13/ 54

BG

Официален вестник на Европейския съюз

259


32006D0799


L 325/28

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 3 ноември 2006 година

за въвеждане на ревизирани екологични критерии и съответните изисквания за оценка и проверка за присъждането на знака за екомаркировка на Общността за подобрители на почвата

(нотифицирано под номер C(2006) 5369)

(текст от значение за ЕИП)

(2006/799/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаването на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка (1), и по-специално втората алинея от член 6, параграф 1 от него,

след консултации с Европейския съвет за екомаркировка,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с Регламент (ЕО) № 1980/2000 е проведен своевременен преглед на екологичните критерии, както и на съответните изисквания за оценка и проверка, установени с Решение 2001/688/ЕО на Комисията (2) за присъждане на знака за екомаркировка на Общността за подобрители на почвата и растежни среди.

(2)

Предвид този преглед е целесъобразно тази продуктова група да бъде разделена на две отделни продуктови групи.

(3)

Поради това Решение 2001/688/ЕО следва да бъде заменено с две отделни решения, съответно за подобрители на почвата и растежни среди.

(4)

По отношение на подобрителите на почвата също е препоръчително, предвид прегледа, с цел отчитане на напредъка на науката и развитието на пазара, да се ревизират критериите и изискванията по отношение на подобрителите на почвата, чийто срок на валидност изтича на 28 август 2007 г.

(5)

Ревизираните екологични критерии и изисквания следва да бъдат валидни за срок от четири години.

(6)

Целесъобразно е да се разреши преходен период за не повече от 18 месеца за производители, на чиито продукти е присъден знак за екомаркировка преди 1 октомври 2006 г., или които са направили заявление за такова присъждане преди тази дата, така че да имат достатъчно време да адаптират техните продукти, с оглед на тяхното съответствие с ревизираните критерии и изисквания.

(7)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 17 от Регламент (ЕО) № 1980/2000,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Продуктовата група „Подобрители на почвата“ включва материали за добавяне в почвата с основната цел да поддържат или подобряват нейните физични свойства, и които могат да подобряват нейните химически и/или биологични свойства или активност.

Член 2

За да може да бъде присъден знак за екомаркировка на Общността за подобрители на почвата в съответствие с Регламент (ЕО) № 1980/2000, въпросният продукт трябва да попада в обхвата на продуктовата група „Подобрители на почвата“, както е определена в член 1, и трябва да отговаря на екологичните критерии, посочени в приложението към настоящото решение.

Член 3

Характеристиките на продуктовата група „Подобрители на почвата“ по отношение на околната среда се оценяват в съответствие с критериите, посочени в приложението.

Член 4

Кодът на продуктовата група „Подобрители на почвата“, използван за административни цели, е „003“.

Член 5

Решение 2001/688/ЕО се отменя.

Член 6

Знаците за екомаркировки, присъдени преди 1 октомври 2006 г. по отношение на продукти, попадащи в обхвата на продуктовата група „Подобрители на почвата и растежни среди“, могат да продължат да бъдат използвани до 30 април 2008 г.

Ако заявленията за присъждане на знак за екомаркировка по отношение на продукти, попадащи в обхвата на продуктовата група „Подобрители на почвата растежни среди“, са били подадени преди 1 октомври 2006 г., то на тези продукти може да бъде присъден знак за екомаркировка при условията, приложими до 28 август 2007 г. В такива случаи знакът за екомаркировка може да бъде използван до 30 април 2008 г.

Член 7

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 3 ноември 2006 година.

За Комисията

Stavros DIMAS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 242, 12.9.2000 г., стр. 17. Решение, изменено с Решение 2005/384/ЕО (ОВ L 127, 20.5.2005 г., стр. 20).


ПРИЛОЖЕНИЕ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Изпитването и взимането на проби се извършват, при необходимост, в съответствие с методите за изпитване, разработени от Техническия комитет на Европейския комитет по стандартизация (CEN) 223 „Подобрители на почвата и растежни среди“, докато съответните хоризонтални стандарти, подготвяни под ръководството на работната група на Европейския комитет по стандартизация (CEN) 151 „Хоризонтални мерки“, не бъдат на разположение.

Вземането на проби се провежда в съответствие с методологиите, установени от CEN/TC 223 (Работна група 3), определени и одобрени от CEN в стандарта EN 12579 - Подобрители на почвата и растителната среда – Вземане на проби. Когато е необходимо провеждането на изпитвания или вземане на проби, които не влизат в обсега на тези методи и техники на вземане на проби, компетентният орган или органи, които оценяват прилагането (наричани по-долу „компетентната орган“), посочва кои изпитвания и/или методи на вземане на проби счита за приемливи.

При необходимост могат да бъдат използвани други методи за изпитване, ако тяхната еквивалентност е приета от компетентната орган. Когато не са посочени изпитвания или когато са посочени изпитвания с цел проверка или мониторинг, то компетентните органи следва да основават своите заключения, по целесъобразност, на декларации и/или документация, предоставени от заявителя, и/или от независими верификации.

На компетентните органи се препоръчва да вземат предвид прилагането на признати схеми за екологично управление като EMAS или ISO 14001 при оценяването на заявленията и при мониторинга на съответствието с критериите в настоящото приложение. (Забележка: прилагането на тези схеми за управление не е задължително).

Тези критерии целят по-специално насърчаването на:

използването на възобновяеми материали и/или рециклирането на органична материя, получена след събирането и/или обработката на отпадъци, и следователно свеждането до минимум на твърдите отпадъци в местата за окончателно съхранение (например в депата),

намаляването на вредните последици за околната среда или рисковете от тежки метали и други опасни съставки, дължащи се на прилагането на продукта.

Критериите са определени на нива, които дават предимство при присъждането на екомаркировка на тези подобрители на почвата, които имат по-малко отрицателно въздействие върху околната среда по време на целия жизнен цикъл на продукта.

ЕКОЛОГИЧНИ КРИТЕРИИ

1.   Съставки

Приемат се следните съставки:

1.1.   Органични съставки

Даден продукт може да бъде разглеждан с цел присъждане на екомаркировка, само ако той не съдържа торф и съдържащите се в него органични съставки са получени при преработката и/или рециклирането на отпадъци (както са определени в Директива 75/442/ЕИО на Съвета от 15 юли 1975 г. относно отпадъците (1) и в приложение I към тази директива).

Заявителят предоставя на компетентния орган подробна информация за състава на продукта и декларация за съответствието с горното изискване.

1.2.   Утайки

Продуктите не съдържат утайки от пречиствателни станции. Разрешено е използването на утайки (които не са от пречиствателни станции), съответстващи на следните критерии:

Утайките са идентифицирани като един от следните отпадъци в съответствие с Европейския списък на отпадъци (определен с Решение 2001/118/ЕО на Комисията от 16 януари 2001 г. за изменение на Решение 2000/532/ЕО по отношение на списъка на отпадъци (2):

0203 05

утайки от пречистването на отпадъчни води на мястото на образуването им при производството и преработването на плодове, зеленчуци, зърнени култури, хранителни масла, какао, кафе, чай и тютюн; производство на консерви; култивиране на дрожди и екстракти от дрожди, производство и ферментация на меласа.

0204 03

утайки от пречистването на отпадъчни води на мястото на образуването им при производството на захар.

0205 02

утайки от пречистването на отпадъчни води на мястото на образуването им в млекопреработвателната промишленост.

0206 03

утайки от пречистването на отпадъчни води на мястото на образуването им при производството на тестени и сладкарски изделия.

0207 05

утайки от пречистването на отпадъчни води на мястото на образуването им при производството на алкохолни и безалкохолни напитки (с изключение на кафе, чай и какао).

Утайките са разделени в зависимост от техния произход, което означава, че няма смесване с отпадъчни води или утайки извън специфичния производствен процес.

Максималните концентрации на тежки метали в отпадъците преди обработка (mg/kg сухо тегло) трябва да отговарят на изискванията на критерий 2.

Утайките отговарят на всички други критерии за екомаркировка, посочени в настоящото приложение, като в този случай те се разглеждат като достатъчно стабилизирани и хигиенизирани.

Заявителят трябва да предостави на компетентния орган подробна информация за състава на продукта и декларация за съответствие с всяко едно от горните изисквания.

1.3.   Минерали

Минералите не трябва да бъдат извлечени от:

определени природни местообитания от интерес за Общността в съответствие с Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 г. за запазване на природните местообитания и на дивата фауна и флора (3),

области от мрежата Натура 2000, съставени от области със специална защита в съответствие с Директива 79/409/ЕИО на Съвета от 2 април 1979 г. за опазването на дивите птици (4), и области съгласно Директива 92/43/ЕИО или еквивалентни области, намиращи се извън Европейската общност, които попадат в обхвата на съответните разпоредби на Конвенцията на Организацията на обединените нации за биологичното разнообразие.

Заявителят предоставя на компетентния орган декларация за съответствие с това изискване, издадена от съответните органи.

2.   Ограничаване на съдържанието на опасни вещества

Съдържанието на следните химични елементи в продукта е по-ниско от стойностите, посочени по-долу, измерени в сухо тегло:

Елемент

mg/kg (сухо тегло)

Zn

300

Cu

100

Ni

50

Cd

1

Pb

100

Hg

1

Cr

100

Mo (5)

2

Se (5)

1,5

As (5)

10

F (5)

200

Забележка: Тези гранични стойности не са валидни, ако националното законодателство е по-стриктно.

Заявителят предоставя на компетентния орган съответни протоколи от изпитвания и декларация за съответствие с това изискване.

3.   Физични замърсители

Съдържанието на стъкло, метали и пластмаса в крайния продукт (при размер на отвора на ситото 2 mm) е по-ниско от 0,5 %, измерени спрямо сухото тегло.

Заявителят предоставя на компетентния орган съответни протоколи от изпитвания и декларация за съответствие с това изискване.

4.   Азот

Концентрацията на азот в продукта не превишава 3 % общ азот (тегловни проценти) и неорганичният азот не превишава 20 % от общия азот (или органичният азот трябва да бъде най-малко 80 % от общия азот).

Заявителят предоставя на компетентния орган декларация за съответствие с това изискване.

5.   Характеристики на продукта

а)

Продуктите се доставят в твърдо състояние и съдържат не по-малко от 25 % (тегловни) сухо вещество и не по-малко от 20 % органично вещество, определено на база сух продукт (измерени като загуба след накаляване).

б)

Продуктите не влияят неблагоприятно на процесите на поникване и растеж на растенията.

Заявителят предоставя на компетентния орган декларация за съответствие с тези изисквания, заедно със съответни протоколи от изпитвания и документация.

6.   Здраве и безопасност

Количеството на основните патогени не превишава следните максимални стойности:

Salmonella: да отсъства в 25 g

Helminth ova: да отсъства в 1,5 g (6),

E. coli: < 1 000 NPN/g (NPN: най-вероятен брой) (6),

Заявителят предоставя на компетентния орган съответни протоколи от изпитвания и документация и декларация за съответствие с тези изисквания.

7.   Жизнеспособност/кълняемост

Съдържанието на плевелни семена и на вегетативни репродуктивни части на агресивни плевелни растения не да надвишава два броя на литър.

Заявителят предоставя на компетентния орган декларация за съответствие с тези изисквания, заедно с всички свързани с този критерий протоколи от изпитвания и/или документация.

8.   Информация, съпровождаща продукта

Продуктът се съпровожда от следната информация (независимо дали се продава пакетиран или в насипно състояние), написана или на опаковката или да фигурира в съпровождащите документи:

Обща информация:

а)

името и адреса на лицето, отговорно за продажбата на продукта;

б)

описание на типа на продукта, което съдържа текста „ПОДОБРИТЕЛ НА ПОЧВАТА“

в)

идентификационен номер на партидата;

г)

количество (в тегловни или обемни единици);

д)

описание на основните материали, вложени при производството на продукта (които съставляват повече от 5 % от обема на продукта);

По целесъобразност се предоставя следната информация относно употребата на продукта, която да бъде написана на опаковката или да фигурира в съпровождащите документи:

а)

препоръчителни условия на съхранение и препоръчителен краен срок за употреба;

б)

инструкции за безопасно манипулиране и употреба;

в)

описание на предназначението на продукта и всички ограничения при употребата му;

г)

указания за каква група растения е подходящ продуктът (например калцифилни или калцифобни растения);

д)

pH и съотношението на въглерода към азота (C/N);

е)

информация за устойчивост на органичната материя („устойчив“ или много „устойчив“) в съответствие с национални или международни стандарти;

ж)

указание за препоръчителните методи на употреба;

з)

за непрофесионална употреба: препоръчителна разходна норма, изразена в килограми или литри от продукта за единица площ (m2) за година;

Заявителят може да пропусне някои елементи от горния списък, в случай че обоснове тази необходимост по удовлетворителен начин.

Забележка: Тази информация се предоставя, ако това не противоречи на националното законодателство.

Подробна информация

Параметър

Методи за изпитване

Количество

ЕN 12580

Съдържание на органично вещество и пепел

ЕN 13039

Общ азот

prEN 13654/1-2

Съотношение въглерод/азот (C/N)

C/N (7)

pH

EN 13037

Тежки метали (Cd, Cr, Cu, Pb, Ni, Zn)

EN 13650

Hg

ISO 16772

Влага/съдържание на сухо вещество

EN 13040

Salmonella

ISO 6579

Helminth ova

prXP X 33-017

E. coli

ISO 11866-3

Изпитване за стабилност/зрялост (информацията за проведените изпитвания трябва да бъде съпроводена с резултати)

n.d.

n.d.

=

няма стандартизиран метод

9.   Информация, която се разполага до знака за екомаркировката

Кутийка 2 на екомаркировката съдържа следния текст:

спомага за намаляване на замърсяването на почвата и водите,

насърчава рециклирането на материалите,

допринася за подобряване на почвеното плодородие.


(1)  ОВ L 194, 25.7.1975 г., стр. 47. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския съвет и Парламента (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(2)  ОВ L 47, 16.2.2001 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 206, 22.7.1992 г., стр. 7. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003.

(4)  ОВ L 59, 25.4.1979 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Регламент (EО) № 807/2003. (ОВ L 122, 16.5.2003 г., стр. 36). За тези продукти, чието органично съдържание е извлечено изключително от зелени, градински или паркови отпадъци.

(5)  Данни за съдържанието на тези елементи са необходими само за тези продукти, които съдържат материали от производствени процеси.

(6)  За тези продукти, чието органично съдържание е извлечено изключително от зелени, градински или паркови отпадъци.

(7)  

Въглерод

=

органична материя (EN 13039) × 0,58

n.d.

=

няма стандартизиран метод