Обобщение

Оценка на въздействието на Регламента за определяне на изисквания за екопроектиране на светлинни източници и отделна пусково-регулираща апаратура и за отмяна на регламенти (ЕО) № 244/2009, (ЕО) № 245/2009 и (ЕС) № 1194/2012 на Комисията 1 и на Регламента за установяването на енергийно етикетиране на светлинни източници и за отмяна на Регламент (ЕС) № 874/2012 2

A. Необходимост от действия

Защо? Какъв е разглежданият проблем?

Продуктите за осветление все още представляват един от най-големите консуматори на електроенергия в Европейския съюз (около 12 % от цялото общо производство на електроенергия в ЕС-28). Очакваше се икономиите на електроенергия при съществуващите изисквания да достигнат 110 TWh през 2020 г., но според последните прогнози ще бъдат ограничени до 70 TWh. Според анализа на база на оценката на въздействието очакваните икономии може да не бъдат постигнати поради:

(1)остарели изисквания за енергийна ефективност;

(2)трудно прилагане и надзор, дължащи се на:

а) сложно законодателство;

б) неясен и двусмислен обхват и изключения;

в) изисква се твърде много параметри да бъдат проверявани от органите за надзор на пазара, както и твърде скъпо/продължително изпитване за проверката;

(3)скорошната поява на пазара на „напълно интегрирани осветители“ (от които светлинният източник не може да се отстранява за проверка): липсва яснота по въпроса дали тези продукти за осветление са в обхвата на съществуващото законодателство и за правилата за проверка на съответствието. Съществува риск икономиите на енергия от тези продукти за осветление да бъдат ограничени.

Какво се очаква да бъде постигнато с настоящата инициатива?

Актуализираните изисквания за енергийна ефективност и актуализираният енергиен етикет ще повишат конкурентоспособността на промишлеността на ЕС, ще подобрят комуникацията с потребителите по отношение на ефективните продукти и ще доведат до допълнителни икономии на енергия.

Опростеното законодателство, предефинирането на обхвата и изключенията и опростените изпитвания ще запълнят евентуалните пропуски, като това ще създаде равнопоставени условия на конкуренция за промишлеността и ще улесни постигането на съответствие и осигуряването на изпълнението.

Каква е добавената стойност от действие на равнището на ЕС? 

В изискването за минимални нива на енергийна ефективност и енергиен етикет на равнището на ЕС е налице ясна добавена стойност.

Без хармонизирани изисквания на равнището на ЕС държавите членки биха имали стимул да определят национални минимални изисквания за енергийна ефективност за отделните продукти в рамките на своите политики в областта на околната среда и енергетиката. Това би могло да възпрепятства свободното движение на продукти. Всъщност за много продукти случаят беше такъв, преди да бъдат приложени съществуващите мерки за екопроектиране и енергиен етикет на равнището на ЕС.



Б. Решения

Какви законодателни и незаконодателни варианти на политиката са разгледани? Има ли предпочитан вариант? Защо? 

Бяха разгледани четири варианта на политиката:

1.Базов сценарий: никакви действия.

2.Само енергиен етикет (само EL): Вариант 2, с нови количествени показатели за енергийния етикет и гранични стойности за класа, предефиниран обхват и изключения, както и етикети с преобразувани скали от A до G. Прилагането ще започне от септември 2021 г. Законодателството относно екопроектирането остава непроменено.

3.Енергиен етикет и екопроектиране към 2021 г. (ECOEL2021): вариант 3, в който допълнително е включено преразглеждане на законодателството относно екопроектирането с нови изисквания за енергийна ефективност и функционални изисквания, както и с предефиниране на обхвата и изключенията. Това е предпочетеният вариант.

4.Енергиен етикет и екопроектиране към 2021—2023 г. (ECOEL2нива): вариант 4, при който прилагането на изискванията за линейните луминесцентни лампи T8 се отлага за септември 2023 г.

Кой подкрепя отделните варианти? 

Всички заинтересовани страни подкрепят преразглеждането на изискванията както относно енергийния етикет, така и относно екопроектирането на продукти за осветление. Преразглеждането само на енергийния етикет не би обхванало важни части от пазара; в зависимост от резултатите от оценката на въздействието ще бъде пропусната възможността за осъществяване на икономии и ще има загуба на конкурентоспособност поради дъмпинг.

Заинтересованите страни подкрепят също така навлизането на висококачествени светодиоди, опростяването на законодателството, преразглеждането на обхвата и допълнително изясняване на изключенията.

Времевите параметри за поетапното извеждане от експлоатация на луминесцентните лампи T8 са най-чувствителният въпрос, тъй като някои заинтересовани страни (част от промишлеността и малък брой държави членки) поставят под въпрос наличието на светодиодни заместители за всички приложения, в които се използват T8, към септември 2021 г. и подкрепят варианта извеждането от експлоатация да се извърши няколко години по-късно. По-голямата част от държавите членки подкрепят ранно извеждане от експлоатация на лампите T8 заедно с целеви изключения за проблемни сектори. НПО и сдружения на потребители се противопоставят на късното извеждане от експлоатация на лампите T8.

В. Въздействие на предпочетения вариант

Какви са ползите от предпочетения вариант (ако има такъв; в противен случай — от основните варианти)? 

Към 2030 г. ползите от вариант 3 (ECOEL2021) ще бъдат, както следва:

·допълнителни икономии на енергия от 41,9 TWh годишно и намаляване на емисиите на парникови газове с 14,3 млн.т. еквивалент на CO2 годишно, т.е. 2,88 % от целта на Комисията до 2030 г. за икономии от крайно енергопотребление и 1,34 % от целта на Комисията до 2030 г. за намаляване на емисиите на парникови газове;

·допълнителни икономии при годишните разходи на крайните потребители в размер на 7,7 млрд. евро и допълнителни приходи за предприятията от 1,1 млрд. евро годишно;

·постигане на съответствие с технологичния напредък и глобалните изисквания за минимална енергийна ефективност в други икономики;

·гарантиране на конкурентоспособността на промишлеността на ЕС и водещата роля като висококачествен производител;

·защита на европейските МСП.

Какви са разходите за предпочетения вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

Очакват се следните разходи:

·потребители: допълнителни разходи за придобиване в размер на 1,1 млрд. евро през 2030 г. (но общите разходи, в това число потреблението на енергия, намаляват със 7,7 милиарда);

·монтажници: 0,2 млрд. евро вследствие на понижените приходи през 2030 г. (но общите приходи на предприятията се увеличават);

·доставчици: еднократно 0,03 млрд. евро за преетикетиране през 2022 г.;

·търговци: еднократно 0 004 млрд. евро за преетикетиране през 2022 г.

Разходите за търговците и доставчиците се явяват последица от прилагането на новия Рамков регламент относно енергийното етикетиране.



Какви ще са последиците за предприятията, МСП и микропредприятията?

Общите приходи за предприятията като цяло ще се увеличат, особено за промишлеността, търговията на едро и дребно и услугите по поддръжка. Азиатските производители в сектора на осветлението бързо увеличават своя пазарен дял в глобален мащаб, като използват цената като главен аргумент за насърчаване на продажбите. Енергийният етикет и изискванията за екопроектиране изпълняват важна роля за промишлеността на ЕС, като ѝ позволяват да се отличи благодарение на качеството и иновациите.

Новата скала за етикетиране ще стимулира иновациите в промишлеността за разработването на светодиоди, които могат да достигнат новите най-добри класове.

Производителите на осветители, които са предимно европейски МСП, ще имат полза от премахването на енергийния етикет, изрично предназначен за осветители, тъй като административната тежест ще се намали.

Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

Няма допълнително отражение върху националните бюджети или администрации, различно от посочените по-горе.

Ще има ли други значителни въздействия?

Да, очаква се предпочетеният вариант да окаже положително въздействие върху конкурентоспособността и иновациите в ЕС.

Г. Последващи действия

Кога ще се извърши преглед на политиката?

Ще бъде включена клауза за преразглеждане 5 години след приемането.

(1)

   Регламент (ЕО) № 244/2009 на Комисията за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на ненасочени лампи за бита (ОВ L 76/3, 24.3.2009 г.) и измененията с регламенти (ЕО) № 859/2009 и (ЕС) 2015/1428 на Комисията; Регламент (ЕО) № 245/2009 на Комисията за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на луминесцентни лампи без вграден баласт, газоразрядни лампи с висок интензитет и баласти и осветители, които могат да работят с такива лампи (ОВ L 76/17, 24.3.2009 г.) и измененията с регламенти (ЕО) № 347/2010 и (ЕС) 2015/1428 на Комисията; Регламент (ЕС) № 1194/2012 на Комисията за прилагане на Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на насочени лампи, светодиодни лампи и съответното оборудване (ОВ L 342/1, 14.12.2012 г.) и изменението с Регламент (ЕС) 2015/1428 на Комисията.

(2)

    Делегиран регламент (ЕС) № 874/2012 на Комисията за допълване на Директива 2010/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на енергийното етикетиране на електрически лампи и осветители (ОВ L 258/1, 26.9.2012 г.) и изменението с Делегиран регламент (ЕС) № 518/2014 на Комисията.