13/ 49

BG

Официален вестник на Европейския съюз

53


32005D0854


L 149/1

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ № 854/2005/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА КОМИСИЯТА

от 11 май 2005 година

за създаване на многогодишна програма на Общността за насърчаване на по-безопасно използване на Интернет и нови онлайн технологии

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 153, параграф 2 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

след консултации с Комитета на регионите,

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (2),

като имат предвид, че:

(1)

Разпространението на Интернет и използването на нови технологии, например на мобилни телефони, все още продължава да нараства със значителни темпове на територията на Общността. Наред с това продължават да съществуват опасности, особено за децата, и злоупотреба, като същевременно се появяват нови опасности и злоупотреби. С цел насърчаване експлоатацията на възможностите, предлагани от Интернет и новите онлайн технологии, се изисква и прилагане на мерки за подкрепа на тяхното по-безопасно използване и за предпазване на крайния потребител от нежелателно съдържание.

(2)

Планът за действие еЕвропа 2005, който представлява развитие на Лисабонската стратегия, има за цел да стимулира обезопасените услуги, програми и съдържание, в основата на които лежи широкодостъпна широколентова инфраструктура. Сред целите на този план за действие са обезопасената информационна инфраструктура, разработването, анализът и разпространението на най-добрата практика, създаване на база за сравнение и координационен механизъм за е-политиката.

(3)

Правната рамка, създадена на Общностно ниво за посрещане предизвикателствата на цифровото съдържание в информационното общество, понастоящем включва правила, свързани с интернет услуги, особено правилата, отнасящи се до нежеланата електронна поща с търговско-рекламен характер в Директивата относно правото на неприкосновеност на личния живот и електронните комуникации (3) и важни аспекти на отговорността на посредничещите доставчици на услуги в Директивата относно електронната търговия (4), както и препоръките към държавите-членки, промишлеността, заинтересованите страни и Комисията, наред с примерните насоки относно защитата на непълнолетните, в Препоръка 98/560/ЕО (5).

(4)

Ще има непрекъсната нужда от действия както в областта на съдържанието, което е потенциално вредно за децата и нежелано от крайния потребител, така и на незаконното съдържание, в частност детската порнография или материалите с расистки характер.

(5)

Постигането на международно споразумение относно правно задължителните основни правила е желателно, но няма да бъде осъществено лесно. Дори и да се достигне до такава договореност, сама по себе си тя няма да е достатъчна, за да гарантира, че тези правилата се спазват или че лицата, изложени на риск, са защитени.

(6)

Планът за действие за по-безопасен Интернет (1999—2004), приет с Решение № 276/1999/ЕО (6), предвижда общностно финансиране, с което бе постигнат успех в насърчаването на редица разнообразни инициативи, и добави европейска придадена стойност. По-нататъшното финансиране ще спомогне за появата на нови инициативи за доразвиването на вече извършената работа.

(7)

Все още съществува необходимост от практически мерки за насърчаване докладването на незаконно съдържание на лицата, които заемат определени позиции за борба с такова незаконно съдържание, за насърчаване на оценяването на работата на филтриращите технологии и създаване на сравнителна база за такива технологии, за разпространение на най-добрата практика по отношение на кодекси на поведение, включващи общопризнати канони на поведение, както и на информиране и възпитаване на родители и деца по най-добрия начин, така че те да могат да се възползват от потенциала на новите онлайн технологии по най-безопасния за тях начин.

(8)

От основно значение е предприемането на действия на ниво държави-членки, в които да се включат широк кръг действащи лица от националната, регионалната и местната система на управление, мрежови оператори, родители, учители и училищни власти. Общността е в състояние да стимулира най-добрата практика на територията на държавите-членки чрез изпълняване на ориентировъчна роля както в рамките на Европейския съюз, така и в по-широк международен план, като обезпечава подкрепа за създаване на база за сравнение, мрежи и приложни изследвания на общоевропейско ниво.

(9)

От основно значение е и международното сътрудничество, което може да се стимулира, координира, препредава и осъществява чрез действия с помощта на общностните мрежови структури.

(10)

Мерките, които Комисията е оправомощена да приеме при осъществяване на пълномощията си, възложени ѝ с настоящото решение, са в основни линии управленски мерки, свързани с изпълнението на дадена програма със значителни последствия за бюджета по смисъла на член 2, буква а) от Решение 1999/468/ЕО на Съвета от 28 юни 1999 г. относно установяване на процедурите за упражняване на изпълнителни пълномощия, предоставени на Комисията (7). Следователно тези мерки следва да бъдат приети в съответствие с управленската процедура, предвидена в член 4 от посоченото решение.

(11)

Комисията следва да осигури взаимно допълване и синергия с останалите свързани с тези въпроси общностни инициативи и програми, като същевременно, между другото, взема предвид работата, извършена от други органи.

(12)

За цялото времетраене на програмата в настоящото решение се определя финансовата рамка, която за бюджетния орган представлява основен документ по време на ежегодната бюджетна процедура, по смисъла на точка 33 от Междуинституционно споразумение от 6 май 1999 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията относно бюджетната дисциплина и подобряването на бюджетната процедура (8).

(13)

Доколкото целите на настоящото решение, а именно оказване на подкрепа за по-безопасното използване на Интернет и новите онлайн технологии и борбата срещу незаконното съдържание и съдържанието, нежелателно за крайния потребител, не могат да бъдат достигнати в достатъчна степен от държавите-членки поради транснационалния характер на тези въпроси и които, предвид общоевропейския мащаб и ефектите от действията, могат да бъдат постигнати по-качествено на общностно равнище, Общността може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарността, определен в член 5 от Договора. В съответствие с принципите на пропорционалността, както се отбелязва в посочения член, настоящото решение не излиза извън рамките на необходимото с оглед постигането на тези цели.

(14)

Настоящото решение зачита основните права и спазва принципите, отразени в Хартата на основните права на Европейския съюз, и по-специално членове 7 и 8 от нея,

РЕШИХА:

Член 1

Цел на програмата

1.   С настоящото решение се създава Общностна програма за периода 2005—2008 г. за подкрепа на по-безопасното използване на Интернет и новите онлайн технологии, в частност що се отнася до децата, и борбата срещу незаконното съдържание и съдържанието, нежелателно за крайния потребител.

Тази програма ще е известна под названието „Програма за по-безопасен Интернет плюс“ (оттук насетне за краткост наричана „програмата“.

2.

а)

борба с незаконното съдържание;

б)

противодействие срещу нежелателното и вредното съдържание;

в)

насърчаване на по-безопасна среда;

г)

повишаване на осведомеността.

Дейностите, които предстои да се предприемат във връзка с тези действия, са дадени в приложение I.

Програмата се изпълнява в съответствие с приложение III.

Член 2

Участие

1.   В програмата могат свободно да вземат участие юридическите образувания, учредени в държавите-членки.

В програмата могат свободно да вземат участие също и юридическите образувания, учредени в страните-кандидатки в съответствие със съществуващите или предстоящите за подписване двустранни спогодби с тези страни.

2.   Програмата може да бъде отворена за участие също и за юридическите образувания, учредени в страните-членки на ЕАСТ, които са договорни страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство, в съответствие с разпоредбите от протокол 31 към това споразумение.

3.   Програмата може да бъде отворена за участие също и за юридическите образувания, учредени в трети страни, както и за международни организации в случаите, в които такова участие дава своя действен принос в изпълнението на програмата, но без финансовата помощ по програмата от страна на Общността. Решение за разрешаване на такова участие се приема в съответствие с процедурата, упомената в член 4, параграф 2.

Член 3

Компетенции на Комисията

1.   Комисията отговаря за изпълнението на програмата.

2.   Комисията съставя работна програма въз основа на настоящото решение.

3.   В изпълнението на програмата Комисията, в тясно сътрудничество с държавите-членки, обезпечава общата ѝ последователност и взаимно допълване с останалите свързани с тези въпроси общностни политика, програми и действия и, в частност, общностните програми за изследвания и технологически разработки, както и с програмите Daphne II (9), Modinis (10) и eContentplus (11).

4.   Комисията действа в съответствие с процедурата, упомената в член 4, параграф 2, за целите на следното:

а)

приемане и изменения в работната програма;

б)

разбивка на бюджетните разходи;

в)

определяне критериите и съдържанието на конкурсите за предложения в съответствие с целите, формулирани в член 1;

г)

оценка на предложените проекти по конкурсите за предложения за общностно финансиране, при които евентуалният принос на Общността се равнява на 500 000 или повече еуро;

д)

всякакви нарушения на правилата, формулирани в приложение III;

е)

осъществяване на мерки за оценка на програмата.

5.   Комисията информира Комитета, упоменат в член 4, относно напредъка при осъществяване на програмата.

Член 4

Комитет

1.   Комисията се подпомага от Комитет.

2.   В случаите, в които се прави позоваване на настоящия параграф, се прилагат членове 4 и 7 от Решение 1999/468/ЕО, като се взимат предвид и разпоредбите на член 8 от същото решение.

Периодът, посочен в член 4, параграф 3 от Решение 1999/468/ЕО се определя на три месеца.

3.   Комитетът приема свой процедурен правилник.

Член 5

Наблюдение, контрол и оценка

1.   С цел гарантиране, че общностната помощ се използва целесъобразно, Комисията обезпечава действията в съответствие с настоящото решение да подлежат на предварителна оценка, проследяване тяхното развитие и последваща оценка.

2.   Комисията наблюдава и контролира изпълнението на проектите по програмата. Комисията оценява начина, по който се осъществяват проектите, както и резултата от тяхното внедряване с цел даване на преценка на това, дали са постигнати първоначално поставените цели.

3.   Комисията докладва по провеждането на действията, упоменати в член 1, параграф 2, пред Европейския парламент, пред Съвета, пред Европейския икономически и социален комитет и пред Комитета по регионите най-късно до средата на 2006 г. В този контекст Комисията докладва относно спазването на заложените за 2007 и 2008 г. количества от гледна точка на финансовата перспектива. В случай на необходимост Комисията предприема необходимите стъпки в рамките на бюджетните процедури за 2007 и 2008 г. с цел осигуряване съответствието на разпределените за съответната година суми от гледна точка на финансовата перспектива.

Комисията представя доклад с окончателна оценка в края на програмата.

4.   Комисията изпраща резултатите от своите количествени и качествени оценки на Европейския парламент и на Съвета заедно с всякакви други подходящи предложения за изменения и допълнения в настоящото решение. Резултатите се изпращат преди представянето на проекта за общия бюджет пред Европейския съюз съответно за 2007 и 2009 г.

Член 6

Финансови разпоредби

1.   Финансовата рамка за осъществяване на общностните действия в изпълнение на настоящото решение за периода от 1 януари 2005 до 31 декември 2008 г. с настоящото решение се определя на 45 милиона EUR, от които 20 050 000 EUR са предназначени за периода до 31 декември 2006 г.

За периода след 31 декември 2006 г. сумата ще се счита за потвърдена, ако през тази фаза съответства на действащата през периода, започващ през 2007 г., финансова перспектива.

Годишното разпределение на сумите за периода от 2005 до 2008 г. се разрешава от бюджетния орган в рамките на финансовата перспектива.

2.   В приложение II е представена индикативна разбивка.

Член 7

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Страсбург на 11 май 2005 година.

За Европейския парламент

Председател

J. P. BORRELL FONTELLES

За Съвета

Председател

N. SCHMIT


(1)  Становище от 16 декември 2004 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  Становище на Европейския парламент от 2 декември 2004 г. (все още непубликувано в Официален вестник) и Решение на Съвета от 12 април 2005 г.

(3)  Директива 2002/58/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 юли 2002 г. относно обработката на лични данни и защита на правото на неприкосновеност на личния живот в сектора на електронните комуникации (ОВ L 201, 31.7.2002 г., стр. 37).

(4)  Директива 2000/31/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2000 г. относно някои правни аспекти на услугите на информационното общество, и по-специално на електронната търговия на вътрешния пазар (ОВ L 178, 17.7.2000 г., стр. 1).

(5)  Препоръка 98/560/ЕО на Съвета от 24 септември 1998 г. относно развитието конкурентоспособността на европейските аудиовизуални и информационни услуги чрез насърчаване на национални рамкови условия за постигането на сравнимо и ефективно ниво на защита на непълнолетните и на човешкото достойнство (ОВ L 270, 7.10.1998 г., стр. 48).

(6)  Решение № 276/1999/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 януари 1999 г. относно приемане на многогодишен общностен план за действие за насърчаване на по-безопасното използване на Интернет и новите онлайн технологии чрез борба с незаконното и вредното съдържание преди всичко в областта на защитата на децата и непълнолетните (ОВ L 33, 6.2.1999 г., стр. 1). Решение, последно изменено с Решение № 787/2004/ЕО (ОВ L 138, 30.4.2004 г., стр. 12).

(7)  ОВ L 184, 17.7.1999 г., стр. 23.

(8)  ОВ С 172, 18.6.1999 г., стр. 1. Споразумение, изменено с Решение 2003/429/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 147, 14.6.2003 г., стр. 25).

(9)  Решение № 803/2004/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно приемане на програма за действие на Общността (2004—2008) за предотвратяване и борба с насилието над децата, младежите и жените и за защита на жертвите и рисковите групи (Програма Daphne II) (ОВ L 143, 30.4.2004 г., стр. 1).

(10)  Решение № 2256/2003/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 ноември 2003 г. относно приемане многогодишна програма (2003—2005) за наблюдение и контрол на Плана за действие „еЕвропа 2005“, разпространяване на добри практики и подобряване сигурността на мрежата и информацията (Modinis) (ОВ L 336, 23.12.2003 г., стр. 1). Решение, изменено с Решение № 787/2004/ЕО.

(11)  Решение № 456/2005/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2005 г. относно създаване на многогодишна общностна програма за по-голяма достъпност, използваемост и експлоатация на цифровото съдържание в Европа (ОВ L 79, 24.3.2005 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ДЕЙСТВИЯ

1.   ДЕЙСТВИЕ 1: БОРБА СРЕЩУ НЕЗАКОННОТО СЪДЪРЖАНИЕ

Горещите линии позволяват на гражданите да докладват за незаконно съдържание. Те предават докладваните факти на съответния орган (доставчика на интернет-услуги (ДИУ), на полицията или на съответната гореща линия), който да предприеме мерки. Гражданските горещи линии работят в допълнение към полицейските горещи линии, където такива са налице. Тяхната роля е различна от ролята на изпълнителните органи, тъй като те не се занимават с разследване на нарушения, нито задържат, нито преследват нарушителите. Те могат да учредяват консултативни центрове, които могат да предоставят на ДИУ насоки относно това, какво съдържание би могла да се счита за незаконно.

Съществуващата мрежа горещи линии е уникална структура, която не би могла да бъде създадена без финансовата помощ на Общността. Както бе посочено в доклада с оценки за 2002 г. за Плана за действие за по-безопасен Интернет, мрежата е отбелязала много сериозни успехи в разширяването на членската си маса и е придобила международен мащаб. С оглед достигането на пълен потенциал, за горещите линии е необходимо да се осигури покритие и сътрудничество на територията на цяла Европа, както и да се повиши ефективността с помощта на информационния обмен и обмена на практически опит. Освен това общностните средства следва да се използват за повишаване на осведомеността на гражданите относно горещите линии, което ще ги направи по-ефективни.

За горещите линии ще се осигурят финансови средства, като самите горещи линии ще бъдат подбрани след конкурс за предложения, след което ще действат като мрежови звена и ще си сътрудничат с останалите звена в рамките на европейската мрежа горещи линии.

Ако е необходимо, може да се окаже помощ на телефоните на доверието, на които децата да могат да изразяват загрижеността си относно незаконно и вредно съдържание в Интернет.

За целите на оценката на ефективността на горещите линии следва да се вземат предвид няколко показателя. Следва да се събрат качествени и количествени данни относно създаването и работата на горещите телефонни линии, броя вътрешнодържавни звена, географското покритие на държавите-членки, броя получени обаждания, състава и опита на персонала на горещите телефонни линии, докладваните факти, предадени за вземане мерки на обществените органи и на ДИУ, както и, по възможност, относно взетите в резултат от такива телефонни обаждания мерки, в частност броя и вида на Интернет страниците, които са били закрити от ДИУ в резултат от получената по горещите телефони информация. Тези данни следва по възможност да се оповестяват в публичното пространство и да бъдат предавани на компетентните органи.

С цел осигуряване ефективността на програмата горещи линии се изисква да се създадат във всички държави-членки и страни кандидатки, в които понастоящем такива не са налице. Тези нови горещи телефонни линии трябва да се включат бързо и ефективно в наличната европейска мрежа горещи телефонни линии. За ускоряване процеса на създаване на нови горещи линии е необходимо да се предлагат съответни стимули. Следва да се окаже подкрепа за развитието и внедряването на връзките между тази мрежа и горещите телефонни линии в трети страни (това се отнася в особена степен до онези европейски страни, в които се хоства и произвежда незаконно съдържание), като се дава възможност за изграждане на общи подходи и за предаване и прехвърляне на ноу-хау и най-добри доказани практически методи. В съответствие със законодателството в съответната държава, там където е подходящо и необходимо, трябва да се утвърждават механизми за сътрудничество между гражданските горещи телефони и изпълнителните органи, включително при разработването на кодекси за поведение по такива горещи телефонни линии. В някои случаи, където е нужно, е възможно да възникне необходимост от организиране на правно и техническо обучение за персонала, обслужващ горещите телефони. Задължително ще е активното участие в горещи линии и трансгранични дейности.

Горещите линии следва да се обвържат с инициативи на всяка една държава-членка, да получават подкрепа в национален мащаб и да са финансово осигурени, за да могат да обезпечат непрекъсната работа след изтичането срока на тази програма. Що се отнася до съвместното финансиране, то е предназначено за гражданските горещи линии и следователно не се предвижда за горещите линии, организирани от полицията. Горещите телефонни линии изясняват на потребителите разликата между своите дейности и тези на обществените органи, като същевременно ги информират относно съществуването на алтернативни пътища за докладване на незаконно съдържание.

С цел постигане максимално въздействие и ефективност с наличното финансиране мрежата горещи линии следва задължително да работи по най-ефикасния възможен начин. Това може да се постигне най-добре с определяне и координиране на звено за мрежата, което ще улесни съгласуването между горещите линии, насочено към разработване на насоки, работни и практически методи на общоевропейско ниво, които да са съобразени с ограниченията, налагани от съответните закони във всяка държава, приложими към отделните горещи телефони.

Координиращото звено се занимава със следното:

подкрепя и развива мрежата като цяло с цел създаване на прозрачност на общоевропейско ниво и повишаване общественото съзнание по тези въпроси на територията на целия Европейски съюз, като предвижда, например, единствена идентификационна и входна точка, даваща незабавен достъп до съответния национален контакт,

осъществява контакт със съответните органи с оглед реализиране покритието на мрежата в държавите-членки и страните кандидатки,

подобрява оперативната ефективност на мрежата,

съставя насоки, основани на най-добрата практика и насочени към горещите линии, като същевременно адаптира тези насоки към напредъка в новите технологии,

организира редовен обмен на информация и опит между горещите телефони,

организира консултативна група, служеща за предоставяне на консултации и въвеждане в организацията при стартиране на горещи линии, особено в страните кандидатки,

обезпечава връзка с горещите линии в трети страни,

поддържа тесни работни отношения с координиращото звено за подобряване осведомеността (виж точка 4 по-долу), с което осигурява сближаването в съвместните действия и ефективността на общите операции по програмата, като същевременно увеличава осведомеността на обществеността относно горещите линии,

участва във форума за по-безопасен Интернет и в други подобни мероприятия, като същевременно координира входните данни и обратната връзка от горещите телефонни линии.

Координиращото звено се занимава с наблюдение и контрол на ефективността на горещите линии и събира точна и смислена статистика за тяхната работа (брой и вид получени телефонни обаждания, предприети действия и резултати от тези действия и т.н.). Тази статистика трябва да бъде във форма, позволяваща сравнителен анализ във всички държави-членки.

Мрежата горещи линии следва да обезпечава обхващане и обмяна на докладвани факти по всички най-важни видове незаконно съдържание, предизвикващо загриженост — извън областта на детската порнография. За работа с други области, например расистко съдържание, вероятно ще се изискват други, различни механизми и опит, каквито области могат да включват други видове работа на звеното по различни въпроси. Тъй като финансовите и административните ресурси на програмата са ограничени, не всички такива звена непременно получават финанси1ране, което финансиране е възможно да се наложи да се съсредоточи в усилване координацията на звеното в тези области.

2.   ДЕЙСТВИЕ 2: БОРБА С НЕЖЕЛАНОТО И ВРЕДНОТО СЪДЪРЖАНИЕ

В допълнение към действията, насочени към борбата с незаконното съдържание в неговите корени, потребителите, пълнолетните лица, отговарящи за малолетни и непълнолетни потребители, е възможно да имат нужда от технически инструментариум. Достъпността на този инструментариум може да бъде подкрепена и разработена с цел даване възможност на потребителите да стигнат до собствени решения относно това, как да се справят с нежеланото и вредното съдържание (даване пълномощия на потребителя).

За увеличаване на наличната информация относно работата и ефективността на филтриращия софтуер и услуги по филтриране следва да се предвиди по-нататъшно финансиране, като целта е да се даде възможност на потребителите, разполагащи с достатъчно информация, да направят свой собствен избор. В тази насока ценни партньори биха могли да се намерят сред организациите на потребителите и научноизследователските институти.

В помощ на потребителите, които искат да си избират съдържанието, което получават, и с оглед обезпечаването на необходимата информация за европейските партньори и възпитатели във взимането на решения в зависимост от тяхната културна и езикова ценностна система, могат да бъдат системи за оценка на съдържанието и обозначения на качеството на интернет страниците в комбинация с филтриращи технологии. Като се вземат предвид резултатите от предишни проекти за проектите, чиято цел е адаптирането на системите за оценка на съдържанието и обозначения на качеството на интернет страниците, могат да получат финансиране, при което да се вземе под внимание и взаимното проникване на далекосъобщенията, аудиовизуалните медии и информационните технологии, както и саморегулиращите се инициативи, с помощта на които да се подсили надеждността на самостоятелната оценка и услугите за оценяване точността на обозначения за самооценка. За насърчаване работата на системите за оценка на съдържанието и обозначенията на качеството на интернет страниците от страна на доставчиците на съдържание е възможно да се наложи извършването на още много допълнителна работа.

Би било желателно да се направи опит и да се обхване безопасната употреба от страна на деца при разработване на нови технологии, вместо да се правят опити за противодействие на последиците от въвеждането на новите технологии, след като вече са били разработени. Безопасността на крайния потребител представлява критерий, който следва да се има предвид наред с техническите и търговските съображения. Един от начините за постигането на това може да се крие в ускоряването обмена на мнения между специалисти педагози и технически експерти. При това обаче следва да се вземе предвид и фактът, че не всеки продукт, разработен за света на Интернет, е предназначен за деца.

Следователно програмата ще обезпечи финансови средства за технологични мерки, които отговарят на потребностите на потребителите, като им дават възможност сами да ограничават количеството нежелано и вредно съдържание, както и да управляват нежелания спам, получаван от тях, включително:

оценка ефективността на наличната филтрираща технология и публикуване на такава информация в публичното пространство по ясен и прост начин, който да улеснява разбирането,

улесняване и координиране обмяната на информация и най-добри практически методи относно ефективните начини за борба с нежеланото и вредното съдържание,

ускоряване въвеждането на система за оценка на съдържанието и обозначения за качеството на интернет страниците от страна на доставчиците на съдържание и адаптиране системата за оценка на съдържанието и обозначенията за качеството предвид наличието на възможности за достъп до едно и също съдържание с помощта на различни механизми за доставка (конвергенция),

при необходимост допринасяне за достъпността на филтриращите технологии особено на езици, които не са добре обхванати от пазара. При необходимост използваните технологии следва да запазват правото на лично пространство съгласно Директива 95/46/ЕО (1) и Директива 2002/58/ЕО.

Ще се насърчава използването на технологични мерки, които да дадат тласък на личното пространство. Мероприятията, свързани с това действие, ще вземат изцяло предвид разпоредбите на Рамково решение 2005/222/ПВР на Съвета от 24 февруари 2005 г. относно атаките срещу информационните системи (2).

Изпълнението на това действие ще се координира тясно с действията в подкрепа на по-безопасна среда (саморегулиращо се действие) и повишаване на осведомеността (информиране на обществеността относно начините за справяне с нежеланото и вредното съдържание).

3.   ДЕЙСТВИЕ 3: ПОДКРЕПА И РАЗВИТИЕ НА ПО-БЕЗОПАСНА СРЕДА

Една напълно саморегулираща се функционираща система представлява съществен елемент в ограничаването потока на нежеланото, вредното и незаконното съдържание. Саморегулирането включва редица компоненти — консултации и подходящо представителство на засегнатите страни; кодекси за поведение; национални органи, улесняващи сътрудничеството на общностно ниво; както и национално оценяване на саморегулиращите се рамки (3). Съществува непрекъсната нужда от общностна работа в тази област с оглед насърчаване европейския Интернет и новите предприятия за онлайн технологии към прилагане на кодекси на поведение.

Форумът за по-безопасен Интернет, разработен през 2004 г. в съответствие с Плана за действие за по-безопасен Интернет, предстои да се превърне в дискусионен форум, в който да се включат представители на промишлеността, изпълнителните органи, политически отговорните лица и организациите на потребителите (например организации на родители и учители, групи за защита на децата, органи за защита на потребителите, както и организации за защита на гражданските права и на правата, свързани с цифровото съдържание). Този форум ще предостави платформа на вътрешнодържавните сърегулаторни или саморегулиращи се органи за обмяна на опит, както и възможност за обсъждане на пътищата, по които промишлеността би могла да допринесе за борбата срещу незаконното съдържание.

Форумът за по-безопасен Интернет ще предостави точка, в която ще се съсредоточат обсъжданията на експертно ниво, както и платформа за достигане на съгласие за внасяне на изводи, препоръки, насоки и други, адресирани към съответните национални и европейски канали.

Форумът за по-безопасен Интернет ще обхване всички действия, улесняващи дискусията и стимулиращи действията, свързани с незаконното, нежеланото и вредното съдържание. Той ще се състои от пленарни сесии, а там където е необходимо, при възникване на специфични въпроси — от работни групи с ясни цели и срокове, той ще бъде място за среща на действащите лица от всички области, включително правителствени агенции и съставители на програми, институти по стандартизация, промишлени предприятия, служби в рамките на Комисията и организации на потребителите (например организации на родители и учители, групи за защита на децата, органи за защита на потребителите, както и организации за защита на гражданските права и на правата, свързани с цифровото съдържание). Форумът ще обезпечи възможност за хората, активни на национално и общоевропейско ниво, особено онези, които са включени в програмите и инициативите на държавите-членки, за обмяна на възгледи, информация и опит. Там където е подходящо, форумът за по-безопасен Интернет следва да организира обмяна на информация и да си сътрудничи с подобни организации, действащи в сходни области, например мрежова и информационна сигурност.

Форумът за по-безопасен Интернет се предвижда да има следните конкретни цели:

1.

стимулиране на включване в мрежа на подходящи структури в рамките на държавите-членки и разработване и развитие на връзките със саморегулиращите се органи извън територията на Европа;

2.

стимулиране на съгласието и саморегулирането по такива въпроси, каквито са системата за оценка на качеството на интернет страниците, междумедийна система за оценка на съдържанието, техники за оценка и филтриране на съдържанието, които се превръщат в нови форми на съдържание, например онлайн игри и нови форми за достъп, например връзка с мобилни телефони;

3.

насърчаване на доставчиците на услуги за създаване на кодекси на поведение в някои области, например прозрачни и осъзнати действия при наблюдение, изчистване и елиминиране на процедури и предоставяне на информация на потребителите относно по-безопасно използване на Интернет и съществуването на горещи телефонни линии за съобщаване за незаконно съдържание;

4.

подкрепа и развитие на изследванията в областта на ефективността на оценката на проекти и филтриращи технологии. В това отношение ценни партньори могат да бъдат организациите на потребителите и научноизследователските институти.

Резултатите и констатациите от текущите и завършените проекти, предмет на съвместно финансиране от програмата, ще подпомогнат процеса. Чрез обезпечаване на открита платформа форумът ще спомогне за повишаване равнището на осведоменост и ще привлече страните кандидатки и други трети страни, предоставящи международна арена, насочена към такъв глобални проблем. Следователно Форумът ще обезпечи подемането на инициативи, насочени към издигане равнището на осведомеността, консултирането и приноса за по-безопасно използване в рамките на Общността и в по-широк международен контекст от страна на редица сдружения от основно значение (например организации на родители и учители, групи за защита на децата, органи за защита на потребителите, както и организации за защита на гражданските права и на правата, свързани с цифровото съдържание), промишлени предприятия и обществени органи.

Участието във Форума за по-безопасен Интернет ще бъде отворено за заинтересуваните страни както извън Общността, така и за страните-кандидатки. Международното сътрудничество ще се разшири посредством кръгла маса, свързана с Форума с оглед обезпечаване на редовен диалог по най-добрата практика, кодексите на поведение, саморегулирането и системите за оценка на качеството на интернет страниците. Комисията ще обезпечи обединяване усилията с други форуми по тези въпроси, като същевременно ще се погрижи и за по-пълното използване на други подобни инициативи.

Може да се организира конкурс за предложения, като целта е да се обезпечи наличието на секретариат, който да е в помощ на Форума за по-безопасен Интернет и който да включва експерти по предметите на форума, които да предлагат теми за изучаване, да изготвят работни документи, да посредничат при дискусии и да записват направените изводи.

Още един вид дейност, привличаща финансовата подкрепа на общностно равнище, например, би могла да включва саморегулиращи се проекти за съставяне на трансгранични кодекси на поведение. Може да се обезпечи консултантска дейност и подкрепа, с което да се осигури сътрудничество на общностно равнище посредством изграждане на мрежи на съответните органи на територията на държавите-членки и страните кандидатки и посредством системните прегледи и докладване по съответните правни и регулаторни въпроси да се обезпечи практическа помощ на онези страни, които желаят да създадат собствени саморегулиращи се органи и да разширят връзките си със саморегулиращи се органи извън територията на Европа.

4.   ДЕЙСТВИЕ 4: ПОВИШАВАНЕ РАВНИЩЕТО НА ОСВЕДОМЕНОСТ

Действията, свързани с повишаване равнището на осведоменост, следва да са насочени към цяла редица категории незаконно, нежелано и вредно съдържание (включващо например съдържание, считано за неподходящо за деца, както и расистко и ксенофобско съдържание), както и, там където е подходящо, трябва да се вземат предвид подобни въпроси, свързани със защитата на потребителите, защитата на данните и информацията, както и сигурността на мрежата (вируси/спам). В тези действия следва да се обърне внимание на съдържанието, разпространявано из световната мрежа, както и на новите форми интерактивна информация и комуникация, дошли на бял свят поради бързото разпространение на Интернет и мобилната телефония (например услугите в мрежа от равнопоставени компютри, широколентово видео, моментално изпращане/получаване на съобщения, „чатрумове“ и т.н.).

Комисията ще продължи да предприема стъпки за насърчаването на рентабилните средства за разпространяване на информация до големи количества потребители, особено като използва разпространителски организации и канали за електронно разпространение на данни, така че да достигне планираните целеви групи. Комисията следва да прецени по-специално използването на масмедиите и разпространението на информационен материал в училищата и интернет-кафетата.

Програмата ще обезпечи подкрепа на подходящите органи, които предстои да бъдат избрани след открит конкурс за предложения и които ще изпълняват ролята на звена за повишаване равнището на осведоменост във всяка една държава-членка и страна кандидатка и които ще провеждат действия и ще изпълняват програми за повишаване равнището на осведомеността в тясно сътрудничество с всички заинтересувани действащи лица на национално, регионално и местно ниво. Европейската добавена стойност ще се обезпечава от координиращото звено, което ще поддържа тесни връзки с останалите звена за обезпечаване обмена на най-добрата практика.

Органите, които полагат усилия да изпълняват ролята на звена за повишаване равнището на осведоменост, ще трябва да доказват, че се ползват със силната подкрепа на държавните власти в собствената си страна. Те следва да разполагат с ясен мандат за обучение на обществеността в дух на по-безопасно използване на Интернет и нови онлайн технологии или на медийна и информационна грамотност; те трябва да разполагат и с необходимите финансови средства, за да могат да приложат този мандат на практика.

От звената за повишаване равнището на осведоменост се очаква следното:

да организират съгласувана, мощна и целенасочена кампания за повишаване равнището на осведоменост с използване на най-подходящите медии, като същевременно вземат предвид най-добрата практика и опит в други страни,

да създадат и поддържат партньорски връзки (официални и неофициални) с основни действащи лица (правителствени агенции, пресгрупи, медийни групи, сдружения на ДИУ, организации на потребители, заинтересувани лица в областта на образованието), наред с предприемането на действия в своята страна, свързани с по-безопасното използване на Интернет и на новите онлайн технологии,

подкрепа и развитие на диалога и обмяната на информация, особено между заинтересуваните лица в областта на образованието и технологията,

където е уместно, да си сътрудничат в работата в области, свързани с тази програма, например в по-широкия смисъл на медийната и информационната грамотност или в защитата на потребителите,

да информират потребителите относно съществуването на европейски филтриращи програми и услуги, както и за горещите линии и саморегулиращите се схеми,

да си сътрудничат активно със звена от други страни в европейската мрежа чрез обмен на информация относно най-добрата практика, участие в срещи и проектиране и реализиране на европейски подход, при необходимост пригоден към националните езикови и културни предпочитания,

да организират консултативна група за техническа помощ и консултации при започване работата на звена за повишаване равнището на осведоменост (новите звена ще са „подшефни“ на по-опитно звено).

За да се обезпечи максимално сътрудничество и ефективност, координиращото звено ще се финансира с оглед на това да оказва логистична и инфраструктурна подкрепа на звената във всяка една от държавите-членки, с която гарантира наличието на прозрачност, добра комуникация и обмяна на опит на общоевропейско равнище, така че наученото да може непрекъснато да се прилага на практика (например чрез адаптиране на материала, използван за повишаване равнището на осведоменост).

Координиращото звено следва да:

обезпечава ефективна комуникация и гарантира, че в рамките на мрежата се обменя информация и най-добра практика,

осигурява обучение за по-безопасно използване на Интернет и новите онлайн технологии за лицата, заети в звената за повишаване равнището на осведоменост (обучение на учители),

обезпечава техническа помощ на страните кандидатки, имащи желание за започване на действия по повишаване осведомеността,

координира обезпечаването на звената за повишаване равнището на осведоменост с опит, знания и техническа помощ при стартиране на такива звена за повишаване равнището на осведоменост,

предлага показатели и управлява събирането, анализа и обмяната на статистическа информация относно дейностите по повишаване равнището на осведоменост с оглед даване оценка на техните последици,

обезпечава инфраструктура за единно, всеобщо, транснационално хранилище (портал в Интернет) или съответната информация и ресурси за повишаване равнището на осведомеността и изследванията с разположено в определено място съдържание (или местни подстраници, в зависимост от това кое е най-подходящо), които могат да включват изрезки с новини, статии и месечни новинарски обзори на няколко езика, както и да обезпечава прозрачност на дейностите във връзка с Форума за по-безопасен Интернет,

разширява връзките с дейности за повишаване равнището на осведомеността извън Европа,

участва във Форума за по-безопасен Интернет и в други подобни мероприятия и събития, като координира входните данни и обратната връзка с мрежата за повишаване равнището на осведоменост.

Освен това ще се проведат сравнителни изследвания относно начина, по който хората, особено децата, използват новите онлайн технологии. По-нататъшните действия на общностно равнище биха могли да включват например подкрепа на конкретни детски интернет услуги или награда за най-добра дейност за повишаване равнището на осведоменост за годината.


(1)  Директива 95/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 октомври 1995 г. относно защитата на физическите лица при обработването на лични данни и за свободното движение на тези данни (ОВ L 281, 23.11.1995 г., стр. 31). Директива, изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003 (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(2)  ОВ L 69, 16.3.2005 г., стр. 67.

(3)  Виж Примерните насоки за изпълнението в национален мащаб на рамка за саморегулация за защита на непълнолетните и човешкото достойнство при онлайн аудиовизуални и информационни услуги в Препоръка 98/560/ЕО.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ПРИМЕРНА РАЗБИВКА НА РАЗХОДИТЕ

1.

Борба срещу незаконното съдържание

25—30 %

2.

Противодействие срещу нежелателното и вредното съдържание

10—17 %

3.

Подкрепа за по-безопасна среда

8—12 %

4.

Повишаване на осведомеността

47—51 %


ПРИЛОЖЕНИЕ III

СРЕДСТВА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРОГРАМАТА

1.

Комисията ще осъществява програмата в съответствие с техническото съдържание, конкретизирано в приложение I.

2.

Програмата ще се осъществява чрез непреки действия, включващи:

а)

действия със съвместно финансиране:

i)

действия, свързани с пилотни проекти и най-добрата практика. Проекти по места в области, свързани с програмата, включително проекти, демонстриращи такава най-добра практика, или проекти, свързани с иновационни приложения на съществуващи технологии;

ii)

мрежи: мрежи, свързващи най-разнообразни заинтересувани лица с цел обезпечаване на действия в целия Европейския съюз и улесняване действията по координацията и предоставяне на знания. Могат да бъдат обвързани с действията, свързани с най-добрата практика;

iii)

приложни сравнителни изследвания от общоевропейски мащаб върху хората, особено децата, които използват новите онлайн технологии.

Общностното финансиране обикновено не превишава 50 % от стойността на проекта. Органите от обществения сектор могат да получават осребряване на 100 % от допълнителните разходи.

б)

съпътстващи мерки

Следните съпътстващи мерки ще допринесат за реализирането на програмата или за подготовката на бъдещи мероприятия.

i)

създаване на сравнителна база и проучвания на общественото мнение с оглед получаване на надеждни данни относно по-безопасното използване на Интернет и новите онлайн технологии във всички държави-членки, които се събират с помощта на сравнителна методика;

ii)

техническа оценка на някои технологии, например на филтрирането, проектирани в подкрепа развитието на по-безопасното използване на Интернет и новите онлайн технологии. При оценяването ще се взема предвид също и това, дали тези технологии способстват за подобряване защитата на личното пространство;

iii)

проучвания в подкрепа на програмата и действията във връзка с нея, в това число саморегулирането и работата на Форума за по-безопасен Интернет, или на подготовката за бъдещи дейности;

iv)

конкурси с награди за най-добра практика;

v)

обмен на информация, конференции, семинари, работни групи и други срещи, както и управление на групи съчетани мероприятия;

vi)

мероприятия, свързани с дейностите разпространяване, информиране и комуникация.

Мерките, посветени на комерсиализацията на продуктите, процесите или услугите, маркетинговите дейности и рекламни кампании за продажба на продукти се изключват.

3.

Изборът на действия със съвместно финансиране ще се основава на конкурсите за предложения, публикувани на страницата в Интернет на Комисията в съответствие с действащите финансови разпоредби.

4.

В молбите за Общностна помощ по възможност се прилага финансов план, в който се изброяват всички компоненти на финансирането на проектите, включително финансовата помощ, поискана от Общността, както и всякакви други искания за субсидии или финансова подкрепа от други източници.

5.

Съпътстващите мерки ще се реализират чрез конкурси за предложения в съответствие с действащите финансови разпоредби.