17/ 02

BG

Официален вестник на Европейския съюз

118


32005D0909


L 329/38

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 14 декември 2005 година

за създаване на експертна група за консултиране на Комисията и за улесняване на сътрудничеството между системите за публичен надзор върху щатните одитори и одиторските предприятия

(2005/909/EО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като има предвид, че:

(1)

Засилването на законоустановения одит е съществено за възстановяването на доверието на инвеститорите на финансовите пазари. Осъвременената осма директива относно законоустановения одит на годишните отчети и консолидираните отчети и за изменение на Директиви 78/660/EИО и 83/349/EИО на Съвета (1) (наричана по-долу „Осъвременената осма директива“) въвежда, inter alia, изискване за държавите-членки да създадат система за публичен надзор върху щатните одитори и одиторските предприятия. Осъвременената осма директива цели също така създаване на координация между системите за публичен надзор на общностно равнище, като предвижда възможност за Комисията да приема мерки за прилагането ѝ.

(2)

За да се постигнат целите, очертани в Осъвременената осма директива, Комисията е необходимо да свика експертна група, която би допринесла за координацията и развитието на системите за публичен надзор в рамките на Европейския съюз. Също така групата би могла да допринесе за техническата подготовка на мерките за прилагане на Осъвременената осма директива.

(3)

Експертната група следва да се състои от представители на високо ниво от системите за публичен надзор върху щатните одитори и одиторските предприятия в държавите-членки. Ако тези системи все още не са създадени, към групата следва да се присъединят представители от националните министерства, които отговарят за тяхното бъдещо създаване. Като представители или техни заместници могат да бъдат определяни само лица, които не са практикуващи одитори, както са дефинирани в член 2, параграф 11, буква б) от Осъвременената осма директива, поради потенциален конфликт на интереси между браншовия и частния сектор, от една страна, и обществения интерес, от друга страна. Независимо от това, при работата на Комисията и на групата следва да се ползват знанията и опитът на практикуващите одитори. В резултат на това и след обсъждане с експертната група, Комисията следва да проведе консултации за работата на групата на широка основа на един ранен етап и по открит и прозрачен начин, с пазарните участници, потребителите, практикуващите одитори и крайните потребители.

(4)

Поради това следва да се създаде експертната група, наричана „Европейска група на представителите на органите за надзор върху одиторите“, както и да се определят нейният мандат и структура,

РЕШИ:

Член 1

Към Комисията се създава експертна група, наричана „Европейска група на представителите на органите за надзор върху одиторите“, наричана по-долу „групата“.

Член 2

Задачи

Комисията може да се консултира с групата по всички въпроси, отнасящи се до подготовката на мерките за прилагане на Осъвременената осма директива. Също така групата може да обсъжда всички въпроси, отнасящи се до сътрудничеството между системите за публичен надзор върху щатни одитори и одиторски предприятия.

Задачите на групата са основно:

да улеснява сътрудничеството между системите за публичен надзор на държавите-членки и да реализира обмен на добри практики относно създаването и текущото сътрудничество между тези системи;

да допринася за техническата оценка на системите за публичен надзор на трети страни и за международното сътрудничество между държавите-членки и трети страни в тази област;

да допринася за техническото проучване на международните стандарти за одит, включително процесите за тяхното създаване, с оглед приемането им на нивото на Общността.

Член 3

Състав - назначаване

1.   Групата се състои от представители на високо ниво от органите, които отговарят за публичния надзор на щатните одитори и одиторските предприятия в държавите-членки, или при отсъствието им, от представители на компетентните национални министерства.

2.   Всяка държава-членка определя представител на високо ниво от един от органите, упоменати в параграф 1, който да участва в заседанията на групата. Комисията може да отхвърли определения от държавата-членка представител, ако го счита за неподходящ, и по-специално при наличието на конфликт на интереси. В такъв случай Комисията незабавно информира съответната държава-членка, която може след това да определи друг представител.

3.   Като представители могат да бъдат определяни само лица, които не са практикуващи одитори.

4.   Държавите-членки определят по един представител. По един негов заместник на държава-членка може да бъде определян при условията, установени в параграфи 1, 2, 3 и 5.

5.   Прилагат се следните разпоредби:

ако дадена държава-членка се представлява от министерство, след създаването на система за публичен надзор върху одиторите и одиторските предприятия, държавата-членка замества представителя си с представител на тази система;

представителите, които не могат да участват ефективно в обсъжданията на групата, които подадат оставка или които не съблюдават условията, изложени в първа или трета точка от настоящия член или член 287 от Договора за създаване на Европейската общност, биват замествани;

ако това се изисква от председателя, членовете на подгрупите, упоменати в член 4 по-долу, които са практикуващи одитори, подписват в началото на мандата си декларация, че ще действат в обществен интерес, както и декларация за отсъствието или наличието на интереси, които могат да засегнат обективността им.

Член 4

Функциониране

1.   Комисията председателства групата.

2.   По правило след обсъждане с групата Комисията следва да проведе консултации за работата на групата на широка основа на един ранен етап и по открит и прозрачен начин, с пазарните участници, потребителите, практикуващите одитори и крайните потребители.

3.   Със съгласието на Комисията могат да бъдат създадени подгрупи, които да проучат специфични въпроси в рамките на дадения им от групата мандат; те се разпускат веднага след изпълнението на мандата им. Подгрупите могат да включват и практикуващи одитори.

4.   Когато това е полезно и/или необходимо, председателят може да кани за участие в обсъжданията на групата или подгрупата експерти или наблюдатели със специфични компетенции по въпросите от дневния ред.

5.   Обсъжданията на групата не са публични.

6.   Групата и нейните подгрупи обичайно заседават в сградите на Комисията в съответствие с процедурите и графика, определени от последната. Комисията осигурява секретарските услуги. На тези заседания могат да присъстват и други длъжностни лица от Комисията, които имат интереси в същата област.

7.   Групата приема свой процедурен правилник на базата на стандартните процедурни правилници, приети от Комисията.

8.   Комисията може да публикува на оригиналния език на съответния документ резюмета, заключения или частични заключения или работни документи на групата.

Член 5

Разходи за заседанията

В съответствие с действащите разпоредби, Комисията възстановява пътните разходи и когато е уместно, режийните разходи на представителите, членовете на подгрупите, експертите и наблюдателите, направени във връзка с дейността на групата. Представителите не получават възнаграждение за изпълнението на задълженията си.

Разходите за заседанията се възстановяват в рамките на сумите, отпуснати на съответния отдел в съответствие с годишната процедура за разпределение на финансовите средства.

Член 6

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 14 декември 2005 година.

За Комисията

Charlie McCREEVY

Член на Комисията


(1)  Все още непубликувана в Официален вестник.