28.7.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 196/27


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 юли 2009 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на обувни изделия

(нотифицирано под номер C(2009) 5612)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/563/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка (1), и по-специално член 6, параграф 1, втора алинея от него,

след консултация със Съвета по екомаркировка на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 знакът за екомаркировка на Общността може да се присъди на продукт, притежаващ характеристики, с които той може да допринесе значително за подобрение по отношение на важни екологични аспекти.

(2)

Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда, че за съответните продуктови групи трябва да се въведат специфични критерии за екомаркировка, разработени въз основа на критериите, определени от Съвета по екомаркировка на Европейския съюз.

(3)

Този регламент предвижда също, че преразглеждането на критериите за екомаркировка, както и на свързаните с тях изисквания за оценка и удостоверяване, трябва да се осъществи своевременно — преди изтичането на срока на валидност на критериите, определени за съответната продуктова група.

(4)

В съответствие с Регламент (ЕО) № 1980/2000 бе извършено своевременно преразглеждане на екологичните критерии, както и на свързаните с тях изисквания за оценка и удостоверяване, установени с Решение 2002/231/ЕО на Комисията от 18 март 2002 г. за установяване на ревизирани екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността на обувните изделия и за изменение на Решение 1999/179/ЕО (2). Споменатите екологични критерии и свързаните с тях изисквания за оценка и удостоверяване са валидни до 31 март 2010 г.

(5)

В светлината на това преразглеждане е уместно, с оглед на отчитане на развитието на науката и пазара, да бъде променено определението на продуктовата група и да бъдат установени нови екологични критерии.

(6)

Екологичните критерии, както и изискванията за оценка и удостоверяване, следва да бъдат валидни четири години след датата на приемане на настоящото решение.

(7)

Следователно Решение 2002/231/ЕО следва да бъде заменено.

(8)

Следва да бъде разрешен преходен период за производителите, на чиито изделия е бил присъден знакът за екомаркировка за обувни изделия въз основа на критериите от Решение 2002/231/ЕО, така че те да имат достатъчно време да адаптират продуктите си и да ги приведат в съответствие с актуализираните критерии и изисквания. На производителите следва да бъде разрешено да подават заявления, съставени съгласно посочените в Решение 2002/231/ЕО критерии, или съгласно критериите, посочени в настоящото решение, в рамките на периода на валидност на гореспоменатото решение.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 17 от Регламент (ЕО) № 1980/2000,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Продуктовата група „обувни изделия“ включва всички артикули за облекло, предназначени да предпазват или покриват крака, имащи неподвижна външна подметка, която влиза в контакт със земята. Обувните изделия не трябва да съдържат електрически или електронни компоненти.

Член 2

За да бъде присъден знакът за екомаркировка на Общността съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 (наричан по-нататък „знак за екомаркировка“) на изделия, попадащи в продуктовата група „обувни изделия“, обувните изделия трябва да отговарят на екологичните критерии, определени в приложението към настоящото решение.

Член 3

Екологичните критерии за продуктовата група „обувни изделия“, както и съответните изисквания за оценка и удостоверяване, са валидни четири години след датата на приемане на настоящото решение.

Член 4

За административни цели кодовият номер, определен за продуктовата група „обувни изделия“, е „017“.

Член 5

Решение 2002/231/ЕО се отменя.

Член 6

1.   Заявления за присъждане на екомаркировка на продукти, попадащи в продуктовата група „обувни изделия“, които са подадени преди датата на приемане на настоящото решение, се оценяват в съответствие с условията, определени в Решение 2002/231/ЕО.

2.   Заявления за знак за екомаркировка на продукти, попадащи в продуктовата група „обувни изделия“, подадени от датата на приемане на настоящото решение, но най-късно на 31 март 2010 г., могат да се основават или на критериите, посочени в Решение 2002/231/ЕО, или на критериите, посочени в настоящото решение.

Тези заявления се оценяват съгласно критериите, на които се основават.

3.   В случаите, когато знакът за екомаркировка е присъден въз основа на заявление, оценено по критериите, посочени в Решение 2002/231/ЕО, екомаркировката може да бъде използвана 12 месеца след датата на приемане на настоящото решение.

Член 7

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 9 юли 2009 година.

За Комисията

Stavros DIMAS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 77, 20.3.2002 г., стр. 50.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Цели на критериите

Тези критерии целят по-специално:

да ограничат количествата токсични остатъци,

да ограничат емисиите на летливи органични съединения, както и

да насърчават производството на по-трайни продукти.

Критериите са определени на нива, които насърчават екомаркировката на обувни изделия със слабо въздействие върху околната среда.

Изисквания за оценка и удостоверяване

Специфичните изисквания за оценка и удостоверяване са посочени в рамките на всеки критерий.

При необходимост, могат да се прилагат методи за изпитване, различни от тези, посочени за всеки критерий, ако тяхната равностойност се признава от компетентния орган, който оценява заявлението.

Функционалната единица отговаря на един чифт обувки. Изискванията са установени въз основа на номер 40 по европейската номерация (Paris point). За детските обувки изискванията отговарят на номер 32 по европейската номерация (или на най-големия размер, ако този най-голям размер е по-малък от номер 32 по европейската номерация).

Елементи от саята на обувката, които тежат под 3 % от цялата лицева част на обувката, не се вземат предвид при прилагането на критериите. Елементи от ходилото на обувката, които тежат под 3 % от цялото външно ходило, не се вземат предвид при прилагането на критериите.

Ако е необходимо, компетентните органи могат да изискват допълнителни документи и да извършват независими проверки.

На компетентните органи се препоръчва при оценяване на заявленията и контролиране на съответствието с критериите да отчитат прилагането на признати схеми за управление на околната среда, като например EMAS или ISO 14001 (забележка: прилагането на тези схеми за управление не е задължително).

КРИТЕРИИ

1.   Опасни вещества в крайното изделие

а)

за обувки, направени от кожа, в крайното изделие не трябва да има хром (VI).

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият(ите) доставчик(ци) трябва да представи(ят) протокол от изпитване по изпитвателен метод EN ISO 17075 (праг на откриване 3 ppm (милионни части)). Приготвянето на пробата трябва да следва указанията на EN ISO 4044.

(Забележка: по време на анализа на някои боядисани кожи могат да възникнат трудности в измерването, дължащи се на смущения)

б)

В материалите, използвани за компоновката на изделието или в крайното изделие, не трябва да има арсен, кадмий и олово.

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият доставчик(ци) трябва да представи(ят) протокол от изпитване, съставен въз основа на един от следните изпитвателни методи по EN 14602:

изпитване на материалите, използвани в състава на изделието. Веществата, указани в критерия, не трябва да могат да бъдат открити в никой от материалите, използвани за производството на крайното изделие,

изпитване на краен продукт. Веществата, указани в критерия, след разделяне и пълно смилане не трябва да могат да бъдат открити както в горните, така и в долните компоненти на обувните изделия.

За кожени изделия приготвянето на пробата следва да бъде в съответствие с EN ISO 4044.

в)

количеството свободен и хидролизиран формалдехид в компонентите на обувните изделия не трябва да превишава следните граници:

—   текстилни тъкани: без следи от наличие на такъв,

—   кожа: 150 ppm (милионни части).

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият(ите) доставчик(ци) трябва да представи(ят) протокол от изпитване, съставен въз основа на следните методи: Текстилни тъкани: -EN ISO 14184-1 (праг на откриване: 20 ppm (милионни части); Кожа: EN ISO 17226-1 или 2.

2.   Намаляване на консумацията на вода (само за дъбене на кожи от едри животни и кожи от дребни животни)

За дъбене на кожи от едри животни и кожи от дребни животни (1) не трябва да бъдат превишавани следните гранични стойности:

—   кожи от едри животни: 35 m3/t,

—   кожи от дребни животни: 55 m3/t.

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият(ите) доставчик(ци) трябва да представи(ят) съответна документация, че споменатите гранични стойности не са били превишени.

3.   Емисии от производството на материали

а)

Ако отпадъчните води от площадките за дъбене на кожи и от текстилните отрасли се изхвърлят директно в пресни води, химическата потребност от кислород (ХПК) не трябва да надхвърля 250 mg ХПК/литър вода.

Ако отпадъчните води от площадките за дъбене на кожи се изхвърлят в градска пречиствателна станция за отпадъчни води, то този критерий не важи, ако може да бъде доказано:

че изхвърлянето на отпадъчни води от площадката за дъбене на кожи в градските отпадъчни води е разрешено, и

че съоръжението за пречистване на отпадъчни води работи и че последващото изхвърляне на пречистени води в системата на пресните води отговаря на минималните общностни изисквания съгласно Директива 91/271/ЕИО на Съвета (2).

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи протокол от изпитване и допълнителни данни, съставени въз основа на следния метод: ХПК: ISO 6060 — Качество на водата, определяне на химичната потребност от кислород.

Когато отпадъчните води се отвеждат в пречиствателно съоръжение, трябва да се представи документация от съответния орган, показваща, че отвеждането е разрешено и че градската пречиствателна станция работи и отговаря на минималните изисквания на Директива 91/271/ЕИО.

б)

След пречистване отпадъчните води от кожарските заводи трябва да съдържат по-малко от 1 mg хром (III)/литър.

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи протокол от изпитване и допълнителни данни, съставени въз онова на следния метод: ISO 9174 или EN 1233, или EN ISO 11885 за хром.

4.   Използване на опасни вещества (до покупката)

а)

Не трябва да се използват пентахлорфенол (PCP) и тетрахлорфенол (TCP), както и техните соли и естери.

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият(ите) доставчик(ци) трябва да представи(ят) декларация за това, че материалите не съдържат такива хлорфеноли, както и изпитвателен протокол въз основа на следните изпитвателни методи: Кожа, EN ISO 17070 (праг на откриване: 0,1 ppm); Текстилна тъкан, XP G 08-015 (праг на откриване: 0,05 ppm)

б)

Не трябва да се използват азобагрила, които биха могли да отделят някои от следните ароматни амини:

4-аминодифенил

(92-67-1)

бензидин

(92-87-5)

4-хлоро-о-толуидин

(95-69-2)

2-нафтиламин

(91-59-8)

о-амино-азотолуен

(97-56-3)

2-амино-4-нитротолуен

(99-55-8)

p-хлороанилин

(106-47-8)

2,4-диаминоанизол

(615-05-4)

4,4′-диаминодифенилметан

(101-77-9)

3,3′-дихлоробензидин

(91-94-1)

3,3′-диметоксибензидин

(119-90-4)

3,3′-диметилбензидин

(119-93-7)

3,3′ –диметил-4,4_-диаминодифенилметан

(838-88-0)

р-крезидин

(120-71-8)

4,4′-метилен-бис-(2-хлоранилин)

(101-14-4)

4,4′-оксидианилин

(101-80-4)

4,4′-тиодианилин

(139-65-1)

o-толуидин

(95-53-4)

2,4-диаминотолуен

(95-80-7)

2,4,5-триметиланилин

(137-17-7)

4-аминоазобензен

(60-09-3)

о-анизидин

(90-04-0)

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият(ите) доставчик(ци) трябва да представи(ят) декларация за това, че такива азобагрила не са използвани. Ако се прави проверка на верността на тази декларация, следва да се използват следните методи на изпитване: Кожа — CEN ISO TS 17234; Текстилна тъкан — EN 14362 1 или 2.

Текстилни тъкани: граница 30 ppm. (Забележка: възможно е да се получат фалшиви положителни резултати за 4-аминоазобензен и поради това се препоръчва потвърждение);

Кожа: граница 30 ppm. (Забележка: възможно е да се получат фалшиви положителни резултати за 4-аминоазобензен, 4-аминодифенил и 2-нафтиламин и поради това се препоръчва потвърждение).

в)

В гумата не трябва да се откриват следните N-нитрозамини:

 

N-нитрозодиметиламин (NDMA)

 

N-нитрозодиетиламин (NDEA)

 

N-нитрозодипропиламин (NDPA)

 

N-нитрозодибутиламин (NDBA)

 

N-нитрозопиперидин (NPIP)

 

N-нитрозопиролидин (NPYR)

 

N-нитрозоморфолин (NMOR)

 

N-нитрозо N-метил N-фениламин (NMPhA)

 

N-нитрозо N-етил N-фениламин (NEPhA)

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи протокол от изпитване по изпитвателен метод EN 12868 (1999-12) или EN 14602.

г)

Хлоралканите C10-C13 не трябва да се използват в кожени, гумени или текстилни компоненти.

Оценка и удостоверяване: заявителят и/или неговият доставчик(ци) трябва да представи(ят) декларация, удостоверяваща, че такива хлоралкани не са използвани.

д)

не трябва да се използват багрила, отговарящи на критериите за класифициране като канцерогенни, мутагенни и токсични за възпроизводството, опасни за околната среда, с присвоени следните фрази за риска: R40, R45, R49, R50, R51, R52, R53, R60, R61, R62, R63 или R68 (и всякаква комбинация от тях). (Правила за класификация съгласно Директива 67/548/ЕИО на Съвета (3) или Директива 1999/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (4).

Като алтернативен вариант класификацията може да бъде разглеждана в съответствие с Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета (5). В този случай към суровините не може да се добавя никое вещество или препарат, на което, към момента на заявлението, е или може да бъде присвоено едно или повече от следните изречения за опасност (или комбинации от тях): H351, H350, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341.

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи декларация за това, че такива багрила не са използвани.

е)

не трябва да се използват алкилфенол етоксилат (APE) и перфлуорооктан сулфонат (PFOS).

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи декларация за това, че такива вещества не са използвани.

ж)

Не трябва да се използват багрила, отговарящи на критериите за класифициране като кожни сенсибилизатори (R43). (Правила за класификация съгласно Директива 67/548/ЕИО или Директива 1999/45/ЕО).

Като алтернативен вариант класификацията може да бъде разглеждана в съответствие с Регламент (ЕО) № 1272/2008. В този случай към суровините не може да се добавя никое вещество или препарат, на което, към момента на заявлението, е или може да бъде присвоено следното изречение за опасност: H317.

Оценка и удостоверяване: Заявителят трябва да представи декларация за това, че тези багрила не са използвани.

з)

Фталати: В продукта могат да бъдат използвани само фталати (ако е приложимо), които към момента на подаване на заявлението са били обект на оценка на риска и не са били класифицирани с фрази за риска (или комбинация от тях): R60, R61, R62, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53 и R52/53, в съответствие с Директива 67/548/ЕИО. Освен това в продукта не са разрешени за използване ди-н-октил фталат (DNOP), ди-изононил фталат (DINP) и ди-изодецил фталат (DIDP).

Оценка и удостоверяване: Заявителят трябва да представи декларация за съответствие с този критерий.

и)

Биоциди: За използване са разрешени само биоцидни продукти, съдържащи биоцидни активни вещества, които са включени в приложение IА на Директива 98/8/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (6) и които са разрешени за употреба в обувни изделия.

Оценка и удостоверяване: Заявителят трябва да представя декларация за това, че изискванията по този критерий са удовлетворени, както и списък на използваните биоцидни продукти.

5.   Употреба на летливи органични съединения (ЛОС) при крайната обработка на обувки

ЛОС е всяко органично съединение, което при 293,15 K има налягане на парите 0,01 kPa или по-високо, или което е със съответна летливост при конкретните условия на употреба.

Общото количество на ЛОС, използвано по време на крайния етап на производството на обувните изделия, не трябва да превишава средно 20 грама ЛОС/чифт.

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи изчисление на общото количество ЛОС, използвани по време на крайния етап на производството на обувките, както и потвърждаващи данни, резултати от изпитвания и документи според случая, като изчислението е направено по метода EN 14602. (Изисква се регистрация на закупените кожи, лепила, материали за окончателна обработка и производство на обувни изделия през последните най-малко шест месеца.)

6.   Потребление на енергия

Трябва да бъде обявена консумацията на енергия на етапа на производство.

Оценка и удостоверяване: от заявителя се изисква да представи съответната информация в съответствие с техническо приложение А1.

7.   Опаковка на крайния продукт

Когато за окончателното опаковане на обувните изделия се използват картонени кутии, те трябва да са направени от 100 % рециклирани материали. Когато за окончателното опаковане на обувните изделия се използват найлонови торбички, те трябва да са направени от поне 75 % рециклирани материали или трябва да са биоразградими или поддаващи се на биологично разграждане в съответствие с определенията, дадени в EN 13432 (7).

Оценка и удостоверяване: при подаването на заявлението заявителят трябва да представи мостра от опаковката на продукта, както и декларация за съответствие с този критерий. Предмет на критерия са само първичните опаковки, както са определени в Директива 94/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (8).

8.   Информация за опаковането

а)   Указания за потребителя

Продуктът трябва да бъде придружаван от следната информация (или еквивалентен текст):

 

„Тези обувки са обработени така, че да се подобри тяхната водоустойчивост. Те не изискват допълнителна обработка.“ (Този критерий се прилага само за обувните изделия, които са обработени за водоустойчивост).

 

„Когато е възможно, поправяйте обувките си, вместо да ги изхвърляте. Така се вреди по-малко на околната среда.“

 

„За изхвърлянето на износените обувки, моля, използвайте местните съоръжения за рециклиране, когато има такива.“

б)   Информация за екомаркировката

Върху опаковката трябва да фигурира следният текст (или еквивалентен текст):

„За повече информация посетете интернет страницата на ЕС за екомаркировката: http://www.ecolabel.eu“

в)   Информация за потребителите

Върху опаковката трябва да бъде поставено информационно поле, в което заявителят обяснява своя подход по отношение на устойчивостта на околната среда.

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи мостра от опаковката на продукта и информацията, която придружава продукта, както и декларация за съответствие на всяка част с този критерий.

9.   Информация, показвана върху знака за екомаркировка

Клетка 2 на знака за екомаркировка трябва да съдържа следния текст:

слабо замърсяване на въздуха и водата,

ограничено съдържание на вредни вещества.

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи мостра от опаковката на продукта, показваща етикета, както и декларация за съответствие с този критерий.

10.   Параметри, допринасящи за издръжливостта

Работните обувки за професионална употреба и обувките за осигуряване на безопасност трябва да носят знака на ЕО (в съответствие с Директива 89/686/ЕИО (9).

Всички останали обувни изделия трябва да отговарят на изискванията, посочени в таблицата на следващата страница.

Оценка и удостоверяване: заявителят трябва да представи протокол от изпитване, съответстващ на параметрите, посочени в таблицата на следващата страница, изготвен по следните методи:

EN 13512 — Саи (горнища) — Съпротивление на огъване,

EN 13571 — Саи (горнища) — Здравина на раздиране,

EN 17707 — Ходила — Съпротивление на огъване,

EN 12770 — Ходила — Съпротивление на изтриване,

EN 17708 — Цели ходила — Адхезия на ходилото,

EN 12771 — Ходила — Здравина на раздиране,

EN ISO 17700 — Методи за изпитване на саи, подплати и стелки. Устойчивост на цвета на триене.

 

Универсални спортни обувки

Обувки за училище

Неофициални

Мъжки обувки за града

Обувки за студено време

Женски обувки за града

Модни

За бебета

За помещения

Съпротивление на огъване на саите:

(kc без видими повреждания

Сухи = 100

Мокри = 20

Сухи = 100

Мокри = 20

Сухи = 80

Мокри = 20

Сухи = 80

Мокри = 20

Сухи = 100

Мокри = 20

– 20° = 30

Сухи = 50

Мокри = 10

Сухи = 15

Сухи = 15

Сухи = 15

Здравина на раздиране на саите:

(Средно усилие на раздиране, N)

Кожа

≥ 80

≥ 60

≥ 60

≥ 60

≥ 60

≥ 40

≥ 30

≥ 30

≥ 30

Други материали

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 40

≥ 30

≥ 30

≥ 30

Съпротивление на огъване на ходилата:

Нарастване на среза (mm)

≤ 4

≤ 4

≤ 4

≤ 4

≤ 4

≤ 4

 

 

 

Nsc = няма саморазпукване

Nsc

Nsc

Nsc

Nsc

Nsc при – 10 °C

Nsc

 

 

 

Съпротивление на изтриване на ходилата:

D ≥ 0,9 g/cm3 (mm3)

≤ 200

≤ 200

≤ 250

≤ 350

≤ 200

≤ 400

 

 

≤ 450

D < 0,9 g/cm3 (mg)

≤ 150

≤ 150

≤ 170

≤ 200

≤ 150

≤ 250

 

 

≤ 300

Адхезия между саята и ходилото:

(N/mm)

≥ 4,0

≥ 4,0

≥ 3,0

≥ 3,5

≥ 3,5

≥ 3,0

≥ 2,5

≥ 3,0

≥ 2,5

Здравина на раздиране на ходилата:

(Средна здравина, N/mm)

D ≥ 0,9 g/cm3

8

8

8

6

8

6

5

6

5

D < 0,9 g/cm3

6

6

6

4

6

4

4

5

4

Устойчивост на оцветяването на вътрешността на обувното изделие (подплатата или вътрешната страна на саята). Скала на сивото върху кече след 50 цикъла на измиване

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

≥ 2/3

 

≥ 2/3

≥ 2/3


(1)  Кожа от едро животно се дефинира като „външната покриваща тъкан на зряло, напълно пораснало животно от по-едър вид, напр. едър добитък, коне, камили, слонове и т.н.“ Кожа от дребно животно се дефинира като „външната покриваща тъкан на животно от по-дребните видове, напр. овце и кози, или на незряло животно от по-едрите видове, напр. телета. Прасетата, влечугите и рибата се отнасят към кожи от дребни животни“. (Международен речник на термините по кожите, ICT).

(2)  ОВ L 135, 30.5.1991 г., стр. 40.

(3)  ОВ 196, 16.8.1967 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 200, 30.7.1999 г., стр. 1.

(5)  ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1.

(6)  ОВ L 123, 24.4.1998 г., стр. 1.

(7)  EN 13432 „Изисквания, свързани с опаковките, оползотворявани чрез компостиране и биологично разграждане. Програма за изпитване и критерии за оценка за окончателно приемане на опаковките“.

(8)  ОВ L 365, 31.12.1994 г., стр.10, чл. 3, точка 1, буква а): „търговска опаковка или първична опаковка, т.е. опаковка, замислена като единица стока за продажба на крайния потребител на мястото на покупката“.

(9)  ОВ L 399, 30.12.1989 г., стр. 18.

Техническо допълнение

A1.   Изчисляване на консумацията на енергия

Изчислението за консумацията на енергия се отнася само за сглобяването (етапа на производство) на крайното изделие.

Средната консумация на електроенергия (АЕС) за всеки чифт обувки може да бъде изчислен по два начина:

 

Въз основа на сумарното дневно производство на обувки на завода:

—   MJdp= средна енергия, използвана дневно за производството на обувки (електроенергия + изкопаеми горива) (изчислена на годишна основа);

—   N= среден брой произведени чифтове обувки за един ден (изчислен на годишна основа).

Formula

 

Въз основа на продукцията на обувки с екомаркировка на завода:

—   MJep= средната енергия, използвана дневно за производството на обувки с екомаркировка [електроенергия + изкопаеми горива] (изчислена на годишна основа);

—   Nep= среден брой произведени чифтове обувки за един ден (изчислен на годишна основа).

Formula