28.10.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 282/37


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2015/1937 НА КОМИСИЯТА

от 21 октомври 2015 година

за създаване на независим консултативен Европейски фискален съвет

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

С Пакта за стабилност и растеж се цели да се осигури бюджетна дисциплина в целия Съюз и се определя рамката за предотвратяване и коригиране на прекомерния бюджетен дефицит, като спрямо бюджетните политики на държавите членки, чиято валута е еврото, се прилага засилено наблюдение.

(2)

Съответните правомощия, предоставени на Комисията и на Съвета по отношение на рамката за многостранно наблюдение, са закрепени в Договорите и във вторичното законодателство на Съюза.

(3)

В доклада на петимата председатели „Завършване на европейския икономически и паричен съюз“ се предлага настоящата рамка за икономическото управление да бъде засилена чрез създаването на консултативен Европейски фискален съвет. В качеството си на консултативен орган той следва да допринася за изпълнението на функциите на Комисията във връзка с многостранното наблюдение в еврозоната. Това не засяга правомощията на Комисията, които са закрепени в Договорите.

(4)

Фискалният съвет следва да предоставя на Комисията оценка за изпълнението на фискалната рамка на Съюза, по-специално по отношение на хоризонталната съгласуваност на решенията и прилагането на бюджетното наблюдение, случаите на особено сериозно неспазване на правилата, както и адекватността на актуалната фискална позиция на равнището на еврозоната и на национално равнище.

(5)

Тъй като в Пакта за стабилност и растеж се отделя основно внимание на националните бюджети и няма разпоредби относно съвкупната фискална позиция, Фискалният съвет следва да допринася и за по-осведомена дискусия в Комисията върху цялостното въздействие на бюджетната политика на равнището на еврозоната и на национално равнище, за да може в рамките на правилата на Пакта за стабилност и растеж да се постигне адекватна фискална позиция в еврозоната.

(6)

Европейският фискален съвет следва да изпълнява задачите си и да изготвя становищата си независимо от която и да било национална или европейска институция, орган, служба или агенция. Неговият секретариат следва да е административно прикрепен към Генералния секретариат на Комисията,

РЕШИ:

Член 1

Създаване

Създава се независим Европейски фискален съвет (наричан по-долу „Фискалният съвет“).

Член 2

Мисия и задачи

1.   В качеството си на консултативен орган Фискалният съвет допринася за упражняването на функциите на Комисията във връзка с многостранното фискално наблюдение, предвидено в членове 121, 126 и 136 от ДФЕС, що се отнася до еврозоната.

2.   За целите на параграф 1 Фискалният съвет изпълнява следните задачи:

а)

Фискалният съвет предоставя на Комисията оценка за изпълнението на фискалната рамка на Съюза, по-специално по отношение на хоризонталната съгласуваност на решенията и прилагането на бюджетното наблюдение, случаите на особено сериозно неспазване на правилата, както и адекватността на актуалната фискална позиция на равнището на еврозоната и на национално равнище. В тази оценка Фискалният съвет може да прави и предложения за бъдещото развитие на фискалната рамка на Съюза;

б)

въз основа на икономическа оценка Фискалният съвет предоставя на Комисията становища относно бъдещата фискална позиция, адекватна за еврозоната като цяло. Той може да предоставя на Комисията становища относно адекватните национални фискални позиции, които са съгласувани с неговите становища относно съвкупната фискална позиция на еврозоната в рамките на правилата на Пакта за стабилност и растеж. В случай че констатира рискове за правилното функциониране на икономическия и паричен съюз, Фискалният съвет включва в становището си конкретно разглеждане на вариантите на политика, които са на разположение в рамките на Пакта за стабилност и растеж;

в)

Фискалният съвет си сътрудничи с националните фискални съвети, предвидени в член 6, параграф 1, буква б) от Директива 2011/85/ЕС на Съвета (1). Сътрудничеството между Фискалния съвет и националните фискални съвети е насочено по-специално към обмен на най-добри практики и към спомагане за постигането на общо разбиране по въпросите, свързани с фискалната рамка на Съюза;

г)

по искане на председателя на Комисията Фискалният съвет предоставя становища ad hoc.

Член 3

Състав

1.   Фискалният съвет се състои от председател и четирима членове.

2.   Председателят упражнява надзор върху изпълнението на задачите, възложени на Фискалния съвет, и осигурява правилното му функциониране. Председателят свиква и председателства заседанията на Фискалния съвет. Председателят и един от членовете се назначават от Комисията по предложение на нейния председател след консултация със заместник-председателя, отговарящ за еврото и социалния диалог, и комисаря за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз. Останалите трима членове се назначават от Комисията по предложение на нейния председател след консултация с националните фискални съвети, Европейската централна банка и Работната група за Еврогрупата. По отношение на всички членове на Фискалния съвет, включително неговия председател, се прилага политиката на равни възможности.

3.   Председателят и членовете на Фискалния съвет трябва да са изтъкнати международни експерти и се назначават въз основа на техните качества, умения, познания в областта на макроикономиката и публичните финанси, както и на опита им, който има отношение към фискалната политика и бюджетното управление.

4.   Членовете на Фискалния съвет се назначават за срок от три години, с възможност за еднократно подновяване.

5.   Председателят и членовете на Фискалния съвет се назначават като специални съветници, като статутът и възнаграждението им се определят съгласно членове 5, 123 и 124 от Условията за работа на другите служители на Европейския съюз.

6.   Пътните и дневните разходи на председателя и членовете се възстановяват от Комисията в съответствие с действащите в Комисията разпоредби. Тези разходи се възстановяват в рамките на наличните бюджетни кредити, отпуснати по годишната процедура за разпределение на ресурсите.

7.   Фискалният съвет се подпомага от секретариат, който се състои от ръководител на секретариата и определен за целта помощен персонал. За административни цели секретариатът е прикрепен към Генералния секретариат и отговаря за следните дейности:

а)

подпомага процеса на вземане на решения на Фискалния съвет, като подготвя неговите заседания, преглежда документите, които ще бъдат обсъждани, и наблюдава напредъка на работата по отношение на определените от Фискалния съвет приоритети;

б)

под ръководството на председателя предоставя на Фискалния съвет висококачествена аналитична, статистическа, административна и логистична подкрепа;

в)

осигурява сътрудничеството с националните фискални съвети, необходимо за подпомагането на Фискалния съвет при изпълнението на мисията и задачите му в съответствие с член 2.

8.   Функцията на ръководител на секретариата се изпълнява от главния икономически анализатор, определен с Решение C(2015) 2665. Неговите задачи включват подготовката на сформирането на Фискалния съвет. Останалите членове на секретариата са длъжностни лица, срочно наети лица, договорно наети лица, командировани национални експерти, подбрани от ръководителя на секретариата със съгласието на председателя. Всички членове на секретариата се подбират въз основа на високо равнище на квалификация и опит в области, които имат отношение към дейността на Фискалния съвет, и се назначават или аташират (mis à disposition).

Член 4

Независимост

1.   При изпълнението на своите задачи членовете на Фискалния съвет действат независимо, като не търсят и не приемат указания нито от институциите и органите на Съюза, нито от правителствата на държавите членки, нито от каквито и да било други публичноправни или частноправни организации. Членовете на секретариата приемат указания само от Фискалния съвет.

2.   Членовете на Фискалния съвет съобщават на неговия председател за всеки потенциален конфликт на интереси във връзка с конкретна оценка или конкретно становище, а председателят предприема необходимите мерки и може да реши, че съответният член няма да участва в подготовката и приемането на въпросната оценка или въпросното становище. Ако в такава ситуация се окаже председателят, въпросът се решава чрез решение на Фискалния съвет.

Член 5

Функциониране

1.   Фискалният съвет приема свое становище само ако присъстват минимум трима членове, в това число председателят. Фискалният съвет се стреми да приема становища по възможност с консенсус. Ако не може да се постигне консенсус, той взема решение с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието свои членове, в това число председателя, като въздържането от гласуване не се брои за глас. При равен брой гласове решаващ глас има председателят.

2.   Фискалният съвет приема свой процедурен правилник.

3.   Фискалният съвет действа в съответствие със своя процедурен правилник. Заседанията на Фискалния съвет не са открити за обществеността.

4.   Фискалният съвет и съответните служби на Комисията сключват меморандум за разбирателство, в който се определят практическите въпроси във връзка с обхвата и начините на сътрудничество, и по-специално достъпът до съответната информация.

Член 6

Прозрачност

Фискалният съвет публикува годишен доклад за своята дейност, който включва обобщение на становищата и оценките, които е предоставил на Комисията.

Член 7

Заключителни разпоредби

Настоящото решение поражда действие на 1 ноември 2015 г.

Съставено в Брюксел на 21 октомври 2015 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Директива 2011/85/ЕС на Съвета от 8 ноември 2011 г. относно изискванията за бюджетните рамки на държавите-членки (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 41).