Страсбург, 23.10.2018

COM(2018) 800 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ EMPTY

Работна програма на Комисията за 2019 г.

Изпълнение на нашите обещания и подготовка за бъдещето


I.Изпълнение на нашите обещания и подготовка за бъдещето

Предстоящите месеци ще бъдат от решаващо значение за нашия Европейски съюз. През май догодина европейците ще гласуват на изборите за Европейски парламент. Както подчерта председателят на Комисията в своята реч за състоянието на Съюза на 12 септември 2018 г., техните решения ще бъдат отражение на вярата им в способността на Европейския съюз да намира начини за преодоляване на предизвикателствата, които не могат да бъдат преодолени самостоятелно от нито една от нашите държави членки.

Предизвикателства като това да се осигури възобновяването на икономическия растеж на Европа действително са от полза за всички, а това означава да се инвестира в работните места на бъдещето и да се направи така, че преходът към цифрови технологии и нисковъглеродна икономика да се превърне във възможност. Предизвикателства, свързани с миграцията, които дори и да са намалели значително в сравнение с кризата от 2015—2016 г., ще останат още известно време и ще се нуждаят от устойчиви решения на европейско равнище. Предизвикателства, пред които са изправени нашите демократични общества, нашите ценности и нашата сигурност и които произтичат от терористични и кибератаки и все по-често са резултат от кампании за дезинформация. Предизвикателства, произтичащи от все по-нестабилната обстановка в световен мащаб, определяна от демографското положение, конкуренцията по отношение на ресурсите и изменението на климата, които изискват да се положат съвместни усилия с цел постигане на устойчивост, докато някои поставят под въпрос своя ангажимент към институциите и правилата, оформили световния ред за добро през последните 50 години.

Повече от всякога Европа трябва да покаже, че нашият Съюз е обединен, силен и демократичен и че само заедно можем да намерим решения за преодоляване на тези предизвикателства и по този начин да осигурим закрила, възможности и защита на нашите граждани.

В годишните си работни програми от началото на своя мандат настоящата Комисия е съсредоточена върху най-големите предизвикателства, по отношение на които смятаме, че действията на европейско равнище могат да бъдат от полза. С инициативите, представени заедно с речта за състоянието на Съюза, ние вече внесохме всички законодателни предложения, необходими за постигането на положителна промяна по десетте приоритета на Европейската комисия за периода 2014—2019 г. Заедно с Европейския парламент и Съвета постигнахме съгласие по почти половината от тези предложения, други 20 % са в напреднал етап от законодателния процес. Сега останалата част от предложенията, включително всички приоритетни предложения, набелязани в съвместните декларации, трябва да се превърнат приоритетно в законодателство, което след това да се приложи ефективно. По време на диалога, който Комисията проведе с Европейския парламент и Съвета при подготовката на настоящата работна програма, беше потвърдено, че е налице общ ангажимент за поддържане и допълнително засилване на динамиката на този процес. Сега е моментът да покажем, че заедно можем да постигнем тези цели.

За да може вниманието да се задържи върху вече внесените предложения, в тазгодишната работна програма Комисията представя само ограничен брой нови инициативи, които наред с инициативите, представени заедно с речта за състоянието на Съюза, са от ключово значение за цялостното изпълнение на 10-те приоритета. Тези инициативи са насочени към неразрешени предизвикателства, които изискват колективни и решителни действия: приключване на работата в областта на миграцията; укрепване на икономическия и паричен съюз; справяне с нарастващото напрежение в световната търговска система; справяне с продължаващите предизвикателства в някои държави членки, свързани с принципите на правовата държава; както и постигане на споразумение с Обединеното кралство във връзка с оттеглянето му от Съюза. Комисията ще обърне също така внимание на прилагането на приетото законодателство и на оценяването на съществуващите достижения на правото с оглед на подготовката за бъдещето. Предлагаме също така оттегляне или отмяна на редица неактуални предложения и закони.

Накрая, настоящата работна програма доразвива Пътната карта до Сибиу, която получи силна подкрепа в Европейския парламент и беше включена в програмата на лидерите. Срещата на върха в Сибиу ще се проведе в Деня на Европа на 9 май 2019 г., шест седмици след Брексит и две седмици преди изборите за Европейски парламент. Това ще бъде решаващ момент, в който ЕС от 27 държави членки да определи бъдещето си за 2025 г. Във връзка с това е важно преди Сибиу да бъде постигнато политическо споразумение по предложението на Комисията за опростена и гъвкава бъдеща бюджетна рамка. Освен това през следващите месеци Комисията ще представи поредица от ориентирани към бъдещето данни за подготовка на срещата на върха, така че лидерите на ЕС да осигурят подновяване на доверието в бъдещето на нашия Съюз от 27 държави членки.

II.Цялостно изпълнение на 10-те приоритета на Комисията „Юнкер“ преди изборите за Европейски парламент    

Нови стимули за работните места, растежа и инвестициите

Икономиката на Европа функционира добре. През 2017 г. растежът достигна най-високата си стойност за последните десет години. Заетостта и инвестициите са отново на равнищата отпреди кризата, а състоянието на публичните финанси се подобри значително. Въпреки това икономическото, социалното и фискалното положение е различно в отделните държави членки. Предвид променливите икономически условия в световен мащаб трябва да използваме сегашната динамика, за да продължим да насърчаваме политики, които ни позволяват да се възползваме от новите икономически възможности и които подготвят икономиката да устоява на бъдещите предизвикателства, пред които ще бъдем изправени.

Това означава да продължим да инвестираме в реформите, необходими за придържането на Съюза към стабилен и устойчив растеж. Съвременните, справедливи и балансирани предложения на Комисията за следващата многогодишна финансова рамка на Съюза от 27 държави членки ще подкрепят изпълнението на общите цели на Съюза за следващото десетилетие. Те са съсредоточени върху области, за които в Братислава и Рим лидерите на ЕС се съгласиха, че Съюзът ще постигне най-добри резултати. Благодарение на тях ще можем да се заемем със сериозни предизвикателства като безработицата сред младите хора, миграцията, сигурността, технологичната и цифровата трансформация, както и прехода към по-устойчива, нисковъглеродна икономика. На срещата на върха в Сибиу следва да се потвърди политическото споразумение за бъдещия бюджет. Това ще покаже, че Съюзът от 27 държави членки е обединен, има ясна концепция за посока на развитие и е готов и способен да направлява съдбата си и да постига резултати в полза на своите граждани.

Публичните средства са от значение за стимулирането на точния вид инвестиции, но в крайна сметка предприятията са тези, които създават работни места и растеж. Ето защо трябва да продължим да мобилизираме наличните ресурси. По линия на Плана за инвестиции за Европа (плана „Юнкер“) вече са направени допълнителни инвестиции в размер на 344 милиарда евро, като по този начин първоначалната му цел от 315 милиарда евро беше надмината.Очаква се той да доведе до създаването на 1,4 милиона работни места и да увеличи брутния вътрешен продукт на ЕС с 1,3 % до 2020 г. Планът „Юнкер“ беше укрепен и разширен, за да се мобилизират близо 500 милиарда евро допълнителни инвестиции до края на 2020 г. Комисията ще направи преглед на постигнатия напредък и ще определи нови начини за стимулиране на инвестициите, включително в рамките на бъдещата програма InvestEU.

Трябва също така да постигнем съгласие по оставащите предложения за осъществяване на прехода към кръгова икономика, която подкрепя иновациите, работните места и растежа и насърчава устойчивото използване на нашите оскъдни ресурси. Необходимо е да се постигне бързо съгласие по предложението относно пластмасите за еднократна употреба, за да се намали количеството на вредните пластмаси в нашите океани и морета, както и да се стимулира активно търсенето на устойчиви и новаторски алтернативи от страна на предприятията. Това ще стимулира европейските иновации и ще даде на европейските дружества технологично предимство пред техните конкуренти в световен мащаб, като по този начин ще се насърчат бъдещият устойчив растеж и работни места.

Свързан цифров единен пазар

Европейците вече се възползват от цифровия единен пазар: таксите за роуминг са премахнати, гражданите вече разполагат с достъп до абонаментите си за филми, спортни програми, музика, видео игри и електронни книги навсякъде в ЕС, а от декември тази година ще могат да пазаруват онлайн, без да бъдат дискриминирани неоснователно единствено заради мястото, на което живеят.

От 30-те законодателни инициативи, които Комисията е представила за цифровия единен пазар, са приети 18 законодателни акта. Сега е изключително важно да приключи работата по оставащите предложения, в т.ч. относно авторските права, правото на неприкосновеност на личния живот и договорното право. Важно е да се създаде Европейският център за промишлени, технологични и изследователски експертни познания в областта на киберсигурността заедно с Мрежата от национални координационни центрове, за да може ЕС да запази и да разгърне необходимия за осигуряване на нашия цифров единен пазар технологичен и промишлен капацитет в областта на киберсигурността.

Ще продължим работата по нововъзникналото предизвикателство, свързано с изкуствения интелект, като осигурим възможност за координирани действия в целия Европейския съюз и осъществим различните етапи, определени по-рано тази година. Комисията и върховният представител ще представят също така нов съвместен план за действие за справяне с широкото разпространение на онлайн дезинформацията в Европа, която подкопава доверието на европейците в демократичните процеси и институции, както и в нашите независими и свободни медии. Изключително важно е този въпрос да бъде решен преди изборите за Европейски парламент следващата година.

Ще изготвим и препоръка за установяване на формат за обмен на европейски електронни здравни досиета. Това ще улесни трансграничния обмен на данни на пациенти, ще бъде от полза за пациентите и доставчиците на здравно обслужване и ще помогне за насърчаване на напредъка в медицината чрез цифровизация на услугите в областта на здравеопазването. В областта на общественото здравеопазване ще представим също цялостна рамка за веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система.

Устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата

През последните четири години ЕС инвестира в нашия енергиен съюз с цел насърчаване на устойчивите, независими и сигурни доставки за гражданите. Застанахме начело на световната борба с изменението на климата и сме единствената голяма икономика, която приема законодателство за намаляване на емисиите на парникови газове с поне 40 % до 2030 г. в съответствие с Парижкото споразумение.

Трябва да продължим да работим за осигуряването на съгласие от страна на съзаконодателите по оставащите предложения в пакета „Чиста енергия за всички европейци“. За да се подобри функционирането на вътрешния енергиен пазар на ЕС и да се засили солидарността между държавите членки, е от ключово значение също така съзаконодателите да договорят общи правила за газопроводите, които навлизат на европейския пазар на газ и да финализират новото законодателство относно пазарите на електроенергия. Нуждаем се също така от съгласие по предложенията на Комисията в рамките на пакетите за мобилност „Европа в движение“, за да се осигури своевременното изпълнение на програмата ни за безопасна, чиста и свързана мобилност, както и по предложенията на Комисията в областта на устойчивото финансиране за мобилизиране на частния капитал, необходим за подкрепа на програмата на ЕС в областта на климата и устойчивото развитие.

Навременното приемане на тези мерки ще гарантира, че са налице помощните инструменти и правната рамка на политиката на ЕС в областта на климата за 2030 г. Взети заедно, тези политики в областта на климата и енергетиката ще доведат до общо намаление на емисиите на парникови газове от около 45 % до 2030 г., като по този начин ще бъде надхвърлен ангажиментът на ЕС в рамките на Парижкото споразумение за намаляване на емисиите с поне 40 % до 2030 г. в сравнение с 1990 г. Благодарение на тях ще поемем по пътя за постигане на планираното намаление на емисиите от около 60 % до 2050 г. Това обаче не е достатъчно, за да може ЕС да допринесе за целите на Парижкото споразумение във връзка с температурата. Последният специален доклад на Междуправителствения комитет по изменение на климата потвърждава недвусмислено отрицателните въздействия от изменението на климата и във връзка с това Комисията ще предложи стратегия на ЕС за дългосрочно намаляване на емисиите на парникови газове преди Конференцията по въпросите на изменението на климата в Катовице през декември 2018 г. Също така ще докладваме за състоянието на енергийния съюз, както и за постигнатия напредък за насърчаване на капацитета на Европа да изпълнява водеща роля в сектора на акумулаторните батерии.

По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база

През 2018 г. се отбелязва 25-ата годишнина на единния пазар. Единният пазар е уникален по рода си със своя дял от една пета от световната икономика. Той е най-голямото предимство на Европа за генериране на икономически растеж и подпомагане на европейските предприятия да процъфтяват, да въвеждат иновации и да създават работни места. Нашата колективна тежест ни позволява да определяме успешно стандартите и да служим за ориентир в световен мащаб по въпроси като защитата на личните данни, големите информационни масиви, изкуствения интелект и автоматизацията и по този начин да изнасяме нашите ценности и да определяме облика на световната икономика.

Сега е необходимо да изпълним обещанието си да се възползваме максимално от потенциала на единния пазар във всичките му измерения. От съществено значение е да бъде постигнато съгласие по висящите предложения в рамите на пакетите за стоките и услугите, за да се осигурят безопасни продукти и да се засили доверието в единния пазар. Трябва да увеличим усилията си за постигане на съгласие по обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък и по предложенията за справедливо и ефикасно данъчно облагане на цифровата икономика, позволяващо всички дружества — и малки, и големи — да заплащат своя справедлив дял от данъците там, където са реализират техните печалби. Време е също така да се постигне съгласие за справедливи и ефикасни предложения за ДДС, за да се опрости системата, особено за малките предприятия, и да се защити от измами, както и за да се модернизира системата за определяне на намалени ставки на ДДС. Следва да бъде постигнато съгласие и по предложенията в областта на дружественото право, за да се гарантира, че не се злоупотребява с правото на дружествата да се местят и развиват отвъд националните граници с цел укриване на данъци или подкопаване на правата на работниците. Следва също така незабавно да бъде постигнато съгласие по законодателните предложения за нов търговски механизъм за потребителите. Благодарение на него ще се модернизира и опрости законодателството за защита на потребителите и ще се въведе по-голямо индивидуално обезщетение чрез представителни искове.

Функциониращият пълноценно съюз на капиталовите пазари със силно развити и ликвидни пазари е от решаващо значение за финансовата стабилност, за подкрепата на единния пазар и за диверсификацията на източниците на финансиране за европейските предприятия, включително за по-малките дружества. Крайно време е да се постигне съгласие по предложенията за общоевропейския продукт за лично пенсионно осигуряване, реформата на европейската пазарна инфраструктура, подобряването на структурата на финансовия надзор на ЕС и предложението относно несъстоятелността на предприятията, преструктурирането и предоставянето на втори шанс. Съгласие следва да бъде постигнато и по други предложения, свързани със съюза на капиталовите пазари, относно колективното финансиране, покритите облигации, улесняването на трансграничното разпространение на инвестиционни фондове, насърчаването на включването на МСП на публичните пазари и по-пропорционалните и по-ефективни правила за инвестиционните посредници. В контекста на неотдавнашните сериозни разкрития на случаи на изпиране на пари във финансовия сектор е от изключително значение също така да се постигне бързо съгласие по предложенията за установяване на по-строг надзор в борбата с изпирането на пари, за да се гарантират по-добър надзор и по-добро прилагане на правилата в целия ЕС.

Освен че единният пазар води до резултати за предприятията, той е също така гарант за високи социални стандарти и защита на работниците. Преди една година, на социалната среща на върха в Гьотеборг Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия обявиха европейския стълб на социалните права. В рамките на своята област на компетентност Комисията предприе действия за подемане на конкретни последващи инициативи. Сега е необходимо да се постигне съгласие относно създаването на европейски орган по труда и относно предложенията за установяване на по-добро равновесие между професионалния и личния живот и по-прозрачни и предвидими условия на труд за всички, включително за хората, които работят на нестандартни договори. Трябва да постигнем съгласие относно преразглеждането на правилата за координация на системите за социална сигурност на държавите членки, за защита на работниците от химични вещества, които причиняват рак, и за достъп до социална закрила. Освен това е крайно време да се завърши Европейският акт за достъпността, така че хората с увреждания да могат по-ефективно да упражняват своите равни права, за да участват пълноценно в обществото и на пазара на труда.

Поддържането, укрепването и задълбочаването на единния пазар са постоянна задача. Трябва да се справим с оставащите пропуски и да подобрим начина, по който той функционира. Ето защо постигането на съгласие по висящите законодателни досиета и правилното изпълнение на нормативната уредба в държавите членки са от изключително значение. С оглед на дискусията на лидерите по време на Европейския съвет през декември Комисията ще представи съобщение с акцент върху премахването на оставащите пречки и възможностите за действие, за да се гарантира, че Европа се възползва от новите възможности, които предлага променящата се глобална среда.

По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз

На 1 януари 2019 г. ще честваме 20-ата годишнина на единната валута. 340 милиона европейци използват ежедневно еврото в 19 държави членки. На еврозоната се дължат почти 85 % от брутния вътрешен продукт на Съюза от 27 държави членки. Тя устоя на най-тежката финансова криза на нашето време и излезе от нея по-силна. Сега е моментът да се съсредоточим по-отчетливо върху стратегическата роля, която еврото следва да играе на световната сцена, и да укрепим неговите основи. Завършването на съюза на капиталовите пазари е от особено значение в този контекст.

Изключително важно е също така да приключи работата по предложенията, които са част от пътната карта за задълбочаване на европейския икономически и паричен съюз, включително бюджетните инструменти, предложени в рамките на следващата многогодишна финансова рамка. Това ще предостави на икономическия и паричен съюз, особено на функцията за стабилизация на европейско равнище и на програмата за подкрепа на реформите, възможност да се гарантира по-голяма макроикономическа устойчивост, както и да се осъществят структурни реформи и да се засили сближаването. През юни 2018 г. на срещата на върха на държавите от еврозоната, в която участваха всички държави членки, лидерите постигнаха съгласие за завършване на банковия съюз, включително чрез създаване на общ предпазен механизъм за Единния фонд за преструктуриране и напредък по отношение на европейската схема за застраховане на депозитите. Те се договориха също така за засилване на ролята и по-нататъшно развитие на Европейския механизъм за стабилност като инструмент за управление на кризи. Работата в тази насока трябва да продължи приоритетно, а по отношение на предложенията за намаляване на риска в банковия сектор и пакета за намаляване на необслужваните кредити е необходимо бързо постигане на съгласие. Постигането на устойчива еврозона изисква самите държави членки да бъдат устойчиви, както и нов тласък за икономическото и социалното сближаване. С оглед на тази цел Комисията ще продължи да засилва и направлява европейския семестър с цел държавите членки да получат подкрепа и насоки за постигане на устойчив, приобщаващ и дългосрочен растеж.

Търговия: балансирана и прогресивна търговска политика с цел да се извлекат ползи от глобализацията

Нашите мащаб, общи ценности и цел са знак за това, че Европейският съюз е уникален по рода си със своите търговски споразумения, сключени с 69 държави по целия свят, на които се падат 40 % от световния брутен вътрешен продукт. Нарастващото напрежение и все по-голямата липса на предвидимост в световния търговски ред обаче свидетелстват за това, че е необходимо непрекъснато да потвърждаваме ангажимента си за запазването и укрепването на основаната на правила международна система. Бързото сключване на Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония, най-голямото търговско споразумение, договаряно някога от Европейския съюз, ще бъде ярък пример за ангажимента на ЕС в тази област. Ще работим също за бързото влизане в сила на споразуменията със Сингапур и Виетнам и за приключването на преговорите по споразуменията, за които е постигнато принципно съгласие (Мексико) или които вече са в напреднал стадий, като споразуменията с Чили и Меркосур. Трябва също така да напреднем максимално по други текущи търговски преговори, включително с Австралия и Нова Зеландия.

Ние в ЕС имаме всички основания да вярваме и да бъдем настоятелни в нашите търговски отношения, но няма да проявим наивност. Важно е съзаконодателите бързо да постигнат съгласие по предложението за скрининга на преките чуждестранни инвестиции, за да се следят и да се предотвратяват придобивания от чуждестранни инвеститори, които биха били в ущърб на интересите на ЕС. Освен това е време държавите членки да преодолеят застоя по предложението за международен инструмент в областта на обществените поръчки, за да може да предотвратим дискриминацията срещу дружествата от ЕС на пазарите за обществени поръчки на трети държави, както и да се даде съгласие за реформиране на правилата за двойна употреба, за да не се допуска търговията да се използва неправомерно като прикритие за стоки, които могат да се използват за нарушаване на основни права на човека.

Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие

През последните четири години защитата на основните права и сигурността са основен приоритет. За да приключи работата по осигуряването на ефективен Съюз на сигурност, сега е изключително важно да се постигне съгласие по предложенията относно трансграничния достъп на правоприлагащите органи до електронни доказателства, относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества, относно подобряването на защитите на личните карти и относно улесняване на трансграничния достъп и използването на финансови данни от правоприлагащите органи. Трябва да стигнем и по-далеч, като лишим терористите от средства за действие чрез договаряне на мерки за предотвратяване на разпространението на терористично съдържание онлайн и чрез разширяване на мандата на Европейската прокуратура с цел включване на борбата с трансграничния тероризъм.

За да се гарантира, че европейските информационни системи в областта на сигурността, миграцията и управлението на границите работят съвместно по по-интелигентен и по-ефикасен начин, предложението относно оперативната съвместимост на тези системи следва да бъде прието бързо, заедно с осъвременяването например на Европейската информационна система за регистрите за съдимост, Евродак и Визовата информационна система.

Направените разкрития, като се започне от „Дизелгейт“ и се стигне до „Люкслийкс“, както и от „Панамските документи“ до Cambridge Analytica, показаха, че лицата, сигнализиращи за нередности, играят важна роля за разкриването на незаконни дейности, които вредят на обществения интерес и на благосъстоянието на гражданите. Поради това е необходимо да постигнем съгласие за по-добра защита на лицата, сигнализиращи за нередности, които докладват за нарушения на правото на ЕС.

Трябва също така да гарантираме, че ЕС може да помага по-ефективно на хората, засегнати от природни бедствия, като постигнем съгласие по предложението относно Механизма за гражданска защита на Европейския съюз (rescEU).

Спазването на принципите на правовата държава като една от ценностите на Съюза е от съществено значение за демокрацията и за зачитането на основните права. Това е също така основна гаранция за функционирането на Европейския съюз — като вътрешен пазар и като пространство, в което законодателството се прилага еднакво и бюджетът се изразходва правилно, както и в което държавите членки и техните граждани могат да работят заедно в дух на взаимно доверие за постигане на общи цели. Установената в Договорите процедура за определяне на евентуално наличие на явен риск от тежко нарушение на ценностите, и по-специално на принципите на правовата държава, е била задействана по отношение на две държави членки. Безпокойството нараства и по отношение на някои други държави членки. В резултат на това се разпространява все повече разбирането, че Европейският съюз и неговите държави членки трябва да положат повече усилия за гарантиране и укрепване на принципите на правовата държава. В този контекст Комисията възнамерява да представи инициатива с цел по-нататъшно укрепване на рамката за принципите на правовата държава от 2014 г.

Към нова политика за миграцията

Миграционният натиск продължава да бъде основен повод за притеснение от страна на европейските граждани въпреки факта, че кризата е преодоляна. Подходящото управление на миграцията ще продължи да бъде предизвикателство за много години напред и изисква всеобхватен отговор.

Незаконно пристигащите лица в Европейския съюз са намалели с 95 % спрямо върховите стойности през октомври 2015 г. През тази година обаче стана ясно също така значението на това да се проявява бдителност по всички маршрути, тъй като беше отбелязан значителен спад по маршрута през Централното Средиземноморие, но се наблюдаваше и нарастване по маршрутите по Източното и по-специално по Западното Средиземноморие. Миграционните маршрути и причините за използването им се променят постоянно и трябва да се подготвим за бъдещето. Основният приоритет продължава да бъде приемането на добре функционираща обща европейска система за убежище, която се основава на принципите на отговорност и солидарност. Пет от седемте първоначални предложения за реформиране на системата са временно или частично приети и предстои да бъдат предприети последните стъпки за приемането им, като се внесат промените за засилване на оперативните способности на новата Европейска агенция в областта на убежището, чието създаване беше предложено заедно с речта за състоянието на Съюза. Едновременно с това трябва да съсредоточим усилията си върху приемането на останалите две предложения: реформата на системата от Дъблин и Регламента относно процедурите за убежище.

Надеждната миграционна политика означава да гарантираме на гражданите, че управляваме ефективно нашите външни граници и че сме в състояние както да защитим нуждаещите се, така и да върнем тези, които не са такива. Укрепването на съгласуваността и ефективността на нашата политика за връщане и намаляването на стимулите за незаконна миграция са от ключово значение и Комисията представи необходимите предложения в тази връзка. Също така трябва бързо да се споразумеем за реформата на Директивата за връщането и да засилим капацитета на Европейската агенция за гранична и брегова охрана, като създадем постоянен корпус от 10 000 гранични служители на ЕС до 2020 г., укрепвайки правомощията ѝ в областта на връщанията и осигурявайки възможност да функционира по-мащабно в страните партньори извън ЕС.

В същото време Европа трябва да направи повече по отношение на законната миграция. Трябва да сме в състояние да удовлетворим подобаващо потребностите на пазара на труда и да се справим по подходящ начин с недостига на квалифицирана работна ръка в бъдеще, като същевременно се стремим да задоволяваме интересите на ЕС. Поради това е от съществено значение да се постигне съгласие относно преработената схема за синя карта на ЕС, която ще улесни и ще направи по-привлекателна възможността висококвалифицираните граждани на трети държави да идват да работят в Европа и да допринасят за функционирането на нашите икономики.

До декември 2018 г. Комисията ще публикува съобщение относно визовата реципрочност, за да се направи преглед на актуалното състояние и евентуалните следващи стъпки по отношение на липсата на реципрочност със САЩ в областта на визовата политика.

По-силен участник на световната сцена

Когато действаме заедно, Европа разполага с цялата тежест, която ни е необходима, за да може тя да бъде силен участник на световната сцена, като работи за мира, устойчивото развитие, сигурността и стабилността, подкрепяйки демокрацията, защитавайки правата на човека и насърчавайки принципите на правовата държава.

За да може това да се случи и едновременно с усилията за постигане на споразумение относно предложените финансови програми в подкрепа на ролята на Европа като участник на световната сцена, Комисията ще продължи да призовава за бързи последващи действия по отношение на нейната инициатива за по-ефикасно вземане на решения в рамките на общата външна политика и политика на сигурност. Тя ще продължи също така да работи по изпълнението на Глобалната стратегия на ЕС за външната политика и политиката на сигурност, особено що се отнася до Индия, Латинска Америка и Централна Азия.

Ще бъдат предприети действия за осъществяването на предложения нов алианс между Африка и Европа за устойчиви инвестиции и работни места. За тази цел Планът на ЕС за външни инвестиции ще бъде допълнително конкретизиран и приложен, за да изпълни амбициозната си цел за мобилизиране на до 44 милиарда евро под формата на инвестиции за устойчиво развитие до 2020 г.

Прилагането на нашата политика за съседство както на изток, така и на юг, ще продължи да бъде основен приоритет. Що се отнася до разширяването на ЕС, Комисията ще публикува годишните доклади относно постигнатия напредък в отношенията с всички заинтересовани партньори. Освен това Комисията ще направи оценка и ще приеме становище по отношение на искането на Босна и Херцеговина да стане кандидат за членство.

Съюз на демократичната промяна

През последните четири години Комисията се стреми да направи Европейския съюз по-демократичен, например чрез предоставяне на възможност гражданите да дават своя принос за създаването на политики, чрез увеличаване на прозрачността на срещите между лицата, които вземат решения в Комисията, и представителите на различни интереси, чрез публикуване на мандатите за водене на преговори за търговски споразумения и посредством включване на принципите за по-добро регулиране в разработването на политики. Бяха направени важни прегледи на правилата за финансиране на европейските политически партии, които ще увеличат прозрачността на връзките между европейските политически партии и членуващите в тях партии, ще повишат демократичната легитимност чрез финансиране, което отразява по-добре избора на електората, и ще укрепят правоприлагането, за да се предотвратяват злоупотребите с публични разходи.

За да защитим демократичните си ценности, ние трябва да гарантираме свободно и справедливо провеждане на предстоящите избори, поради което е наложително бързо да се постигне съгласие по предложенията за по-добра защита на нашите демократични процеси от манипулиране от страна на трети държави или частни интереси. Предложението да се осигури възможност европейските политически партии да бъдат санкционирани за нарушаване на защитата на личните данни с цел съзнателно да се повлияе на резултата от изборите за Европейски парламент също следва да бъде одобрено приоритетно.

Европейската гражданска инициатива осигурява на гражданите единствен по рода си и новаторски начин да участват в определянето на дневния ред на равнище ЕС, приканвайки пряко Комисията да предприеме действия по важен за тях въпрос. За да може този инструмент да стане по-лесен за използване и за да се реализира пълният му потенциал, е от съществено значение бързо да се постигне съгласие относно реформата на регламента, улесняваща възможността гражданите да предприемат и подкрепят нови инициативи. Освен това задоволяваме желанията, които гражданите изразяват в обществени консултации, например с предложението за отпадане на смяната на часовото време два пъти в годината.

От началото на мандата си настоящата Комисия изтъква необходимостта Съюзът да акцентира в по-голяма степен върху значимите въпроси и върху необходимостта демократичната легитимност на действията на Съюза да се подобри. Важен аспект в това отношение е да се гарантира зачитането на принципите на субсидиарност и пропорционалност. Заедно с настоящата работна програма Комисията представя съобщение, в което се посочва как възнамеряваме да засилим ролята на принципите на субсидиарност и пропорционалност за изготвянето на политиките на ЕС, като се основаваме на богатия принос на работната група по въпросите на субсидиарността, пропорционалността и принципа „правим по-малко, но по-ефективно“. В съответствие с вижданията на работната група това ще бъде осъществено като част от по-обхватната програма за по-добро регулиране, включително в рамките на планираните прегледи. Съобщението е придружено от годишните доклади относно отношенията между Европейската комисия и националните парламенти и относно прилагането на принципите на субсидиарност и пропорционалност.

III.Осигуряване на стабилна бъдеща перспектива за всички европейци

Срещата на върха в Сибиу на 9 май 2019 г. ще се проведе в ключов момент — шест седмици след Брексит и две седмици преди изборите за Европейски парламент. Тогава лидерите ще трябва да подсигурят подновяване на доверието в бъдещето на новия Съюз от 27 държави членки. Комисията ще даде своя принос за процеса до срещата в Сибиу и след нея, като представи редица доклади и съобщения с оглед на перспективата до 2025 г. Тя представи или ще представи инициативи, които имат за цел:

·Укрепване на международната роля на еврото като част от цялостните усилия за укрепване на европейския суверенитет;

·Подобряване на използването на гласуването с квалифицирано мнозинство и осигуряване на възможност за по-ефикасно вземане на решения в ключовите области на данъчното облагане и социалните политики, така че законодателството на ЕС за единния пазар да е в крак с икономическите и обществените промени, както и в няколко целеви области на външните ни отношения, така че да се предложат подходящите инструменти за вземане на решения за общата ни външна политика и политика на сигурност;

·Обмисляне на пътя към устойчива Европа до 2030 г. с цел осъществяване на последващи действия във връзка с целите за устойчиво развитие на ООН, включително Парижкото споразумение относно изменението на климата;

·Проправяне на пътя за нова институционална рамка за политиката ни в областта на енергетиката и климата, като се очертаят възможности за засилено гласуване с квалифицирано мнозинство и евентуална реформа на Договора за Евратом;

·По-нататъшно укрепване на рамката за принципите на правовата държава от 2014 г.;

·Очертаване на план как Съюзът да стане по-единен, по-силен и по-демократичен от гледна точка на комуникацията.

IV.Брексит и подготвеност

Въпреки че се полагат значителни усилия, за да се гарантира сключването на споразумение за организирано оттегляне на Обединеното кралство от Европейския съюз и на рамка за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство, ще бъде необходимо да се предвидят някои мерки за адаптиране на достиженията на правото на ЕС в контекста на оттеглянето на Обединеното кралство и независимо от изхода на преговорите. Освен шестте законодателни акта, които вече са представени на съзаконодателите, Комисията ще приеме още две законодателни предложения в рамките на подготовката за Брексит, които се отнасят съответно до визовия статус на гражданите на Обединеното кралство след оттеглянето на Обединеното кралство и до корекцията на данните за първичното и крайното енергопотребление в законодателството за енергийната ефективност. Предложенията ще бъдат внесени през ноември 2018 г., за да има достатъчно време съзаконодателите да ги приемат преди датата на оттегляне.

Освен това Комисията ще представи преди края на 2018 г. редица делегирани актове и актове за изпълнение, които са необходими в контекста на подготовката за Брексит. Тя ще продължи да следи ситуацията отблизо в хода на преговорите и ако е необходимо, ще предложи допълнителни мерки, отчитайки надлежно времето, от което се нуждаят съзаконодателите, за да приключат своята работа.

V.По-доброто регулиране и изпълнението и прилагането на правото на ЕС

От началото на своя мандат настоящата Комисия полага значителни усилия за по-добро регулиране, което вече е част от нашата ДНК. Наскоро ОИСР постави Комисията на едно от челните места в областта на добрите регулаторни практики. За да консолидираме допълнително този напредък, ще направим преглед на нашата политика за по-добро регулиране и ще докладваме през пролетта за резултатите и извлечените поуки. Междувременно ще обърнем специално внимание на използването на нашите инструменти за по-добро регулиране за осъществяване на критичен преглед на нашите действащи политики, за гарантиране на тяхната целесъобразност и за избягване на ненужни разходи. В приложение II към настоящата работна програма са поместени най-значимите оценки и проверки за пригодност, които ще предприемем, включително тези, които са резултат от становищата на платформата REFIT. Платформата продължава да действа и се очаква скоро да бъдат приети допълнителни становища. След това Комисията ще представи подробно последващите действия във връзка с всички предишни и нови становища в рамките на онлайн анализа по REFIT, както и във второто годишно изследване относно тежестта.

Всяко правило, независимо от това колко прецизно е формулирано и изготвено, е ефективно само ако се прилага правилно на практика. Ето защо за да гарантира, че законодателството се прилага правилно, Комисията ще продължи да обръща същото внимание, каквото обръща още в самото начало при неговото формулиране. Тясното сътрудничество и комуникацията между Комисията и държавите членки са от ключово значение за ефективното прилагане на правото на ЕС. Ще продължим да водим диалог с държавите членки, за да ги подкрепим при прилагането на правото на ЕС. През следващите месеци ще бъде необходимо да се положат съществени усилия що се отнася до процеса на транспониране и прилагане на законодателство, което наскоро е било или скоро ще бъде прието. В същото време Комисията ще продължи да отдава приоритет на сериозни нарушения на правото на ЕС, които поставят под въпрос добавената стойност на правилата на ЕС, и ще предприема решителни действия в случай на нужда, както направи неотдавна в области като качеството на въздуха.

VI.Заключение

Оставащите месеци от този мандат ще бъдат от решаващо значение, за да покажем на гражданите, че сме изпълнили програмата си за работни места, растеж, справедливост и демократична промяна. В Работната програма на Комисията за 2019 г. е очертан ясен и целенасочен дневен ред за приключване на работата, с която се ангажирахме в началото на този мандат. Комисията ще продължи да работи активно с Европейския парламент и Съвета за приключването на тази програма, като се приемат и изпълнят всички предложения, които е представила. Това общо усилие е от решаващо значение, ако искаме да покажем на гражданите, че Европа е способна да се отличи с целенасочени и ефективни действия и осезаеми резултати. На 9 май в Сибиу ще можем също така да покажем, че Европейският съюз от 27 държави членки има ясна перспектива за бъдещето и е укрепил основите на една силна, обединена и суверенна Европа.


Страсбург, 23.10.2018

COM(2018) 800 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ


Работна програма на Комисията за 2019 г.

Изпълнение на нашите обещания и подготовка за бъдещето


Приложение I: Нови инициативи

Цел на политиката

Инициативи 1  

Нови стимули за работни места, растеж и инвестиции

1.

Възобновяване на инвестициите в Европа

Съобщение „План за инвестиции за Европа: преглед на постигнатото и следващи мерки“ (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.)

2.

Устойчиво европейско бъдеще

Документ за размисъл „Към устойчива Европа до 2030 г., последващите действия във връзка с целите на ООН за устойчиво развитие, включително по отношение на Парижкото споразумение относно изменението на климата“ (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.)

Свързан цифров единен пазар

3.

Доизграждане на цифровия единен пазар

Координиран план за развитието на изкуствения интелект в Европа (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.); План за действие относно дезинформацията (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.); Препоръка на Комисията за установяване на формàта за европейското електронно здравно досие (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.)

Устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата

4.

Изпълнение на Парижкото споразумение

Стратегия за дългосрочно намаляване на емисиите на парникови газове на ЕС в съответствие с Парижкото споразумение (преди Конференцията по изменението на климата в Катовице на 3—14 декември) (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.)

5.

Доизграждане на енергийния съюз

Четвърти доклад за състоянието на енергийния съюз (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.); Доклад относно стратегическия план за действие в сектора на акумулаторните батерии (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.)

6.

Бъдещето на политиката в областта на енергетиката и климата

Към нова институционална рамка за нашата политика в областта на енергетиката и климата до 2025 г.: възможности за по-често гласуване с квалифицирано мнозинство и за евентуална реформа на Договора за Евратом (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.)

7.

Цели в областта енергийната ефективност — подготовка за Брексит

Предложение за адаптиране на позоваванията на целите на ЕС за енергийна ефективност (изразени в абсолютни стойности) за 2030 г. към ЕС с 27 държави членки (законодателна инициатива, член 194 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2018 г.) (подготовка за Брексит)

По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база

8.

Справедлив и подготвен за бъдещето единен пазар

Съобщение „Към пълноценно функциониращ единен пазар в бързо променяща се световна среда: премахване на пречките и използване на нови възможности в полза на гражданите и предприятията (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.)

9.

Здравеопазване

Съобщение относно цялостна рамка на Европейския съюз относно веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.)

10.

По-ефективно законотворчество в областта на единния пазар

По-ефективно законотворчество в областта на данъчното облагане: определяне на области, по отношение на които да се премине към гласуване с квалифицирано мнозинство (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.); По-ефективно законотворчество в областта на социалната политика: определяне на области, по отношение на които да се премине по-активно към гласуване с квалифицирано мнозинство (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.);



По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз

11.

Насърчаване на международната роля на еврото

Съобщение относно укрепването на международната роля на еврото (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.)

Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие

12.

Принципи на правовата държава

По-нататъшно укрепване на рамката за принципите на правовата държава за 2014 г. (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2019 г.)

Към нова политика за миграцията

13.

Прилагане на общата визова политика

Съобщение относно визовата реципрочност (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2018 г.) 

14.

Визова политика — подготовка за Брексит

Предложение за включване на Обединеното кралство в списъка с трети държави, за които се изисква виза, или в списъка с тези, за които не се изисква виза (законодателна инициатива, член 77, параграф 2 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2018 г.), (подготовка за Брексит)

Съюз на демократичната промяна

15.

Комуникация по европейските въпроси

Съобщение относно това как Съюзът да стане по-обединен, по-силен и по-демократичен от гледна точка на комуникацията (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2019 г.)

Приложение II: Инициативи по REFIT 2

Наименование

Описание

Нови стимули за работните места, растежа и инвестициите 

1.

Проверката за пригодност на Рамковата директива за водите и Директивата за наводненията заедно с оценката на Директивата за пречистването на градските отпадъчни води

Рамковата директива за водите — Директива 2000/60/ЕО, е най-всеобхватният инструмент на политиката на ЕС в областта на водите и неговата основна цел е защитата и подобряването на водните ресурси в ЕС с цел постигане на добро състояние. С проверката за пригодност ще бъде направена оценка на тази директива, на други две, които са пряко свързани с нея(Директива 2006/118 относно подземните води и Директива 2008/105 относно стандартите за качество на околната среда), и на Директивата за наводненията (2007/60), която беше катализатор за въвеждането на подход за управление на риска по отношение на наводненията в целия ЕС. Директивата за пречистването на градските отпадъчни води (91/271) е тясно свързана с Рамковата директива за водите, тъй като тя е от съществено значение за постигането на нейните цели.

2.

Проверка за пригодност на директивите относно качеството на атмосферния въздух

С тази проверка за пригодност, която се очаква да приключи през 2019 г., ще бъде разгледано изпълнението на директивите относно качеството на атмосферния въздух в ЕС (2008/50 и 2004/107). В тези директиви се установяват стандарти за качеството на въздуха, които следва да се спазват в целия ЕС, както и изисквания, благодарение на които да се гарантира, че държавите членки извършват адекватен мониторинг и оценка на това качество на своя територия по хармонизиран и съпоставим начин.

3.

Оценка на Регламента относно превоза на отпадъци.

С оценката на Регламент № 1013/2006 ще бъдат преценени всички аспекти по отношение на прилагането му, включително въпросът, свързан с незаконната търговия с отпадъчни продукти, и ще бъдат представени последващи действия по становище IX.3.a-c на платформата REFIT , прието на 19.3.2018 г., в което платформата REFIT счита, че в „зеления списък“ следва да бъдат добавени още видове отпадъци, и ще бъде изтъкнато предизвикателството за предприятията, произтичащо от задължителната регистрация на превозвачите на отпадъци във всички държави членки.

По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база

4.

Оценка на Директивата относно правната защита на индустриални дизайни и Регламента относно промишления дизайн на Общността.

Оценката на Директива 98/71 и на Регламент № 6/2002 ще предостави задълбочена оценка на цялостното функциониране на системата за защита на промишления дизайн в Европейския съюз, в това число както на равнището на Съюза, така и на национално равнище, особено с оглед на неотдавнашното преразглеждане на марката на ЕС, разработването на нови технологии, като например триизмерния печат и пазара на резервни части.

5.

Оценка на Регламента относно строителните продукти

Оценката на Регламент № 305/2011 е свързана със становище XII.8.b на платформата REFIT , прието на 7.6.2017 г., в което Комисията се приканва да преразгледа въпроса за задължението да се съхранява декларацията за експлоатационните показатели за срок от 10 години, като се има предвид разграничението между търговците на дребно, които продават на предприятия и/или на потребители, както и становище XII.8.c , прието на 23.11.2017 г., и становище XII.8.а , прието на 27—28.6.2016 г.

6.

Оценка на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди и на разрешаването на продукти за растителна защита.

С тази оценка ще бъде разгледана процедурата за издаване на разрешения, и по-специално двойната система за издаване на разрешение за активно вещество на равнището на ЕС и за продукт за растителна защита на национално равнище, както и закъснението при пускането на пазара; взаимното признаване на национално равнище, съпоставителната система, за да се даде възможност за замяна с по-безопасни вещества, системата за определяне на допустимите граници на остатъчни вещества, нейното прилагане, както и разходите за нея. Оценката се отнася до Регламент № 1107/2009 и Регламент № 396/2005. С тази оценка ще бъдат разгледани въпросите, повдигнати в становище XI.10.a на платформата REFIT относно многократното използване/наличието на няколко изходни вещества — хлорат, прието на 7.6.2017 г.

По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз

7.

Проверка за пригодност на надзорната отчетност

С тази проверка за пригодност ще бъдат анализирани изискванията за междусекторно докладване пред надзорните органи, произтичащи от законодателството на ЕС в областта на финансовите услуги (напр. директивите за капиталовите изисквания — РКИ/ДКИ IV, Директивата за пазарите на финансови инструменти — ДПФИ/РПФИ, Регламента за европейската пазарна инфраструктура — РЕПИ и др.). Тя представя последващи действия на становище X.13.a на платформата REFIT , прието на 27.6.2016 г.

8.

Проверка за пригодност на корпоративната отчетност

С тази проверка за пригодност ще бъдат преценени изискванията за корпоративна отчетност, включително Директива 2013/34 за счетоводството, Директива 2014/95/ЕО относно оповестяването на нефинансова информация, Директива 2013/50 относно прозрачността и Регламент № 1606/2002 за международните счетоводни стандарти.

Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие 

9.

Оценка на Директивата относно равното заплащане за еднаква работа или работа с еднаква стойност.

Оценката на Директива 2006/54/ЕО ще акцентира върху начина, по който съществуващите правни разпоредби относно равното заплащане функционират на практика, подходите, които са възприели държавите — членки на ЕС, колко ефективно се прилагат тези разпоредби до каква степен са постигнати първоначалните им цели.

10.

Потребителски кредити (Директива 2008/48/ЕО) и дистанционна търговия на потребителски финансови услуги (Директива 2002/65/ЕО)

Оценката на Директива 2008/48/ЕО и Директива 2002/65/ЕО ще разгледа функционирането на пазара на потребителски кредити и на дистанционната търговия и продажба на финансови услуги на дребно. Оценката на пазара на потребителски кредити ще разгледа по-специално въпросите, повдигнати в становище VI.4.a-f на платформата REFIT , прието на 21.9.2017 г.

Приложение III: Приоритетни внесени предложения

Предмет/Област

Пълно наименование 3

Референтен номер

Нови стимули за работните места, растежа и инвестициите

1.

Пакет за кръговата икономика

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно качеството на водите, предназначени за консумация от човека (преработена)**

COM(2017) 753 final
2017/0332 (COD) 
1.2.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно минималните изисквания за повторното използване на водата**

COM(2018) 337 final
2018/0169 (COD) 
28.5.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда**

COM(2018) 340 final
2018/0172 (COD) 
30.5.2018 г.

2.

Контрол на рибарството

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за изменение на регламенти (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 1967/2006, (ЕО) № 1005/2008 на Съвета и Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на контрола на рибарството**

COM(2018) 368 final
2018/0193 (COD) 
30.5.2018 г.

3.

Привеждане в съответствие на задълженията за докладване в рамките на политиката в областта на околната среда

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно привеждането в съответствие на задълженията за докладване в рамките на политиката в областта на околната среда и в тази връзка за изменение на директиви 86/278/ЕИО, 2002/49/ЕО, 2004/35/ЕО, 2007/2/ЕО, 2009/147/ЕО и 2010/63/ЕС, Регламент (ЕО) № 166/2006, Регламент (ЕС) № 995/2010, Регламент (ЕО) № 338/97 на Съвета и Регламент (ЕО) № 2173/2005 на Съвета**

COM(2018) 381 final
2018/0205 (COD) 
31.5.2018 г.

4.

Изисквания за достъпност за продукти и услуги

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки по отношение на изискванията за достъпност за продукти и услуги*

COM(2015) 615 final
2015/0278 (COD) 
2.12.2015 г.

5.

Многогодишна финансова рамка

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаването на Програмата за подкрепа на реформите

COM(2018)391 final
2018/0213 (COD)

31.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програмата InvestEU

COM(2018) 439 final
2018/0229 (COD)

6.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за определяне на мерки за прилагане на системата на собствените ресурси на Европейския съюз

COM(2018) 327 final
2018/0132 (APP)

2.5.2018 г.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

COM(2018) 325 final
2018/0135 (CNS)

2.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност

COM(2018) 328 final
2018/0133 (NLE)

2.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно методите и процедурата за предоставяне на собствените ресурси на база общата консолидирана основа за облагане с корпоративен данък, схемата на Европейския съюз за търговия с емисии и нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса, както и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства

COM(2018) 326 final
2018/0131 (NLE)

2.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 г.

COM(2018) 322 final
2018/0132 (APP)

2.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на програма за подпомагане на извеждането от експлоатация на ядрената централа „Игналина“ в Литва (програма „Игналина“); и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1369/2013 на Съвета

COM(2018) 466 final
2018/0251 (NLE)

13.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на специална финансова програма за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения и управление на радиоактивни отпадъци и за отмяна на Регламент (Евратом) № 1368/2013 на Съвета

COM(2018) 467 final
2018/0252 (NLE)

13.6.2018 г.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение 2007/198/Евратом за създаване на Европейско съвместно предприятие за „ITER“ и развитието на термоядрената енергия и за предоставяне на предимства на същото

COM(2018) 445 final
2018/0235 (NLE)

7.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския фонд за морско дело и рибарство и за отмяна на Регламент (ЕС) № 508/2014 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2018) 390 final
2018/0210 (COD)

12.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма за околната среда и действията по климата (LIFE) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1293/2013

COM(2018) 385 final
2018/0209 (COD)

1.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ)

COM(2018) 380 final
2018/0202 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+)

COM(2018) 382 final
2018/0206 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците

COM(2018) 442 final
2018/0232 (COD)

8.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане

COM(2018) 443 final
2018/0233 (COD)

8.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)

COM(2018) 369 final
2018/0194 (COD)

31.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаването на Европейска функция за стабилизиране на инвестициите

COM(2018) 387 final
2018/0212 (COD)

31.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1306/2013

COM(2018) 393 final
2018/0217 (COD)

1.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти, (ЕС) № 1151/2012 относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, (ЕС) № 251/2014 за определяне, описание, представяне, етикетиране и правна закрила на географските указания на ароматизирани лозаро-винарски продукти, (ЕС) № 228/2013 за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза и (ЕС) № 229/2013 за определяне на специфични мерки в областта на селското стопанство по отношение на малките острови в Егейско море

COM(2018) 394 final
2018/0218 (COD)

1.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане на стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2018) 392 final
2018/0216 (COD)

1.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Механизъм за свързване на Европа и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1316/2013 и Регламент (ЕС) № 283/2014

COM(2018) 438 final
2018/0228 (COD)

6.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма за единния пазар, конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия, и европейската статистика и за отмяна на регламенти (ЕС) № 99/2013, (ЕС) № 1287/2013, (ЕС) № 254/2014, (ЕС) № 258/2014, (ЕС) № 652/2014 и (ЕС) 2017/826

COM(2018) 441 final
2018/0231 (COD)

7.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на космическа програма на Съюза и на Агенция на Европейския съюз за космическата програма и за отмяна на регламенти (ЕС) № 912/2010, (ЕС) № 1285/2013 и (ЕС) № 377/2014 и на Решение 541/2014/ЕС

COM(2018) 447 final
2018/0236 (COD)

6.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Европейски фонд за отбрана

COM(2018) 476 final
2018/0254 (COD)

13.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програмата „Европейски корпус за солидарност“ и за отмяна на [Регламента за Европейския корпус за солидарност] и Регламент (ЕС) № 375/2014

COM(2018) 440 final
2018/0230 (COD)

11.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Творческа Европа“ (2021—2027 г.) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1295/2013

COM(2018) 366 final
2018/0190 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на „Еразъм“: програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1288/2913

COM(2018) 367 final
2018/0191 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд+, Кохезионния фонд, Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и финансови правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и инструмента за управление на границите и визите

COM(2018) 375 final
2018/0196 (COD)

29.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд

COM(2018) 372 final
2018/0197 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно механизъм за преодоляване на правните и административните пречки в трансграничен контекст

COM(2018) 373 final
2018/0198 (COD)

29.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно специалните разпоредби за цел „Европейско териториално сътрудничество“ (Interreg), подпомагана от Европейския фонд за регионално развитие и инструменти за външно финансиране

COM(2018) 374 final
2018/0199 (COD)

29.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 2015/1588 на Съвета от 13 юли 2015 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към определени категории хоризонтална държавна помощ

COM(2018) 398 final
2018/0222 (NLE) 
6.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите

COM(2018) 435 final
2018/0224 (COD)

7.6.2018 г.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

COM(2018) 436 final
2018/0225 (COD)

7.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на Програма за научни изследвания и обучение на Европейската общност за атомна енергия за периода 2021—2025 г. в допълнение към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

COM(2018) 437 final
2018/0226 (NLE)

7.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г.

COM(2018) 434 final
2018/0227 (COD)

6.6.2018 г.

6.

Механизъм за свързване на Европа (2014—2020 г.): оттегляне на Обединеното кралство от Съюза (за изменение на Регламент (ЕС) № 1316/2013)
(подготовка за Брексит)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1316/2013 с оглед на оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза

COM(2018) 568 final
2018/0299 (COD)

1.8.2018 г.

7.

Общи правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби: оттегляне на Обединеното кралство от Съюза (за изменение на Регламент (ЕО) № 391/2009)
(подготовка за Брексит)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 391/2009 с оглед на оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза

COM(2018) 567 final
2018/0298 (COD) 
1.8.2018 г.

Свързан цифров единен пазар

8.

Цифрови договори

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно някои аспекти на договорите за предоставяне на цифрово съдържание*

COM(2015) 634 final
2015/0287 (COD) 
9.12.2015 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно някои аспекти на договорите за онлайн продажби и други продажби на стоки от разстояние*

COM(2015) 635 final
2015/0288 (COD) 
9.12.2015 г.

9.

Реализация и функциониране на домейна от първо ниво .eu

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно реализацията и функционирането на домейна от първо ниво .eu и за отмяна на Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията**

COM(2018) 231 final
2018/0110 (COD) 
27.4.2018 г.

10.

Повторна употреба на информацията в обществения сектор (преработен текст)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно повторната употреба на информацията в обществения сектор (преработен текст)**

COM(2018) 234 final
2018/0111 (COD) 
25.4.2018 г.

11.

Насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги*

COM(2018) 238 final
2018/0112 (COD) 
26.4.2018 г.

12.

Зачитане на личния живот и защита на личните данни в електронните съобщения (неприкосновеност на личния живот в сектора на електронните комуникации)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения и за отмяна на Директива 2002/58/ЕО (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения)*

COM(2017) 10 final
2017/0003 (COD) 
10.1.2017 г.

13.

Киберсигурност

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно ENISA — Агенцията на ЕС за киберсигурност, и за отмяна на Регламент (ЕС) № 526/2013, както и относно сертифицирането на киберсигурността на информационните и комуникационните технологии („Акт за киберсигурността“)*

COM(2017) 477 final
2017/0225 (COD) 
13.9.2017 г.

 

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Европейски център за промишлени, технологични и изследователски експертни познания в областта на киберсигурността и Мрежа от национални координационни центрове Принос на Европейската комисия към срещата на лидерите в Залцбург на 19—20 септември 2018 г.**

COM(2018) 630 final
2018/0328 (COD) 
12.9.2018 г.

14.

Пакет в областта на авторското право

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно авторското право в цифровия единен пазар*

COM(2016) 593 final
2016/0280 (COD) 
14.9.2016 г.

 

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила във връзка с упражняването на авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания на излъчващите организации и за препредаването на телевизионни и радиопрограми*

COM(2016) 594 final
2016/0284 (COD) 
14.9.2016 г.

Устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата

15.

Пакет за мобилността и изменението на климата

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на стандарти за емисиите на CO2 от нови тежкотоварни превозни средства**

COM(2018) 284 final
2018/0143 (COD) 
17.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на стандарти за емисиите от нови леки пътнически автомобили и от нови леки търговски превозни средства като част от цялостния подход на Съюза за намаляване на емисиите на CO2 от леките превозни средства и за изменение на Регламент (EО) № 715/2007  (преработен)*

COM(2017) 676 final
2017/0293 (COD) 
8.11.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1073/2009 относно общите правила за достъп до международния пазар на автобусни превози*

COM(2017) 647 final
2017/0288 (COD) 
8.11.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 92/106/ЕИО относно създаването на общи правила за някои видове комбиниран транспорт на товари между държавите членки*

COM(2017) 648 final
2017/0290 (COD) 
8.11.2017 г.

16.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/33/ЕС за насърчаването на чисти и енергийноефективни пътни превозни средства*

COM(2017) 653 final
2017/0291 (COD) 
8.11.2017 г.

17.

Общи правила за вътрешния пазар на природен газ: газопроводи до и от трети държави

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/73/ЕО относно общите правила за вътрешния пазар на природен газ**

COM(2017) 660 final
2017/0294 (COD) 
8.11.2017 г.

18.

Пакет за чиста енергия

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за готовност за справяне с рискове в електроенергийния сектор и за отмяна на Директива 2005/89/ЕО*

COM(2016) 862 final
2016/0377 (COD) 
30.11.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Агенция на Европейския съюз за сътрудничество между регулаторите на енергия (преработен)*

COM(2016) 863 final
2016/0378 (COD) 
30.11.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно вътрешния пазар на електроенергия (преработен текст)*

COM(2016) 861 final
2016/0379 (COD) 
30.11.2016 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия (преработен текст)*

COM(2016) 864 final
2016/0380 (COD) 
30.11.2016 г.

19.

Пакет „Европа в движение“

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно оптимизирането на мерките за постигане на напредък по осъществяването на трансевропейската транспортна мрежа**

COM(2018) 277 final
2018/0138 (COD)

17.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на среда за европейско морско обслужване на едно гише и за отмяна на Директива 2010/65/ЕС**

COM(2018) 278 final
2018/0139 (COD)

17.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно електронната информация за товарни превози**

COM(2018) 279 final
2018/0140 (COD)

17.5.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/1/EО относно използването на превозни средства, наети без шофьори, за автомобилен превоз на товари*

СОМ(2017) 282 final
2017/0113 (COD)

31.5.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 1999/62/EО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за ползване на определени инфраструктури*

СОМ(2017) 275 final
2017/0114 (COD)

31.5.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/22/ЕО по отношение на изискванията за изпълнение и за определяне на специфични правила за командироването на водачи в сектора на автомобилния транспорт във връзка с Директива 96/71/ЕО и Директива 2014/67/ЕС**

СОМ(2017) 278 final
2017/0121 (COD)

31.5.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 по отношение на минималните изисквания за максималното дневно и седмично време на управление, минималните почивки по време на работа и периодите на дневна и седмична почивка, и на Регламент (ЕС) № 165/2014 по отношение на установяването на местоположението чрез тахографи**

СОМ(2017) 277 final
2017/0122 (COD)

31.5.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1071/2009 и Регламент (ЕО) № 1072/2009 с оглед на адаптирането им към развитието в сектора*

СОМ(2017) 281 final
2017/0123 (COD)
31.5.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за оперативната съвместимост на електронни системи за пътно таксуване и за улесняване на трансграничния обмен на информация за неплащане на пътни такси в Общността Съюза (преработен текст) (текст от значение за ЕИП)*

СОМ(2017) 280 final
2017/0128 (COD)

31.5.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 1999/62/ЕО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури по отношение на някои разпоредби относно данъчното облагане на превозните средства**

СОМ(2017) 276 final
2017/0115 (CNS)

31.5.2017 г.

20.

Преустановяване на сезонните промени на часовото време

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за преустановяване на сезонните промени на часовото време и за отмяна на Директива 2000/84/ЕО**

COM(2018) 639 final
2018/0332 (COD)

12.9.2018 г.

По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база

21.

Пакет „Финансиране за устойчиво развитие“

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка за насърчаване на инвестициите в устойчиво развитие**

COM(2018) 353 final
2018/0178 (COD)
24.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно оповестяванията във връзка с устойчивите инвестиции и рисковете за устойчивостта и за изменение на Директива (ЕС) 2016/2341**

COM(2018) 354 final
2018/0179 (COD)
24.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011 по отношение на бенчмарковете за ниски въглеродни емисии и бенчмарковете за положително въздействие в областта на въглеродните емисии**

COM(2018) 355 final
2018/0180 (COD)
24.5.2018 г.

22.

Трансгранични инвестиционни фондове

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на трансграничното разпространение на колективни инвестиционни фондове**

COM(2018) 92 final
2018/0041 (COD)
12.3.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 по отношение на експозициите под формата на покрити облигации**

COM(2018) 93 final
2018/0042 (COD)

12.3.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно емитирането на покрити облигации и публичния надзор върху тях и за изменение на Директива 2009/65/ЕО и Директива 2014/59/ЕС**

COM(2018) 94 final
2018/0043 (COD)

12.3.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за улесняване на трансграничното разпространение на колективни инвестиционни фондове, както и за изменение на регламенти (ЕС) № 345/2013 и (ЕС) № 346/2013**

COM(2018) 110 final
2018/0045 (COD)

12.3.2018 г.

23.

Услуги за колективно финансиране

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/65/ЕС относно пазарите на финансови инструменти**

COM(2018) 99 final
2018/0047 (COD)

8.3.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейските доставчици на услуги за колективно финансиране (ЕДУКФ) за бизнеса**

COM(2018) 113 final
2018/0048 (COD)

8.3.2018 г.

24.

Минимално покритие за загуби за необслужвани експозиции

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 по отношение на минималното покритие за загуби за необслужвани експозиции*

COM(2018) 134 final
2018/0060 (COD)

14.3.2018 г.

25.

Изменения на Регламента за европейската пазарна инфраструктура

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 по отношение на задължението за клиринг, прекратяването на задължението за клиринг, изискванията за отчетност, техниките за намаляване на риска за договорите за извънборсови деривати, които не са преминали клиринг чрез ЦК, регистрацията и надзора на регистрите на трансакции, както и изискванията за регистрите на трансакции**

СОМ(2017) 208 final
2017/0090 (COD)

4.5.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1095/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари) и на Регламент (ЕС) № 648/2012 по отношение на процедурите и участващите органи при лицензирането на ЦК, както и на изискванията за признаване на ЦК от трети държави**

СОМ(2017) 331 final
2017/0136 (COD)

20.9.2017 г.

26.

Общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване (ОЕПЛПО)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване (ОЕПЛПО)**

СОМ(2017) 343 final
2017/0143 (COD)

29.6.2017 г.

27.

Задачи, управление и финансиране на европейските надзорни органи

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган); Регламент (ЕС) № 1094/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване); Регламент (ЕС) № 1095/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари); Регламент (ЕС) № 345/2013 относно европейските фондове за рисков капитал; Регламент (ЕС) № 346/2013 относно европейски фондове за социално предприемачество; Регламент (ЕС) № 600/2014 относно пазарите на финансови инструменти; Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции; Регламент (ЕС) 2016/1011 относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове; и Регламент (ЕС) 2017/1129 относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар**

СОМ(2017) 536 final
2017/0230 (COD )

20.9.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/65/ЕС относно пазарите на финансови инструменти и Директива 2009/138/ЕО относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II)**

COM(2017) 537 final
2017/0231 (COD)

20.9.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1092/2010 за пруденциалния надзор върху финансовата система на Европейския съюз на макроравнище и за създаване на Европейски съвет за системен риск**

СОМ(2017) 538 final
2017/0232 (COD)

20.9.2017 г.

28.

Изисквания и надзор върху инвестиционни посредници

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно пруденциалния надзор върху инвестиционните посредници и за изменение на регламенти (ЕС) № 575/2013, (ЕС) № 600/2014 и (ЕС) № 1093/2010**

СОМ(2017) 790 final
2017/0359 (COD)

20.12.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно пруденциалния надзор върху инвестиционните посредници и за изменение на директиви 2013/36/ЕС и 2014/65/ЕС**

СОМ(2017) 791 final
2017/0358 (COD)

20.12.2017 г.

29.

Оповестяване на информация за корпоративния данък

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2013/34/ЕС по отношение на оповестяването на информация за корпоративния данък от страна на някои предприятия и клонове**

COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)

12.4.2016 г.

30.

Прозрачност и устойчивост на оценката на ЕС на риска в хранителната верига

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно прозрачността и устойчивостта на оценката на ЕС на риска в хранителната верига, за изменение на Регламент (ЕО) № 178/2002 [относно общото законодателство в областта на храните], Директива 2001/18/ЕО [относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда], Регламент (ЕО) № 1829/2003 [относно генетично модифицираните храни и фуражи], Регламент (ЕО) № 1831/2003 [относно фуражните добавки], Регламент (ЕО) № 2065/2003 [относно пушилните ароматизанти], Регламент (ЕО) № 1935/2004 [относно материалите, предназначени за контакт с храни], Регламент (ЕО) № 1331/2008 [относно общата разрешителна процедура за добавките в храните, ензимите в храните и ароматизантите в храните], Регламент (ЕО) № 1107/2009 [относно продуктите за растителна защита] и Регламент (ЕС) 2015/2283 [относно новите храни]**

COM(2018) 179 final
2018/0088 (COD)

11.4.2018 г.

31.

Социално измерение на вътрешния пазар

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Европейски орган по труда**

COM(2018) 131 final
2018/0064 (COD)

13.3.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2004/37/ЕО относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозицията на канцерогени или мутагени по време на работа (трети пакет)**

COM(2018) 171 final
2018/0081 (COD)

5.4.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за прозрачни и предвидими условия на труд в Европейския съюз**

COM(2017) 797
2017/0355 (COD)

21.12.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи, и за отмяна на Директива 2010/18/ЕС на Съвета**

COM(2017) 253 final
2017/0085 (COD)

26.4.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно създаването на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound) и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1365/75 на Съвета**

COM(2016) 531 final
2016/0256 (COD)

23.8.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и на Регламент (ЕО) № 987/2009 за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 (текст от значение за ЕИП и за Швейцария)*

COM(2016) 815final
2016/0397 (COD)

13.12.2016 г.

32.

Обща система на данъка върху добавената стойност: специален режим за малките предприятия

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на специалния режим за малките предприятия**

COM(2018) 21 final
2018/0006 (CNS)

18.1.2018 г.

33.

Справедливо данъчно облагане

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно общата система на данък върху цифровите услуги, начисляван върху приходите от предоставянето на някои цифрови услуги**

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

21.3.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на правилата относно корпоративното данъчно облагане на значително цифрово присъствие**

COM(2018) 147 final
2018/0072 (CNS)

21.3.2018 г.

34.

Пакет за реформа на данъка върху добавената стойност

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на хармонизирането и опростяването на някои правила от системата на данъка върху добавената стойност и въвеждането на окончателната система за данъчно облагане на търговията между държавите членки**

СОМ(2017) 569 final
2017/0251(CNS)

4.10.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 904/2010 по отношение на сертифицираното данъчно задължено лице**

СОМ(2017) 567 final
2017/0248 (CNS)

4.10.2017 г.

35.

Обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД)**

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

25.10.2016 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно обща основа за облагане с корпоративен данък**

COM(2016) 685 final
2016/0337 (CNS)

25.10.2016 г.

36.

Общ режим на облагане с акциз

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на общия режим на облагане с акциз (преработен текст)**

COM(2018) 346 final
2018/0176 (CNS)

25.5.2018 г.

37.

Нелоялни търговски практики в отношенията между стопански субекти по веригата за доставка на храни

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопански субекти по веригата за доставка на храни**

COM(2018) 173 final
2018/0082 (COD)

12.4.2018 г.

38.

Сертификат за допълнителна закрила на лекарствените продукти

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 469/2009 относно сертификата за допълнителна закрила на лекарствените продукти**

COM(2018) 317 final
2018/0161 (COD)

28.5.2018 г.

39.

Пакет за услугите

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за осигуряване на изпълнението на Директива 2006/123/ЕО относно услугите на вътрешния пазар, за установяване на процедура за нотификация за разрешителни режими и изисквания, свързани с услугите, и за изменение на Директива 2006/123/ЕО и Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар**

COM(2016) 821 final
2016/0398 (COD)

10.1.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно правната и оперативната рамка за европейската електронна карта за услуги, въведена с Регламент ... [Регламента за ЕEКУ] ...**

COM(2016) 823 final
2016/0402 (COD)

10.1.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на европейска електронна карта за услуги и свързаното с нея административно обслужване**

COM(2016) 824 final
2016/0403 (COD)

10.1.2017 г.

40.

Условия и процедура, в съответствие с които Комисията да може да отправя искания към предприятията да представят информация

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на условията и процедурата, за да може Комисията да отправя искания към предприятия и обединения от предприятия да представят информация във връзка с вътрешния пазар и свързани области**

СОМ(2017) 257 final
2017/0087 (COD)

2.5.2017 г.

41.

Пакет за стоките

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на правила и процедури за постигане на съответствие със законодателството на Съюза за хармонизация в областта на продуктите и за неговото прилагане, и за изменение на регламенти (ЕС) № 305/2011, (ЕС) № 528/2012, (ЕС) 2016/424, (ЕС) 2016/425, (ЕС) 2016/426 и (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета и на директиви 2004/42/ЕО, 2009/48/ЕО, 2010/35/ЕС, 2013/29/ЕС, 2013/53/ЕС, 2014/28/ЕС, 2014/29/ЕС, 2014/30/ЕС, 2014/31/ЕС, 2014/32/ЕС, 2014/33/ЕС, 2014/34/ЕС, 2014/35/ЕС, 2014/53/ЕС, 2014/68/ЕС и 2014/90/ЕС на Европейския парламент и на Съвета**

СОМ(2017) 795 final
2017/0353 (COD)

19.12.2017 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно взаимното признаване на стоки, законно пуснати на пазара в друга държава членка**

СОМ(2017) 796 final
2017/0354 (COD)

19.12.2017 г.

42.

Пакет за дружественото право

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива (ЕС) 2017/1132 във връзка с използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право**

COM(2018) 239 final
2018/0113 (COD)

25.4.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива (ЕС) 2017/1132 във връзка с презграничните преобразувания, сливания и разделяния**

COM(2018) 241 final
2018/0114 (COD)

25.4.2018 г.

43.

Процедури за несъстоятелност и опрощаване на задължения

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно рамки за превантивно преструктуриране, предоставяне на втори шанс и мерки за повишаване на ефективността на процедурите за преструктуриране, несъстоятелност и опрощаване на задължения и за изменение на Директива 2012/30/ЕС**

COM(2016) 723 final
2016/0359 (COD)

22.11.2016 г.

44.

Законодателство на ЕС по отношение на одобряването на типа във връзка с оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза
(подготовка за Брексит)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за допълване на законодателството на ЕС по отношение на одобряването на типа във връзка с оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза

COM(2018) 397 final
2018/0220 (COD)

4.6.2018 г.

По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз

45.

Ценни книжа, обезпечени с държавни облигации

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно ценните книжа, обезпечени с държавни облигации*

COM(2018) 339 final
2018/0171 (COD)

24.5.2018 г.

46.

Лица, обслужващи кредити, купувачи на кредити и събиране на обезпечения

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно лицата, обслужващи кредити, купувачите на кредити и събирането на обезпечения**

COM(2018) 135 final
2018/0063 (COD)

14.3.2018 г.

47.

Подкрепа за структурните реформи в държавите членки

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета, що се отнася до подкрепата за структурните реформи в държавите членки*

СОМ(2017) 826 final
2017/0336 (COD)

6.12.2017 г.

48.

Повишаване на фискалната отговорност и средносрочния бюджетен подход в държавите членки

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на разпоредби за повишаване на фискалната отговорност и средносрочния бюджетен подход в държавите членки*

СОМ(2017) 824 final
2017/0335 (CNS)

6.12.2017 г.

49.

 Пакет за банковия сектор

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 по отношение на отношението на ливъридж, отношението на нетното стабилно финансиране, капиталовите изисквания и изискванията за приемливи пасиви, кредитния риск от контрагента, пазарния риск, експозициите към централни контрагенти, експозициите към предприятия за колективно инвестиране, големите експозиции, изискванията за докладване и оповестяване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012*

COM(2016) 850 final
2016/0360 (COD)

23.11.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 по отношение на капацитета за поемане на загуби и рекапитализация на кредитните институции и инвестиционните посредници*

COM(2016) 851 final
2016/0361 (COD)

23.11.2016 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/59/ЕС по отношение на капацитета за покриване на загуби и рекапитализация на кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Директива 98/26/ЕО, Директива 2002/47/ЕО, Директива 2012/30/ЕС, Директива 2011/35/ЕС, Директива 2005/56/ЕО, Директива 2004/25/ЕО и Директива 2007/36/ЕО*

COM(2016) 852 final
2016/0362 (COD)

23.11.2016 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2013/36/ЕС по отношение на освободените субекти, финансовите холдинги, смесените финансови холдинги, възнагражденията, надзорните мерки и правомощия и мерките за запазване на капитала*

COM(2016) 852 final
2016/0364 (COD)

23.11.2016 г.

50.

Възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти и за изменение на регламенти (ЕС) № 1095/2010, (ЕС) № 648/2012 и (ЕС) 2015/2365*

COM(2016) 856 final
2016/0365 (COD)

28.11.2016 г.

51.

Европейска схема за застраховане на депозитите

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 с цел създаване на Европейска схема за застраховане на депозитите*

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

24.11.2015 г.

52.

Единно представителство на еврозоната в Международния валутен фонд

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за определяне на мерки за постепенно установяване на единно представителство на еврозоната в Международния валутен фонд**

COM(2015) 603 final
2015/250 (NLE)

21.10.2015 г.

53.

Борба с изпирането на пари

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган); Регламент (ЕС) № 1094/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване); Регламент (ЕС) № 1095/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари); Регламент (ЕС) 345/2013 относно европейските фондове за рисков капитал; Регламент (ЕС) 346/2013 относно европейски фондове за социално предприемачество; Регламент № 600/2014 относно пазарите на финансови инструменти; Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции; Регламент (ЕС) 2016/1011 относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове; Регламент (EС) 2017/1129 относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар; и Директива (ЕС) 2015/849 за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма**

COM(2018) 646 final

2017/0230 (COD)

12.9.2018 г.

54.

Европейски паричен фонд

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за учредяване на Европейския паричен фонд*

СОМ(2017) 827 final
2017/0333 (APP)

6.12.2017 г.

55.

Многогодишна финансова рамка

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за разширяване спрямо неучастващите държави членки на приложението на Регламент (ЕС) № …/2018 за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)

COM(2018) 371 final
2018/0219 (APP)

31.5.2018 г.

Търговия: балансирана и прогресивна търговска политика с цел да се извлекат ползи от глобализацията

56.

Скрининг на преки чуждестранни инвестиции в Европейския съюз

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка за скрининг на преки чуждестранни инвестиции в Европейския съюз*

СОМ(2017) 487 final
2017/0224 (COD)

13.9.2017 г.

57.

Изменено предложение, достъп на стоки и услуги от трети държави до вътрешния пазар на Европейския съюз
(Обществени поръчки с трети държави)

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно достъпа на стоки и услуги от трети държави до вътрешния пазар на обществени поръчки на Съюза и за определяне на процедурите за подпомагане на преговорите относно достъпа на съюзни стоки и услуги до пазарите на обществени поръчки на трети държави**

COM(2016) 34 final
2012/0060 (COD) 29.1.2016 г.

58.

Тарифни квоти, включени в рамките на Световната търговска организация (СТО) след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза
(подготовка за Брексит)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за пропорционално разпределяне на тарифните квоти, включени в списъка на Съюза в рамките на СТО, след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза, и за изменение на Регламент (ЕО) № 32/2000 на Съвета

COM(2018) 312 final
2018/0158 (COD)

22.5.2018 г.

Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие

59.

Предлагане на пазара и използване на прекурсори на взривни вещества

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества, за изменение на приложение ХVІІ към Регламент (EО) № 1907/2006 и за отмяна на Регламент (EС) № 98/2013 относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества**

COM(2018) 209 final
2018/0103 (COD)

17.4.2018 г.

60.

Използване на финансова и друга информация за предотвратяването, разкриването, разследването или наказателното преследване на някои престъпления

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила, с които се улеснява използването на финансова и друга информация за предотвратяването, разкриването, разследването или наказателното преследване на определени престъпления, и за отмяна на Решение 2000/642/ПВР на Съвета*

COM(2018) 213 final
2018/0105 (COD)

17.4.2018 г.

61.

Борба с измамата и подправянето на непарични платежни средства

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно борбата с измамата и подправянето на непарични платежни средства и за замяна на Рамково решение 2001/413/ПВР на Съвета**

СОМ(2017) 489 final
2017/0226 (COD)

13.9.2017 г.

62.

Оперативна съвместимост между информационните системи на ЕС

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка за оперативна съвместимост между информационните системи на ЕС (граници и визи) и за изменение на Решение 2004/512/ЕО на Съвета, Регламент (ЕО) № 767/2008, Решение 2008/633/ПВР на Съвета, Регламент (ЕС) 2016/399 и Регламент (ЕС) 2017/2226*

СОМ(2017) 793 final
2017/0351 (COD)

12.12.2017 г.

Proposal for a REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on establishing a framework for interoperability between EU information systems (police and judicial cooperation, asylum and migration)*

COM(2017)794 final
2017/0352 (COD)

12.12.2017

63.

Предотвратяване на разпространението на терористично съдържание онлайн

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предотвратяване на разпространението на терористично съдържание онлайн (принос на Европейската комисия за срещата на лидерите в Залцбург на 19 и20 септември 2018 г.)**

COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)

12.9.2018 г.

64.

Механизъм за гражданска защита на Съюза

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение № 1313/2013/ЕС относно Механизъм за гражданска защита на Съюза**

COM(2017) 772 final
2017/0309 (COD)

23.11.2017 г.

65.

Защита на потребителите

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите и за отмяна на Директива 2009/22/ЕО**

COM(2018) 184 final
2018/0089 (COD)

11.4.2018 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 93/13/ЕИО на Съвета от 5 април 1993 г., Директива 98/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, Директива 2005/29/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и Директива 2011/83/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на по-доброто прилагане и модернизирането на правилата за защита на потребителите в ЕС**

COM(2018) 185 final
2018/0090 (COD)

11.4.2018 г.

66.

Повишаване на сигурността на личните карти

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно повишаване на сигурността на личните карти на гражданите на Съюза и на документите за пребиваване, издавани на гражданите на Съюза и на членовете на техните семейства, които упражняват правото си на свободно движение**

СОМ(2018) 212 final
2018/0104 (COD)

17.4.2018 г.

67.

Предложение за защита на лицата, сигнализиращи за нередности

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на лица, подаващи сигнали за нарушения на правото на Съюза**

СОМ(2018) 218 final
2018/0106 (COD)

23.4.2018 г.

68.

Европейски заповеди за предоставяне и за запазване на електронни доказателства по наказателноправни въпроси

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейските заповеди за предоставяне и за запазване на електронни доказателства по наказателноправни въпроси*

СОМ(2018) 225 final
2018/0108 (COD)

17.4.2018 г.

69.

Европейска информационна система за регистрите за съдимост

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на централизирана система за идентифициране на държавите членки, разполагащи с информация за присъди срещу граждани на трети държави и лица без гражданство (ГТД), с цел допълване и подкрепа на Европейската информационна система за регистрите за съдимост (система ECRIS-TCN) и за изменение на Регламент (ЕС) № 1077/2011*

СОМ(2017) 344 final
2017/0144 (COD)

29.6.2017 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Рамково решение 2009/315/ПВР на Съвета във връзка с обмена на информация за гражданите на трети държави и във връзка с Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS) и за замяна на Решение 2009/316/ПВР на Съвета*

СОМ(2016) 7 final
2016/0002 (COD)

19.1.2016 г.

70.

Временен документ за пътуване на ЕС

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за временния документ за пътуване на ЕС и за отмяна на Решение 96/409/ОВППС**

COM(2018) 358
2018/0186 (CNS)

31.5.2018 г.

71.

Граждански и търговски дела

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1393/2007 на Европейския парламент и на Съвета относно връчване в държавите членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела („връчване на документи“)**

СОМ(2018) 379 final
2018/0204 (COD)

31.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1206/2001 на Съвета от 28 май 2001 г. относно сътрудничеството между съдилища на държавите членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела**

СОМ(2018) 378 final
2018/0203 (COD)

31.5.2018 г.

72.

Многогодишна финансова рамка

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки

СОМ(2018) 324 final
2018/0136 (COD)

2.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Програмата на ЕС за борба с измамите

СОМ(2018) 386 final
2018/0211 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Права и ценности“

СОМ(2018) 383 final
2018/0207 (COD)

30.5.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Правосъдие“

СОМ(2018) 384 final
2018/0208 (COD)

30.5.2018 г.

Към нова политика за миграцията

73.

Визов кодекс

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 810/2009 за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс)**

СОМ(2018) 252 final
2018/0061 (COD)

14.3.2018 г.

74.

Визова информационна система

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 767/2008, Регламент (ЕО) № 810/2009, Регламент (ЕС) 2017/2226, Регламент (ЕС) 2016/399, Регламент XX/2018 [Регламент за оперативната съвместимост] и Решение 2004/512/ЕО и за отмяна на Решение 2008/633/ПВР на Съвета**

СОМ(2018) 302 final
2018/0152 (COD)

16.5.2018 г.

75.

Европейска мрежа от служители за връзка по въпросите на имиграцията

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на европейска мрежа от служители за връзка по въпросите на имиграцията (преработен текст)**

СОМ(2018) 303 final
2018/0153 (COD)

16.5.2018 г.

76.

Временно повторно въвеждане на граничен контрол на вътрешните граници

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2016/399 по отношение на правилата, които се прилагат за временното повторно въвеждане на граничен контрол на вътрешните граници**

СОМ(2017) 571 final
2017/0245 (COD)

27.9.2017 г.

77.

Европейска гранична и брегова охрана

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейската гранична и брегова охрана и за отмяна на Съвместно действие 98/700/ПВР на Съвета, Регламент (ЕС) № 1052/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) 2016/1624 на Европейския парламент и на Съвета (принос на Европейската комисия към срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.)**

СОМ(2018) 631 final
2018/0330 (COD)

12.9.2018 г.

78.

Политика на връщане

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (преработен текст) (принос на Европейската комисия за срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.)**

СОМ(2018) 634 final
2018/0329 (COD)

12.9.2018 г.

79.

Влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на трудова заетост, изискваща висока степен на умения („Предложение за синя карта“)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на трудова заетост, изискваща висока степен на умения*

СОМ(2016) 378 final
2016/0176 (COD)

7.6.2016 г.

80.

Обща европейска система за убежище

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището и за отмяна на Регламент (ЕС) № 439/2010

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището и за отмяна на Регламент (ЕС) № 439/2010 (принос на Европейската комисия към срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.)**

СОМ(2016) 0271 final

СОМ(2018) 633 final
2016/0131 (COD)
12.9.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на система Евродак за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на [Регламент (ЕС) № 604/2013 за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство], за идентифициране на незаконно пребиваващ гражданин на трета държава или лице без гражданство и за искане на сравнения с данните в Евродак от правоприлагащите органи на държавите членки и Европол за целите на правоприлагането (преработен текст)*

СОМ(2016) 272 final
2016/0132 (COD)

4.5.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (преработен текст)* (реформа на системата от Дъблин)

СОМ(2016) 270 final
2016/0133 (COD)

4.5.2016 г.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (преработен текст)*

СОМ(2016) 465 final
2016/0222 (COD)

13.7.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стандартите за условията, на които трябва да отговарят гражданите на трети държави или лицата без гражданство, за да може да им бъде предоставена международна закрила, за единен статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, и за съдържанието на предоставената закрила и за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни*

СОМ(2016) 466 final
2016/0223 (COD)

13.7.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на обща процедура за международна закрила в Съюза и за отмяна на Директива 2013/32/ЕС*

СОМ(2016) 467 final
2016/0224 (COD)

13.7.2016 г.

81.

Многогодишна финансова рамка

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на инструмент за финансово подпомагане за управлението на границите и за визите като част от Фонда за интегрирано управление на границите

СОМ(2018) 473 final
2018/0249 (COD)

12.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на фонд „Убежище и миграция“

COM(2018)  471 final
2018/0248 (COD)

12.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на фонд „Вътрешна сигурност“

СОМ(2018) 472 final
2018/0250 (COD)

13.6.2018 г.

По-силен участник на световната сцена

82.

Многогодишна финансова рамка

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на инструмент за финансово подпомагане за оборудване за митнически контрол като част от Фонда за интегрирано управление на границите

СОМ(2018) 474 final
2018/0258 (COD)

12.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество

СОМ(2018) 460 final
2018/0243 (COD)

14.6.2018 г.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно асоциирането на отвъдморските страни и територии към Европейския съюз, включително отношенията между Европейския съюз, от една страна, и Гренландия и Кралство Дания, от друга страна („Решение за отвъдморско асоцииране“)

СОМ(2018) 461 final
2018/0244 (CNS)

14.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на Европейски инструмент за сътрудничество в областта на ядрената безопасност, допълващ Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество въз основа на Договора за Евратом

СОМ(2018) 462 final
2018/0245 (NLE)

14.6.2018 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП III)

СОМ(2018) 465 final
2018/0247 (COD)

16.6.2018 г.

Предложение на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност с подкрепата на Комисията, адресирано до Съвета, за решение на Съвета за създаване на Европейски механизъм за подкрепа на мира (извънбюджетен фонд в рамките на периода на действие на следващата многогодишна финансова рамка)

HR(2018)94



Съюз на демократична промяна

83.

Комитология

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на редица правни актове, предвиждащи използване на процедурата по регулиране с контрол, към членове 290 и 291 от Договора за функционирането на Европейския съюз**

СОМ(2016) 799 final
2016/0400 (COD)

14.12.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на редица правни актове в областта на правосъдието, предвиждащи използване на процедурата по регулиране с контрол, към член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз

СОМ(2016) 798 final

2016/0399 (COD)

14.12.2016 г.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 182/2011 за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията

СОМ(2017) 85 final
2017/035 (COD)

14.2.2017 г.

84.

Защита на личните данни в контекста на изборите за Европейски парламент

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 по отношение на процедура за проверка, свързана с нарушения на правилата за защита на личните данни в контекста на изборите за Европейски парламент (принос на Европейската комисия за срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.)**

СОМ(2018) 636 final
2018/0336 (COD)

12.9.2018 г.

85.

Европейска гражданска инициатива

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейската гражданска инициатива*

СОМ(2017) 482 final
2017/0220 (COD)

13.9.2017 г.

Приложение IV: Оттегляния 4

COM/междуинституционален номер

Заглавие

Мотиви за оттеглянето

Икономически и финансови въпроси, данъчно облагане и митници

1.

SEC(2008) 2302 окончателен

Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за упълномощаване на Комисията да води преговори за постигане на споразумение с Кралство Норвегия за прилагане на мерки, съпоставими на посочените в Директива 2003/48/ЕО на Съвета от 3 юни 2003 г. относно данъчното облагане на доходи от спестявания под формата на лихвени плащания

Не е актуално: Този въпрос е обхванат в рамките на общия стандарт за предоставяне на информация (ОСПИ) по данъчни въпроси, разработен в отговор на искането от страна на Г-20 и одобрен от Съвета на ОИСР на 15 юли 2014 г. Многостранното споразумение за прилагане на ОСПИ обхваща ЕС и Норвегия.

2.

СОМ(2009) 644 final

2008/0234 (CNS)

Изменено Предложение за решение на Съвета относно подписването, от името на Европейския съюз, и временното прилагане на Споразумение за сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Княжество Лихтенщайн, от друга страна, за борба с измамите и другите незаконни дейности във вреда на техните финансови интереси и за гарантиране на обмен на информация по данъчни въпроси

Не е актуално: Този въпрос е обхванат от споразумението между ЕС и Лихтенщайн за данъчното облагане на доходите от спестявания, изменено през 2015 г. („споразумение за автоматичния обмен на данъчна информация“), което е в съответствие с общия стандарт за предоставяне на информация (ОСПИ) на ОИСР по данъчни въпроси.

3.

СОМ(2009) 648 final

2008/0234 (CNS)

Изменено Предложение за решение на Съвета относно сключването, от името на Европейския съюз, на Споразумение за сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави , от една страна, и Княжество Лихтенщайн, от друга страна, за борба с измамите и другите незаконни дейности във вреда на техните финансови интереси и за гарантиране на обмен на информация по данъчни въпроси

Не е актуално: Този въпрос е обхванат от споразумението между ЕС и Лихтенщайн за данъчното облагане на доходите от спестявания, изменено през 2015 г. („споразумение за автоматичния обмен на данъчна информация“), което е в съответствие с общия стандарт за предоставяне на информация (ОСПИ) на ОИСР по данъчни въпроси.

Морско дело и рибарство

4.

COM(2012) 021 окончателен — 2012/0013 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1342/2008 на Съвета от 18 декември 2008 г. за създаване на дългосрочен план за запасите от атлантическа треска и риболовните стопанства, които експлоатират тези запаси

Не е актуално: Този въпрос е разгледан в новия многогодишен план за управление на Северно море (РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2018/973, ОВ L 179, 16.7.2018 г.).

Сигурност и миграция

5.

COM(2016)  491 final

2016/0236 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на система на ЕС за сертифициране на оборудването за проверка за авиационна сигурност

В резултат на междуинституционални обсъждания беше постигнато общо разбиране, че създаването на система на ЕС за сертифициране би могло да бъде осъществено по-добре чрез изменение на законодателството за прилагане въз основа на член 4, параграф 3 и член 18, буква a) от Регламент (ЕО) № 300/2008 относно общите правила в областта на сигурността на гражданското въздухоплаване. Комисията ще започне подготовката за евентуалното изменение на законодателството за прилагане на Регламент (ЕО) № 300/2008.

6.

COM(2015)  452 final

2015/0211 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на общ списък на ЕС на сигурните страни на произход за целите на Директива 2013/32/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила, и за изменение на Директива 2013/32/ЕС

Актуализиран подход към този въпрос е изложен в предложението за Регламент относно процедурите за убежище (COM (2016) 467 final), което е в междуинституционалния процес като част от пакета за реформа на общата европейска система за убежище.

7.

COM(2014)  382 final

2014/0202 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 604/2013 по отношение на определянето на държавата членка, компетентна да разгледа молбата за международна закрила на непридружени ненавършили пълнолетие лица, на които нито един член на семейството, брат или сестра или роднина не се намира законно в някоя от държавите членки

Актуализиран подход към този въпрос е изложен в предложението за реформа на системата от Дъблин (COM (2016) 270 final), което е в междуинституционалния процес като част от пакета за реформа на общата европейска система за убежище.

8.

COM (2015) 450 final

2015/0208 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на механизъм за преместване в кризисни ситуации и за изменение на Регламент (ЕС) № 604/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство

Актуализиран подход към този въпрос е изложен в предложението за реформа на системата от Дъблин (COM (2016) 270 final), което е в междуинституционалния процес като част от пакета за реформа на общата европейска система за убежище.

9.

СОМ(2018) 167 final

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за упълномощаване на Комисията да одобри, от името на Съюза, Глобалния пакт за безопасна, организирана и законна миграция в областта на сътрудничеството за развитие

Предложението вече не е необходимо, тъй като приемането на Глобалния пакт ще премине през процес, който се състои от два етапа — приемането на договорените резултати на междуправителствената конференция, последвано от официалното одобрение с резолюция на Общото събрание на ООН. Предложение, свързано с COM (2018) 168.

10.

СОМ(2018) 168 final

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за упълномощаване на Комисията да одобри, от името на Съюза, Глобалния пакт за безопасна, организирана и законна миграция в областта на имиграционната политика

Предложенията вече не са необходими, тъй като приемането на Глобалния пакт ще премине през процес, който се състои от два етапа — приемането на договорените резултати на междуправителствената конференция, последвано от официалното одобрение с резолюция на Общото събрание на ООН.

Приложение V: Списък на актовете, които се предвижда да бъдат отменени

Област на политиката

Заглавие

Мотиви за отмяната

1.

Съюз на капиталовите пазари

Директива 2001/34/EО на Европейския парламент и на Съвета от 28 май 2001 г. относно допускането на ценни книжа до официална регистрация на фондова борса и относно информацията, която подлежи на публикуване

Повечето от изискванията на тази директива вече са обхванати от Директива 2013/50/ЕС (изменена Директива за прозрачността) и в Регламента за проспектите. Останалите приложими разпоредби на Директива 2001/34/ЕО могат да бъдат отменени.

2.

Данъчно облагане и митници

Регламент (ЕО) № 964/2007 на Комисията от 14 август 2007 г. за определяне на подробни правила за откриването и управлението на тарифните квоти за ориз с произход от най-слабо развитите страни, за пазарните години 2007/2008 и 2008/2009

Не е актуално: Тарифните квоти, обхванати от този акт, бяха част от периода на изпълнение на инициативата „Всичко освен оръжие“ от 2001 г. Те вече не съществуват, тъй като от 2009 г. насам тарифните квоти вече не се използват и търговията с ориз от тези държави вече е безмитна и без квоти.

3.

Данъчно облагане и митници

Регламент (ЕИО) № 3512/80 на Комисията от 23 декември 1980 г. относно дерогация по отношение на страните от Общия пазар на Централна Америка от членове 1, 6 и 12 от Регламент (ЕИО) № 3510/80 на Комисията от 23 декември 1980 г. относно определение на понятието за продукти с произход за прилагането на тарифните преференции, предоставени от Европейската икономическа общност по отношение на определени продукти от развиващи се страни

Не е актуално: Този акт се отнася до правила за произход по отношение на схеми на Съюза по Общата система за преференции, които вече не са актуални (Регламент № 3322/80 на Съвета от 16 декември 1980 г.) Той представлява дерогация от някои членове на друг акт (Регламент № 3510/80), който вече е отменен.

4.

Данъчно облагане и митници

Регламент (ЕИО) № 3513/80 на Комисията от 23 декември 1980 г. относно дерогация по отношение на страните, подписали Картагенското споразумение (Групата от Андите) от членове 1, 6 и 12 от Регламент (ЕИО) № 3510/80 на Комисията от 23 декември 1980 година относно определение на понятието за продукти с произход за прилагането на тарифните преференции, предоставени от Европейската икономическа общност по отношение на определени продукти от развиващи се страни

Не е актуално: Този акт се отнася до правила за произход по отношение на схеми на Съюза по Общата система за преференции, които вече не са актуални (Регламент № 3322/80 на Съвета от 16 декември 1980 г.) Той представлява дерогация от някои членове на друг акт (Регламент № 3510/80), който вече е отменен.

5.

Безопасност на храните

Директива 78/142/ЕИО на Съвета от 30 януари 1978 г. за сближаване на законодателствата на държавите членки относно материалите и предметите, които съдържат винилхлориден мономер и са предназначени за контакт с храни

Въпросите, които се разглеждат от тази директива на Съвета, попадат в обхвата и разпоредбите на Регламент (ЕС) № 10/2011 на Комисията относно материалите и предметите от пластмаси, предназначени за контакт с храни. Следователно директивата на Съвета вече не е актуална.

6.

Безопасност на храните

Директива 85/572/ЕИО на Съвета от 19 декември 1985 г. за определяне на списъка на симуланти, които да бъдат използвани за изпитване на миграцията на съставките на пластмасовите материали и предмети, предназначени за контакт с храни

Въпросите, които се разглеждат от тази директива на Съвета, попадат в обхвата и разпоредбите на Регламент (ЕС) № 10/2011 на Комисията относно материалите и предметите от пластмаси, предназначени за контакт с храни. Следователно директивата на Съвета вече не е актуална.

7.

Безопасност на храните

Директива 82/711/ЕИО на Съвета oт 18 октомври 1982 г. за установяване на основните правила, необходими за изпитване на миграцията на съставките на пластмасови материали и изделия, предназначени за контакт с храни

Въпросите, които се разглеждат от тази директива на Съвета, попадат в обхвата и разпоредбите на Регламент (ЕС) № 10/2011 на Комисията относно материалите и предметите от пластмаси, предназначени за контакт с храни. Следователно директивата на Съвета вече не е актуална.

(1)    В настоящото приложение Комисията предоставя допълнителна информация, доколкото е на разположение, относно инициативите, включени в нейната работна програма, в съответствие с Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество. Информацията, предоставена в скоби под описанието на всяка инициатива, е само ориентировъчна и подлежи на промени по време на подготвителния процес, по-специално с оглед на резултатите от процеса на оценка на въздействието. Позициите, отбелязани в сиво, се отнасят до инициативи, които предоставят перспектива за бъдещето на Съюза.
(2)

 В настоящото приложение са поместени най-значимите оценки и проверки за пригодност, които ще предприемем, включително тези, които са резултат от становищата на платформата REFIT.

(3) * = предложение, упоменато в Съвместната декларация относно законодателните приоритети на ЕС за 2018 и 2019 г., подписана от председателите на Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия** = приоритетни досиета в Работната програма на Комисията за 2018 г. и писмото за намеренията за 2018 г.
(4) Настоящият списък включва неприключени законодателни предложения, които Комисията възнамерява да оттегли в срок от шест месеца (до април 2019 г.).