Брюксел, 27.6.2016

COM(2016) 418 final

2016/0193(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление за определени държави членки, които изпитват сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност или са застрашени от такива затруднения


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Продължаващата финансова и икономическа криза оказа натиск върху националните финансови ресурси, тъй като държавите членки провеждат необходимите политики за фискална консолидация. В този контекст осигуряването на безпрепятствено изпълнение на програмите, ползващи се с подкрепа от европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), е от особено значение за инвестициите за икономически растеж и работни места.

Изпълнението на програмите често е предизвикателство, не на последно място и поради проблеми с ликвидността, произтичащи от фискалната консолидация. Това важи преди всичко за държавите членки, които са най-силно засегнати от кризата и са получили финансова помощ по програма за макроикономически корекции.

За да се гарантира, че тези държави членки продължават да изпълняват на място програмите по ЕСИФ, както и че отпускат средства за проекти, член 24 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. 1 позволява на Комисията да увеличи размера на плащанията („допълнително финансиране“) от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2016 г. за онези държави, които са се възползвали от финансово подпомагане след 21 декември 2013 г.

Пет държави са отговаряли на условията за отпускане на допълнително финансиране в горепосочения срок, а именно Кипър, Гърция, Ирландия, Португалия и Румъния.

Освен това член 120 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 предвижда, че от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2017 г. максималната ставка на съфинансиране на равнището на всеки приоритет за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ, е 85 %, вместо 50 %, както е приложимо за по-силно развитите региони 2 . Тази извънредна ставка на съфинансиране е предоставена на Кипър предвид нестабилното положение на неговата икономика. Тя спомага за преодоляването на периода на нужда от големи публични инвестиции, от една страна, и усилия за устойчива фискална консолидация, от друга страна, чрез увеличаване на необходимото фискално пространство за инвестиции от фондовете на политиката на сближаване.

Член 24, параграф 3 и член 120, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 изискват от Комисията да преразгледа тези две финансови разпоредби и, ако е необходимо, да направи законодателно предложение преди 30 юни 2016 г. с оглед на евентуалното им удължаване.

Настоящото предложение ще позволи на Комисията да продължи да прави увеличени плащания за всяка държава членка, която ще се възползва от финансова помощ след 30 юни 2016 г., за периода в рамките на този механизъм за подпомагане, без промяна на цялостното разпределението на средствата по линия на ЕСИФ за 2014—2020 г. Освен това предложението ще даде възможност на Кипър да прилага максималния процент на съфинансиране в размер на 85 % до приключването на програмата.

Мерките ще предоставят допълнителни финансови ресурси или необходимата бюджетна гъвкавост за улесняване на изпълнението на място на програмите по ЕСИФ.

Общ контекст и действащи разпоредби в областта на политика, към която спада предложението

В член 24 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 се предвижда, че по искане на държава членка, изпитваща временни бюджетни затруднения, т.е. държавите, които са получили финансова помощ съгласно програма за корекции след 21 декември 2013 г., междинните плащания могат да бъдат увеличени с 10 процентни пункта над ставката на съфинансиране, приложима за всеки приоритет за ЕФРР, ЕСФ и Кохезионния фонд, или за всяка мярка за ЕЗФРСР и ЕФМДР, при условие че държавата членка подаде съответното искане. Понастоящем тази разпоредба се прилага до 30 юни 2016 г.

Член 120, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 предвижда, че от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2017 г. максималната ставка на съфинансиране на равнището на всеки приоритет за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ, е 85 %, вместо 50 %, както е приложимо за по-силно развитите региони.

Съгласуваност с другите политики на Съюза

Предложението е в съответствие с други предложения и инициативи, приети от Европейската комисия в отговор на финансовата криза.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Регламент (ЕС) № 1303/2013 установява общите правила, приложими за ЕСИФ. Като се основава на принципа за поделено управление между Европейската комисия и държавите членки, настоящият регламент включва разпоредби по отношение на процеса на планиране, както и правила за управление (включително финансово) на програмите, мониторинг, финансов контрол и оценка на проектите.

Член 24, параграф 3 и член 120, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 изискват от Комисията да преразгледа двете горепосочени финансови разпоредби и, ако е необходимо, да направи законодателно предложение преди 30 юни 2016 г. с оглед на евентуалното им удължаване.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Предложението е в съответствие с принципа на субсидиарност дотолкова, доколкото предоставя непрекъсната засилена подкрепа чрез ЕСИФ за определени държави членки, които изпитват сериозни затруднения, особено по отношение на икономическия растеж и финансовата стабилност, както и поради влошаване на позициите им по отношение на дефицита и дълговете, също и вследствие на международната икономическа и финансова обстановка. На този фон е необходимо да се установи временен механизъм на равнище Европейски съюз, който да позволи на Европейската комисия да увеличи възстановяването на суми на базата на сертифицираните разходи в рамките на ЕСИФ и да осигури по-висока ставка на съфинансиране за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ.

Пропорционалност

Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност:

Удължаването на периода, през който се дължат увеличените междинни плащания, е пропорционално с оглед на продължаващата икономическа криза, както и на останалите усилия, полагани в помощ на държавите членки с бюджетни затруднения, ползващи се от финансова помощ по програма за корекции.

Удължаването на срока на прилагането на увеличената ставка на съфинансиране за Кипър е пропорционално с оглед на нестабилното положение на икономиката на държавата. То ще спомогне за преодоляването на периода на нужда от големи публични инвестиции в Кипър, от една страна, и усилия за устойчива фискална консолидация, от друга страна, чрез увеличаване на необходимото фискално пространство за инвестиции.

Избор на инструмент

Предлаган инструмент: изменение на действащия регламент.

Комисията проучи предоставяните от нормативната уредба възможности за действие и счита за необходимо, с оглед на досегашния опит, да предложи промени в Общия регламент.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Нямаше последваща оценка или проверки за пригодност на действащото законодателство.

Консултации със заинтересованите страни

Не бяха проведени консултации с външни заинтересовани страни.

Събиране и използване на експертни становища

Не беше необходимо използването на външни експертни становища.

Оценка на въздействието

Предложението ще позволи на Комисията допълнително да увеличи плащанията за държавите членки, участващи в програми за корекции след 30 юни 2016 г. То ще обхване периода до 30 юни в годината, следваща календарната година, през която държавата членка спира да получава финансова помощ. Този подход е в съответствие със счетоводната година на ЕСИФ, която обхваща периода от 1 юли до 30 юни. Периодът на допустимост ще бъде удължен до най-много 18 месеца.

Увеличението ще представлява сума, изчислена при добавянето на десет процентни пункта към ставката на съфинансиране, приложима за приоритетите (за ЕФРР, ЕСФ и Кохезионния фонд) или мерките (за ЕЗФРСР и ЕФМДР) на програмите спрямо сертифицираните разходи, подадени през въпросния период до достигане на тавана на плащанията.

Освен това предложението ще позволи на Комисията да удължи извънредната ставка на съфинансиране в размер на 85 % по линия на ЕФРР и ЕСФ в Кипър до приключването на програмата.

Общата сума, предвидена за този период от фондовете за съответните държави и програми, не се променя.

Пригодност и опростяване на законодателството

Това не е инициатива по линия на Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT).

Основни права

Предложението не оказва въздействие върху защитата на основните права.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Няма отражение върху бюджетните кредити за поети задължения, тъй като не се предлага промяна в максималните суми на финансирането по линия на ЕСИФ, предвидени в оперативните програми за програмния период 2014—2020 г.

За бюджетни кредити за плащания, свързани с удължаването на отпусканото допълнително финансиране съгласно член 24, предложението може да доведе до възстановяването на по-големи суми за съответните държави членки. Допълнителните бюджетни кредити за плащания във връзка с настоящото предложение могат да доведат до временно увеличение на бюджетните кредити за плащания, което ще бъде компенсирано с намаление на плащанията в края на жизнения цикъл на програмите за периода 2014—2020 г. Следва да се отбележи, че предложеното изменение не предполага промени в годишните тавани за поети задължения и плащания по многогодишната финансова рамка, посочени в приложение I към Регламент (ЕС) № 1311/2013.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и уредба за мониторинг, оценка и докладване

Не се прилага. Съществуващите системи за изпълнение на ЕСИФ могат да се използват за наблюдение на изпълнението на настоящото предложение.

Обяснителни документи (за директивите)

Не се прилага.

Подробно разяснение на конкретни разпоредби на предложението

Като се има предвид, че Гърция, Кипър, Ирландия, Румъния и Португалия са участвали в програми за корекции след 21 декември 2013 г., както е определено в член 24, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, пет държави са отговаряли на условията за допустимост за допълнително финансиране от 10 % за междинните плащания, подадени преди 30 юни 2016 г. Междувременно изтече срокът на програмите за финансова помощ за Кипър, Ирландия, Португалия и Румъния. Това означава, че Гърция е единствената държава, която ще изпълнява програма за корекции към 30 юни 2016 г.

Не изглежда необходимо да има ново преразглеждане на правото на получаване на допълнително финансиране през 2014—2020 г., тъй като държавите, които са обект на програми за корекции, се нуждаят от сигурност относно графика и размера на плащанията от ЕС.

Като се има предвид, че през март 2013 г. Кипър подписа с ЕС програма за корекции, член 120, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 предвижда извънредна ставка на съфинансиране от 85 % за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ, от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2017 г.

Кипър приключи своята програма за корекции в края на март 2016 г. Въпреки това икономическото положение на Кипър все още е нестабилно, както е видно от бавните темпове на растеж, намаляващите инвестиции, високата безработица и затрудненията във финансовия сектор.

За да се намали натискът върху националния бюджет и да се ускорят така необходимите инвестиции, се предлага удължаването на ставката на съфинансиране от 85 % за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ, до приключването на програмата.

2016/0193 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление за определени държави членки, които изпитват сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност или са застрашени от такива затруднения

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 177 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 3 ,

като взеха предвид становището на Комитета на регионите 4 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)Член 24, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 предвижда, че Комисията разглежда увеличението на междинните плащания от ЕСИФ с размер, съответстващ на десет процентни пункта над определената ставка на съфинансиране за всеки приоритет/мярка за държавите членки, които изпълняват програма за корекции след 21 декември 2013 г. и съгласно тази разпоредба са поискали да се възползват от тази мярка до 30 юни 2016 г., представя на Европейския парламент и на Съвета доклад 5 с нейната оценка и при необходимост представя съответно законодателно предложение преди 30 юни 2016 г.

(2)Пет държави членки са отговаряли на условията за увеличени плащания съгласно член 24 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, а именно Румъния, Ирландия, Португалия, Кипър и Гърция. Румъния, Ирландия, Португалия и Кипър приключиха съответните си програми за икономически корекции. Единствено Гърция все още изпълнява програма за корекции и се възползва от свързаната с това финансова помощ до третото тримесечие на 2018 г. Като се има предвид, че Гърция все още е изправена пред сериозни затруднения по отношение на финансовата си стабилност, срокът на прилагане на увеличението на плащанията за държави членки, изпитващи временни бюджетни затруднения, следва да се удължи.

(3)Въпреки това възможността за увеличено плащане следва да приключи на 30 юни в годината, следваща календарната година, през която дадена държава членка спира да получава финансова помощ по програма за корекции.

(4)Член 120, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 изисква от Комисията да извърши преглед за оценка на обосновката за поддържане на максимална ставка на съфинансиране в размер на 85 % на равнището на всеки приоритет за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ, след 30 юни 2017 г., и при необходимост да направи законодателно предложение преди 30 юни 2016 г.

(5)През март 2016 г Кипър приключи своята програма за корекции. Въпреки това икономическото положение на Кипър все още е нестабилно, както е видно от ниския темп на растеж, намаляващите инвестиции, високата безработица и затрудненията във финансовия сектор. За да се намали натискът върху националния бюджет и да се ускорят така необходимите инвестиции, следва да се удължи ставката на съфинансиране от 85 % за всички оперативни програми в Кипър, подпомагани по линия на ЕФРР и ЕСФ, до приключването на програмата.

(6)С цел да се създадат условия за незабавното прилагане на предвидените в настоящия регламент мерки, той следва да влезе в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) № 1303/2013 се изменя, както следва:

1.Член 24 се заменя със следното:

Увеличение на плащанията за държави членки, изпитващи временни бюджетни затруднения

1. По искане на държава членка междинните плащания могат да бъдат увеличени с 10 процентни пункта над ставката на съфинансиране, приложима за всеки приоритет за ЕФРР, ЕСФ и Кохезионния фонд, или за всяка мярка за ЕЗФРСР и ЕФМДР.

Ако дадена държава членка изпълнява едно от следните условия след 21 декември 2013 г., увеличената ставка, която не може да надвишава 100 %, се прилага към заявленията за плащане на тази държава членка за периода до 30 юни 2016 г.:

а) в случаите, когато съответната държава членка получава заем от Съюза съгласно Регламент (ЕС) № 407/2010 на Съвета;

б) в случаите, когато съответната държава членка получава средносрочна финансова помощ съгласно Регламент (ЕО) № 332/2002, обвързана с изпълнението на програма за макроикономически корекции;

в) в случаите, когато на съответната държава членка се предоставя финансова помощ, обвързана с изпълнението на програма за макроикономически корекции съгласно посоченото в Регламент (ЕС) № 472/2013.

Ако след 30 юни 2016 г. дадена държава членка изпълнява едно от условията, посочени във втора алинея, увеличената ставка се прилага към заявленията за плащане на тази държава за периода до 30 юни в годината, в която спира съответната финансова помощ.

Настоящият параграф не се прилага за програми по Регламента за ЕТС.

2. Независимо от параграф 1, подкрепата на Съюза посредством междинните плащания и плащанията на окончателното салдо не може да надвишава размера на публичните разходи или максималния размер на подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове за всеки приоритет за ЕФРР, ЕСФ и Кохезионния фонд или за всяка мярка за ЕЗФРСР и ЕФМДР, както е определено в решението на Комисията за одобряване на програмата, като се взема по-малкият размер.

2.Член 120, параграф 3 се изменя, както следва:

Втората алинея се заменя със следното:

„За периода от 1 януари 2014 г. до приключването на програмата ставката на съфинансиране на равнището на всеки приоритет за всички оперативни програми в Кипър е не по-висока от 85 %.“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО:

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление за определени държави членки, които изпитват сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност или са застрашени от такива затруднения.

2.РАМКА УД/БД (УПРАВЛЕНИЕ ПО ДЕЙНОСТИ/БЮДЖЕТ ПО ДЕЙНОСТИ)

Съответна(и) област(и) на политика и свързана(и) с нея(тях) дейност(и):

Регионална политика; дейност от БД 13.03

Заетост и социални въпроси; дейност от БД 04.02

Кохезионен фонд, дейност от БД 13.04

Развитие на селските райони, дейност от БД 05.04

Рибарство, дейност от БД 11.06

3.БЮДЖЕТНИ РЕДОВЕ

3.1.Бюджетни редове (оперативни редове и свързаните с тях редове за техническа и административна помощ (предишни редове BA):

Новопредложените действия ще бъдат осъществени въз основата на следните бюджетни редове:

13.036000 По-слабо развити региони (ЕФРР)

13.036100 Региони в преход (ЕФРР)

13.036200 „По-силно развити региони“ (ЕФРР)

13.036300 Допълнителни средства за най-отдалечените и слабо населените региони (ЕФРР)

13.046000 Кохезионен фонд

04.026000 По-слабо развити региони (ЕСФ)

04.026100 Региони в преход (ЕСФ)

04.026200 По-силно развити региони (ЕСФ)

04.026400 Инициатива за младежка заетост (ЕСФ)

05.046001 Развитие на селските райони (ЕЗФРСР)

11.066000 Рибарство и аквакултури (ЕФМДР)

3.2.Срок на действието и на отражението върху финансовите средства:


3.3.    Бюджетни характеристики:

Бюджетен ред

Вид разход

Нов

Участие на ЕАСТ

Участие на държавите кандидатки

Функция във финансовата перспектива

13.031600

Незадължителен

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

№ 

13.031800

Незадължителен

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

№ 

04.0217

Незадължителен

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

№ 

13.04.02

Незадължителен

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

№ 

04.0219

Незадължителен

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

№ 

4.ОБОБЩЕНИЕ НА РЕСУРСИТЕ

4.1.Финансови ресурси

4.1.1.Обобщение на бюджетните кредити за поети задължения (БКПЗ) и бюджетните кредити за плащания (БКП)

Таблиците по-долу показват очакваното влияние на предложените мерки в периода между 2016 и 2020 г. Тъй като не се предлагат нови финансови ресурси за бюджетните кредити за поети задължения, в таблиците не са въведени цифри, а e посочено „н.п.“ (не се прилага). Поради това настоящото предложение е в съответствие с многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г.

По отношение на плащанията предложението може да доведе до възстановяването на по-големи суми за съответните държави членки.

По отношение на плащанията предложението може да доведе до възстановяването на по-големи суми за съответните държави членки. Въз основа на предоставените от държавите членки и прегледани от Комисията прогнози за плащания и на бюджетните кредити за плащания, включени в бюджета за 2016 г. и в проектобюджета за 2017 г., нуждата от бюджетни кредити за плащания се оценява на приблизително 544 млн. евро. Допълнителните бюджетни кредити за плащания за настоящото предложение ще доведат до увеличение на бюджетните кредити за плащания за 2016 и 2017 г., което ще бъде компенсирано до края на жизнения цикъл на програмите. Предложеното изменение не предполага промени в годишните тавани за поети задължения и плащания по многогодишната финансова рамка, посочени в приложение I към Регламент (ЕС) № 1311/2013.

В зависимост от степента, в която държавите членки искат да се възползват от това действие, и с оглед на хода на подаването на заявления за междинни плащания, през 2016 и 2017 г. Комисията ще преразгледа нуждата от допълнителни кредити за плащания и, ако е необходимо, ще предложи съответните действия на бюджетния орган.

Не са правени прогнозни изчисления за годините след 2018 г., а всички евентуални последици ще бъдат взети под внимание при бюджетните процедури за съответните години.

в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Вид разход

Раздел №

Година n

n + 1

n + 2

n + 3

n + 4

n + 5 и следващите

Общо

Оперативни разходи 6  

Бюджетни кредити за поети задължения (БКПЗ)

8.1

а

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Бюджетни кредити за плащания (БКП)

б

+252

+292

н.п.

н.п.

н.п.

-544

0

Административни разходи, включени в референтната сума 7

Техническа и административна помощ (ЕБК)

8.2.4

в

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

ОБЩО РЕФЕРЕНТНА СУМА

Бюджетни кредити за поети задължения

а+в

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Бюджетни кредити за плащания

б+в

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

0,000

Административни разходи, които не са включени в референтната сума 8

Човешки ресурси и свързаните с тях разходи (ЕБК)

8.2.5

г

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Административни разходи, без тези за човешки ресурси и свързаните с тях разходи, невключени в референтната сума (ЕБК)

8.2.6

д

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Общо индикативна стойност на интервенцията

ОБЩО БКПЗ, включително разходи за човешки ресурси

a+в+г+д

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

ОБЩО БКП, включително разходи за човешки ресурси

б+в+г+д

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Подробности за съфинансирането

в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Съфинансиращ орган

Година n

n + 1

n + 2

n + 3

n + 4

n + 5 и следващите

Общо

……………………

е

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

ОБЩО БКПЗ, включително съфинансиране

а+в+г+д+е

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

4.1.2.Съвместимост с финансовото планиране

Предложението е съвместимо със съществуващото финансово планиране.

   Предложението налага препрограмиране на съответната функция във финансовата перспектива.

   Предложението може да изисква прилагането на разпоредби от Междуинституционалното споразумение 9 (т.е. инструмент за гъвкавост или преразглеждане на финансовата перспектива).

4.1.3.Финансово отражение върху приходите

   Предложението няма финансово отражение върху приходите.

   Предложението има финансово отражение – отражението върху приходите е следното:

в млн. евро (до първия знак след десетичната запетая)

Преди
действието

[година n-1]

Положение след действието

Бюджетен ред

Приходи

[Година n]

[n+1]

[n+2]

[n+3]

[n+4]

[n+5] 10

а) Абсолютна стойност на приходите

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

б) Промяна в приходите

Δ

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

(Да се посочи всеки засегнат бюджетен ред, като се добави съответният необходим брой редове в таблицата, ако е налице въздействие върху повече от един бюджетен ред)

4.2.Човешки ресурси (еквивалент на пълно работно време) (включително длъжностни лица, временно наети лица и външен персонал) — вж. подробната информация в точка 8.2.1.

Годишни изисквания

Година n

n + 1

n + 2

n + 3

n + 4

n + 5 и следващите

Общо човешки ресурси

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

5.ХАРАКТЕРИСТИКИ И ЦЕЛИ

5.1.Нужда, която трябва да се посрещне в краткосрочен или дългосрочен план

Продължаващата финансова и икономическа криза повишава натиска върху националните финансови ресурси в момент, когато държавите членки съкращават бюджетите си. В тази връзка осигуряването на безпрепятствено изпълнение на програмите по ЕСИФ е особено важно, тъй като те представляват инструмент за вливане на средства в икономиката. С цел да се гарантира, че тези държави членки продължават да изпълняват програмите по ЕСИФ, както и че отпускат средства за проекти, предложението позволява на Комисията да увеличи размера на плащанията за държавите членки, при условие че те се ползват от финансова помощ по програма за корекции.

5.2.Добавена стойност от участието на Съюза, съвместимост на предложението с други финансови инструменти и възможно полезно взаимодействие

Предложението ще позволи да продължи изпълнението на програмите, което ще влее пари в икономиката, като същевременно ще спомогне за намаляване на натиска върху публичните разходи.

5.3.Цели, очаквани резултати и свързани с тях показатели на предложението в контекста на управлението по дейности (УД)

Целта е да се помогне на държавите членки, които са най-силно засегнати от финансовата криза, за да могат да продължават изпълнението на място на програмите, като по този начин се вливат средства в икономиката.

5.4.Метод на изпълнение (индикативен)

Посочете по-долу метода/методите за изпълнение на действието.

С държавите членки

6.МОНИТОРИНГ И ОЦЕНКА

6.1.Система за мониторинг

Не е необходима, тъй като попада в обхвата на установения мониторинг на европейските структурни и инвестиционни фондове.

6.2.Оценка

6.2.1.Предварителна оценка

Н.П.

6.2.2.Мерки, взети след междинна/последваща оценка (изводи въз основа на подобен опит в миналото)

Н.П.

6.2.3.Условия и честота на бъдещи оценки

Н.П.

7.МЕРКИ ЗА БОРБА С ИЗМАМИТЕ

Н.П.

8.ПОДРОБНОСТИ ЗА РЕСУРСИТЕ

8.1.Цели на предложението, изразени като финансов разход

Бюджетни кредити за поети задължения в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

(Посочете наименованията на целите, дейностите и резултатите)

Вид резултат

Среден разход

Година n

Година n+1

Година n+2

Година n+3

Година n+4

Година n + 5 и следващите

ОБЩО

Брой резултати

Общо разходи

Брой резултати

Общо разходи

Брой резултати

Общо разходи

Брой резултати

Общо разходи

Брой резултати

Общо разходи

Брой резултати

Общо разходи

Брой резултати

Общо разходи

ОПЕРАТИВНА ЦЕЛ № 1 Устойчивост на изпълнението на оперативните програми

0,000

0,000

0,000

ОБЩО РАЗХОДИ

0,000

0,000

0,000

8.2.Административни разходи

8.2.1.Брой и вид човешки ресурси

Видове длъжности

Персонал, който трябва да бъде назначен за управление на дейността, като се използват налични и/или допълнителни ресурси (брой длъжности/еквивалент на пълно работно време)

Година n

Година n+1

Година n+2

Година n+3

Година n+4

Година n+5

Длъжностни лица или временно наети лица (XX 01 01)

A*/AD

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

B*, C*/AST

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Персонал, финансиран по статия XX 01 02

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Друг персонал, финансиран по статия XX 01 04/05

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

ОБЩО

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

8.2.2.Описание на задачите, произтичащи от действието

Н.П.

8.2.3.Източници на човешки ресурси (законово установени)

(Когато са дадени повече източници, да се посочи броят на длъжностите, свързани с всеки от тях).

   Длъжности, понастоящем разпределени за управлението на програмата, които трябва да бъдат заменени или чийто срок трябва да се удължи

   Длъжности, предварително разпределени в рамките на Годишната политическа стратегия (ГПС)/Предварителния проектобюджет (ППБ) за година n

   Длъжности, които трябва да бъдат поискани в рамките на следващата процедура за ГПС/ППБ

   Длъжности, които трябва да бъдат преразпределени, като се използват съществуващите ресурси в управляващата служба (вътрешно преназначаване)

   Длъжности, необходими за година n, но непредвидени в ГПС/ППБ за съответната година

8.2.4.Други административни разходи, включени в референтната сума (XX 01 04/05 – Разходи за административно управление)

в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Бюджетен ред

(№ и наименование)

Година n

Година n+1

Година n+2

Година n+3

Година n+4

Година n+5

и следващите

ОБЩО

1    Техническа и административна помощ (включително съответните разходи за персонал)

Изпълнителни агенции

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Друга техническа и административна помощ

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

- intra muros 

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

- extra muros

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Общо техническа и административна помощ

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

8.2.5.Разходи за човешки ресурси и свързаните с тях разходи, които не са включени в референтната сума

в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Вид човешки ресурси

Година n

Година n+1

Година n+2

Година n+3

Година n+4

Година n+5

и следващите

Длъжностни лица и временно наети лица (ХХ 01 01)

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Персонал, финансиран по статия XX 01 02 (помощен персонал, външни национални експерти, договорно нает персонал и др.)

(посочете бюджетния ред)

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Общо разходи за човешки ресурси и свързаните с тях разходи (които НЕ са включени в референтната сума)

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Изчисление— Длъжностни лица и временно наети лица

н.п.

Изчисление — Персонал, финансиран по статия ХХ 01 02

Препратка към точка 8.2.1, ако е приложимо

н.п.

8.2.6.Други административни разходи, които не са включени в референтната сума

в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Година n

Година n+1

Година n+2

Година n+3

Година n+4

Година n+5

и следващите

ОБЩО

XX 01 02 11 01 — Командировки

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

XX 01 02 11 02 — Заседания и конференции

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

XX 01 02 11 03 — Комитети

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

XX 01 02 11 04 — Проучвания и консултации

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

XX 01 02 11 05 — Информационни системи

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

2    Общо други разходи за управление (XX 01 02 11)

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

3    Други разходи от административен характер (уточнете, като посочите и бюджетния ред)

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Общо административни разходи, без тези за човешки ресурси и свързаните с тях разходи (които НЕ са включени в референтната сума)

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

н.п.

Изчисление — Други административни разходи, които не са включени в референтната сума

(1) Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета, ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320.
(2) Вж. член 120, параграф 3, буква д) от Регламент (ЕС) № 1303/2013. За програмния период 2014—2020 г. Кипър е класифициран като по-развит регион. Вж.: Приложение III към Решение за изпълнение на Комисията от 18 февруари 2014 г. за определяне на списъка на регионите, които отговарят на критериите за финансиране по Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд, и на държавите членки, които отговарят на критериите за финансиране по Кохезионния фонд за периода 2014—2020 г. (нотифицирано под номер C(2014) 974), ОВ L 50, 20.2.2014 г., стр. 22.
(3) ОВ C , , стр. .
(4) ОВ C , , стр. .
(5) COM (2016) 414 final.
(6) Разходи, които не спадат към глава xx 01 от съответния дял xx.
(7) Разходи по статия xx 01 04 от дял xx.
(8) Разходи по глава xx 01, различни от тези по статия xx 01 04 или статия xx 01 05.
(9) Вж. точки 19 и 24 от Междуинституционалното споразумение.
(10) При необходимост следва да се добавят допълнителни колони, т.е. ако срокът на действието надвишава 6 години.