23.7.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 191/42


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 642/2009 НА КОМИСИЯТА

от 22 юли 2009 година

за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на телевизори

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2005 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към енергоемките продукти и за изменение на Директива 92/42/ЕИО на Съвета и Директиви 96/57/ЕО и 2000/55/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (1), и по-специално член 15, параграф 1 от нея,

след консултация с Консултативния форум по екопроектиране,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Директива 2005/32/ЕО Комисията определя изисквания за екопроектиране на консумиращите енергия продукти, имащи значителен обем на продажби и търговия, притежаващи значително въздействие върху околната и със значителен потенциал за подобрение по отношение на своето въздействие върху околната среда, без това да има за последица прекомерни разходи.

(2)

Член 16, параграф 2, първо тире от Директива 2005/32/ЕО предвижда, че в съответствие с процедурата, посочена в член 19, параграф 3, и с критериите, определени в член 15, параграф 2, и след консултации с Консултативния форум по екопроектиране Комисията, когато е целесъобразно, въвежда мерки по прилагането, насочени към битовата електроника.

(3)

Комисията извърши предварително проучване, в което бяха анализирани техническите, екологичните и икономическите аспекти на телевизорите. Проучването бе разработено съвместно със заинтересовани лица и страни от Общността и трети държави, като резултатите бяха направени обществено достояние на уебсайта на Комисията на сървъра EUROPA.

(4)

Телевизорите представляват значителна група от продукти на битовата електроника от гледна точка на консумацията на електроенергия и следователно са приоритет в политиката за екопроектиране.

(5)

Екологичният аспект на телевизорите, който за целите на настоящия регламент се определя като важен, е консумацията на електроенергия във фазата на използване.

(6)

Годишното потребление на електроенергия, свързано с телевизорите, бе оценено на 60 TWh за 2007 г., което съответства на 24 милиона тона емисии на CO2. Ако не бъдат взети конкретни мерки за ограничаване на това потребление, прогнозата е, че потреблението на електроенергия ще нарасне до 132 TWh през 2020 г. Предварителното проучване показва, че консумацията на електроенергия през фазата на използване може да бъде значително намалена.

(7)

Други екологични аспекти от значение касаят опасните вещества, използвани в производството на телевизори и съдържащи се в отпадъците от телевизори, изхвърляни в края на срока на използване. Подобрения в съответните въздействия върху околната среда са разгледани в Директива 2002/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 2003 г. относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване (2) и съответно в Директива 2002/96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 2003 г. относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (3), и не следва да бъдат допълнително разглеждани в настоящия регламент.

(8)

Предварителното проучване показва, че не са необходими изисквания, касаещи други параметри на екопроектирането, посочени в приложение I, част 1 от Директива 2005/32/ЕО.

(9)

Намаляването на консумацията на електроенергия на телевизорите е възможно/осъществимо чрез прилагане на съществуващи рентабилни технологии, които не са предмет на индустриална собственост и които водят до намаляване на комбинираните разходи за закупуване и ползване на телевизори.

(10)

Изискванията за екопроектиране следва да хармонизират изискванията за потреблението на електроенергия от телевизори в цялата Общност и по този начин да допринесат за функционирането на вътрешния пазар, както и за подобряването на екологичните показатели на тези продукти.

(11)

Изискванията за екопроектиране не трябва да оказват отрицателно въздействие върху функционалните възможности на продукта и не трябва да влияят отрицателно върху здравето, безопасността и околната среда. По-специално предимствата от намаляването на консумацията през фазата на използване следва да свръхкомпенсират евентуалните допълнителни въздействия върху околната среда през фазата на производство.

(12)

Едно поетапното влизане в сила на изискванията за екопроектиране следва да осигури подходящ период от време на производителите да приспособят своите продукти. Моментът за въвеждане би следвало да се определи по такъв начин, че да се избегнат отрицателните въздействия върху функционалните възможности на оборудването, което вече е на пазара, и да се вземат предвид въздействията върху разходите на производителите и по-специално върху тези на малките и средните предприятия, като същевременно се осигури своевременно постигане на целите на настоящия регламент.

(13)

Измерванията на съществените параметри на продуктите следва да бъдат извършвани чрез надеждни, точни и възпроизводими методики на измерване, които вземат предвид общоприетите измервателни методи, характерни за съвременното техническо равнище, както и когато има такива, хармонизираните стандарти, приети от европейските организации за стандартизация, изброени в приложение I към Директива 98/34/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 юни 1998 г. относно определяне на процедура за предоставяне на информация в областта на техническите стандарти и регламенти, както и на правилата относно услугите в информационното общество (4).

(14)

Настоящият регламент следва да повиши степента на пазарно проникване на технологиите, намаляващи екологичното въздействие на телевизорите, което до 2020 г. води до прогнозни икономии на електроенергия от 28 TWh, в сравнение със случая на отсъствие на каквито и да било мерки.

(15)

Съгласно член 8 от Директива 2005/32/ЕО настоящият регламент следва да определи приложимите процедури за оценка на съответствието.

(16)

С цел да се улеснят проверките за съответствие, производителите следва да предоставят информация в техническата документация, посочена в приложения IV и V към Директива 2005/32/ЕО, доколкото тази информация се отнася за изискванията, определени в настоящия регламент.

(17)

Най-добрите понастоящем показатели за енергийна ефективност в режим „включен“ и за намалено екологично въздействие, свързано с опасните вещества, са определени с Решение 2009/300/ЕО на Комисията от 12 март 2009 г. за установяване на ревизирани екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на телевизори (5). Наличието на такива данни ще допринесе за осигуряване на широка разполагаемост и лесна достъпност на информацията, по-специално за нуждите на малките и средните предприятия и много малките фирми, което допълнително ще улесни въвеждането на най-добри технологии за проектиране с оглед намаляване на екологичното въздействие на телевизорите върху околната среда. Поради това в настоящия регламент не следва да се определят базови сравнителни стойности за най-добрите налични технологии.

(18)

Изискванията за екопроектиране, приложими от 7 януари 2013 г. съгласно Регламент (ЕО) № 1275/2008 на Комисията от 17 декември 2008 г. за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране към електрическото и електронното битово и офис оборудване във връзка с консумацията му на електроенергия в режим „в готовност“ и режим „изключен“ (6), следва да бъдат приложени за телевизори на по-ранен етап от предвиденото в гореспоменатия регламент, тъй като технологиите, които са в съответствие с неговите разпоредби, могат да бъдат въведени в рамките на по-кратък период по отношение на телевизорите, с което могат да бъдат постигнати допълнителни икономии на енергия. Следователно Регламент (ЕО) № 1275/2008 не трябва да бъде прилаган за телевизори и следва да бъде съответно изменен.

(19)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 19, параграф 1 от Директива 2005/32/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и обхват

Настоящият регламент установява изисквания за екопроектиране във връзка с предлагането на телевизори на пазара.

Член 2

Определения

В допълнение към съответните определения, дадени в Директива 2005/32/ЕО, се прилагат следните определения:

1.

„телевизор“ означава телевизионен приемник или телевизионен монитор;

2.

„телевизионен приемник“ означава продукт, проектиран преди всичко за извеждане на екран и за приемане на сигнали за звук и изображение, който се пуска на пазара и се продава под едно наименование за модела или системата и който се състои от:

а)

екран;

б)

един или повече избирачи на каналите (тунери)/приемници и допълнителни функции за запаметяване и/или показване на данни, като например устройство за многоцелеви цифрови дискове (DVD), твърд диск или видеокасетофон, или в обща функционална единица, включваща екрана, или като една или повече отделни функционални единици;

3.

„телевизионен монитор“ означава продукт, проектиран да извежда на вграден екран видеосигнал от разнообразни източници, включително радиосигнали на телевизионното разпръскване, който по избор управлява и възпроизвежда сигналите на звука от външно устройство източник, което е свързано по стандартизиран тракт за видеосигнал като кабел със съединители RCA (за компонентен или пълен видеосигнал), със съединители SCART, мултимедиен интерфейс за висока разделителна способност (HDMI) и бъдещи безжични стандарти (но изключвайки нестандартизирани трактове за видеосигнал, като DVI и SDI), но не може да приема и обработва радиосигналите на телевизионното разпръскване;

4.

режим „включен“ означава състояние, при което телевизорът е свързан към електрическата мрежа и възпроизвежда звук и картина;

5.

„домашен режим“ означава настройка на телевизора, която се препоръчва от производителя за нормално използване в бита;

6.

режим(и) „в готовност“ означава състояние, при което оборудването е свързано към електрическата мрежа, зависи от подаването на енергия от електрическата мрежа, за да функционира по предназначение, и предоставя само следните функции, които могат да се поддържат неопределено дълго време:

функция за повторно активиране или функция за повторно активиране и само индикация за това, че функцията за повторно активиране е разрешена, и/или

визуализиране на информация или състояние;

7.

режим „изключен“ означава състояние, при което оборудването е свързано към електрическата мрежа, но не осигурява никакви функции; той също така включва:

а)

състояния, осигуряващи само индикация за режима „изключен“,

б)

състояния, осигуряващи само функции, целящи гарантиране на електромагнитната съвместимост съгласно Директива 2004/108/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (7);

8.

„функция за повторно активиране“ означава функция, позволяваща задействането на други работни режими, включително на режим „включен“, чрез дистанционен превключвател, включително дистанционно управление, вътрешен датчик, таймер за режим, осигуряващ допълнителни функции, включително и режима „включен“;

9.

„визуализиране на информация или на състояние“ означава функция с постоянно действие, предоставяща информация или указваща състоянието на оборудването върху дисплей, включително онагледяване на часовник;

10.

„задължително меню“ означава набор от настройки на телевизора, предварително зададен от производителя, от които при първоначално пускане на телевизора ползвателят трябва да избере конкретна настройка;

11.

„пълна висока разделителна способност“ (full HD) означава екранна разделителна способност с брой на физическите елементи на изображението (пиксели) поне 1 920 × 1 080.

Член 3

Изисквания за екопроектиране

Изискванията за екопроектиране на телевизори са посочени в приложение I.

Съответствието с изискванията за екопроектиране се определя съгласно методите, посочени в приложение II.

Член 4

Оценка на съответствието

Процедурата за оценяване на съответствието, посочена в член 8 от Директива 2005/32/ЕО, следва да бъде или системата за вътрешен контрол на проектирането, предвидена в приложение IV към споменатата директива, или системата за управление, оценяваща съответствието, предвидена в приложение V към същата директива.

Техническата документация, която трябва да се осигури за оценката на съответствието, е посочена в приложение I, част 5, точка 1 от настоящия регламент.

Член 5

Процедура за проверка с цел надзор върху пазара

Проверките за надзор се извършват в съответствие с процедурата за проверка, предвидена в приложение III.

Член 6

Преразглеждане

С оглед на техническия напредък Комисията следва да преразгледа настоящия регламент не по-късно от 3 години след влизането му в сила и да представи резултатите от това преразглеждане на Консултативния форум по екопроектиране.

Член 7

Изменение на Регламент (ЕО) № 1275/2008

Приложение I, точка 3 от Регламент (ЕО) № 1275/2008 се заменя с текста, даден в приложение IV към настоящия регламент.

Член 8

Влизане в сила

1.   Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

2.   Изискванията за екопроектиране, посочени в приложение I, част 1, точка 1, част 3, част 4 и част 5, точка 2, се прилагат, считано от 20 август 2010 г.

Изискванията за екопроектиране, посочени в приложение I, част 1, точка 2, се прилагат, считано от 1 април 2012 г.

Изискванията за екопроектиране, посочени в приложение I, част 2, точка 1, букви а)—г), се прилагат, считано от 7 януари 2010 г.

Изискванията за екопроектиране, посочени в приложение I, част 2, точка 2, букви а)—д), се прилагат считано от 20 август 2011 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 22 юли 2009 година.

За Комисията

Andris PIEBALGS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 191, 22.7.2005 г., стр. 29.

(2)  ОВ L 37, 13.2.2003 г., стр. 19.

(3)  ОВ L 37, 13.2.2003 г., стр. 24.

(4)  ОВ L 204, 21.7.1998 г., стр. 37.

(5)  ОВ L 82, 28.3.2009 г., стр. 3.

(6)  ОВ L 339, 18.12.2008 г., стр. 45.

(7)  ОВ L 390, 31.12.2004 г., стр. 24.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЕКОПРОЕКТИРАНЕ

1.   КОНСУМАЦИЯ НА МОЩНОСТ В РЕЖИМ „ВКЛЮЧЕН“

1.

От 20 август 2010 г.:

Консумираната мощност в режим „включен“ от телевизор с видима площ на екрана А, изразена в dm2, не трябва да превишава следните гранични стойности:

 

Пълна разделителна способност (Full HD)

Други разделителни способности

Телевизионни приемници

20 W + A · 1,12 · 4,3224 W/dm2

20 W + A · 4,3224 W/dm2

Телевизионни монитори

15 W + A · 1,12 · 4,3224 W/dm2

15 W + A · 4,3224 W/dm2

2.

От 1 април 2012 г.:

Консумираната мощност в режим „включен“ от телевизор с видима площ на екрана А, изразена в dm2, не трябва да превишава следните гранични стойности:

 

Всички разделителни способности

Телевизионни приемници

16 W + A · 3,4579 W/dm2

Телевизионни монитори

12 W + A · 3,4579 W/dm2

2.   КОНСУМАЦИЯ НА МОЩНОСТ В РЕЖИМ „В ГОТОВНОСТ/ИЗКЛЮЧЕН“

1.

От 7 януари 2010 г.:

а)

Консумация на мощност в режим „изключен“:

Консумацията на мощност от телевизорите във всяко състояние, спадащо към формулировката „изключен“, не трябва да надвишава 1,00 W.

б)

Консумация на мощност в режим(и) „в готовност“:

Консумацията на мощност от телевизорите във всяко състояние, осигуряващо само функция за повторно активиране или осигуряващо само функция за повторно активиране и просто индикация за това, че функцията за повторно активиране е разрешена, не трябва да надвишава 1,00 W.

Консумацията на мощност от телевизорите във всяко състояние, осигуряващо само визуализиране на информация или на състояние, или осигуряващо само комбинация от функция за повторно активиране и визуализиране на информация или на състояние, не трябва да надвишава 2,00 W.

в)

Наличие на режим „изключен“ и/или режим „в готовност“:

Телевизорите трябва да притежават режим „изключен“ и/или режим „в готовност“ и/или друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумацията на мощност в режим „изключен“ и или в режим „в готовност“, когато телевизорът е свързан към захранващата електрическа мрежа.

г)

За телевизори, които се състоят от един или повече избирачи на каналите(тунери)/приемници и избираеми допълнителни функции за запаметяване и/или показване на данни като устройство за многоцелеви цифрови дискове (DVD), твърд диск или видеокасетофон, като една или повече отделни функционални единици, букви а)—в) важат поотделно за екрана и за отделната(ите) функционална(и) единица(и).

2.

От 20 август 2011 г.:

а)

Консумация на мощност в режим „изключен“:

Консумацията на мощност от телевизори във всяко състояние, спадащо към формулировката „изключен“, не трябва да надвишава 0,30 W, освен ако е изпълнено условието от следващия параграф.

За телевизори с лесно забележим бутон за изключване, който при превключване към позицията „ИЗКЛ.“ поставя телевизора в състояние с консумация, непревишаваща 0,01 W, консумацията на мощност на телевизора във всяко друго изключено състояние не трябва да превишава 0,50 W.

б)

Консумация на мощност в режим(и) „в готовност“:

Консумацията на мощност от телевизори във всяко състояние, осигуряващо само функция за повторно активиране или осигуряващо само функция за повторно активиране и просто индикация за това, че функцията за повторно активиране е разрешена, не трябва да надвишава 0,50 W.

Консумацията на мощност от телевизори във всяко състояние, осигуряващо само визуализиране на информация или на състояние, или осигуряващо само комбинация от функция за повторно активиране и визуализиране на информация или на състояние, не трябва да надвишава 1,00 W.

в)

Наличие на режим „изключен“ и/или режим „в готовност“:

Телевизорите трябва да притежават режим „изключен“ и/или режим „в готовност“ и/или друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумацията на мощност в режим „изключен“ и или в режим „в готовност“, когато телевизорът е свързан към захранващата електрическа мрежа.

г)

Автоматично намаляване на консумираната мощност:

Телевизорите трябва да предоставят функция със следните характеристики:

i)

След не повече от 4 часа в режим „включен“, считано от последното взаимодействие с ползвателя и/или смяна на канала, телевизорът трябва да превключи автоматично от режим „включен“ към:

режим „в готовност“, или

режим „изключен“, или

друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумация на мощност за режим „изключен“ и/или режим „в готовност“.

ii)

Преди автоматичното превключване от режим „включен“ към изискваното състояние/изискваните режими, телевизорите трябва да извеждат предупредително съобщение.

Тази функция трябва да е зададена по подразбиране.

д)

За телевизори, които се състоят от един или повече избирачи на каналите (тунери)/приемници и избираеми допълнителни функции за запаметяване и/или показване на данни като устройство за многоцелеви цифрови дискове (DVD), твърд диск или видеокасетофон, като отделни функционални единици, букви а)—г) важат поотделно за екрана и за отделната функционална единица.

3.   „ДОМАШЕН РЕЖИМ“ ЗА ТЕЛЕВИЗОРИ, КОИТО СЕ ПРЕДЛАГАТ СЪС ЗАДЪЛЖИТЕЛНО МЕНЮ

От 20 август 2010 г.:

Телевизорите със задължително меню при първоначално пускане на телевизора трябва в задължителното меню да предоставят „домашен режим“, който да е избран по подразбиране при първоначалното пускане на телевизора. Ако при първоначалното пускане на телевизора ползвателят избере режим, различен от „домашен режим“, трябва да се изведе втори процес на избиране, който да потвърди този избор.

4.   ОТНОШЕНИЕ НА ВЪРХОВИТЕ ЯРКОСТИ

От 20 август 2010 г.:

Телевизори без задължително меню: върховата яркост в състояние на режим „включен“ на телевизора, както се предлага от производителя, не трябва да бъде по-малка от 65 % от върховата яркост при най-яркото състояние, осигурявано от телевизора в режим „включен“.

Телевизори със задължително меню: върховата яркост в състоянието на „домашен режим“ не трябва да бъде по-малка от 65 % от върховата яркост при най-яркото състояние, осигурявано от телевизора в режим „включен“.

5.   ИНФОРМАЦИЯ, КОЯТО СЛЕДВА ДА БЪДЕ ПРЕДОСТАВЯНА ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ

1.

За целите на оценката на съответствието съгласно член 5 техническата документация трябва да съдържа следните елементи:

а)

изпитвателни параметри за измерване:

околна температура

изпитвателно напрежение във V и честота в Hz

коефициент на хармоници в захранващата електрическа мрежа

входът за тестовите сигнали за звук и изображение

информация и документация относно измервателната апаратура, постановката и схемите, използвани за електрическо изпитване

б)

режим „включен“:

стойността за консумираната мощност във ватове, закръглена до първия знак след десетичната запетая за измерване на мощност до 100 W, и закръглена до първото цяло число за измерване на мощност над 100 W

характеристиките на динамичния видеосигнал от телевизионно разпръскване, носещ типичното за телевизионното разпръскване съдържание

последователността от стъпки за постигане на устойчиво състояние по отношение на консумацията на мощност

освен това за телевизорите със задължително меню, отношението на върховата яркост в „домашен режим“ и върховата яркост при най-яркото състояние, осигурявано от телевизора в режим „включен“, изразено в проценти

освен това за телевизионните монитори, описание на съответните характеристики на избирача на каналите (тунера), използван за измерване

в)

за всеки от двата режима „в готовност“ и/или „изключен“:

консумираната мощност във ватове с точност до втория знак след десетичната запетая

използваните методи за измерване

описание на начина, по който работният режим е избран или програмиран

последователност от събития, докато телевизорът стигне до състоянието, при което режимите се сменят автоматично

г)

автоматично намаляване на консумираната мощност:

продължителността на състоянието на режима „включен“ преди телевизорът да премине автоматично „в готовност“ или в режим „изключен“, или в друго състояние, при което не се превишават изискваните нива на консумацията на мощност в режим „изключен“ и/или в режим „в готовност“

д)

опасни вещества:

ако телевизорът съдържа живак или олово: съдържанието на живак, изразено във вида X,X mg, и съдържанието на олово

2.

От 20 август 2010 г.:

Следната информация трябва да бъде публикувана на уебсайтове със свободен достъп:

стойността за консумираната в режим „включен“ мощност във ватове, закръглена до първия знак след десетичната запетая за измерване на мощност до 100 W, и закръглена до първото цяло число за измерване на мощност над 100 W;

за режима „в готовност“ и за режима „изключен“, консумираната мощност във ватове, с точност до втория знак след десетичната запетая;

за телевизори без задължително меню: отношението между върховата яркост в състояние на режим „включен“ на телевизора, както се предлага от производителя, къмто най-яркото състояние, осигурявано от телевизора в режим „включен“, изразено в проценти и закръглено до най-близкото цяло число;

за телевизори със задължително меню: отношението на върховата яркост в състояние на „домашен режим“ къмто върховата яркост при най-яркото състояние, осигурявано от телевизора в режим „включен“, изразено в проценти и закръглено до най-близкото цяло число;

ако телевизорът съдържа живак или олово: съдържанието на живак, изразено във вида X,X mg, и съдържанието на олово.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ИЗМЕРВАНИЯ

1.   Измерване на консумацията на мощност в режим „включен“

Измерванията на консумацията на мощност, посочени в приложение I, част 1, трябва да удовлетворяват всяко едно от следните условия:

а)

Измерванията трябва да бъдат провеждани, като се използва надеждна, точна и възпроизводима методика за измерване, която взема предвид общопризнатите методи за измерване, характерни за съвременното техническо равнище.

б)

Условия за телевизори при измерване на консумацията на мощност в режим „включен“:

Телевизори без задължително меню: консумацията на мощност, посочена в точки 1 и 2, трябва да бъде измерена в състояние на режим „включен“ на телевизора, както се предлага от производителя, т.е. бутоните за управление на яркостта на телевизора трябва да бъдат в положението, зададено от производителя за крайния ползвател.

Телевизори със задължително меню: консумацията на мощност, посочена в точки 1 и 2, трябва да бъде измерена в състояние на „домашен режим“.

Телевизионни монитори без задължително меню: телевизионният монитор трябва да се свърже към подходящ избирач на канали (тунер). Консумацията на мощност, посочена в точки 1 и 2, трябва да бъде измерена в състояние на режим „включен“ на телевизора, както се предлага от производителя, т.е. елементите за управление на телевизора трябва да бъдат в положението, зададено от производителя за доставяне на крайния ползвател. Консумацията на мощност на тунера не е от значение за измерванията на консумацията на мощност на телевизионния монитор в режим „включен“.

Телевизионни монитори със задължително меню: телевизионният монитор трябва да се свърже към подходящ избирач на канали (тунер). Консумацията на мощност, посочена в точки 1 и 2, трябва да бъде определена в състояние на „домашен режим“.

в)

Общи условия:

Измерванията се провеждат при температура на околната среда от 23 °C +/– 5 °C.

Измерванията се провеждат, като се използва динамичен видеосигнал от телевизионно разпръскване, носещ типичното за телевизионното разпръскване съдържание. за стойност от измерването се приема средната консумирана мощност за интервал от 10 последователни минути.

Измерванията се провеждат, след като телевизорът е бил в режим „изключен“ за най-малко един час, непосредствено следван от най-малко един час в режим „включен“, като трябва да приключат в рамките на до три часа в режим „включен“. Съответният видеосигнал се извежда на екрана през цялото време на режима „включен“. За телевизори, за които се знае, че се стабилизират в рамките на един час, тези продължителности могат да бъдат намалени, ако може да се покаже, че съответните измервания не се отклоняват с повече от 2 % от резултатите, които биха били получени при тук дадените продължителности.

Измерванията следва да се извършват при неопределеност, по-малка или равна на 2 %, при доверителна вероятност 95 %.

Измерванията се провеждат при дезактивирана функция за автоматично регулиране на яркостта, ако има такава функция. Ако има функция за автоматично регулиране на яркостта, но тя не може да се дезактивира, измерванията се извършват при пряко падане на светлина върху датчика за разсеяна светлина при 300 лукса или повече.

2.   Измервания на консумацията на мощност в режим „в готовност/изключен“

Измерванията на консумацията на мощност, посочена в приложение I, част 2 трябва да удовлетворяват всяко едно от следните условия:

а)

Консумацията на мощност, посочена в точка 1, букви а) и б) и точка 2, букви а) и б), следва да се измерва чрез точна, надеждна и възпроизводима методика на измерване, която взема предвид общопризнатите методи, характерни за съвременно техническо равнище.

б)

Измерванията на мощност от 0,50 W или повече следва да се извършват с неопределеност, по-малка или равна на 2 %, при доверителна вероятност 95 %. Измерванията на мощност под 0,50 W следва да се извършват с неопределеност, по-малка или равна на 0,01 W, при доверителна вероятност 95 %.

3.   Измервания на върхова яркост

Измерванията на върховата яркост, посочени в приложение I, част 4, трябва да удовлетворяват всяко едно от следните условия:

а)

Измерванията трябва да бъдат провеждани, като се използва надеждна, точна и възпроизводима методика за измерване, която взема предвид общопризнатите методи за измерване, характерни за съвременно техническо равнище.

б)

Измерванията на върхова яркост трябва да бъдат извършвани с яркомер, измерващ частта от екрана с напълно (100 %) бяло изображение, която е част от изпитвателно изображение за „изпитване на цял екран“, при което не се надхвърля точката на средна яркост на изображението (APL), при която всякакво ограничаване на мощността се извършва в системата за управление на яркостта на екрана.

в)

Измерванията на отношението на яркостите трябва да бъдат извършвани, без да се разстройва точката на измерване на яркомера върху екрана, докато се превключва между състоянията, посочени в приложение I, част 4.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ПРОЦЕДУРА ЗА ПРОВЕРКА

При извършването на проверките за надзор върху пазара, посочени в член 3, параграф 2 от Директива 2005/32/ЕО, органите на държавите-членки следва да прилагат следната проверочна процедура за спазването на изискванията, посочени в приложение I.

1.

Органите на държавите-членки следва да изпитат една-единствена бройка телевизор.

2.

Счита се, че моделът съответства на посочените в приложение I изисквания, ако:

а)

полученият резултат за консумираната мощност в режим „включен“ не надвишава с повече от 7 % приложимата гранична стойност, посочена в приложение I, част 1, точки 1 и 2;

б)

получените резултати за състоянията „изключен“/„в готовност“ не надвишават с повече от 0,10 W приложимите гранични стойности, посочени в приложение I, част 2, точка 1, букви а) и б) и точка 2, букви а) и б); и

в)

резултатът за отношението на върховите яркости, определено в приложение I, част 3, не е под 60 %.

3.

Ако не бъдат постигнати резултатите, посочени в точка 2, буква а), б) или в), следва да бъдат изпитани три допълнителни бройки от същия модел.

4.

След като бъдат изпитани трите допълнителни бройки от същия модел, се счита, че моделът отговаря на изискванията, формулирани в приложение I, ако:

а)

осредненият резултат за консумираната мощност в режим „включен“ на споменатите три бройки не надвишава с повече от 7 % приложимата гранична стойност, посочена в приложение I, част 1, точки 1 и 2; и

б)

осредненият резултат за състоянията „изключен“/„в готовност“ на споменатите три бройки, според конкретния случай, не надвишава с повече от 0,10 W приложимите гранични стойности, посочени в приложение I, част 2, точка 1, букви а) и б) и точка 2, букви а) и б); и

в)

осредненият резултат за отношението на върховите яркости на споменатите три бройки, определено в приложение I, част 3, не е под 60 %.

5.

Ако не бъдат постигнати резултатите, посочени в точка 4, букви а), б) и в), се счита, че моделът не съответства на изискванията.

6.

За целите на проверката на съответствието с изискванията органите на държавите-членки прилагат процедурата, посочена в приложение II, както и надеждни, точни и възпроизводими методи за измерване, които вземат предвид общопризнатите методи за измерване, характерни за съвременното техническо равнище, включително и методи, заложени в стандарти, чиито референтни номера са публикувани за целта в Официален вестник на Европейския съюз.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Списък на продуктите, използващи енергия, включени в приложение I, точка 3 от Регламент (ЕО) № 1275/2008

 

Радиоприемници

 

Видеокамери

 

Видеокасетофони

 

Записващи устройства с висока вярност (Нi-Fi)

 

Усилватели за звукова честота

 

Системи за домашно кино

 

Музикални инструменти

и друго оборудване за целите на записа или възпроизвеждането на звук или изображение, включително на сигнали или други технологии за разпространяване на звук и изображение, различни от далекосъобщенията, но без телевизори, както са определени в Регламент (ЕО) № 642/2009 на Комисията.