05/ 07

BG

Официален вестник на Европейския съюз

127


32004D0689


L 314/8

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 4 октомври 2004 година

за създаване на Комитет за социална закрила и за отмяна на Решение 2000/436/ЕО

(2004/689/ЕО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 144 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

като има предвид, че:

(1)

В своя документ „Съгласувана стратегия за модернизиране на социалната закрила“ от 14 юли 1999 г. Комисията направи предложения за засилване на сътрудничеството в областта на социалната закрила, наред с други мерки, и чрез създаване на екип от високопоставени служители.

(2)

В резолюцията си от 16 февруари 2000 г. Европейският парламент приветства горепосочения документ на Комисията и създаването на такъв екип.

(3)

В заключенията си от 17 декември 1999 г. относно засилването на сътрудничеството за модернизиране и усъвършенстване на социалната закрила (2) Съветът подкрепи предложението на Комисията да се създаде механизъм за засилено сътрудничество, за което допринася работата на екипа от високопоставени служители, за осъществяване на настоящото действие. Съветът подчерта, че този вид сътрудничество следва да обхване всички форми на социална закрила и, там където е необходимо, да помага на държавите-членки да усъвършенстват и подсилят своите системи за социална закрила в съответствие с техните национални приоритети. Той, също така, напомни за компетенциите на държавите-членки за организиране и финансиране на социалната закрила и утвърди установените от Комисията четири широкообхватни цели в рамките на цялостното предизвикателство за модернизиране на системите за социална закрила, а именно: да се направи нужното трудовата заетост да носи и осигурява сигурни доходи, да се направят пенсиите сигурни и пенсионните системи устойчиви, да се насърчава социалното включване и да се гарантира висококачествено и устойчиво здравеопазване; той, също така, подчерта, че равнопоставеността между жените и мъжете трябва да стане основна характеристика на всички дейности, целящи постигането на тези четири цели. Най-накрая Съветът изтъкна, че финансовите аспекти са общи за всичките тези цели.

(4)

В заключенията от Лисабонския Европейски съвет от23 и 24 март 2000 г. се признава важността на социалната закрила за по-нататъшното развиване и модернизиране на активна и динамична социална държава в Европа и се призовава Съветът да заздрави сътрудничеството между държавите-членки чрез обмяната на опит и най-добри практики на базата на подобрени информационни мрежи.

(5)

В Ница, и на своите последващи заседания, Европейският съвет редовно одобряваше работата, извършена от Комитета за социална закрила за стимулиране на обмяната в рамките Общността на политики в сферата на социалната закрила.

(6)

Комитетът за социална закрила, създаден с Решение 2000/436/ЕО на Съвета от 29 юни 2000 г. (3), ясно демонстрира своята полза като консултативен орган, както за Съвета така и за Комисията, и допринесе активно за разработването на открития метод на координиране, въведен в Лисабонския Европейски съвет.

(7)

След влизането в сила на Договора от Ница на 1 февруари 2003 г. Комитет за социална закрила, натоварен с допълнителни задачи, следва да замени съществуващия комитет със същото наименование, за да стане възможно вече извършената от последния работа да бъде продължена. Ето защо Решение 2000/436/ЕО следва да бъде отменено от датата, на която новият Комитет за социална закрила поеме функциите си,

РЕШИ:

Член 1

1.   Чрез настоящото се създава Комитет за социална закрила (по-нататък наричан Комитета) със статут на консултативен орган, който да развива сътрудничеството между държавите-членки и с Комисията по отношение на политиките за социална закрила в пълно съответствие с Договора и с подобаващ респект към правомощията на институциите и органите на Общността.

2.   Задачите на Комитета са:

а)

да следи социалната ситуация и развитието на политиките за социална закрила в държавите-членки и в Общността;

б)

да насърчава обмена на информация, опит и най-добри практики между държавите-членки и с Комисията;

в)

без да се засяга член 207 от Договора, да изготвя отчети, формулира становища или да предприема други действия в рамките на областта си на компетентност по искане на Съвета или на Комисията, или по своя собствена инициатива.

3.   Когато това е уместно, Комитетът работи в сътрудничество с други съответни органи и комитети, занимаващи се с въпросите на социалната и икономическа политика като Комитета по заетостта и Комитета за икономическа политика.

4.   При изпълнението на мандата си Комитетът установява подходящи връзки със социалните партньори и социалните неправителствени организации, като се вземат предвид съответните им роли и отговорности в сферата на социалната закрила. Европейският парламент също бива информиран за дейността на Комитета.

Член 2

1.   Комитетът се състои от по двама представители, определени от всяка една от държавите-членки, и двама представители на Комисията. Представителите могат да бъдат подпомагани от двама заместници.

Държавите-членки и Комисията полагат всички усилия за постигането на баланс между лицата от мъжки и женски пол в състава на делегациите.

2.   Комитетът може да прибягва до услугите на външни експерти, когато дневният му ред изисква това.

3.   Комитетът установява контакти с представители на страните кандидатки.

Член 3

1.   Комитетът избира свой председател измежду представителите на държавите-членки за двегодишен мандат, който не подлежи на подновяване.

Председателят бива подпомаган от четирима заместник-председатели, двама от които се избират от Комитета измежду неговите членове за срок от две години. Третият е представител на държавата-членка, упражняваща председателството на Съвета, а четвъртият е представител на държавата-членка, която поема следващото председателство.

2.   Заседанията на Комитета се свикват от председателя по негова инициатива или по искане на поне половината от членовете на Комитета.

3.   Комитетът създава свой процедурен правилник. Разходите се възстановяват в съответствие с действащите административни правила.

4.   Комисията осигурява аналитичната и организационна подкрепа на Комитета. Тя определя свой служител за секретар, който да действа съгласно инструкциите на Комитета, когато помага Комитета в изпълнението на неговите задачи.

Комисията поддържа връзка с Генералния секретар на Съвета с оглед провеждането на заседания.

Член 4

Комитетът може да поверява проучването на дадени конкретни въпроси на заместник-членовете си или може да създава работни групи за тази цел. В такива случаи председателството се заема от член или заместник-член на Комитета или от служител на Комисията, назначен от Комитета.

Работните групи могат да прибягват до услугите на експерти, които да им оказват помощ.

Член 5

Решение 2000/436/ЕО се отменя, считано от датата на първото заседание на Комитета. Първото заседание на Комитета да се състои не по-късно от четири месеца от датата на приемане на настоящото решение.

Съставено в Люксембург на 4 октомври 2004 година.

За Съвета

Председател

A. J. DE GEUS


(1)  Становище от 10 февруари 2004 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  ОВ C 8, 12.1.2000 г., стр. 7.

(3)  ОВ L 172, 12.7.2000 г., стр. 26.