12.6.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 178/2


Петнадесети доклад за напредъка по изпълнението на стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси за тях — (2013/I)

2014/C 178/02

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

Петнадесетият доклад за напредъка по изпълнението на стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси за тях обхваща дейностите на ЕС през първата половина на 2013 г. (от 1 януари 2013 г. до 30 юни 2013 г.). Докладът беше изготвен от отдела на ЕСВД по въпросите на оръжията за масово унищожение, конвенционалните оръжия и космическото пространство в сътрудничество с други имащи отношение служби на ЕСВД и Европейската комисия. През отчетния период ЕС продължи да поставя на преден план въпросите, свързани с МОЛВ и боеприпасите за тях, на всички многостранни форуми и в рамките на политическия диалог с трети държави в контекста на съответните международни инструменти като Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти. По-конкретно, ЕС взе активно участие в заключителната Дипломатическа конференция на ООН относно Договора за търговията с оръжие (ДТО) (18—28 март 2013 г., Ню Йорк) и приветства приемането на ДТО от Общото събрание на ООН на 2 април 2013 г. През този период ЕС продължи и изпълнението на голям брой проекти, свързани с борбата или предотвратяването на незаконната търговия с МОЛВ и боеприпаси за тях и прекомерното им натрупване, и започна да изготвя нови инициативи, които предстои да бъдат доразвити през следващите месеци.

II.   ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ, ВКЛЮЧЕН В СТРАТЕГИЯТА НА ЕС ЗА МОЛВ

II.1   Ефективни многостранни действия за разработване на глобални, регионални и национални механизми за борба с доставките и дестабилизиращото разпространение на МОЛВ и боеприпаси за тях

а)   Изпълнение на Програмата за действие на ООН от 2001 г. за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти

В рамките на решението на Съвета в подкрепа на дейностите на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването в изпълнение на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти (Решение 2011/428/ОВППС на Съвета от 18 юли 2011 г.), на 10—11 юни 2013 г. в Кайро, съвместно със секретариата на Лигата на арабските държави, бе организирано регионално заседание относно изпълнението на Програмата за държавите — членки на Лигата на арабските държави.

Това заседание бе първото регионално заседание относно изпълнението на Програмата, което се проведе след Конференцията за преглед на изпълнението на Програмата през 2012 г., като всички държави — членки на ООН, одобриха с консенсус Заключителен документ за засилване на пълното и ефективно изпълнение на Програмата за действие в бъдеще. Обсъжданията на резултатите от Конференцията за преглед на изпълнението на Програмата за действие представляваха значителна част от заседанието в Кайро. Редица държави — членки на Лигата на арабските държави, изразиха и желание да им бъде осигурено обучение в областта на управлението на боеприпасите и приветстваха факта, че международните технически насоки за боеприпасите са преведени на арабски език като част от изпълнението на дейностите съгласно решението на Съвета. Софтуерът на ООН SaferGuard във връзка с международните технически насоки за боеприпасите, който бе разработен и с подкрепата на ЕС за дейностите на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването с цел да се предостави точен и ефикасен начин за експертите в областта да прилагат стандартите за безопасност на боеприпасите съгласно международните технически насоки за боеприпасите, също бе приет добре от държавите — членки на Лигата на арабските държави (вж. http://www.un.org/disarmament/un-saferguard/).

През първата половина на 2013 г. беше постигнат допълнителен важен напредък по отношение на изпълнението на Решение 2011/428/ОВППС на Съвета посредством осигуряването на машини за маркиране на оръжията в три африкански държави. Въз основа на обстойни консултации компетентните органи в Буркина Фасо и Того и, което е показателно — в Мали, отправиха искане да получат такива машини за маркиране. Мали е в процес на консолидиране на въоръжените си сили (с помощта на френското правителство) и се очаква да започне голяма инициатива за провеждане на обществени поръчки през следващите месеци. Усилията на страната за реформи най-вероятно ще се съчетаят успешно с програма за маркиране. Службата на ООН по въпросите на разоръжаването работи и с трите страни за формализиране на предоставянето на машините за маркиране, което ще бъде в центъра на изпълнението на решението на Съвета през следващите месеци. В същото време, предвид успешното окончателно изготвяне на международните технически насоки на ООН за боеприпасите SaferGuard и съответния софтуер за тяхното прилагане, през ноември 2013 г. ще бъде организирано учредително заседание на групата за технически преглед по Програмата на ООН SaferGuard за постигане на допълнителен напредък по програмата.

б)   Договор за търговията с оръжие

ЕС горещо приветства успешното приемане на Договора за търговията с оръжие (ДТО) и твърдо вярва, че широкото и ефективно прилагане на ДТО може да доведе до значително развитие в областта на законните международни трансфери на оръжие чрез постигането на по-голяма отговорност и прозрачност, както и по отношение на борбата с незаконната търговия с оръжия. За тази цел ЕС възнамерява да подкрепи всеобщото и пълно прилагане на Договора.

Включването на МОЛВ в разпоредбите на ДТО бе важна стъпка. По-строгият контрол върху законните международни трансфери на МОЛВ, например чрез засилен контрол и гаранции по отношение на крайните потребители, както и чрез мерки за ограничаване на отклоняването на МОЛВ, може да намали допълнително риска от насочване на МОЛВ към незаконния трафик. Така ДТО ще допълни други инструменти на ООН в тази област като Програмата за действие на ООН и Протокола на ООН за огнестрелните оръжия.

ЕС взе активно участие в заключителната Дипломатическа конференция на ООН относно ДТО (18—28 март 2013 г., Ню Йорк) в съответствие със статута си на наблюдател в ООН. Поради липсата на консенсус и опозицията от страна на само три държави от ООН (Сирия, КНДР и Иран) проектът за текст на Договора, изготвен от конференцията, беше подкрепен от Общото събрание на ООН, което го прие с гласуване на 2 април. Всички държави — членки на ЕС, подписаха Договора за търговията с оръжие след откриването му за подписване на 3 юни и понастоящем е даден ход на ратифицирането, което зависи от съответните процедурни изисквания на равнище ЕС и на национално равнище.

След изтичането на действието на Решение 2010/336/ОВППС на Съвета от 14 юни 2010 г., с което чрез организирането на поредица регионални семинари в световен мащаб беше популяризиран процесът, свързан с Договора за търговията с оръжие, на 22 януари 2013 г. бе прието Решение 2013/43/ОВППС на Съвета с цел продължаване на подкрепата на ЕС в тази област. Два семинара се проведоха в Женева през март и юни 2013 г., на които се събраха най-видните заинтересовани страни, съответно за подготовката на мартенската дипломатическа конференция и за оценката на бъдещите предизвикателства по изпълнението.

в)   Прилагане на Протокола срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност

На 22 март 2013 г. бе приет проект за решение на Съвета относно сключването на Протокола срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси (Протокол за огнестрелните оръжия) към Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност, като се очаква Съветът, след получаване на одобрението на Европейския парламент, да го приеме до края на годината. Със законодателното предложение се цели да се финализира процесът на транспониране на разпоредбите на Протокола за огнестрелните оръжия в законодателството на ЕС. Сключването на Протокола за огнестрелните оръжия от ЕС все още не е осъществено и представлява международен ангажимент на ЕС.

Посредством дългосрочния компонент на Инструмента за стабилност през първата половина на 2013 г. продължи изпълнението на тригодишния проект (март 2011 г. — февруари 2014 г.) за предотвратяване и борба с транснационалната незаконна търговия с огнестрелни оръжия чрез насърчаване на ратифицирането и изпълнението на Протокола за огнестрелните оръжия. Географският обхват на проекта включва Западна Африка (Бенин, Буркина Фасо, Гамбия, Гана, Мали, Мавритания, Сенегал, Того), Южна Америка (Аржентина, Боливия, Бразилия, Чили, Парагвай, Уругвай) и Карибския регион (Ямайка). Продължи предоставянето на целева техническа помощ по отношение на законодателната хармонизация и изграждането на капацитет във връзка с управлението на МОЛВ в съответствие с целта за насърчаване на ратифицирането и изпълнението на Протокола за огнестрелните оръжия в Латинска Америка, Карибския регион и Западна Африка. Проектът освен това повишава осведомеността по въпроси, свързани с МОЛВ, с цел засилване на участието на гражданското общество и наблюдението в тази област. Сред допълнителните предвидени дейности са провеждане на проучване по отношение на трансрегионалния трафик на огнестрелни оръжия, което ще осигури на страните партньори доказателствена база в подкрепа на разработването на политиките. Проектът се осъществява от Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН).

В рамките на дългосрочния компонент на Инструмента за стабилност ЕС предоставя също и финансова помощ на Интерпол за разработването и въвеждането на база данни за локализиране и проследяване на загубени, откраднати, незаконно търгувани и контрабандни огнестрелни оръжия (iARMS) чрез системата на Интерпол I24/7 с цел улесняване на регионалния и трансрегионалния обмен на информация и на сътрудничеството между правоприлагащите органи в областта на разследването. Пилотното въвеждане (2011—2012 г.) беше съсредоточено също в Западна Африка (Бенин, Буркина Фасо, Гамбия, Гана, Мали, Мавритания, Сенегал, Того), Южна Америка (Аржентина, Боливия, Бразилия, Чили, Парагвай, Уругвай) и Карибския регион (Ямайка), като включваше и някои допълнителни европейски страни (Чешката република, Хърватия, Португалия, Испания). През януари 2013 г. започна да действа договорът за втората фаза на дългосрочната подкрепа в рамките на Инструмента за стабилност за системата на Интерпол iARMS (2013—2014 г.). Втората фаза има за цел подобряване на функционалността на системата iARMS и осигуряване на достъп до нея за всички 190 членове на Интерпол. Проектът предвижда освен това съпътстващи услуги за изграждане на капацитет, обучение и разузнавателна информация във връзка с борбата срещу свързаните с огнестрелни оръжия престъпления.

С цел да се укрепи допълнително подходът на ЕС относно въпроса за огнестрелните оръжия, Комисията (ГД „Вътрешни работи“) понастоящем изготвя съобщение за октомври 2013 г. за набелязване на области за допълнителни законодателни и оперативни действия. В съобщението Комисията ще направи преглед на предприетите от ЕС действия за намаляване на трафика на огнестрелни оръжия от гледна точка на правоприлагането и ще представи виждането си за бъдещите мерки в тази област. Освен това Комисията е в процес на изготвяне на важен „Пакет за огнестрелните оръжия 2015 г.“, който евентуално ще включва законодателни предложения, на първо място за процедурите на дезактивиране и маркировка на огнестрелните оръжия, и на второ място за сближаването на наказателните санкции срещу незаконния трафик на огнестрелни оръжия.

Освен това през март 2013 г. беше прието и решение на Комисията за създаване на експертна група на Комисията относно трафика на огнестрелни оръжия, като първото заседание на експертната група е планирано да се проведе в края на 2013 г. Групата следва да се състои от експерти в областта на вътрешната сигурност, включително производители на огнестрелни оръжия, изследователи и всякакви други лица, които според Комисията притежават ценни експертни познания, които могат да подпомогнат Комисията при евентуалното изготвяне на законодателни предложения и инициативи в областта на политиката с цел подобряване на мерките срещу този незаконен трафик на огнестрелни оръжия за защита на вътрешната сигурност на ЕС.

Съветът включи в приоритетите относно борбата срещу престъпността за цикъла на политиката 2014—2017 г. и стратегическата цел за намаляване на риска от огнестрелни оръжия за гражданите. Важно е ЕС да поеме оперативното ръководство в подкрепа на международните стандарти, като разгледа дълготрайния и трудно разрешим проблем за незаконния трафик на огнестрелни оръжия. Решението огнестрелните оръжия да се включат в следващия цикъл на политиката е идеална възможност да се предостави необходимият стимул за действие от страна на държавите членки и Европол.

Накрая, подготвя се проучване на Евробарометър за преценяване на мненията относно ролята на ЕС за справяне с риска от огнестрелни оръжия, с намерението да се достигне по-широк кръг заинтересовани страни, включително организации на жертвите и други организации на гражданското общество.

г)   Контрол върху износа

Информационните дейности относно контрола върху износа на оръжие бяха продължени по-нататък с приемането на Решение 2012/711/ОВППС на Съвета, което предвижда нова поредица от дейности в подкрепа на трети държави, включително регионални семинари, учебни посещения, обмен на служители и индивидуална помощ. Изпълнението на решението на Съвета започна в началото на 2013 г. с правен преглед на проектозакона на Черна гора за контрол върху износа (март 2013 г.), регионален семинар в Скопие за държавите от Югоизточна Европа относно контрола на крайното потребление (юни 2013 г.) и учебно посещение, на което домакин беше Швеция, за длъжностни лица от Грузия, Азербайджан и Беларус (юни 2013 г.).

През първата половина на 2013 г. с Норвегия и с Украйна беше проведен политически диалог относно контрола върху износа на оръжие.

II.2.   МОЛВ в рамките на политическия диалог с трети държави и регионални организации, клаузи относно МОЛВ

Въпроси за МОЛВ бяха включени в дневния ред на редица редовни политически диалози на ЕС с трети държави и в сътрудничеството с регионални организации. В рамките на политическия диалог бяха организирани срещи на равнище работна група по въпросите на неразпространението, разоръжаването и контрола над оръжията с Русия (Москва, 4 март 2013 г.) и Украйна (Брюксел, 15 май 2013 г.). Освен това, новоназначеният главен съветник и специален пратеник по въпросите на неразпространението и разоръжаването проведе редица неофициални консултации с различни участници в рамките на важни прояви, в т.ч. конференцията за ДТО, проведена през март 2013 г. в Ню Йорк (с участието на Алжир, Бразилия, Египет, Индия, НАТО, Нигерия, Мексико, Пакистан, САЩ, Венецуела, UNODA, Виетнам, Индонезия, Казахстан, Перу, Русия, Сингапур, Южна Африка, Тайланд), втория подготвителен комитет по Договора за неразпространение на ядреното оръжие, проведен през април—май 2013 г. в Женева (с участието на Египет, Лигата на арабските държави, Южна Африка, Перу), и третата конференция за преглед на КЗХО, проведена през април 2013 г. в Хага (с участието на Организацията за забрана на химическото оръжие и Съединените щати).

В съответствие с приетите през декември 2008 г. Заключения на Съвета за включването на елемент относно малките оръжия и леките въоръжения (МОЛВ) в споразуменията между ЕС и трети държави понастоящем с Афганистан, Австралия, Бруней, Канада, Япония, Казахстан, Малайзия, Меркосур, Нова Зеландия и Сингапур се договарят елементи за МОЛВ, които да бъдат включени в съответните споразумения с ЕС.

II.3   Конкретна помощ за проекти, отпускана от ЕС за трети държави и регионални организации

а)   Западни Балкани

I.

На 1 април 2013 г. започна изпълнението на програма за последващи действия, с която да продължи подобряването, чрез краткосрочния компонент на Инструмента за стабилност, на сигурността, безопасността и перспективите за развитие за отделните лица и местните общности, които биха били засегнати от случайни експлозии в складове за боеприпаси в Босна и Херцеговина. Програмата ще е съсредоточена единствено върху крайно опасните и неустойчиви боеприпаси, обявени за унищожаване поради лошото състояние, в което се намират, и върху повишаването на стандартите за безопасност в складовете за боеприпаси. Последната част ще бъде изпълнена в партньорство с мисията на ОССЕ в Босна и Херцеговина. Програмата ще предоставя и помощ за подобряване на механизмите на правителството на Босна и Херцеговина за проверки и контрол на боеприпасите, както и за подобряване на юридическия и административен опит и добри практики в рамките на съответните органи.

II.

Ръководейки се от ангажиментите, поети в Декларацията от Тирана относно борбата с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани, делегацията на Съюза и СПЕС за Босна и Херцеговина си сътрудничиха тясно с ПРООН по време на организирането и провеждането на министерската конференция на тема „Контрол над оръжията в контекста на разширяването на ЕС“, която се проведе на 18—19 юни 2013 г. В конференцията взеха участие представители на високо равнище на властите на Босна и Херцеговина, които работят в областта на контрола над оръжията, както и международни организации, работещи в същата област. Ефективната борба с незаконния трафик на оръжия и събирането на незаконни оръжия на цялата територия на Босна и Херцеговина бяха две от основните теми, обсъдени по време на конференцията. Делегацията на Съюза и СПЕС за Босна и Херцеговина си сътрудничиха с Европол, което улесни техните презентации на конференцията, посветени на последиците от трафика на незаконни оръжия от страни от Западните Балкани в ЕС. Освен това делегацията на Съюза и СПЕС председателстваха групата за трафика на незаконни оръжия и също така направиха презентация относно основните изисквания и стандарти на ЕС в тази област. Властите на Босна и Херцеговина бяха приканени да обмислят транспонирането в националното законодателство на съответните разпоредби на Директива 91/477/ЕИО на Съвета относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие и Директива 2008/51/ЕО за изменение на Директива 91/477/ЕИО на Съвета, които са свързани с определенията, категоризирането, системата за маркиране, както и засиленото сътрудничество в областта на трафика на незаконни оръжия. Участниците в конференцията заключиха, че укрепеното сътрудничество в областта на правоприлагането, обменът на информация и на разузнавателни данни, както и допълнителното сближаване на законодателната рамка с международните и европейските стандарти, са необходими, за да се противодейства на трафика на незаконни оръжия. Също така беше отчетена необходимостта от координирано във времето провеждане на територията на цялата страна на кампания за събиране на незаконни оръжия в Босна и Херцеговина, при спазване на международните стандарти за контрол над малките оръжия.

III.

Понастоящем ЕС обмисля също продължаването на оказваната преди това подкрепа за SEESAC (Център за Югоизточна и Източна Европа за контрол на МОЛВ), за да намали допълнително заплахата от незаконен трафик на МОЛВ в Югоизточна Европа. Като се доразвива постигнатото с успешното изпълнение на Решение 2010/179/ОВППС на Съвета, евентуален проект за последващи действия би могъл да разшири обхвата на решението, така че в него да бъдат включени и Република Молдова и Косово (1), като същевременно се укрепи аспектът на регионалното сътрудничество като най-ефикасното средство за гарантиране на дългосрочно влияние и устойчивост.

IV.

Накрая, EUFOR Althea продължи да участва в усилията на международната общност за решаване на проблема с излишните запаси от конвенционални боеприпаси, съхранявани от Министерството на отбраната на Босна и Херцеговина.

б)   Регион на ОССЕ

В рамките на Решение 2012/662/ОВППС на Съвета в подкрепа на дейностите за намаляване на риска от незаконна търговия с малки оръжия и леки въоръжения и прекомерното им натрупване в региона, обхванат от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), през отчетния период бяха предприети следните дейности:

Обучение на равнище експерти относно прилагането на контрола на посредничеството при сделки с МОЛВ се проведе на 24—26 април 2013 г. във Виена и беше предназначено за 12 страни от Югоизточна Европа, Източна Европа и Кавказ. Обучението бе съсредоточено върху техниките за разследване и наказателно преследване. То беше организирано от ОССЕ съвместно с експерти от Обединеното кралство и се проведе също така с участието на UNODA, СНПООН и Програмата на САЩ за контрол на износа и свързаната с него сигурност по границите. Участниците получиха знания за законодателството, процедурите и техниките за разследване и наказателно преследване и разгледаха два практически казуса. Наред с другото, обучението изведе на преден план необходимостта от укрепване на съществуващото законодателство в областта на посредничеството в някои страни, особено по отношение на наказателното право. В момента се разглеждат възможни последващи стъпки, свързани с този въпрос.

След представянето на софтуер за поддържане на електронен регистър за МОЛВ и боеприпасите на участващи в ОССЕ държави в Минск на 28—30 май 2013 г. започна да тече шестмесечен пробен период, като министерствата на отбраната на Албания, Босна и Херцеговина, Казахстан, Киргизстан, Република Молдова, Черна гора, Сърбия и Таджикистан вземат активно участие в този процес. Те получиха преносими компютри за изпитване с инсталиран софтуер и ръководство за потребителите. Няколко други участващи в ОССЕ държави изразиха интерес да получат допълнителна информация за софтуера с цел да се присъединят към проекта на по-късен етап. Софтуерът ще бъде преведен също на английски, сърбохърватски и молдовски език.

Дейностите, обусловени от решението на Съвета и посветени на подобрения на физическата сигурност на складирането на МОЛВ и унищожаването на МОЛВ в Беларус и Киргизстан, се съсредоточиха върху изготвянето на нужната правна рамка и първоначалното планиране на допълнителни конкретни мерки за изпълнение.

в)   Африка

I.

През първата половина на 2013 г. продължи изпълнението на Решение 2012/121/ОВППС на Съвета в подкрепа на дейностите за насърчаване на диалога и сътрудничеството между ЕС, Китай и Африка за контрол на конвенционалното оръжие. До момента проектът доведе до някои видими резултати по отношение на развиването на повишена осведоменост и засилен диалог между гражданското общество, промишлеността и представители на правителството на Китай, ЕС и африканските държави относно борбата с незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ в Африка, по-специално в Източна Африка. До момента са проведени повече от тридесет двустранни срещи в Африка, Китай и държави — членки на ЕС, както и три срещи на работната група на експертно равнище Африка—Китай—ЕС относно конвенционалните оръжия, едно учебно посещение в Южен Судан, както и регионална конференция относно решаването на проблема с незаконните МОЛВ и боеприпаси в Източна Африка, проведена в Найроби (2—3 юли 2013 г.). Последната се проведе под егидата на работната група на експертно равнище Африка—Китай—ЕС относно конвенционалните оръжия и имаше за домакин Форума за мир в Африка и организацията Saferworld, в сътрудничество с Националния координационен център на Кения по въпросите на малките оръжия и Регионалния център за малки оръжия в региона на Големите езера, Африканския рог и съседните държави (RECSA), като по този начин конференцията оказа значим принос за текущата подкрепа по линия на Инструмента за стабилност за RECSA (вж. точка II по-долу).

За всички тези дейности Китай пое засилен ангажимент, включително от страна на висши военни експерти. Започна да се обръща внимание в статии във вестниците на въпроса за незаконните МОЛВ в Африка, както и да се правят предложения за начините, по които Китай следва да се справи с проблема. Семинарът в Найроби също бе широко отразен от китайските медии. Освен това, преводът на съответните материали допринася за повишената осведоменост и познания по проблема с МОЛВ в Африка и създаде възможности за диалог и дебат по въпроса за отговорния контрол върху трансфера на МОЛВ между учени, експерти от експертни центрове и студенти.

Създаде се добра динамика на сътрудничеството между членовете на работната група на експертно равнище Африка—Китай—ЕС относно конвенционалните оръжия, които заедно започват политически диалози, провеждат консултации с длъжностни лица и представители на гражданското общество и се присъединяват към екипи за установяване на фактите на място. Членовете на групата разполагат със значителен и разнообразен опит и мрежи, на които се опира проектът, за да може да постигне целите си. Това включва — но не се ограничава до — китайски военни, китайското Министерство на външните работи, нидерландски военни, мисиите на ООН по разоръжаване, екипите на ООН за разследване по въпросите на оръжейното ембарго, военни от Южен Судан, центъра за малките оръжия в Южен Судан, полицията на Уганда, националния координационен център по МОЛВ в Уганда, Министерството на външните работи на Кения, установения в Найроби регионален център за малки оръжия (RECSA), няколко правителствени и неправителствени проекта на място по въпросите на МОЛВ, както и многобройни връзки с дипломати, служители и представители на гражданското общество в Европа, Китай и Африка.

Политическият диалог в рамките на проекта и дейностите по застъпничество за темата също допринесоха за връщането на въпроса за МОЛВ в дневния ред на Форума за сътрудничество между Китай и Африка. На Петата министерска конференция на Форума за сътрудничество между Китай и Африка, Китай пое ангажимента да подкрепи усилията на Африка „за борба с незаконната търговия и разпространението на малки оръжия и леки въоръжения“ (точка 2.6, Пета министерска конференция на Форума за сътрудничество между Китай и Африка, План за действие от Пекин за 2013—2015 г.).

II.

В рамките на дългосрочния компонент на Инструмента за стабилност ЕС продължи да осъществява проект в подкрепа на борбата с незаконното натрупване на огнестрелни оръжия и боеприпаси и търговията с тях в Африка посредством Регионалния център за малки оръжия и леки въоръжения (RECSA) в Найроби. Този проект допринася за изпълнението на компонента „мир и сигурност“ от съвместната стратегия Африка—ЕС. Основните дейности включват институционално укрепване на целевите страни и RECSA, насърчаване на ефективното управление на МОЛВ (маркиране на оръжията, отчетност, управление на запасите и унищожаване) и събиране на информация относно МОЛВ. Текущата подкрепа за RECSA приключи през юни 2013 г. след завършването на проучване, изследващо равнището на изпълнение на поетите на регионално и международно равнище ангажименти относно МОЛВ от държавите на юг от Сахара. През декември 2012 г. беше договорена втора фаза на подкрепата на ЕС за RECSA, която започна през юли 2013 г. след приключване на първата фаза на проекта.

III.

На 24 юни 2013 г. Съветът прие Решение 2013/320/ОВППС за предоставяне на подкрепа от ЕС в размер до 5 млн. евро за подпомагане на либийските власти в изпълнението на изключително тежката им задача да обезопасят огромния обем запаси от конвенционални оръжия и боеприпаси. ЕС предоставя тази подкрепа, за да подпомогне компетентните либийски власти да прекратят по-нататъшното безконтролно разпространение на конвенционални оръжия и боеприпаси за тях, което продължава да допринася за несигурността в Либия, в съседните ѝ държави и в региона като цяло. Тази помощ е част от цялостния подход на ЕС за подкрепа на процеса на преход към демокрация, траен мир и сигурност в Либия. Решението на Съвета допълва усилията на мисията на ЕС за съдействие в областта на граничния контрол в Либия за развиване на капацитета на Либия за укрепване на сигурността на либийските сухопътни, морски и въздушни граници в краткосрочен план и за разработване на по-широка стратегия за интегрирано управление на границите в дългосрочен план.

IV.

В допълнение към горното от септември 2012 г. в рамките на съвместен проект на DanChurchAid (DCA) и Danish Refugee Council (DRC), финансиран от краткосрочния компонент на Инструмента за стабилност, се предоставя обучение на гражданското население в Либия относно рисковете, свързани с МОЛВ. Целта е да се спомогне за намаляването на броя на произшествията, свързани с МОЛВ, както и на видимото присъствие на тези оръжия. Освен това DCA настоява пред местните власти за провеждане на политики за безопасно управление на МОЛВ с цел предотвратяване на въоръженото насилие. До момента са проведени 11 курса на обучение, предназначени за министерствата на вътрешните работи и на отбраната, относно дейностите по разчистване на мини и неизбухнали снаряди. В областта на Триполи е прочистена площ от 96 800 m2. За южния район на Sabha беше подписано споразумение за обучение по обезвреждане на взривни устройства, а 2 452 души от мигрантски общности, противопожарни служби и училища бяха запознати с риска от мини и неизбухнали снаряди.

V.

Два допълнителни проекта в африкански държави, финансирани от краткосрочния компонент на Инструмента за стабилност, продължават да осигуряват помощ 1) за правителството на Южен Судан по отношение на контрола над оръжията, по-специално чрез мерки за изграждане на капацитет, чиято цел е броят на неконтролираните МОЛВ в ръцете на граждани в Южен Судан да бъде намален по мирен път; и 2) за правителството на Нигер за ефективното изпълнение на поетите от него ангажименти, произтичащи от Конвенцията на ECOWAS за МОЛВ и Програмата за действие на ООН. И двата проекта се изпълняват от ПРООН.

г)   Централна Америка

I.

ЕС продължи и изпълнението на проект в подкрепа на Програмата за контрол на малките оръжия и леките въоръжения в Централна Америка (CASAC). Чрез дългосрочния компонент на Инструмента за стабилност проектът, изпълняван преди това от ПРООН, навлезе във втората си фаза на подкрепа през септември 2012 г., като партньор по изпълнението е Комисията по сигурността към интеграционната система на Централна Америка (SICA). Приносът на проекта на ЕС към инициативата на CASAC има за цел полагането на основите на регионална структура и дългосрочна стратегия за борба срещу незаконния трафик на оръжия в Централна Америка както на национално, така и на регионално равнище. Проектът се изпълнява в Централна Америка и съседните страни, включително Карибския регион (със специален акцент върху Белиз, Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагуа, Коста Рика и Панама). Сред основните дейности са кампании и конференции за повишаване на обществената осведоменост на регионално и национално равнище, укрепване на националните механизми за координация и системите от регистри, трансгранични проекти, както и обучение в различни области.

II.

Същевременно ЕС понастоящем работи и над евентуално решение на Съвета в подкрепа на допълнителни дейности, свързани с контрола върху МОЛВ в Централна Америка, с оглед по-специално на постигането на целите на ОВППС относно необходимите дейности, които да се предприемат съвместно от Регионалния център на ООН за мир, разоръжаване и развитие в Латинска Америка и Карибския регион (UNLIREC) и CASAC, с цел успешна борба с незаконното натрупване и трафик на МОЛВ и боеприпаси в този регион.

III.

Освен това, краткосрочният компонент на Инструмента за стабилност осигурява подкрепа на Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible (IEPADES) при изпълнението на частите от стратегията за сигурност на Централна Америка, свързани с МОЛВ, а именно подкрепа за гражданското общество в борбата със и предотвратяването на престъпления, свързани с малки оръжия и леки въоръжения, и въоръжено насилие.


(1)  Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244 (1999) на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.