52010DC0364

Доклад на Комисията до Европейския Парламент и Съвета за прилагането от държавите-членки на директива 95/50/ЕО на Съвета относно единните процедури за проверка на автомобилния превоз на опасни товари /* COM/2010/0364 окончателен */


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 7.7.2010

COM(2010)364 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

ЗА ПРИЛАГАНЕТО ОТ ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ДИРЕКТИВА 95/50/ЕО НА СЪВЕТА ОТНОСНО ЕДИННИТЕ ПРОЦЕДУРИ ЗА ПРОВЕРКА НА АВТОМОБИЛНИЯ ПРЕВОЗ НА ОПАСНИ ТОВАРИ

СЪДЪРЖАНИЕ

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО ОТ ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ДИРЕКТИВА 95/50/ЕО НА СЪВЕТА ОТНОСНО ЕДИННИТЕ ПРОЦЕДУРИ ЗА ПРОВЕРКА НА АВТОМОБИЛНИЯ ПРЕВОЗ НА ОПАСНИ ТОВАРИ 1

1. Въведение 4

2. История на досието 4

3. Директива 95/50/EO 5

4. Доклади от държави-членки на ЕС и Норвегия 6

5. Изчисляване на данни 6

6. Развитие на проверките и на резултатите от тях 7

7. Сравняване на данни 7

7.1. Честота на проверките 7

7.2. Разбивка на проверките по място на произход 7

7.3. Дял на транспортните единици, които не съответстват на условията 7

7.4. Разбивка на транспортните единици, които не съответстват на условията, по място на произход 7

7.5. Честота на спиране от движение на транспортните единици 7

7.6. Разбивка по категории рискове 7

7.7. Видове санкции 7

8. Заключения 7

Приложение I — Развитие на броя на проверките, както и на процентния дял в него на проверките, при които са установени несъответствия и нарушения от категория 1 7

Приложение II — Честота на проверките на млн. тон-километра 7

Приложение III — Разбивка на проверките по място на произход 7

Приложение IV — Дял на транспортните единици, които не съответстват на ADR 7

Приложение V — Разбивка на транспортните единици, които не съответстват на ADR, по място на произход 7

Приложение VI — Честота на спиране от движение на транспортните единици, които не съответстват на ADR 7

Приложение VII — Разбивка по категории рискове 7

Приложение VIII — Видове санкции за транспортна единица, която не съответства на ADR 7

Приложение IX — Годишен автомобилен превоз на опасни товари в млн. тон-километри 7

.

Въведение

Директива 95/50/ЕО на Съвета относно единните процедури за проверка на автомобилния превоз на опасни товари бе приета на 6 октомври 1995 г.[1] и държавите-членки трябваше да въведат в сила най-късно до 1 януари 1997 г. необходимите законови, подзаконови и административни разпоредби за спазване на посочената директива.

Директива 95/50/ЕО изисква от всяка държава-членка да изпраща на Комисията доклад за прилагането на същата директива[2] за всяка календарна година не по-късно от дванадесет месеца след края на въпросната година. Директивата също изисква Комисията да изпраща на Европейския парламент и на Съвета поне веднъж на три години доклад за прилагането на директивата от страна на държавите-членки[3].

Докладът на Комисията се базира на годишните доклади, получени от държавите-членки. Това е четвъртият доклад за прилагането на Директива 95/50/ЕО на Съвета в държавите-членки и обхваща периода 2006—2007 г. Първият доклад[4] обхващаше периода 1997—1998 г.[5], вторият — 1999—2002 г., а третият — 2003—2005 г.[6]

История на досието

Директива 94/55/ЕО на Съвета от 21 ноември 1994 г. относно сближаване на законодателствата на държавите-членки по отношение на автомобилния превоз на опасни товари[7] и нейните изменения[8] въведе хармонизирани правила за превоз на опасни товари между държавите-членки, а също така и за превози на територията на една и съща държава-членка.

Техническите приложения към Директива 94/55/ЕО са идентични по съдържание с техническите приложения към международната спогодба ADR[9]. Следователно Директива 94/55/ЕО транспонира в законодателството на Общността техническите разпоредби на ADR, където са изложени единни правила за безопасен международен автомобилен превоз на опасни товари. Добавената стойност на директивата е, че тя включва в обхвата си и вътрешния трафик на национално равнище с цел хармонизиране в рамките на Общността на условията, при които се превозват опасни товари по шосе, като по този начин се цели същевременно и подобряване на пътната безопасност на национално равнище.

В приложение А към Директива 94/55/ЕО са изброени опасните товари, които могат да се превозват по шосе, и се задават правилата за пакетиране, етикетиране и описание на стоките в транспортната документация. В приложение Б се определят правилата, които се прилагат към транспортните единици и транспортните операции.

Следва да се отбележи, че Директива 94/55/ЕО беше отменена, считано от 30 юни 2009 г., и заменена от Директива 2008/68/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 септември 2008 г. относно вътрешния превоз на опасни товари[10]. Директива 2008/68/ЕО обаче използва същия подход като този от Директива 94/55/ЕО по отношение на включването на техническите разпоредби на ADR.

Директива 95/50/EO

С оглед на Директива 94/55/ЕО и с цел по-нататъшно подобряване на нивото на безопасността при превоза на опасни товари, както и за да се гарантира извършването на достатъчен брой проверки по хармонизиран начин, Съветът прие на 6 октомври 1995 г. Директива 95/50/ЕО относно единните процедури за проверка на автомобилния превоз на опасни товари. Директивата включва хармонизиран контролен списък, използван от държавите-членки, а също така и списък с кодове за нарушения. През 2004 г. приложенията към директивата бяха изменени[11] и системата за кодове за нарушения беше променена така, че да включва три рискови категории, считано от 2005 г.

Тези единни проверки се отнасят за всички операции по автомобилния превоз на опасни товари на територията на дадена държава-членка или товари, влизащи на територията на тази държава-членка от трети държави, без оглед на държавата, в която е регистрирана транспортната единица. Директивата цели да гарантира, че представителна част от пратките опасни товари, транспортирани по шосе, е обект на проверки, извършвани на случаен принцип, като същевременно се обхваща обширен участък от пътната мрежа.

Проверки могат да бъдат извършвани и в помещенията на предприятията[12], като превантивна мярка или след като са били констатирани нарушения на пътя, които застрашават безопасността. В Директива 95/50/ЕО обаче не е предвидено изискване за докладване относно тези проверки.

Доклади от държави-членки на ЕС и Норвегия

При изготвянето на техните доклади от държавите-членки се изисква да използват рисковите категории от приложение II към Директива 95/50/ЕО и да представят докладите в съответствие с приложение III към директивата. Норвегия винаги представя годишен доклад и поиска да бъде включена в доклада на Комисията до Европейския парламент и до Съвета.

Не всички държави-членки представиха информацията в стандартизирания формат. Например, някои държави-членки използваха кодовете от предишния контролен списък (приложение I към директивата преди изменението от 2004 г.), други държави-членки прилагаха свои собствени системи за категоризиране на нарушенията.

От всички държави-членки бяха получени доклади за 2006 г. и 2007 г.; много от докладите обаче не бяха пълни. Тези недостатъци доведоха до празноти в таблиците от настоящия доклад. Това е отразено със знака „#N/A“ за „няма данни“.

В приложенията към настоящия доклад е предоставено обобщение на докладите от държавите-членки. При представянето и анализа на данните трябва да се отчита фактът, че форматът на доклада беше изменен през 2004 г.

В приложение I е представено изменението в броя на проверките, регистрирани във всяка държава-членка от 2003 г. до 2007 г., делът на транспортните единици, които не съответстват на правилата за 2006—2007 г. и делът на нарушенията от рискова категория 1 за 2006—2007 г.

При анализ на изменението в глава 6 и статистическите данни в параграф 7.6 Разбивка по рискови категории следва да се отбележи, че показателят за Испания е нисък поради неправилно представяне на броя на транспортните единици, които не съответстват на ADR.

Няколко държави-членки изпратиха доклади, в които броят на нарушенията се различава от броя на транспортните единици, които не съответстват на разпоредбите на ADR. Това не би следвало да е възможно, тъй като от държавите-членки се иска да докладват само най-тежките категории нарушения за всяка транспортна единица.

Изчисляване на данни

От държавите-членки беше поискано да предоставят по възможност в докладите си оценка за годишното количество опасни стоки за превоз, изразено в тонове или в тон-километри. Само 5 държави-членки предоставиха тази информация.

С цел да бъде направено възможно обективното сравнение между различните държави-членки, обемът на превозените опасни товари беше извлечен от данни на Евростат[13]. Тази информация беше използвана за оценка на честотата на проверките на милион тон-километра.

Евростат не разполага със статистически данни за Унгария за 2006 г. и за Малта за периода 2006—2007 г. Информацията за Унгария беше екстраполирана от данните за 2007—2008 г. Компетентният орган на Малта предостави данни за обема на превозените товари за страната.

Статистическите данни от Евростат са представени в приложение IX.

Развитие на проверките и на резултатите от тях

В таблицата от приложение I е представен общ преглед на развитието във времето на броя на пътните проверки във всяка държава-членка. На първия ред е посочен броят на проверките. На втория ред е посочен делът на проверените транспортни единици, при които е установено поне едно нарушение. На третия ред е делът на проверките, при които най-сериозното нарушение е от категория 1, т. е. спада към най-тежките.

Данните в приложение I започват от 2006 г., с изключение на броя на проверките, където е включена информацията от предходния доклад.

В края на таблицата са дадени средните стойности за Европейския съюз и статистически данни от Норвегия.

Следва да се отбележи, че поради липсващи данни в докладите от държавите-членки:

- в общия брой проверки за 2006 г. и 2007 г. не е включена Естония;

- в дела на проверените транспортни единици, при които е установено поне едно нарушение на разпоредбите за 2006 г., не са включени Германия, Естония или Испания; Естония и Испания не са включени за 2007 г.;

- в дела на нарушенията от категория 1 за 2006 г. не са включени България, Германия или Португалия.

Информацията за някои държави-членки по отношение на дела на нарушенията от категория 1 може да бъде подвеждаща. Ако е докладвано повече от едно нарушение за една проверка, се получава, че делът на нарушенията от категория 1 е по-нисък от действителната стойност. Такъв беше случаят с Франция, Нидерландия, Полша и Португалия за 2006 г.; същото важи за България, Нидерландия, Полша и Португалия за 2007 г.

В някои държави-членки има по-малко нарушения от установените случаи на несъответствие на транспортни единици. Такъв е случаят с Белгия, Италия. Унгария, Малта и Швеция. Това не би следвало да оказва системно въздействие върху процентния дял. Има случаи, когато правоприлагащите органи докладват само за установени нарушения, но не предоставят информация относно последвалите нарушения или санкции. Този въпрос е разгледан по-подробно в параграф 7.6.

Сравняване на данни

В следващите параграфи се дава по-подробна информация и анализ на данните, предоставени от държавите-членки относно техните проверки. В приложения II—VIII посредством стълбовидни диаграми е илюстрирана ситуацията във всяка държава-членка за 2006 г. и 2007 г.

Честота на проверките

В приложение II е представен общ преглед на честотата на пътните проверки в държавите-членки за 2006 г. и 2007 г. Честотата е изразена като съотношение на броя на проверките на милион тон-километра за опасните товари, превозени във всяка държава-членка.

През 2006 г. средната стойност за ЕС беше 2,95 проверки на милион тон-километра; през 2007 г. стойността бе 3,50. Това показва увеличение от 18,6 %. В България и в Унгария честотата на проверките е изключително висока. Средната стойност за ЕС, без България и Унгария, е от порядъка на 2,33 през 2006 г. и 2,90 през 2007 г, а годишното увеличение — 24,5 %.

Разбивка на проверките по място на произход

От държавите-членки се иска да категоризират своите статистически данни по място на регистрация на транспортните единици. В приложение III към настоящия доклад се съдържа общ преглед на проверките по място на произход на транспортните единици.

Географското положение на всяка държава-членка следва да бъде взето предвид при анализа на резултатите; например, на островите обикновено се извършват по-малко автомобилни транзитни превози на товари.

За следните държави-членки липсват данни за 2006 г.: България, Германия, Естония, Португалия и Словакия; за 2007 г. — за Естония.

Дял на транспортните единици, които не съответстват на условията

Делът на проверените транспортни единици с поне едно нарушение е представен в приложение IV.

Делът на транспортните единици, които не съответстват на условията, се различава значително в различните държави-членки, като в Португалия достига почти 80 %, докато в редица държави-членки е под 5 %.

За следните държави-членки липсват данни за 2006 г.: Германия и Естония; за 2007 г. — за Естония. Показателят за Испания е нисък поради неправилно представяне на броя на транспортните единици, които не съответстват на правилата.

Разбивка на транспортните единици, които не съответстват на условията, по място на произход

На графиката от приложение V е показано разпределението на транспортните единици, които не съответстват на разпоредбите по отношение на мястото на произход на транспортната единица.

Географското положение на всяка държава-членка следва да бъде взето предвид при анализа на резултатите.

За следните страни липсват данни за 2006 г.: Германия и Естония; за 2007 г. — за Естония. Словакия предостави информацията, но не докладва за нарушения за 2006 г.

Честота на спиране от движение на транспортните единици

С графиката от приложение VI се илюстрира делът на спрените от движение моторни превозни средства измежду тези, за които беше докладвано за нарушения.

Честотата на спиране от движение е различна за различните държави-членки; в България всяко моторно превозно средство с нарушение е било спряно от движение през 2006 г., докато няколко държави-членки докладваха, че не са спирали от движение моторни превозни средства.

Следните държави-членки не са предоставили данни за 2006 г.: Германия, Италия, Португалия и Словакия; за 2007 г.: Франция, Италия и Португалия.

Следните държави-членки докладваха, че не са извършвали спиране от движение за 2006 г.: Естония, Испания, Кипър, Литва и Малта; за 2007 г.: Кипър, Естония, Испания, Латвия, Малта и Швеция.

Разбивка по категории рискове

Графиката от приложение VII илюстрира разпределението на нарушенията по тежест. Само категорията с най-висок риск, установена по време на проверката, следва да е била отчетена.

Общият брой на докладваните нарушения следва да бъде равен на броя на транспортните единици, които не съответстват на правилата. Последният стълб от диаграмата в приложение VII представлява сумата на нарушенията, разделена на броя на единиците, които не съответстват на условията. Тя следва да е равна на 100 %, защото само най-тежките нарушения е следвало да бъдат докладвани.

Ако е по-малко от 100 %, докладът относно нарушенията е непълен. Ако сумата е над 100 % са докладвани няколко нарушения за една проверка.

България, Германия и Португалия не предоставиха данни относно рисковите категории за 2006 г;. Словакия не установи нарушения.

Всички държави-членки докладваха необходимите данни за 2007 г.

Видове санкции

Диаграмата от приложение VIII илюстрира разпределението на санкциите за всяка държава-членка.

В държавите-членки съществуват множество различни системи за налагане на глоби и съдебно преследване.

Някои държави-членки посочиха, че повече от една санкция е била докладвана за една транспортна единица. Следователно сумата от процентите може да не бъде равна на 100.

Резултатите за Испания силно се отклоняват поради неправилно представяне на общия брой транспортни единици, които не съответстват на ADR. Освен това, някои държави-членки не предоставиха информация относно някои видове санкции. Не става ясно дали тези санкции не са били прилагани или не са били докладвани.

България, Германия, Италия и Португалия не докладваха санкции за 2006 г.; такъв беше случаят с Италия и Португалия за 2007 г.

Заключения

Всички държави-членки са извършвали пътни проверки съгласно Директива 95/50/ЕО. Отбелязва се подобрение по отношение на обема и качеството на данните, представени на Комисията. Повечето държави-членки използват правилния формат за докладване. Все още има моторни превозни средства, за които по време на проверките се установява, че не са в съответствие със законодателството. Броят на нарушенията, открити при една проверка, изглежда постоянен.

Броят на проверките в ЕС се увеличи в региона с 20 % между 2006 г. и 2007 г., като през 2007 г. достигна около 285 000 проверки годишно. При приблизително една осма от проверките беше установено нарушение. Около 40 % от тези нарушения бяха от категорията на най-сериозните. В резултат на това почти 10 000 моторни превозни средства бяха спрени от движение след извършена проверка. Това показва ясно, че практическото прилагане на правилата относно превоза на опасни товари на пътя е полезно и спомага за подобряване на безопасността.

Комисията ще разгледа възможността за отправяне на препоръки за по-нататъшна хармонизация на тълкуването и съдържанието на информацията, представяна от държавите-членки в техните годишни доклади.

Приложение I — Развитие на броя на проверките, както и на процентния дял в него на проверките, при които са установени несъответствия и нарушения от категория 1

В параграф 6 от доклада може да бъде намерена допълнителна информация във връзка с тази таблица.

ДЪРЖАВА/ГОДИНА | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 |

Брой на проверките | 5831 | 5420 | 5273 | 7089 | 7580 |

AT | % несъответст. | 36,49 % | 36,00 % |

% риск. кат. 1 | 24,62 % | 24,55 % |

Брой на проверките | 2919 | 3417 | 3835 | 3977 | 4133 |

BE | % несъответст. | 38,52 % | 39,90 % |

% риск. кат. 1 | 47,36 % | 30,47 % |

Брой на проверките | 19206 | 27996 |

BG | % несъответст. | 2,49 % | 1,24 % |

% риск. кат. 1 | #N/A | 23,15 % |

Брой на проверките | 75 | 181 |

CY | % несъответст. | 1,33 % | 0,55 % |

% риск. кат. 1 | 100,00 % | 0,00 % |

Брой на проверките | 11334 | 17796 | 6694 | 7691 |

CZ | % несъответст. | 5,83 % | 5,60 % |

% риск. кат. 1 | 26,46 % | 17,87 % |

Брой на проверките | 106653 | 103975 | 88915 | 83760 | 86225 |

DE | % несъответст. | #N/A | 20,18 % |

% риск. кат. 1 | #N/A | 47,00 % |

Брой на проверките | 311 | 621 | 708 | 889 | 646 |

DK | % несъответст. | 55,46 % | 52,79 % |

% риск. кат. 1 | 34,08 % | 40,76 % |

Брой на проверките | 74 | 67 | #N/A | #N/A |

EE | % несъответст. | #N/A | #N/A |

% риск. кат. 1 | 20,41 % | 37,50 % |

Брой на проверките | 96 | 211 | 1106 | 614 | 456 |

EL | % несъответст. | 13,36 % | 16,89 % |

% риск. кат. 1 | 52,44 % | 64,94 % |

Брой на проверките | 36782 | 30453 | 32591 | 40023 | 42787 |

ES | % несъответст. | 0,25 % | 0,19 % |

% риск. кат. 1 | 67,90 % | 66,69 % |

Брой на проверките | 2394 | 2536 | 2401 | 2530 | 3025 |

FI | % несъответст. | 36,56 % | 33,92 % |

% риск. кат. 1 | 31,35 % | 18,62 % |

Брой на проверките | 22951 | 28122 | 23341 | 5566 | 6388 |

FR | % несъответст. | 10,28 % | 22,70 % |

% риск. кат. 1 | 26,60 % | 22,07 % |

Брой на проверките | 74546 | 41609 | 35555 | 25995 |

HU | % несъответст. | 1,63 % | 4,30 % |

% риск. кат. 1 | 23,10 % | 27,03 % |

Брой на проверките | 356 | 375 | 815 | 630 | 731 |

IE | % несъответст. | 32,54 % | 44,60 % |

% риск. кат. 1 | 34,15 % | 24,54 % |

Брой на проверките | 2797 | 3135 | 3963 | 4105 | 4515 |

IT | % несъответст. | 32,35 % | 34,55 % |

% риск. кат. 1 | 72,82 % | 69,90 % |

Брой на проверките | 189 | 258 | 311 | 419 |

LT | % несъответст. | 29,58 % | 16,95 % |

% риск. кат. 1 | 23,91% | 15,49% |

Брой на проверките | 313 | 100 | 190 | 190 | 182 |

LU | % несъответст. | 64,21 % | 68,13 % |

% риск. кат. 1 | 15,75 % | 49,19 % |

Брой на проверките | 403 | 417 | 823 | 1609 |

LV | % несъответст. | 11,42 % | 10,19 % |

% риск. кат. 1 | 25,53 % | 29,27 % |

Брой на проверките | 36 | 33 | 75 |

MT | % несъответст. | 51,52 % | 76,00 % |

% риск. кат. 1 | 23,53 % | 34,09 % |

Брой на проверките | 2362 | 2138 | 1949 | 2750 | 7340 |

NL | % несъответст. | 26,65 % | 14,69 % |

% риск. кат. 1 | 57,82 % | 57,16 % |

Брой на проверките | 13505 | 15840 | 39057 |

PL | % несъответст. | 11,14 % | 2,96 % |

% риск. кат. 1 | 27,19 % | 15,52 % |

Брой на проверките | 67 | 192 | 171 | 235 | 137 |

PT | % несъответст. | 76,17 % | 73,72 % |

% риск. кат. 1 | #N/A | 42,50 % |

Брой на проверките | 2914 | 4517 |

RO | % несъответст. | 9,37 % | 5,58 % |

% риск. кат. 1 | 69,60 % | 64,77 % |

Брой на проверките | 6333 | 5109 | 6375 | 4182 | 4219 |

SE | % несъответст. | 29,60 % | 20,27 % |

% риск. кат. 1 | 22,08 % | 24,04 % |

Брой на проверките | 4178 | 3228 | 2179 | 1621 | 1041 |

SI | % несъответст. | 17,89 % | 19,50 % |

% риск. кат. 1 | 42,76 % | 39,41 % |

Брой на проверките | 83 | 247 | 300 |

SK | % несъответст. | 0,00 % | 0,67 % |

% риск. кат. 1 | #N/A | 0,00 % |

Брой на проверките | 6124 | 4863 | 5762 | 4851 | 8221 |

UK | % несъответст. | 13,69 % | 30,76 % |

% риск. кат. 1 | 19,13 % | 30,01 % |

Брой на проверките | 244710 | 285466 |

EU | % несъответст. | 12,11 % | 14,44 % |

% риск. кат. 1 | 40,57 % | 41,06 % |

Брой на проверките | 632 | 417 |

NO | % несъответст. | 34,65 % | 34,53 % |

% риск. кат. 1 | 21,27 % | 15,97 % |

Приложение II — Честота на проверките на млн. тон-километра

В параграф 7.1 от доклада може да бъде намерена допълнителна информация във връзка с тази диаграма.

[pic]

[pic]

Приложение III — Разбивка на проверките по място на произход

В параграф 7.2 от доклада може да бъде намерена допълнителна информация във връзка с тази диаграма.

[pic]

[pic]

Приложение IV — Дял на транспортните единици, които не съответстват на ADR

В параграф 7.3 от доклада може да бъде намерена допълнителна информация във връзка с тази диаграма.

[pic]

[pic]

Приложение V — Разбивка на транспортните единици, които не съответстват на ADR, по място на произход

В параграф 7.4 от доклада може да бъде намерена допълнителна информация във връзка с тази диаграма.

[pic]

[pic]

Приложение VI — Честота на спиране от движение на транспортните единици, които не съответстват на ADR

В параграф 7.5 от доклада могат да бъдат намерени повече подробности във връзка с тази диаграма.

[pic]

[pic]

Приложение VII — Разбивка по категории рискове

В параграф 7.6 от доклада могат да бъдат намерени повече подробности във връзка с тази диаграма.

[pic][pic]

Приложение VIII — Видове санкции за транспортна единица, която не съответства на ADR

В параграф 7.7 от доклада могат да бъдат намерени повече подробности във връзка с тази диаграма.

[pic][pic]

Приложение IX — Годишен автомобилен превоз на опасни товари в млн. тон-километри

В параграф 5 от доклада могат да бъдат намерени повече подробности във връзка с тази таблица.

ДЧ/год. |1999 |2000 |2001 |2002 |2003 |2004 |2005 |2006 |2007 |2008 | |AT |960 |924 |1064 |985 |1132 |940 |972 |1122 |1054 |1178 | |BE |2768 |3545 |4177 |3779 |2623 |2284 |2473 |2203 |2191 |1904 | |BG |: |: |: |: |: |: |: |438 |491 |694 | |CY |: |: |: |134 |118 |159 |221 |166 |224 |181 | |CZ |: |2905 |2117 |1905 |2172 |1498 |1814 |1875 |1376 |1140 | |DE |12261 |12782 |13437 |12034 |12777 |13524 |13158 |13717 |12834 |13616 | |DK |887 |853 |827 |998 |780 |901 |693 |933 |620 |1256 | |EE |: |: |: |: |25 |24 |286 |193 |276 |189 | |EL |: |: |: |: |2040 |3875 |1975 |3085 |2228 |3144 | |ES |8998 |10690 |10300 |12036 |12185 |12669 |12474 |12700 |12671 |12605 | |FI |1946 |2077 |2427 |2253 |2401 |1818 |2165 |2317 |1847 |1574 | |FR |8328 |7607 |8132 |8471 |8797 |8701 |8825 |9456 |9755 |9441 | |HU |: |: |: |: |: |: |: |1099 |1217 |1348 | |IE |597 |954 |1139 |1094 |1414 |1468 |1403 |1340 |1291 |1351 | |IT |10875 |10894 |11086 |10523 |10131 |9935 |11406 |10777 |11392 |: | |LT |: |: |: |: |1173 |1151 |383 |461 |461 |384 | |LU |200 |189 |245 |337 |327 |344 |444 |445 |468 |364 | |LV |: |: |: |117 |153 |97 |159 |154 |162 |185 | |MT | | | | | | | |28 |28 | | |NL |950 |848 |2123 |1680 |1664 |2021 |2203 |2390 |2098 |2554 | |PL |: |: |: |: |: |3651 |3649 |3267 |4708 |5380 | |PT |1571 |1276 |1775 |1730 |1900 |2066 |1984 |2046 |1979 |1846 | |RO |: |: |: |: |: |: |: |2559 |2057 |1782 | |SE |: |1779 |1623 |2009 |1778 |1450 |1634 |1743 |1409 |1265 | |SI |: |: |542 |407 |418 |477 |620 |571 |631 |662 | |SK |: |: |: |: |406 |431 |366 |517 |562 |281 | |UK |10790 |11654 |10655 |10178 |9899 |7983 |8766 |7590 |7808 |: | |NO |1085 |1139 |828 |908 |1120 |886 |944 |931 |1454 |1018 | |

[1] ОВ L 249, 17.10.1995 г., стр. 35, последно изменена с Директива 2004/112/ЕО на Комисията от 13 декември 2004 г. за адаптиране към техническия прогрес на Директива 95/50/ЕО на Съвета (ОВ L 367, 14.12.2004 г., стр. 23).

[2] Член 9, параграф 1 от директивата.

[3] Член 9, параграф 2 от директивата.

[4] COM(2000) 517 окончателен, 6.9.2000 г.

[5] COM(2005) 430 окончателен, 15.9.2005 г.

[6] COM(2007) 795 окончателен, 13.12.2007 г.

[7] OВ L 319, 12.12.1994 г., стр. 7.

[8] Директива, последно изменена с Директива 2004/111/ЕО на Комисията от 9 декември 2004 г. за адаптиране към техническия прогрес на Директива 94/55/ЕО на Съвета (ОВ L 365, 10.12.2004 г., стр. 25).

[9] Европейска спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе, сключена в Женева на 30 септември 1957 г., и нейните изменения, последната ѝ версия е за 2009—2011 г.

[10] OВ L 260, 30.9.2008 г., стр. 13—59.

[11] Директива 2004/112/ЕО на Комисията от 13 декември 2004 г. за адаптиране към техническия прогрес на Директива 95/50/ЕО на Съвета (ОВ L 367, 14.12.2004 г., стр. 23).

[12] Швеция посочи, че се извършват значителен брой проверки и одити на терминали, дружества и пристанища. Нидерландия посочи, че се посещават допълнително транспортни дружества с цел извършване на проверки, одити, както и за разпространение на информация. Белгия посочи, че освен инспекции в помещенията на дружествата, съветниците по безопасността докладват резултатите от проведените в дадено дружество проверки на компетентните органи.

[13] Таблица на Евростат „DS-073082“: Годишен автомобилен превоз на опасни товари по вид опасни товари и с разбивка по дейности.