26.6.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 161/14


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2015/1006 НА КОМИСИЯТА

от 25 юни 2015 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 по отношение на максимално допустимите количества на неорганичен арсен в храните

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕИО) № 315/93 на Съвета от 8 февруари 1993 г. за установяване на общностни процедури относно замърсителите в храните (1), и по-специално член 2, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията (2) се определят максимално допустимите количества на някои замърсители в храните.

(2)

На 12 октомври 2009 г. Експертната група по замърсителите в хранителната верига на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) прие становище относно арсена в храните (3). В становището си Експертната група стигна до заключението, че временният приемлив седмичен прием от 15 μg/kg телесно тегло, определен от Съвместния експертен комитет на ФАО и СЗО по добавките в храните (JECFA), вече не е подходящ, тъй като според наличните данни неорганичният арсен причинява рак на белите дробове, на пикочния мехур, а така също и на кожата, като са съобщени и редица нежелани ефекти при експозиция на стойности, по-ниски от разгледаните от JECFA.

(3)

Експертната група по замърсителите в хранителната верига определи долната и горната граница на стойностите на ориентировъчната доза на долния доверителен праг (BMDL01) между 0,3 и 8 μg/kg телесно тегло на ден за рак на белия дроб, на кожата и на пикочния мехур, както и кожни лезии. В научното становище бе направено заключението, че изчислените стойности на експозицията на неорганичен арсен чрез храната за потребители на средно и голямо количество от въпросната храна в Европа са в рамките на определените стойности на BMDL01 и че следователно има ниска граница на експозицията или няма такива, а опасността от риск за някои потребители не може да бъде изключена.

(4)

Според научното становище по-честите потребители на ориз в Европа, като например някои етнически групи и децата, бяха набелязани като изложени в най-голяма степен на наличието на неорганичен арсен чрез храната. Експозицията на неорганичен арсен чрез храната за децата на възраст под три години, в това число храни на основата на ориз, като цяло се изчислява като два до три пъти по-висока от тази при възрастните.

(5)

Предвид това, че анализът на неорганичен арсен е надежден за ориз и оризови продукти, следва да бъдат определени максимално допустимите количества неорганичен арсен за ориз и оризови продукти. Следва да бъдат предложени различни максимално допустими количества предвид съдържанието на арсен.

(6)

Научната информация относно необходимостта от специални максимално допустими количества за напарен бланширан ориз е съвсем нова. Поради това държавите членки следва да съберат допълнителни данни за съдържанието на неорганичен арсен на този продукт до 1 януари 2018 г., за да потвърдят необходимостта от определяне на специални максимално допустими количества за този продукт и да преразгледат максималните стойности.

(7)

Данните за наличието на арсен показват, че в оризовите гофрети, оризовите вафлени кори, оризовите бисквити и оризовите кексчета може да се съдържат високи количества неорганичен арсен. Поради това че тези продукти може да представляват източник на значителна експозиция на веществото чрез храната за бебета и малки деца, следва да бъдат определени и максимално допустими количества за съдържанието на неорганичен арсен в тези продукти.

(8)

Оризът е основна съставка в редица храни за бебета и малки деца. Поради това следва да бъдат установени специални максимално допустими количества за този продукт, когато се използва като съставка за производството на такива храни.

(9)

На държавите членки и стопанските субекти в областта на храните следва да бъде предоставено време, за да се приспособят към новите максимално допустими количества, определени в настоящия регламент. Следователно датата на прилагане на максимално допустимите количества арсен следва да бъде отложена.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006 се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Максимално допустимите количества арсен в подраздел 3.5. (Арсен (неорганичен) от приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006, изменено с настоящия регламент, се прилагат от 1 януари 2016 г.

Храните, които не съответстват на тези максимално допустими количества и които са законно пуснати на пазара преди датата на прилагане, могат да продължат да бъдат предлагани на пазара и след тази дата до изтичането на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 25 юни 2015 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 37, 13.2.1993 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 година за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5).

(3)  Научно становище относно арсена в храните. EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2009; 7 (10): 1351.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006 се изменя, както следва:

1)

След подраздел 3.4 Калай (неорганичен) се въвежда следният подраздел:

„3.5

Арсен (неорганичен) (50) (51)

 

3.5.1

Ненапарен бланширан ориз (полиран или бял ориз)

0,20

3.5.2

Напарен ориз и олющен ориз

0,25

3.5.3

Оризови гофрети, оризови вафлени кори, оризови бисквити и оризови кексчета

0,30

3.5.4

Ориз, предназначен за производството на храни за бебета и малки деца (3)

0,10“

2)

Добавят се следните бележки 50 и 51:

„(50)

Сума от As(III) и As(V).

(51)

Ориз, олющен ориз, бланширан ориз и напарен ориз, както е определено в стандарта Codex Standard 198-1995.“