазара.

Настоящото предложение е в изпълнение на законодателната част на варианта, избран в Оценката на въздействието. Допълнителните незаконодателни действия, планирани за реализирането на този вариант, са описани в доклада до Европейския парламент и Съвета, придружаващ настоящото предложение.

3.5.Пригодност и опростяване на законодателството

Положителното въздействие върху приходите (оценявано на 34 млрд. евро годишно в 2030 г.) ще се отрази по един и същ начин на големите, средните и малките предприятия, както и на микро предприятията. Не е оправдано да се предвижда различен режим за микро предприятията и за малките и средни предприятия. Едни и същи правила следва да са валидни за всички търговци на дребно, тъй като енергийните етикети са полезни само ако присъстват върху всички продукти във всички магазини. По отношение на производителите, въздействие има само върху някои малки или средни предприятия, но микро предприятията не са засегнати. Едни и същи правила следва да са валидни за всички, за да се осигури равноправна конкуренция в единния пазар, както и съгласувана и последователна информация за потребителите. Икономиите на потребителите се оценяват на 10—30 млрд. евро годишно в 2030 г. (в зависимост от оценките за бъдещите изменения на енергийните цени).

Подобрява се конкурентоспособността на дружествата от ЕС като те се насърчават да иновират, дава се предимство на първите реализатори, осигуряват се равноправни условия с производителите от трети държави посредством по-голям надзор на пазара и се дава възможност за увеличение на маржа на печалбата от ефективни продукти, които са с по-висока покупна цена, но водят до нетни спестявания за крайните потребители в рамките на цялостния си жизнен цикъл.

Що се отнася до административните разходи, общите разходи на търговците за замяна на етикетите на всички продукти се оценяват на 10 милиона евро за период от 10 години в Европейския съюз като цяло. Разходите на производителите се оценяват на 50 милиона евро за период от десет години. Сумарно това съответства на разходи в размер от 2 евроцента на продаден етикетиран продукт. Административните разходи за регистриране на продукти се оценяват на 1,5 милиона евро годишно за цялата промишленост; това съответства на около 0,5 евроцента за продаден продукт. Действителните разходи, породени от изискването за регистриране на продуктите, ще бъдат фактически по-малки или дори нулеви, тъй като производителите няма вече да са длъжни да съхраняват техническа документация на разположение на органите по надзор на пазара в продължение на пет години след производството на последния продукт.

Производителите и търговците могат да прехвърлят тези административни разходи върху потребителите, за които те ще са повече от компенсирани с икономиите на енергия от използването на по-ефективни продукти, които те купуват в резултат от действието на регламента.

Предложението е съобразено с Интернет, тъй като съдържа разпоредба за създаване на онлайн база данни, която ще опрости, ускори и подобри предаването на продуктова информация между производителите, търговците, органите за надзор на пазара и крайните потребители.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Настоящото предложение е за замяна на съществуващата Директива за енергийното етикетиране и поради това административното въздействие и разходи за държавите членки се оценяват като умерени, тъй като те вече разполагат с повечето необходими структури и правила.

За тази инициатива не са необходими допълнителни бюджетни средства на ЕС. Разходите за създаване на продуктова база данни (1 500 000 евро в 2016 г. и по 150 000 евро годишно за нейното поддържане в следващите години), както и за проучвания на разбирането от страна на потребителите на етикети за конкретни групи продукти (300 000 евро годишно от 2017 г. нататък) ще се финансират чрез реприоритизиране в рамките на съществуващия бюджет за изпълнението на политиката за енергийна ефективност на продуктите, която включва техническа помощ и/или проучвания за оценка на аспекти на групи продукти, необходими за подготовката на делегирани актове и за съдействие на стандартизацията. Този бюджет попада в разделите за навлизане на пазара и за иновация на частта за обществените предизвикателства на програмата „Хоризонт 2020“.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

5.1.Условия във връзка с мониторинга, оценяването и докладването

Предвижда се следващото оценяване на нормативната уредба в областта на енергийното етикетиране да е след 8 години. То следва да се основава на последващо оценяване в специфични за отделни продукти проучвания за преглед на делегираните актове в рамките на разглежданата нормативна уредба и следва да включва оценяване на ефикасността на нормативната уредба за осигуряване на свободно движение на стоки (напр. дали държавите членки се въздържат от предлагане на национално законодателство за енергийно етикетиране на продукти). Следва да бъде оценявано намаляването на консумацията на енергия и други значими екологични въздействия на продуктите, особено по отношение на подобренията, постигнати в степента на трансформация на пазара в резултат от етикети с преобразувана скала. Подобренията в степента на надзор на пазара и на спазване на изискванията в резултат от продуктовата база данни могат да се оценяват чрез докладване от държавите членки за резултатите от надзора на пазара, в съответствие с регламента за надзора на пазара.

5.2.Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

В предложението се запазват целите и основните принципи на съществуващата Директива за енергийно етикетиране, като в същото време нейните разпоредби се изясняват и засилват и техният обхват се разширява посредством:

Актуализация на етикета и осигуряване на възможност за преобразуване на скалата

Подобряване на правоприлагането

Създаване на база данни за продуктите, попадащи в обхвата на енергийното етикетиране

По-добро изясняване на задълженията на различните участващи страни

Подобряване на връзката между енергийното етикетиране и измервателните стандарти

5.2.1.Актуализация на етикета и осигуряване на възможност за преобразуване на скалата

Успехът на енергийното етикетиране за насърчаване на производството на все по-енергоефективни продукти означава, че етикетите са вече близо до предела на своя потенциал. За много групи продукти повечето модели са вече в най-високите енергийни класове, което затруднява разграничаването на различните модели. При все че в 2010 г. бяха добавени за някои продукти класовете за енергоефективност от A+ до A+++, всички модели са вече в тези нови класове и няма модели в по-ниските класове. Съществува системна необходимост да се променя мястото в скалата на продуктите и да се върнем към първоначалната скала на енергийните етикети от A до G, която според проучванията най-добре се разбира от потребителите. Сега действащата директива дава възможност за прекласиране на продуктите посредством специфични делегирани актове, но в предложението необходимостта от преобразуване на скалата на енергийните етикети е отразена по много по-системен начин. Също така, в него са отразени задълженията на доставчиците и търговците по време на фазата на преобразуване и замяна на скалата.

Съществуващите етикети ще бъдат преразгледани от Комисията в срок от пет години след влизането в сила на настоящия регламент, с оглед преобразуване на техните скали. Най-напред ще се разглеждат тези групи продукти, чиито продукти на пазара са концентрирани в най-горните класове. Самото преобразуване на скалите ще продължава няколко години след датата на преразглеждането.

За преобразуването е необходим известен преходен период, през който в магазините ще присъстват както старите етикети (отпреди преобразуването), така и новите преобразувани етикети. За да се сведе до минимум всякакъв риск за объркването на потребителите, да се намалят разходите за спазване на изискванията и да се осигури максимална правна сигурност за доставчиците и търговците, в проекторегламента е предвиден следният подход:

1.Публикува се делегиран акт за етикета с преобразувана скала, който влиза в сила 20 дни по-късно (както се прави и сега). В делегирания акт енергийните изисквания се определят така, че никой от сега присъстващите продукти на пазара да не попада в най-високите класове, за да се насърчат техническият прогрес и иновативността и да се даде възможност за разпознаване на все по-ефективни продукти. В делегирания акт се посочва конкретна дата, до която „старите“ етикети да бъдат заменени с етикет с преобразувана скала („датата на замяна“).

2.За период от шест месеца след влизането в сила на делегирания акт, но преди датата на замяна, доставчиците поставят в кутията с продукта и етикета с преобразувана скала, и съществуващия етикет.

3.След настъпването на датата на замяна от търговците се изисква да заменят стария етикет с новия върху всички продукти, изложени в магазините. Те ще разполагат с една седмица за замяна на всички етикети с нови.

4.За продуктите, получени в магазина преди началото на 6-месечния преходен период, търговците трябва да поискат и получат нов етикет от доставчика (възможно е също новият етикет да се предоставя онлайн за изтегляне от уебсайтовете на доставчиците).

5.От държавите членки се изисква да провеждат промоционални информационни кампании с цел да информират потребителите за преобразуването на скалата.

Така описаният подход е предназначен да намали, доколкото е възможно, едновременното присъствие на старите и новите етикети върху продукти от един и същ вид, изложени в магазините, като се направи процесът на преобразуване на скалата да е възможно най-практичен, което на свой ред би увеличило ефикасността на етикета и би допринесло за икономия на енергия и разходи на потребителите. За въвеждането на този подход не е необходимо значително изменение на съществуващата система по отношение на основната система за дистрибуция на етикетите, която вече се е доказала, че действа.

5.2.2.Подобряване на правоприлагането чрез създаване на база данни за продуктите, попадащи в обхвата на енергийното етикетиране

По отношение на правоприлагането, общият процент на неспазване на изискванията се оценява на 20 %, което води до около 10 % нереализирани икономии на енергия. Тези слаби резултати в областта на правоприлагането се дължат (поне отчасти) на трудностите, срещани от националните органи за надзор на пазара при своевременното оценяване на техническата документация, което още повече се усложнява от липсата на яснота във връзка с различните номера, използвани за един и същи модел в различни държави членки. Новата база данни за регистриране на продукти ще даде възможност на органите за надзор на пазара да имат много по-бърз достъп до необходимата информация.

Също така, наличието на продуктова база данни ще осигурява актуални пазарни данни и информация за енергийната ефективност, което ще ускори подготвителните проучвания и проучванията за прегледи и последващия регулаторен процес, като по този начин ще съкрати сегашният продължителен регулаторен процес за делегираните актове.

Специално във връзка с Директивата за енергийното етикетиране необходимостта от регистрационна база данни изглежда голяма, тъй като енергийните етикети обхващат и областта на домакинските уреди, при които често има липса на достатъчен надзор на пазара и броят на еквивалентните модели е по-голям.

В допълнение към преодоляване на слабостите на съществуващата система, базата данни би могло да бъде използвана в бъдеще за реализиране на нови начини на дистрибуция на енергийни етикети на търговците, тъй като в тази база данни би могло да са на разположение енергийните етикети, включително новите енергийните етикети с преобразувана скала. С предложението се актуализират също изискванията в директивата за осигуряване на наличност на етикети в електронен вид, както и изискванията към доставчиците да осигуряват достъп до тях в своите уебсайтове.

В сравнение със съществуващите изисквания към доставчиците за продуктова информация, с базата данни за регистриране на продукти се въвежда само новото задължение за регистриране на модела на продукта чрез въвеждане на информация, която при сега действащата система вече се изисква съгласно различните делегирани актове.

Административната тежест за регистриране на продукти се оценява на 1,5 милиона евро годишно за цялата промишленост; това съответства на около 0,5 евроцента за продаден продукт. Действителните разходи фактически ще бъдат по-малки или дори нулеви, тъй като доставчиците няма вече да са длъжни да съхраняват техническа документация на разположение на органите по надзор на пазара в продължение на пет години след производството на последния продукт. Понастоящем органите за надзор на пазара трябва да искат техническата документация от доставчиците, а също и търговците трябва да се обръщат към доставчиците за получаването на етикет, ако по някаква причина се нуждаят от такъв. Чрез базата данни ще бъде осигурена наличност в централно място както на техническата документация за целите на надзора на пазара, така и на етикетите.

5.2.3.По-добро изясняване на задълженията на различните участващи страни

В предложението са прегрупирани съответните задължения на държавите членки, доставчиците и търговците, с оглед задълженията да бъдат по-съгласувани и опростени.

Замяната на директивата с регламент води до намаляване на административното натоварване на държавите членки (въпреки че все пак те ще трябва да отстранят от своето национално законодателство мерките за транспониране на Директива 2010/30/ЕС) и прави изискванията за доставчиците и търговците пряко приложими, което ще осигури пълна хармонизация в рамките на ЕС.

5.2.4.Подобряване на връзката между енергийното етикетиране и измервателните стандарти

В предложението е изяснен въпросът, че когато даден продукт е в съответствие с измервателните и изчислителните методи, дефинирани в съответния хармонизиран стандарт, се счита че този продукт е в съответствие с отнасящите се за него разпоредби на приложимия делегиран акт.

2015/0149 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 194, параграф 2 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 13 ,

като взеха предвид становището на Комитета на регионите 14 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)Европейският съюз се е ангажирал с изграждането на Енергиен съюз и с провеждането на насочена към бъдещето политика в областта на климата. Енергийната ефективност представлява съществен елемент на Рамката на политики в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г. и има ключово значение за постигането на умерено енергопотребление.

(2)Етикетирането на енергийната ефективност дава възможност на потребителите да правят информиран избор във връзка с енергопотреблението на продуктите и по този начин насърчава иновацията.

(3)За Директива 2010/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета 15 бе проведено оценяване на нейната ефективност 16 . Това оценяване показа необходимостта от актуализиране на нормативната уредба в областта на енергийното етикетиране, за да се подобри нейната ефективност.

(4)Уместно е Директива 2010/30/ЕС да бъде заменена с регламент, който да има същия обхват, но да включва промени в някои от разпоредбите, с цел да бъде изяснено и актуализирано тяхното съдържание. Подходящият правен инструмент е регламентът, тъй като с него се определят ясни и подробни правила, без да има възможност за различаващо се транспониране от страна на държавите членки и се осигурява по-висока степен на хармонизиране в рамките на ЕС. Наличието на хармонизирана регулаторна рамка на равнището на ЕС вместо на равнището на държавите членки води до намаление на разходите на производителите и осигурява равноправни условия. Хармонизирането в рамките на целия ЕС осигурява свободното движение на стоки в единния пазар.

(5)Намаляването на търсенето на енергия е отбелязано като ключово действие в Европейската стратегия за енергийна сигурност 17 . В Рамковата стратегия за енергиен съюз 18 също е изтъкнат принципът за поставяне на енергийната ефективност на първо място и необходимостта от цялостно прилагане на съществуващата нормативна уредба на ЕС в областта на енергетиката. В Пътната карта към нея е предвидено в 2015 г. да се направи преразглеждане на нормативната уредба за енергийната ефективност на продуктите. Настоящият регламент ще подобри нормативната уредба и рамката на правоприлагането в областта на енергийното етикетиране.

(7)Подобряването на ефективността на свързаните с енергопотреблението продукти посредством информиран избор от страна на потребителите е от полза за икономиката на ЕС като цяло, предизвиква иновация и ще допринесе за постигане на целите на ЕС за енергийна ефективност съответно за 2020 и 2030 г. Също така, то ще даде възможност на потребителите да постигнат парични икономии.

(8)В заключенията на Европейския съвет от 23 и 24 октомври 2014 г. е поставена индикативна цел на равнището на ЕС за подобрение на енергийната ефективност в 2030 г. с поне 27 % в сравнение с прогнозните стойности за бъдещото енергопотребление. Тази цел ще бъде преразгледана през 2020 г., с оглед евентуално да се зададе подобрение на равнището на ЕС в размер на 30 %. Също така, в заключенията е зададена обвързваща цел за ЕС за намаление до 2030 г. на собствените емисии на парникови газове с 40 % в сравнение с количествата от 1990 г., включително и съответно намаление с 30 % в секторите, които са извън обхвата на Схемата за търговия с емисии.

(9)Осигуряването на точна, релевантна и сравнима информация относно специфичната консумация на енергия на свързаните с енергопотреблението продукти улеснява консуматора да избере продукти, консумиращи по време на употребата им по-малко енергия и други съществени ресурси. Стандартният задължителен етикет е ефективно средство за предоставяне на потенциалните консуматори на сравнима информация за консумацията на енергия на свързаните с енергопотреблението продукти. Той следва да бъде допълнен от информационен лист за продукта. Етикетът следва да бъде лесно разпознаваем, прост и кратък. За тази цел съществуващата скала с цветове от тъмнозелен до червен следва да се запази като основно средство за информиране на крайните потребителите относно енергийната ефективност на продуктите. Най-ефективна за потребителите се оказа класификацията с използване на буквите от A до G. В ситуациите, при които поради мерките за екопроектиране по Директива 2009/125/ЕО продуктите вече не могат да попадат в класовете „F“ и „G“, тези класове следва да не присъстват върху етикета. В изключителни случаи това следва да се прилага също и за класовете „D“ и „Е“, въпреки че такава ситуация е малко вероятно да настъпи, като се има предвид че етикетът ще подлежи на преобразуване на скалата след като мнозинството от моделите продукти попаднат в най-горните два класа.

(10)Напредъкът в цифровата технология дава възможност за алтернативни начини за предоставяне и показване на етикетите по електронен път, като например в Интернет, но също и на електронни монитори в магазините. С цел възползване от този технически прогрес, в настоящия регламент следва да се разреши използването на електронни етикети в замяна или като допълнение на етикетите върху материален носител. В случаите, при които не е възможно излагане на енергийния етикет, като например при някои форми на продажба от разстояние, както и в рекламите и техническите промоционални материали, на потенциалните потребители следва да се дава информация поне за енергийния клас на продукта.

(11)Производителите реагират на енергийните етикети като създават все по-ефективни продукти. Това техническо развитие води до продукти, намиращи се главно в най-високите класове на енергийния етикет. За да могат потребителите да правят адекватно сравнение, нужно е да има допълнително разграничаване на продуктите, което води до необходимост от преобразуване на скалата на етикетите. Подходящ по отношение на честотата на такова преобразуване на скалата би бил период от около десет години, като се има предвид необходимостта да се избягва прекомерно натоварване на производителите. Поради това в настоящия регламент следва да се формулират подробни разпоредби относно преобразуването на скалата, с цел постигане на максимална правна сигурност за доставчиците и търговците. Скалата за етикета следва да се преобразува така, че най-високите класове първоначално да са празни, за да се насърчава техническият прогрес и да се дава възможност за разработване и признаване на още по-ефективни продукти. При преобразуването на скалата на даден етикет следва да се избягва пораждането на объркване сред потребителите, като за тази цел всички съответни енергийни етикети следва да бъдат подменяни в рамките на кратък период от време.

(12)Когато скалата на даден етикет се преобразува, в течение на известен период от време доставчиците следва да предоставят и стария, и новия етикет. Заменянето на съществуващите етикети върху изложените продукти, включително в Интернет, с етикети с преобразувана скала следва да се извършва възможно най-бързо след датата на замяна, посочена в делегирания акт относно етикета с преобразувана скала. Търговците следва да не излагат етикетите с преобразувана скала преди датата на замяна.

(13)Необходимо е да се предвиди ясно и пропорционално разпределение на задълженията, отговарящо на ролята на всеки оператор в процеса на доставка и дистрибуция. Стопанските оператори следва да носят отговорност за спазването на изискванията във връзка с техните съответни роли във веригата на доставка и следва да вземат подходящи мерки за да гарантират, че предоставят на пазара само такива продукти, които са в съответствие с настоящия регламент и делегираните актове към него.

(14)За да се запази доверието на потребителите в енергийния етикет, не следва да се позволява използването за свързани с енергопотреблението продукти на други етикети, които имитират енергийния етикет. Също така, не следва да се позволява и използването на етикети, марки, символи или надписи, които биха могли да заблудят или объркат потребителите по отношение на консумацията на енергия.

(15)С цел осигуряване на правна сигурност е необходимо да се поясни, че посочените в Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета 19 правила за надзор на пазара в ЕС и за контрола на продуктите, въвеждани на пазара в ЕС, се отнасят и за свързаните с енергопотреблението продукти. Като се има предвид принципът за свободно движение на стоки, наложително е органите за надзор на пазара в държавите членки ефективно да си сътрудничат помежду си. Това сътрудничество в областта на енергийното етикетиране следва да бъде подпомагано от Комисията.

(16)С оглед да се улесни мониторингът на спазването на изискванията и за осигуряване на актуални пазарни данни за нуждите на регулаторния процес за преразглеждане на етикетите и информационните листове за конкретни продукти, доставчиците следва да предоставят информацията за съответствието на своите продукти с изискванията по електронен път, в създадена от Комисията база данни. Информацията следва да бъде публично достъпна, така че да е на разположение на потребителите и да се даде възможност на търговците да получават етикетите по алтернативен път. Органите за надзор на пазара следва да имат достъп до информацията в базата данни.

(17)Санкциите за нарушения на разпоредбите на настоящия регламент и на приетите във връзка с него делегирани актове следва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи.

(18)С оглед да се насърчава енергийната ефективност, смекчаването на изменението на климата и опазването на околната среда, държавите членки следва да имат възможност да създават стимули за използването на енергоефективни продукти. Държавите-членки сами определят вида на такива стимули. Тези стимули следва да са в съответствие с разпоредбите за държавната помощ в ЕС и да не представляват необосновани пазарни препятствия. Настоящият регламент не засяга резултатите от евентуални бъдещи процедури за държавна помощ, които могат да бъдат предприети съгласно членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) по отношение на тези стимули.

(19)Консумацията на енергия и други данни за продуктите, попадащи в обхвата на продуктово специфични изисквания съгласно настоящия регламент, следва да се измерват чрез използване на надеждни, точни и възпроизводими методи, съобразени с общопризнатото съвременно равнище на измервателните и изчислителните методи. В интерес на функционирането на вътрешноевропейския пазар е да има стандарти, които са хармонизирани на равнището на ЕС. В случай на отсъствие на публикувани стандарти към момента на въвеждането на продуктово специфични изисквания, Комисията следва да публикува в Официален вестник на Европейския съюз временни измервателни и изчислителни методи във връзка с тези продуктово специфични изисквания. Веднъж след като бъде публикувано позоваване на такъв стандарт в Официален вестник на Европейския съюз, неговото спазване ще дава презумпция за съответствие с тези продуктово специфични изисквания за измервателните методи, приети въз основа на настоящия регламент.

(20)Комисията следва да осигури работен план за преразглеждане на етикетите на конкретни продукти, включващ и индикативен списък на допълнителни свързани с енергопотреблението продукти, за които може да бъде въведен енергиен етикет. Изпълнението на работния план следва да започва с технически, екологичен и икономически анализ на съответната група продукти. В този анализ следва да се разглежда също и въпросът за допълнителната информация, включително възможността и разходите за предоставяне на потребителите на информация относно експлоатационните показатели на свързания с енергопотреблението продукт, като например относно неговата абсолютна консумация на енергия, дълготрайност или въздействие върху околната среда, в съответствие с целта за насърчаване на кръговратна икономика. Такава допълнителна информация следва да подобрява разбираемостта и ефективността на етикета за потребителите и да не води до никакво отрицателно въздействие върху тях.

(21)С оглед определянето на продуктово специфични етикети и информационни листове, както и на работни процедури във връзка с продуктовата база данни, на Комисията следва да бъде делегирано правомощие да приема актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз. От особено значение е Комисията да провежда съответни консултации по време на подготвителната си работа, включително на експертно равнище и с Консултационния форум.

(22)Настоящият регламент не следва да засяга задълженията на държавите членки по отношение на сроковете за транспониране в националното право и за прилагане на Директива 2010/30/ЕС.

(23)Поради това Директива 2010/30/ЕИО следва да бъде отменена.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1
Предмет и приложно поле

1.С настоящия регламент се определя нормативна рамка относно посочването чрез етикетиране и в стандартна информация за продуктите на консумацията на енергия и на други ресурси от свързани с енергопотреблението продукти по време на тяхната употреба, както и на допълнителна информация относно свързаните с енергопотреблението продукти, с цел да се даде възможност на потребителите да избират по-ефективни продукти.

2.Настоящият регламент не се отнася за:

а)Продукти втора употреба;

б)Транспортни средства за хора и товари, различни от транспортните средства, задвижвани от стационарен мотор.

Член 2
Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1)„Потребител“ означава всяко физическо или юридическо лице, което купува или наема попадащ в обхвата на настоящия регламент продукт за свое собствено ползване, независимо дали действа или не за цели извън своята търговска дейност, бизнес, занаят или професия;

(2)„Пускане на пазара“ означава предоставянето за пръв път на даден продукт на пазара на ЕС;

(3)„Предоставяне на пазара“ означава всяка доставка на продукта за дистрибуция или използване на пазара в ЕС в процеса на търговска дейност, срещу заплащане или безплатно;

(4)"Пускане в експлоатация" означава първото използване по предназначение на продукт на пазара в ЕС;

(5)„Доставчик“ означава производителя в ЕС, упълномощения представител на производител, чието седалище не е в ЕС, или вносителя, който пуска на пазара в ЕС продукти, попадащи в обхвата на настоящия регламент;

(6)"Производител" означава всяко физическо или юридическо лице, което произвежда свързан с енергопотреблението продукт или възлага проектирането или производството на такъв продукт и предлага на пазара този свързан с енергопотреблението продукт със своето име или търговска марка;

(7)„Упълномощен представител“ означава всяко физическо или юридическо лице, установено в ЕС, което е упълномощено писмено от производител да действа от негово име във връзка с определени задачи;

(8)„Вносител“ означава всяко физическо или юридическо лице, установено в ЕС, което пуска на пазара в ЕС свързан с енергопотреблението продукт от трета държава;

(9)„Търговец“ означава търговец на дребно или друго лице, което продава, дава под наем, продава на лизинг или излага продукти на крайни потребители;

(10)„Продажба от разстояние“ означава продажба, даване под наем или продажба на лизинг чрез поръчка по пощата, каталог, Интернет, телемаркетинг или всеки друг метод, при който не може да се очаква потенциалният потребител да види продукта изложен;

(11)„Свързан с енергопотреблението продукт“ означава всяка стока, система или услуга, имаща въздействие върху консумацията на енергия по време на нейната употреба, която е пусната на пазара или в експлоатация в ЕС, включително части, които се монтират в свързани с енергопотреблението продукти и които са пуснати на пазара или в експлоатация;

(12)„Хармонизиран стандарт“ означава европейски стандарт, както е определен в член 2, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) № 1025/2012 20 ;

(13)„Етикет“ означава графична диаграма, включваща класификация с използване на буквите от А до G и на седем различни цвята от тъмнозелено до червено, изразяваща консумацията на енергия;

(14)„Модел“ означава версия на продукт, в която всички екземпляри имат едни и същи технически характеристики от значение за етикета и продуктовия информационен лист и имат един и същ идентификатор на модела;

(15)„Идентификатор на модела“ означава кода, обикновено буквено-цифров, който разграничава даден конкретен модел от другите модели със същата търговска марка или име на доставчик.

(16)„Еквивалентен модел“ означава модел, който е пуснат на пазара от същия доставчик и има същия етикет и продуктова информация като друг модел, но е с различен идентификатор на модела;

(17)„Продуктов информационен лист“ означава стандартна таблица с информация за даден продукт;

(18)„Преобразуване на скалата“ („Rescale“) означава периодично провеждана дейност за повишаване на строгостта на изискванията за достигане на енергийния клас в етикета за определен продукт, като при съществуващите етикети преобразуването на скалата може да води до отпадане на някои енергийни класове;

(19)„Етикет с преобразувана скала“ означава етикет за конкретен продукт, който е бил подложен на преобразуване на скалата.

(20)„Допълнителна информация“ означава информация за функционалните и екологични показатели на свързания с енергопотреблението продукт, като например неговата абсолютна консумация на енергия или дълготрайността му, която информация е определена въз основа на данни, измерими от органите за надзор на пазара, недвусмислена е и няма отрицателно въздействие върху ясната разбираемост и ефективност на етикета като цяло за потребителите.

Член 3
Задължения на доставчиците и търговците

1.Доставчиците трябва да спазват следните задължения:

а)да осигуряват за пуснатите на пазара продукти безплатно предоставяне на точни етикети и продуктови информационни листове в съответствие с настоящия регламент и съответните делегирани актове;

б)при поискване от търговците да доставят етикети бързо и безплатно;

в)да осигуряват точност на предоставяните от тях етикети и продуктови информационни листове и да представят техническа документация, достатъчна за оценяване на точността;

г)преди пускането на пазара на даден модел продукт, да въвеждат в продуктовата база данни, създадена съгласно член 8, информацията, посочена в приложение I.

2.Търговците трябва да спазват следните задължения:

а)да излагат по видим начин предоставения от доставчика или по друг начин станал разполагаем етикет, попадащ в обхвата на делегиран акт;

б)в случай, че не разполагат с етикет или с етикет с преобразувана скала, те трябва:

i)да поискат етикета или етикета с преобразувана скала от доставчика;

ii)да разпечатват етикета от продуктовата база данни, създадена съгласно член 8, ако тази функция е разполагаема за съответния продукт; или

iii)да разпечатват етикета или етикета с преобразувана скала от уебсайта на доставчика, ако тази функция е разполагаема за съответния продукт.

в)да предоставят на потребителите продуктовия информационен лист.

3.Доставчиците и търговците трябва да спазват следните задължения:

а)да споменават класа на енергийна ефективност на продукта във всяка реклама или технически промоционален материал за конкретен модел продукти, в съответствие със съответния делегиран акт;

б)да сътрудничат с органите за надзор на пазара и да предприемат незабавни действия за коригиране на ситуации на неспазване на изискванията, определени в настоящия регламент и в делегираните актове към него, и които са в областта на тяхната отговорност, по своя собствена инициатива или когато органите за надзор на пазара поискат това;

в)да не предоставят или излагат за обхванатите от настоящия регламент продукти други етикети, маркировки, символи или надписи, които не съответстват на изискванията на настоящия регламент и на съответните делегирани актове, ако това може да подведе или обърка крайните потребители относно консумацията при тяхната употреба на енергия или на други ресурси;

г)да не предоставят или излагат за продуктите извън обхвата на настоящия регламент етикети, които имитират етикета, дефиниран в настоящия регламент.

Член 4
Задължения на държавите членки

1.Държавите членки са длъжни да не забраняват, ограничават или възпрепятстват предлагането на пазара или пускането в експлоатация на своите територии на свързани с енергопотреблението продукти, които отговарят на изискванията на настоящия регламент и на съответните делегирани актове.

2.Държавите членки са длъжни да вземат всички подходящи мерки за осигуряването на спазване от страна на доставчиците и търговците на задълженията и изискванията по настоящия регламент и съответните делегирани актове.

3.В случаите, при които държавите членки предоставят стимули за продукт, попадащ в обхвата на настоящия регламент и специфициран в делегиран акт, тези стимули трябва да са насочени към най-високия клас на енергийна ефективност, определен в приложимия делегиран акт.

4.При въвеждането на етикети, включително на етикети с преобразувана скала, както и на продуктови информационни листове, държавите членки трябва да осигуряват въвеждането да бъде придружено от образователни и промоционални информационни кампании, насочени към поощряване на енергийната ефективност и към по-отговорно използване на енергията и провеждани, ако е подходящо, съвместно със съответни търговци.

5.Държавите членки трябва да въведат разпоредби за санкции и механизми за принуда, приложими при нарушения на разпоредбите на настоящия регламент и на делегираните актове към него, и да вземат всички необходими мерки за осигуряване на тяхното прилагане. Санкциите трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи. Държавите членки трябва да уведомят Комисията за тези разпоредби до датата на влизане в сила на настоящия регламент и да я уведомяват във възможно най-кратък срок за всяко последващо изменение, което ги засяга.

Член 5

Надзор на пазара в ЕС и контрол върху свързаните с енергопотреблението продукти, постъпващи на пазара в ЕС

1.По отношение на свързаните с енергопотреблението продукти, попадащи в обхвата на настоящия регламент и на делегираните актове към него, се прилагат членове 16—29 от Регламент (ЕО) № 765/2008.

2.Комисията трябва да подкрепя сътрудничеството и обмена на информация относно пазарния надзор на енергийното етикетиране на продуктите между националните органи на държавите членки, отговарящи за надзора на пазара или контрола по външните граници, както и между тези органи и Комисията.

Член 6

Предпазна процедура на ЕС

1.В случай че органите за надзор на пазара на една държава членка имат достатъчно основание да смятат, че даден свързан с енергопотреблението продукт, попадащ в обхвата на делегиран акт по настоящия регламент, поражда риск по аспекти на защита на публичния интерес, обхванати от настоящия регламент, те трябва да проведат оценка по отношение на съответния свързан с енергопотреблението продукт, включваща всички изисквания, определени в настоящия регламент и съответните делегирани актове към него. За тази цел доставчикът трябва да сътрудничи както е необходимо с органите за надзор на пазара.

2.В случай, че при такава оценка органите за надзор на пазара открият, че свързаният с енергопотреблението продукт не отговаря на изискванията, определени в настоящия регламент и съответните делегирани актове към него, те трябва незабавно да изискат от съответния стопански оператор да предприеме подходящи коригиращи действия, за да приведе свързания с енергопотреблението продукт в съответствие с тези изисквания, или да изтегли този продукт от пазара, или да го изземе в рамките на определен от тях разумен срок, съобразен с естеството на риска, в съответствие с евентуално тяхно предписание. По отношение на посочените в настоящия параграф мерки се прилага член 21 от Регламент (ЕО) № 765/2008.

3.В случаите, при които органите за надзор на пазара счетат, че несъответствието с изискванията не е ограничено само в тяхната национална територия, те трябва да информират Комисията и другите държави членки за резултатите от оценката и за действията, които те са изискали да бъдат предприети от стопанския оператор.

4.Стопанският оператор трябва да осигури извършването на всички подходящи коригиращи действия по отношение на всички съответни свързани с енергопотреблението продукти, които той е предоставил на пазара в целия ЕС.

5.В случай че съответният стопански оператор не предприеме подходящи коригиращи действия в срока по параграф 2, органите за надзор на пазара трябва да предприемат всички подходящи временни мерки за да забранят или ограничат предоставянето на свързания с енергопотреблението продукт на националния им пазар, или за да изтеглят продукта от този пазар, или съответно да го изземат. Органите за надзор на пазара трябва незабавно да информират Комисията и другите държави членки за тези мерки.

6.Информацията по параграф 5 трябва да включва всички налични данни, по-специално данните, необходими за идентифицирането на несъответстващия на изискванията продукт, свързан с злоупотреблението, данни за произхода на продукта, за естеството на изтъкваното несъответствие с изискванията и съпътстващия го риск, за естеството и продължителността на предприетите национални мерки, както и аргументите, посочени от съответния стопански оператор. По-специално органите за надзор на пазара трябва да посочат дали неспазването на изискванията се изразява в несъответствие на свързания с енергопотреблението продукт с изискванията, отнасящи се за определени в настоящия регламент аспекти на защитата на публичния интерес, или на несъвършенства на хармонизираните стандарти по член 9, даващи презумпция за съответствие.

7.Държавите членки, различни от започналата процедурата държава членка, трябва незабавно да информират Комисията и другите държави членки за всички приети мерки и за всяка допълнителна информация, с която разполагат и която е свързана с несъответствието на въпросния свързан с енергопотреблението продукт, а в случай на несъгласие с нотифицираната национална мярка — за своите възражения.

8.Ако в срок от 60 дни след получаването на информацията по параграф 5 не бъде повдигнато възражение — нито от държава членка, нито от Комисията — във връзка с предприета от държава членка временна мярка, тази мярка се счита за основателна.

9.Държавите членки трябва да осигуряват незабавно вземане на подходящи рестриктивни мерки по отношение на съответния свързан с енергопотреблението продукт, като например изтегляне от техния пазар на този продукт.

10.Ако при приключване на процедурата по параграф 4 и параграф 5 бъдат повдигнати възражения срещу дадена мярка на държава членка, или ако Комисията прецени, че дадена национална мярка противоречи на законодателството на ЕС, Комисията трябва незабавно да започне консултации с държавите членки и с доставчика и да оцени националната мярка. Въз основа на резултатите от тази оценка Комисията трябва да вземе решение дали националната мярка е оправдана или не.

11.Комисията трябва да адресира своето решение до всички държави членки и незабавно да го съобщи на тях и на доставчика.

12.Ако е преценено, че националната мярка е обоснована, всички държави членки трябва да предприемат необходимите мерки, за да осигурят изтеглянето от своя пазар на несъответстващия продукт и да информират за това Комисията. Ако е преценено, че националната мярка не е обоснована, съответната държава членка оттегля мярката.

13.Ако е преценено, че националната мярка е оправдана и несъответствието на свързания с енергопотреблението продукт се дължи на несъвършенства в хармонизираните стандарти по параграф 6, Комисията трябва да приложи процедурата, предвидена в член 11 от Регламент (ЕС) № 1025/2012.

Член 7
Етикети и преобразуване на скалата

1.Посредством делегирани актове, приети в съответствие с член 12 и член 13, Комисията може да въвежда нови етикети или да преобразува скалата на съществуващи етикети.

2.Когато в резултат от мярка за изпълнение, приета съгласно Директива 2009/125/ЕО, в рамките на дадена група продукти не е разрешено вече пускането на пазара на нито един от моделите, принадлежащи към енергийните класове D, E, F или G, въпросният клас не трябва повече да присъства върху етикета.

3.Комисията трябва да осигурява, че при въвеждането или преобразуването на скалата на даден етикет изискванията се формулират по такъв начин, че да не се очаква присъствие на продукти в класовете А или В в момента на въвеждането на етикета, и също така, че прогнозният период от време, след който мнозинството от моделите ще попаднат в тези класове, да е поне десет години.

4.Скалите на етикетите трябва периодично да се преобразуват.

5.Когато скалата на даден етикет бъде преобразувана:

а)доставчиците трябва да предоставят и текущия етикет, и етикета с преобразувана скала в продължение на период от шест месеца след датата, посочена в буква б).

б)търговците трябва да заменят съществуващите етикети върху изложените продукти, включително в Интернет, с етикети с преобразувана скала в срок от една седмица след датата, посочена за тази цел в съответния делегиран акт. Търговците не трябва да излагат етикетите с преобразувана скала преди тази дата.

6.Етикетите, въведени с делегирани актове, приети в съответствие с член 10 от Директива 2010/30/ЕС преди датата на прилагане на настоящия регламент, се считат за етикети за целите по настоящия регламент. Комисията трябва да преразгледа тези етикети в срок от пет години след влизането в сила на настоящия регламент, с оглед преобразуване на техните скали.

Член 8
Продуктова база фанни

Комисията трябва да създаде и поддържа продуктова база данни, включваща информацията, посочена в приложение I. Информацията, описана в точка 1 от приложение I трябва да бъде публично достъпна.

Член 9
Хармонизирани стандарти

След приемането на делегиран акт по настоящия регламент, определящ специфични изисквания за етикетиране, приети съгласно член 13 от настоящия регламент, Комисията трябва, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1025/2012 21 , да публикува в Официален вестник на Европейския съюз позовавания на хармонизирани стандарти, отговарящи на съответните измервателни и изчислителни изисквания в делегирания акт.

Ако при оценяването на съответствието на даден продукт са приложени такива хармонизирани стандарти, ще се счита че продуктът отговаря на съответните измервателни и изчислителни изисквания в делегирания акт.

Член 10
Консултации

При провеждането на дейностите по настоящия регламент Комисията трябва да осигурява по отношение на всеки делегиран акт балансирано участие на представители на държавите членки и на заинтересованите страни, които се занимават с въпросната група продукти, като например представители на съответния отрасъл, включително на малки и средни предприятия и на занаятчийски производства, на профсъюзи, търговци, търговци на дребно, вносители, групи за защита на околната среда и организации на потребителите. За тази цел Комисията трябва да създава консултативен форум, в който да се срещат тези заинтересовани страни. Този Консултативен форум може да бъде комбиниран с консултативния форум по член 18 от Директива 2009/125/ЕО.

В случаите, при които това е уместно, Комисията трябва преди приемането на делегирани актове да изпробва пред потребители оформлението и съдържанието на етикетите за конкретни групи продукти, с цел да осигури ясна разбираемост на етикетите.

Член 11
Работен план

Комисията трябва, след консултация с консултативния форум по член 10, да определи работен план, който да е публично достъпен. В работния план трябва да е посочен индикативен списък на групи продукти, считани за приоритетни за приемането на делегирани актове. Също така, в работния план трябва да са определени планове за преразглеждане или преобразуване на скалите на етикетите на продукти или групи от продукти. Работният план може да бъде периодично изменян от Комисията, след консултация с консултативния форум. Работният план може да бъде комбиниран с работния план, изискван по член 16 от Директива 2009/125/ЕО.

Член 12
Делегирани актове

1.На Комисията се предоставят правомощия да приема делегирани актове относно подробните изисквания във връзка с етикети за конкретни групи от свързани с енергопотреблението продукти („конкретни групи продукти“), в съответствие с член 13.

2.В делегираните актове се определят групи продукти, отговарящи на следните изисквания:

а)съгласно най-новите налични данни и предвид предлаганите на пазара на ЕС количества, групата продукти трябва да имат значителен потенциал за икономия на енергия и, в съответните случаи, на други основни ресурси;

б)групите продукти, имащи еквивалентна функционалност, трябва да се различават значително по съответните експлоатационни показатели;

в)да няма значимо отрицателно въздействие върху потребителите във връзка с достъпността и разходите през цялостния жизнен цикъл на групата продукти;

3.В делегираните актове за конкретни групи продукти се определят по-специално следните елементи:

а)дефинирането на конкретните групи продукти, попадащи под определението „свързан с енергопотреблението продукт“, дадено в член 2, параграф 11, за които се отнася делегираният акт;

б)оформлението и съдържанието на етикета, включващ скала за консумацията на енергия с класове от А до G, който трябва да има, доколкото е възможно, еднакво оформление за всички групи продукти, и във всички случаи трябва да е ясен и четлив;

в)в случаите, при които това е от значение, използването на други ресурси и допълнителна информация относно свързаните с енергопотреблението продукти, като в този случай в етикета трябва приоритетно да се показва енергийната ефективност на продукта;

г)мястото, където етикетът трябва да бъде изложен, като например да е прикрепен към продукта, да е отпечатан върху опаковката, да се предоставя в електронен формат или да е изложен онлайн;

д)в съответните случаи, електронни средства за етикетиране на продукти;

е)начинът, по който етикетът и техническата информация да се предоставят в случай на продажба от разстояние;

ж)съдържанието и, в съответните случаи, формата и други въпроси относно техническата документация и продуктовия информационен лист;

з)да е уточнено, че при проверка на съответствието с изискванията се прилагат само тези верификационни допустими отклонения, които са посочени в делегирания акт (делегираните актове);

и)задълженията на доставчиците и търговците във връзка с продуктовата база данни;

й)изричното посочване на енергийния клас, което да се включва в рекламите и техническите промоционални материали, включително изисквания това да бъде направено по четлив и видим начин;

к)процедурите за оценка на съответствието и измервателните и изчислителни методи, които да се използват за определяне на данните, посочвани в етикета и в информационния лист;

л)дали за по-големите уреди е необходима по-висока степен на енергийна ефективност, за да бъдат включени в даден енергиен клас;

м)форматът на всякакви допълнителни позовавания в етикета, даващи възможност на потребителите да имат достъп чрез електронни средства до по-подробна информация относно експлоатационните показатели на продукта, които са посочени в продуктовия информационен лист;

н)посочване дали и как енергийните класове, описващи консумацията на енергия на продукта по време на употреба, следва да се показват върху интелигентни измервателни уреди или върху интерактивния дисплей на продукта;

о)датата на оценяване и възможно преразглеждане на делегирания акт.

Относно съдържанието на етикета, споменато в буква б) от първата алинея, стъпките между класовете по скалата А—G трябва да съответстват на значителни икономии на енергия и разходи от гледна точка на потребителя.

По отношение на формата на позоваванията, споменат в буква м) от първата алинея, тези позовавания могат да бъдат под формата на адрес на уебсайт, двумерен баркод (QR код), линк към онлайн етикети, или всякакво друго подходящо за потребителя средство.

Въвеждането на изискване за етикет за даден продукт, попадащ в обхвата на делегиран акт, не трябва да има значимо отрицателно въздействие върху функционалните възможности на продукта от гледна точка на потребителя.

На Комисията се предоставят правомощия да приема делегирани актове относно оперативните въпроси във връзка с продуктовата база данни, включително относно всякакви задължения на доставчиците и търговците в съответствие с член 13.

Член 13
Упражняване на делегирането

1.Правомощието да приема делегирани актове се предоставя на Комисията при спазване на предвидените в настоящия член условия.

2.Делегирането на правомощия, посочено в член 7 и член 12, се предоставя на Комисията за неопределен срок, считано от датата на влизане в сила на настоящия регламент.

3.Това делегиране на правомощия, посочено в член 7 и член 12, може да бъде оттеглено по всяко време от Европейския парламент или от Съвета. Определеното в настоящия регламент делегиране на правомощия може да бъде прекратено с решение за оттегляне. То поражда действие в деня след публикуването на решението в Официален вестник на Европейския съюз или на по-късна, посочена в решението дата. То не засяга валидността на делегираните актове, които вече са в сила.

4.Веднага след като приеме делегиран акт, Комисията нотифицира акта едновременно на Европейския парламент и на Съвета.

5.Делегиран акт, приет съгласно член 7 и член 12, влиза в сила единствено ако нито Европейският парламент, нито Съветът не са представили възражения в срок от два месеца след нотифицирането на акта до Европейския парламент и до Съвета, или ако преди изтичането на този срок и Европейският парламент, и Съветът са уведомили Комисията, че няма да представят възражения. Този срок може да бъде удължен с два месеца по инициатива на Европейския парламент или на Съвета.

Член 14
Оценяване

Не-по късно от осем години след неговото влизане в сила Комисията трябва да оцени прилагането на настоящия регламент и да предаде съответен доклад на Европейския парламент и на Съвета. Този доклад трябва да съдържа оценка доколко ефективно настоящият регламент е дал възможност на потребителите да избират по-ефективни продукти, вземайки предвид неговите въздействия върху бизнеса.

Член 15
Отмяна

Директива 2010/30/ЕС се отменя, считано от 1 януари 2017 г.

Позоваванията на Директива 2010/30/ЕС се считат за позовавания към настоящия регламент и се четат в съответствие с таблицата на съответствието в приложение II.

Член 16
Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2017 г.

Член 3, параграф 1, буква а) се прилага обаче от 1 януари 2019 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД

1.3.Естество на предложението/инициативата

1.4.Цел(и)

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.6.Срок на действие и финансово отражение

1.7.Планирани методи за управление

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

2.2.Система за управление и контрол

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3.2.Очаквано отражение върху разходите 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Участие на трети страни във финансирането

3.3.Очаквано отражение върху приходите

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС

1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД 22  

Дял 32 — Енергетика

32 04 „Хоризонт 2020“ – Научни изследвания и иновации във връзка с енергетиката

1.3.Естество на предложението/инициативата

Предложението/инициативата е във връзка с продължаване на съществуваща дейност 

1.4.Цел(и)

1.4.1.Многогодишни стратегически цели на Комисията, за чието изпълнение е предназначено предложението/инициативата

Енергиен съюз

1.4.2.Конкретни цели и съответни дейности във връзка с УД/БД

Конкретна цел

Насърчаване на по-умерено енергопотребление.

Съответни дейности във връзка с УД/БД

БД 2 Научно-изследователски и иновационни дейности във връзка с енергетиката

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

Очакваният резултат от настоящата инициатива е подобряване на нормативната рамка за етикетирането на енергийната ефективност в ЕС, която понастоящем не е оптимална по отношение на нейната ефективност за потребителите, на спазването на изискванията и на степента на амбициозност.

Настоящото предложение ще засили защитата на потребителите и другите ползватели на свързаните с енергопотреблението продукти посредством по-ефективни енергийни етикети и по-добро правоприлагане.

Предложението няма да има въздействие върху стопанските оператори, които ще трябва да продължат да предоставят и излагат енергийни етикети и да предоставят информация за целите на надзора на пазара, макар и във втория случай чрез различни канали.

Предложението ще има въздействие върху националните органи, които ще могат по-добре да изпълняват дейностите си по надзор на пазара.

1.4.4.Показатели за резултатите и за отражението

Дял на продуктите от клас А, клас В и т.н. според скалата на енергийния етикет

Дял на несъответстващите на изискванията продукти, открити при надзора на пазара

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Нужди, които трябва да бъдат задоволени в краткосрочен или дългосрочен план

Генералната цел на настоящата инициатива е да се осигури функционирането на вътрешноевропейския пазар посредством свободно движение на стоки, осигуряващи висока степен на защита на околната среда и на потребителите.

1.5.2.Добавена стойност от намесата на ЕС

Целта да се намалят отрицателните въздействия на продуктите върху околната среда, и по-специално да се намали използването на енергия, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, защото това би довело до различаващи се национални разпоредби и процедури (макар и имащи подобни цели), които биха породили излишни разходи за промишлеността (и евентуално за потребителите) и биха представлявали препятствия за свободното движение на стоки в ЕС. Само чрез хармонизирани правила на ЕС за енергийното етикетиране и съответни измервания и изпитвания може да се осигури щото един и същ модел продукт да има еднакъв публикуван енергиен клас навсякъде в ЕС.

В отсъствието на нормативна уредба на ЕС вероятно всички държави членки биха въвели енергийни етикети за някои групи продукти, по съображения за защита на потребителите и за постигане на икономии на енергия. Предприемането на действие на равнището на ЕС е единственият начин да се осигури еквивалентност на етикетите за продуктите във всички държави членки, което служи за осигуряване на функционирането на вътрешноевропейския пазар, съгласно посоченото в член 26 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

При все че ЕС е постигнал единен пазар в областта на енергийните етикети, етикетите се нуждаят от актуализиране, тъй като в резултат от техническия прогрес много модели достигат до най-високите класове и по този начин се губи разграничението между моделите за потребителите. При преразглеждането на Директивата за енергийното етикетиране в 2010 г. към скалата с класове от А до G бяха добавени класовете A+, A++ и A+++ именно с цел да бъде преодолян този проблем. Преразглеждането показа, че тези класове не са така ефективни за потребителите както първоначалната скала от А до G. Поради това, настоящото предложение е проблемът да бъде решен чрез връщане към етикет със скала от А до G и периодично преобразуване на скалата.

Спазването на изискванията за енергийните етикети се проверява от органите за надзор на пазара. При все това, неспазването на тези изисквания все още води до загуба на приблизително 10 % от очакваните икономии на енергия (и съответно икономии на разходи на потребителите). Предложението на Комисията за нов регламент за надзор на пазара (COM(2013)75) е насочено към преодоляването на такива предизвикателства във връзка с хармонизационното законодателство на ЕС за продуктите. Но органите за надзор на пазара в областта на енергийното етикетиране са изправени пред проблеми, които не се решават с цитираното предложение, а именно: своевременен достъп до техническа документация, проблеми при идентифицирането на чуждестранни производители и намирането на информация как да се влезе в контакт с тях, липса на централна система за идентифициране на еквивалентни модели, които може вече да са били инспектирани от други органи за надзор на пазара. Освен това Комисията се сблъска с трудности по определянето на подходящи изисквания по класовете в етикета за всяка продуктова група поради липсата на неотдавнашни публични данни за енергийните показатели на продуктите. За много продукти праговете за новите енергийни класове A+, A++ и A+++ бяха определени по не толкова амбициозен начин, колкото сега вече се вижда, че е следвало да бъде, което води до необходимост те да бъдат преразгледани по-рано от очакваното. С оглед да се избягва честото преразглеждане и преобразуване на скалата, от съществено значение е да се разполага с актуални данни. Настоящото предложение е насочено към решаване и на двата посочени проблема чрез създаването на база данни за регистриране на продуктите, в която производителите да предоставят своите данни за експлоатационните показатели и спазването на изискванията на централно място, достъпно за органите за надзор на пазара и за Комисията.

1.5.4.Съвместимост и евентуална синергия с други подходящи инструменти

Настоящата инициатива е съгласувана с Директива 2009/125/ЕО, в която са зададени минимално допустими изисквания за свързаните с енергопотреблението продукти, някои от които носят също и енергиен етикет. По-специално, настоящата инициатива осигурява общ работен план и процес на консултиране със заинтересованите страни във връзка с работата по нормативните актове за конкретни продукти.

Настоящата инициатива е съгласувана с Регламент (ЕО) № 765/2008 относно надзора на пазара, като по-специално са отстранени припокриващите се разпоредби в нормативната уредба за енергийното етикетиране, които вече са включени в регламента относно надзора на пазара по отношение на цялото хармонизационно законодателство на ЕС.

Предложената база данни за регистриране на продукти дава възможности за синергии с други актове от хармонизационното законодателство на ЕС, по които са създадени или могат да бъдат създадени в бъдеще подобни бази данни (по-специално с Директива 2014/53/ЕС за хармонизиране на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения).

1.6.Срок на действие и финансово отражение

Предложение/инициатива с неограничен срок на действие

Осъществяване с период на започване на дейност от 07/2016 г.

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планирани методи за управление 23  

Пряко управление от Комисията

от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

Забележки

За тази инициатива не са необходими допълнителни бюджетни средства. Предложената база данни за регистриране на свързани с енергопотреблението продукти (прогнозният бюджет за която е 1 500 000 евро в 2016 г. плюс разходи за нейното поддържане в размер на 150 000 евро годишно през следващите години) ще бъде финансирана посредством реприоритизиране на средства, предвидени за прилагане на политиката за енергийна ефективност на продуктите в контекста на тяхното навлизане на пазара и иновацията във връзка с обществените предизвикателства по програмата „Хоризонт 2020“ (които по-рано бяха по програмата „Интелигентна енергия — Европа“). Тези ресурси възлизат на 2 500 000 евро в 2015 г. за всички данни за енергийната ефективност на продуктите във връзка с комбинация от политики (включваща енергийното етикетиране, екорпоектирането, етикетът „Energy Star“ и етикетирането на автомобилни гуми). Тези средства включват сума, оценена на около 700 000 евро, за техническа помощ и проучвания в областта на енергийното етикетиране (по-специално за подготвителни проучвания, осигуряващи база за подготовката на нови нормативни документи или за преразглеждане на съществуващи такива) и се очаква да такава сума да продължи да е необходима и през следващите години. В резултат от настоящото предложение от 2017 г. нататък ще бъде необходима допълнителна сума от 300 000 евро годишно за проучвания на разбирането от страна на потребителите на етикетите за конкретни групи продукти, както се предлага в настоящия регламент. Това остава достатъчна възможност в рамките на общите комбинирани ресурси за политиката за енергийна ефективност на продуктите за покриване на разходите за базата данни за регистриране на продукти. Разполагаемостта на данни в базата данни за регистриране на продукти ще даде възможност за намаление на разходите за подготвителни проучвания във връзка с екопроектирането на продукти, които попадат в обхвата и на енергийното етикетиране, тъй като за тези продукти ще е необходимо по-малко събиране на данни.

Предложеното въздействие върху бюджета попада в пакета, предвиден в дефинираните доходи (ДД) за 2016 г. и във финансовото програмиране за годините 2017—2020 по бюджетен ред 32 04 03 01.

В раздел 3.2.2 горепосочените числа са разгледани в многогодишен контекст.

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

Платформа за дискусии относно правилното прилагане на предлагания регламент ще бъде консултативният форум.

В заключителните разпоредби също така се предлага Комисията да изготви оценка и доклад относно прилагането на регламента, осем години след влизането му в сила. В този доклад следва да бъдат идентифицирани възможните проблеми и недостатъци на регламента и той би могъл да е отправна точка за по-нататъшни действия, включително за евентуално предложение за неговото изменение.

2.2.Система за управление и контрол

2.2.1.Установени рискове

Създаването на база данни за регистриране на продукти, бюджетът за което се оценява на 1 500 000 евро (плюс 150 000 евро годишно за нейното поддържане).

Рисковете във връзка с функционирането на базата данни за регистриране на продукти са свързани главно с проблеми от областта на информационните технологии, като например възможна повреда на системата и въпроси, свързани с поверителността.

2.2.2.Информация за изградената система за вътрешен контрол

Предвидените методи за контрол са определени във Финансовия регламент и в Правилата за прилагане.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

Не се предвиждат специфични мерки, различни от прилагането на Финансовия регламент.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

Съществуващи бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на
разхода

Вноска

Номер
[Функция………………….……………]

Многогод./Едногод. 24 .

от държави от ЕАСТ 25

от държави кандидатки 26

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

Конкурентоспособност за растеж и работни места

32 04 03 01

Хоризонт 2020 — научни изследвания и иновации във връзка с енергетиката, Предизвикателства за обществото— Реализиране на преход към надеждна, устойчиво развита и конкурентоспособна енергийна система

Различен

ДА

НЕ

ДА

НЕ

5 Администрация

32 01 01

Разходи, свързани с длъжностните лица и временно наетите лица в област на политика „Енергетика“

Едногод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

5 Администрация

32 01 02

Разходи за външен персонал и други разходи за управление в подкрепа на област на политика „Енергетика“

Едногод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

Поискани нови бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на
разхода

Вноска

Номер
[Функция………………………………]

Многогод./едногод.

от държави от ЕАСТ

от държави кандидатки

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

3.2.Очаквано отражение върху разходите

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

млн. EUR (до третия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова
рамка

Номер

Конкурентоспособност за растеж и заетост

ГД: „Енергетика“ (ENER)

2016

2017

2018

2019

2020

ОБЩО

• Бюджетни кредити за оперативни разходи

Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 27  

32 04 03 01

Обществени предизвикателства: Осъществяване на прехода към надеждна, устойчива и конкурентоспособна енергийна система

(3)

2,200

1,150

1,150

1,150

1,150

Предложение с неограничен срок на действие

ОБЩО бюджетни кредити
за ГД „Енергетика“

Поети задължения

= 1 + 1а + 3

2,200

1,150

1,150

1,150

1,150

Предложение с неограничен срок на действие

Плащания

= 2 + 2а

+3

2,200

1,150

1,150

1,150

1,150

Предложение с неограничен срок на действие






ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

Поети задължения

(4)

Плащания

(5)

ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

(6)

2,200

1,150

1,150

1,150

1,150

ОБЩО бюджетни кредити
по ФУНКЦИЯ 1a
от многогодишната финансова рамка

Поети задължения

=4+ 6

2,200

1,150

1,150

1,150

1,150

Плащания

=5+ 6

2,200

1,150

1,150

1,150

1,150





Функция от многогодишната финансова
рамка

5

„Административни разходи“

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

2016

2017

2018

2019

2020

ОБЩО

ГД: „Енергетика“ (ENER)

Човешки ресурси

0,417

0,417

0,417

0,417

0,417

2,085

• Други административни разходи

0,066

0,066

0,066

0,066

0,066

0,330

ОБЩО ЗА ГД „Енергетика“

Бюджетни кредити

0,483

0,483

0,483

0,483

0,483

2,415

ОБЩО бюджетни кредити
по ФУНКЦИЯ 5
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

0,483

0,483

0,483

0,483

0,483

2,415

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

2016

2017

2018

2019

2020

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити
по ФУНКЦИИ от 1 до 5
от многогодишната финансова рамка 

Поети задължения

2,683

1,633

1,633

1,633

1,633

9,215

Плащания

2,683

1,633

1,683

1,633

1,633

9,215

3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

Бюджетни кредити за поети задължения в млн. EUR (до третия знак след десетичната запетая)

Да се посочат целите и резултатите

2016

2017

2018

2019

2020

ОБЩО

РЕЗУЛТАТИ

Вид 28

Среден разход

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Общ брой

Общо разходи

СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ: Насърчаване на по-умерено енергопотребление.

Доставка на информационно-технологична база данни за регистриране на продукти, свързани с енергопотреблението

1

1,500

1

1,500

Поддържане на база данни за регистриране на продукти, свързани с енергопотреблението

1

0,150

1

0,150

1

0,150

1

0,150

Предложение с неограничен срок на действие

Техническа помощ и/или проучвания за оценка на аспекти на групи продукти, необходими за подготовката на делегирани актове и за съдействие за стандартизацията

1

0,700

1

1,000

1

1,000

1

1,000

1

1,000

Предложение с неограничен срок на действие

ОБЩО РАЗХОДИ

2,20

1,150

1,150

1,150

1,150

Предложение с неограничен срок на действие

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.3.1.Обобщение

Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

2016

2017

2018

2019

2020

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 5
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

0,417

0,417

0,417

0,417

0,417

2,085

Други административни разходи

0,066

0,066

0,066

0,066

0,066

0,330

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 5
от многогодишната финансова рамка

0,483

0,483

0,483

0,483

0,483

2,415

Извън ФУНКЦИЯ 5 29
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

Други разходи
с административен характер

Междинен сбор
извън ФУНКЦИЯ 5
от многогодишната финансова рамка

ОБЩО

0,483

0,483

0,483

0,483

0,483

2,415

Нуждите от бюджетни кредити за човешки ресурси и за другите разходи с административен характер ще бъдат покрити с бюджетните кредити на ГД, които вече са отпуснати за управлението на дейността и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

3.2.3.2.Очаквани нужди от човешки ресурси

Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

2016

2017

2018

2019

2020

• Длъжности в щатното разписанив (длъжностни лица и временно наети лица)

32 01 01 01 (Централа и представителства на Комисията)

3

3

3

3

3

XX 01 01 02 (Делегации)

XX 01 05 01 (Непреки научни изследвания)

10 01 05 01 (Преки научни изследвания)

Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 30

32 01 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

0,3

0,3

0,3

0,3

0,3

XX 01 02 02 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

XX 01 04 yy  31

- в централата

- в делегациите

XX 01 05 02 (AC, END, INT - Непреки научни изследвания)

10 01 05 02 (ДНП, ПНА, КНЕ — Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и временно наети служители

Администратори:

0,3 ЕПВР на ръководител на екип

2,7 ЕПВР на отговорни служители за регламента, продуктово специфичните делегирани актове и за съдействие на координирането на правоприлагането от страна на органите за надзор на пазара

Асистенти:

0,3 ЕПВР за съдействие за законодателни процедури и комуникиране

Външен персонал

0,3 ЕПВР на секретар на екипа и отговорник за логистиката

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

Предложението/инициативата е съвместимо (съвместима) с настоящата многогодишна финансова рамка.

3.2.5.Участие на трети страни във финансирането

Предложението/инициативата не предвижда съфинансиране от трети страни.

3.3.Очаквано отражение върху приходите

Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

(1) COM(2015)143
(2) Директива 92/75/ЕО на Съвета
(3) Например френския закон за защита на потребителите по отношение на предоставянето на информация за разполагаемостта на резервни части.
(4) Съгласно оценките, прилагането на двете директиви би довело в 2020 г. до спестяване на 175 млн. тона нефтен еквивалент (т н.е.) годишно (като около 15 % от тези икономии се дължат на мерки за енергийно етикетиране, като се има предвид, че около половината от продуктовите групи са обхванати само от мерките за екопроектиране). Това съответства на около 19 % икономии в сравнение с обичайната практика на ползването на енергия за тези продукти. Разглежданите политики ще осигурят близо половината от подобрението с 20 % на енергийната ефективност, което е поставено като цел за 2020 г. Зависимостта от внос на енергоносители би намаляла съответно с 23 % за вноса на природен газ и с 37 % за вноса на въглища. Съгласно оценките, сега действащите мерки за екопроектиране и за енергийно етикетиране до 2020 г. биха довели сумарно до икономии на крайните потребители на съответните продукти в размер на 100 млрд. евро годишно чрез намаляване на енергийните разходи.
(5) При все че първоначално разходите, породени от изискванията за етикетиране, се поемат от производителите, впоследствие те се прехвърлят на крайните клиенти (домакинства или предприятия), които реализират финансови икономии от намалена консумация на енергия, чувствително надхвърлящи първоначалните разходи при покупката на продуктите. Липсват подробни данни за ЕС като цяло. За Обединеното кралство съотношението между разходите и ползите е оценено на 3:8.
(6) Изменението на символиката, свързано с използване на допълнителни плюсове за изразяване на класове с по-добра ефективност в сравнение с клас А е по-малко ефикасно за мотивиране на покупката на продукти с по-добра ефективност в сравнение с първоначалната скала от А до G. При все че проучванията показват, че новата скала е разбираема за потребителите, с нея се намалява желанието им да платят повече за по-ефективни продукти, тъй като са по-слабо мотивирани от разликата между A+ и A+++ в сравнение с разликата между C и A. По-подробна информация по този въпрос има в проучването London Economics & Ipsos Mori, A study on the impact of the energy labeland of potential changes to iton consumer understanding and on purchase decisions, 2014(Проучване на въздействието на енергийния етикет — и на потенциалните изменения в него — върху разбирането му от потребителите и решенията за покупки).
(7) Например по аспекти във връзка с повторна използваемост, рециклируемост и оползотворяемост, със съдържанието на рециклирани материали, с използването на приоритетни материали, опасни вещества, както и с дълготрайността.
(8) Директива 2012/27/EС, OВ L 315 от 14.11.2012 г., стр. 1
(9) https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/Background_document_II_-_Survey_results.pdf
(10) http://ec.europa.eu/energy/en/studies?field_associated_topic_tid=45
(11) http://ec.europa.eu/smart-regulation/impact/ia_carried_out/cia_2015_en.htm
(12) По-специално, с Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. за определяне на изискванията за акредитация и надзор на пазара във връзка с предлагането на пазара на продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 339/93.
(13) OВ C […], […] г., стр. […].
(14) OВ C […], […] г., стр. […].
(15) ОВ L 153, 18.6.2010 г., стр. 1
(16) COM(2015)143
(17) COM/2014/330
(18) COM(2015) 80 final
(19) ОВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 30.
(20) Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно европейската стандартизация (ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 12).
(21) OВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 12
(22) УД: управление по дейности; БД: бюджетиране по дейности.
(23) Подробна информация за методите на управление и позовавания на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: http://ec.europa.eu/budget/index_en.cfm
(24) Многогод. = многогодишни бюджетни кредити / едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
(25) ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(26) Държави кандидатки и ако е приложимо, държави потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(27) Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(28) Резултатите са продуктите и услугите, които ще бъдат доставени (например брой финансирани обмени на учащи се, дължина на построените пътища в километри и т.н.).
(29) Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(30) ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(31) Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).

Брюксел, 15.7.2015

COM(2015) 341 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

Предложение за

Регламент на вропейския парламент и на Съвета за определяне на нормативна рамка за етикетиране на енергийната ефективност и за отмяна на Директива 2010/30/EС

{SWD(2015) 139 final}
{SWD(2015) 140 final}


ПРИЛОЖЕНИЕ I
Информация, която е необходимо да присъства в продуктовата база данни

1.Публично достъпна информация за продуктите:

а)наименование и търговска марка на производителя или доставчика;

б)идентификатора (идентификаторите) на модела, включително на всички еквивалентни модели;

в)етикета в електронен формат;

г)класа (класовете) и други параметри, присъстващи върху етикета;

д)информационния лист за продукта в електронен формат.

2.Информация относно спазването на изискванията, достъпна само за органите на държавите членки за надзор на пазара и за Комисията:

а)техническата документация, специфицирана в приложимия делегиран акт;

б)протокол от изпитване или подобни технически данни, даващи възможност за оценка на съответствието с всички изисквания от приложимия делегиран акт;

в)наименование и адрес на доставчика;

г)данни как може да се влезе в контакт с представител на доставчика.

ПРИЛОЖЕНИЕ II
Таблица на съответствието

Директива 2010/30/ЕС

Настоящият регламент

Член 1, параграф 1

Член 1, параграф 1

Член 1, параграф 2

Член 1, параграф 3, букви a) и б)

Член 1, параграф 2, букви a) и б)

Член 1, параграф 3, буква в)

Член 2

Член 2

Член 2, буква а)

Член 2, параграф 11

Член 2, буква б)

Член 2, параграф 17

Член 2, буква в)

Член 2, буква г)

Член 2, буква д)

Член 2, буква е)

Член 2, буква ж)

Член 2, параграф 9

Член 2, буква з)

Член 2, параграф 5

Член 2, буква и)

Член 2, параграф 2

Член 2, буква й)

Член 2, параграф 4

Член 2, буква к)

Член 3

Член 4

Член 3, параграф 1, буква а)

Член 4, параграф 2

Член 3, параграф 1, буква б)

Член 3, параграф 3, буква в)

Член 3, параграф 1, буква в)

Член 4, параграф 4

Член 3, параграф 1, буква г)

Член 5, параграф 2

Член 3, параграф 2

Член 3, параграф 3

Член 3, параграф 4

Член 4, буква а)

Член 4, буква б)

Член 3, параграф 3, буква б) и член 6

Член 5, параграф 1

Член 3, параграф 2

Член 4, буква в)

Член 3, параграф 3, буква а)

Член 4, буква г)

Член 3, параграф 3, буква а)

Член 5

Член 5, буква а)

Член 5, буква б), подточки i), ii), iii) и iv)

Член 5, буква в)

Член 5, буква г)

Член 5, буква г), втората алинея

Член 5, буква д)

Член 5, буква е)

Член 5, буква ж)

Член 5, буква з)

Член 6

Член 6, буква а)

Член 6, буква б)

Член 7

Член 8, параграф 1

Член 8, параграф 2

Член 9, параграф 1

Член 9, параграф 2

Член 9, параграф 3

Член 9, параграф 4

Член 10, параграф 1

Член 10, параграф 1, втората алинея

Член 10, параграф 1, третата алинея

член 10, параграф 1), четвъртата алинея

Член 10, параграф 2, буква а)

Член 10, параграф 2, буква б)

Член 3, параграфи 1 и 3

Член 3, параграф 1, буква а)

Член 3, параграф 1, буква г) и приложение I

Член 3, параграф 1, буква г)

Член 3, параграф 1, буква а)

Член 3, параграф 1, буква б)

Член 3, параграф 1, буква а)

Член 3, параграф 1, буква а)

Член 3, параграфи 2 и 3

Член 3, параграф 2, буква а)

Член 3, параграф 2, буква а)

Член 12, параграф 3, букви г) и е)

Член 4, параграф 1

Отменен с Директива 2012/27/ЕС

Отменен с Директива 2012/27/ЕС

Член 4, параграф 3

Член 12

Член 12, параграф 2

Член 12, параграф 3, буква в)

Член 12, параграф 2, буква а)

Член 12, параграф 2, буква б)

Член 10, параграф 2, буква в)

Член 10, параграф 3, буква а)

Член 10, параграф 3, буква б)

Член 10, параграф 3, буква в)

Член 10, параграф 3, буква г)

Член 10, параграф 4, буква а)

Член 10, параграф 4, буква б)

Член 10, параграф 4, буква в)

Член 10, параграф 4, буква г)

Член 10, параграф 4, буква г), втората алинея

Член 10, параграф 4, буква г), третата алинея

член 10, параграф 4), буква г), четвъртата алинея

член 10, параграф 4), буква г), петата алинея

Член 10, параграф 4, буква д)

Член 10, параграф 4, буква е)

Член 10, параграф 4, буква ж)

Член 10, параграф 4, буква з)

Член 10, параграф 4, буква и)

Член 10, параграф 4, буква й)

Член 11, параграф 1

Член 11, параграф 2

Член 11, параграф 3

Член 12, параграф 1

Член 12, параграф 2

Член 12, параграф 3

Член 13

Член 14

Член 15

Член 16

Член 17

Член 18

Член 19

Член 10

Член 12, параграф 3, буква а)

Член 12, параграф 3, буква к)

Член 12, параграф 3, буква ж)

Член 12, параграф 3, буква б)

Член 12, параграф 3, буква б)

Член 7, параграф 3

Член 7

Член 12, параграф 3, буква г)

Член 12, параграф 3, буква ж)

Член 12, параграф 3, буква й)

Член 7, параграф 3

Член 12, параграф 3, буква з)

Член 12, параграф 3, буква o)

Член 13, параграф 2

Член 13, параграф 4

Член 13, параграф 1

Член 13, параграф 3

Член 13, параграф 3

Член 13, параграф 5

Член 14

Член 4, параграф 5

Член 15

Член 16

Член 16

Приложение I

-

Приложение I

Приложение II

Приложение II