EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0964

Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2014 на Комисията от 11 септември 2014 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на стандартните условия за финансовите инструменти

OJ L 271, 12.9.2014, p. 16–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 16/02/2019

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2014/964/oj

12.9.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 271/16


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 964/2014 НА КОМИСИЯТА

от 11 септември 2014 година

за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на стандартните условия за финансовите инструменти

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (1), и по-специално член 38, параграф 3, втора алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

За да се улесни използването на финансовите инструменти, създадени на национално, регионално, транснационално или трансгранично ниво, управлявани от или на отговорността на управляващия орган в съответствие с член 38, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) № 1303/2013, следва да се установят правила за стандартните условия за някои финансови инструменти. С помощта на тези стандартни условия тези инструменти ще бъдат готови за използване — така наречените „стандартизирани“ финансови инструменти.

(2)

За да се улесни използването на финансовите инструменти, стандартните условия трябва да гарантират спазването на правилата за държавна помощ и да улесняват предоставянето на финансова подкрепа от Съюза на крайните получатели чрез комбинация от финансови инструменти и безвъзмездни средства.

(3)

Стандартните условия не следва да позволяват на субекта, предоставящ финансирането, като например публичен или частен инвеститор или кредитор, ръководителя на финансовия инструмент или крайния получател да получават държавна помощ, която е несъвместима с вътрешния пазар. Стандартните условия следва да вземат под внимание съответните регламенти за помощта de minimis, като например Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията (2) и Регламент (ЕС) № 1408/2013 на Комисията (3), Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията (4), Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията (5), Насоките относно държавните помощи за насърчаване на инвестициите в рисково финансиране (6) и Насоките за държавната помощ в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за периода 2014—2020 г. (7)

(4)

Като се има предвид, че правилата за държавната помощ не се прилагат за селскостопански дейности, подкрепяни по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, спазването на стандартните условия следва да бъде доброволно. По отношение на останалите дейности, подкрепяни по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, се прилагат общите правила за държавна помощ и по тази причина стандартните условия следва да бъдат задължителни.

(5)

Възможно е предприятията в сектора на рибарството, по-специално малките и средните предприятия („МСП“), да могат да се ползват от финансовите инструменти, финансирани със средства от европейските структурни и инвестиционни фондове. Когато такава помощ се финансира от европейски структурен и инвестиционен фонд, различен от Европейския фонд за морско дело и рибарство, общата сума на помощта, предоставена чрез финансовите инструменти на всички предприятия в сектора на рибарството и аквакултурите за период от три години, следва да бъде под тавана за годишния оборот от риболов, аквакултури и преработка по държави членки, определен в Регламент (ЕС) № 717/2014 на Комисията (8). Освен това следва да бъдат взети предвид Регламент (ЕС) № 702/2014 и Насоките за преглед на държавната помощ за рибарство и аквакултура (9).

(6)

Стандартните условия следва също така да включват минимален набор от изисквания по отношение на управлението, за да се гарантира доброто управление на финансовите инструменти, с цел да се предоставят по-подробни правила от включените в Регламент (ЕС) № 1303/2013.

(7)

С цел да се подпомогне растежът на МСП, въпреки неблагоприятстващата финансирането среда, заемите с поделяне на риска по портфейла („заеми с поделяне на риска“) са подходящ финансов инструмент. Заемът с поделяне на риска дава възможност на МСП да получават нови заеми при улеснен достъп до финансиране, правейки възможен финансовия принос и споделянето на кредитния риск от страна на финансовите посредници, като по този начин на МСП се предлагат повече финансови средства при преференциални условия от гледна точка на намаляване на лихвения процент и/или намаляване на обезпеченията.

(8)

Финансирането чрез заем с поделяне на риска може да бъде особено ефективен начин за подпомагане на МСП в контекста на ограничените налични средства или сравнително слабата склонност към поемане на риск от страна на финансовите посредници за определени сектори или видове МСП. В този контекст, стандартните условия са ефективен начин за преодоляване на тази неефективност на пазара.

(9)

С цел да се даде стимул на финансовите посредници да увеличат кредитирането за малките и средните предприятия, покрито с гаранции, финансирани от Съюза, ограничената портфейлна гаранция е подходящ финансов инструмент.

(10)

Ограничената портфейлна гаранция следва да запълни съществуващата празнота на пазара на дългови инструменти по отношение на нови заеми в подкрепа на МСП чрез осигуряване на защита от кредитен риск (под формата на ограничена портфейлна гаранция за първа загуба) с цел да се намалят специфичните трудности, пред които са изправени МСП при достъпа до финансиране, поради липсата на достатъчно обезпечение в комбинация със сравнително високия кредитен риск, който те представляват. За да се постигне очакваното въздействие, приносът на Съюза към ограничената портфейлна гаранция обаче не следва да замести еквивалентните гаранции, получавани от съответните финансови институции за същата цел съгласно съществуващите съюзни, национални и регионални финансови инструменти. В този контекст, стандартните условия са ефективен начин за преодоляване на тази неефективност на пазара.

(11)

С цел да се стимулира потенциалът за икономия на енергия, произтичащ от обновяването на жилищни сгради, заемът за обновяване е подходящ финансов инструмент.

(12)

Заемът за обновяване следва да е насочен главно към условията за дългосрочни, субсидирани заеми и първоначална техническа помощ и финансиране за собствениците на жилищни сгради за подготовка и осъществяване на проекти за обновяване на сгради. Това предполага също така съществуването на финансов пазар, на който банковите посредници са като цяло единственият източник на финансиране, и то когато това финансиране е или прекалено ниско (поради склонността към поемане на риск на посредника), с твърде кратък срок, прекалено оскъпено, или по друг начин неподходящо по отношение на дългосрочната възвръщаемост на финансираните проекти. Това, заедно с неефективната система за определяне и възлагане на строителните работи от името на собствениците на многофамилни сгради без да се изключва възможността за подкрепа на частните лица, представлява пазарна неефективност. В този контекст, стандартните условия са ефективен начин за преодоляване на тази неефективност на пазара.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета за координация на европейските структурни и инвестиционни фондове,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определят правилата относно стандартните условия за следните финансови инструменти:

а)

заем с поделяне на риска по портфейла („заем с поделяне на риска“);

б)

ограничена портфейлна гаранция;

в)

заем за обновяване.

Член 2

Допълнителни условия

Управляващите органи могат да включат и други условия, освен тези, които трябва да бъдат включени в споразумението за финансиране в съответствие с условията за избрания финансов инструмент, посочени в настоящия регламент.

Член 3

Спазване на правилата за държавната помощ при стандартните условия

1.   В случай на финансови инструменти, комбинирани с безвъзмездни средства за техническа подкрепа за крайните получатели, които се ползват от един от инструментите, тези безвъзмездни средства не надвишават 5 % от участието на европейските структурни и инвестиционни фондове в инструмента и се определят в зависимост от заключенията на предвидената в член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 предварителна оценка, която служи като основание за предоставянето на тези безвъзмездни средства.

2.   Органът, прилагащ финансовия инструмент (наричан по-долу „финансовият посредник“), управлява безвъзмездните средства за техническа помощ. Техническата подкрепа не обхваща дейностите, издръжката на които е покрита в рамките на разходите и таксите за управление, получени за управление на финансовия инструмент. Разходите, покрити от техническата помощ, не могат да представляват част от инвестицията, финансирана чрез заема по съответния финансов инструмент.

Член 4

Управление при стандартните условия

1.   Управляващият орган или, ако е приложимо, управителят на фонда на фондове, има свой представител в надзорния комитет или подобен вид структура за управление на финансовия инструмент.

2.   Управляващият орган не участва пряко в индивидуалните решения за инвестиции. В случай на фонд на фондове, управляващият орган единствено упражнява своята надзорна роля на равнище фонд на фондове, без да се намесва в индивидуалните решения на фонда на фондове.

3.   Финансовият инструмент има управленска структура, която дава възможност решения, отнасящи се до диверсификацията на кредитите и риска, да се вземат по прозрачен начин в съответствие със съответната пазарна практика.

4.   Управителят на фонда на фондове и финансовият посредник разполагат със структура на управление, която гарантира безпристрастността и независимостта на управителя на фонда на фондове или на финансовия посредник.

Член 5

Споразумение за финансиране при стандартните условия

1.   Управляващият орган писмено сключва споразумение за финансиране във връзка с приноса на програмите за финансовия инструмент, чиито условия са в съответствие с изискванията на приложение I.

2.   В споразумението за финансиране се съдържат под формата на приложения:

а)

предварителната оценка, която се изисква по силата на член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, която служи като основание за използването на финансовия инструмент;

б)

бизнес планът на финансовия инструмент, включително инвестиционната стратегия и описание на политиката по отношение на инвестициите, гаранциите или отпускането на заеми;

в)

описание на инструмента, което трябва да бъде приведено в съответствие с подробните стандартни условия на инструмента и в което трябва да се определят финансовите параметри на финансовите инструменти;

г)

образци на формуляри за докладване и мониторинг.

Член 6

Заем за обновяване

1.   Заемът за обновяване е под формата на заемен фонд, който се създава от финансов посредник със средства по програмата и участие на финансовия посредник в размер на най-малко 25 % от заемния фонд. Заемният фонд финансира портфейл от новоотпуснати заеми, с изключение на рефинансирането на съществуващи заеми.

2.   Заемът за обновяване отговаря на условията, посочени в приложение II.

Член 7

Ограничена портфейлна гаранция

1.   Ограничената портфейлна гаранция предоставя покритие на кредитния риск за всеки отделен заем до процент на гаранцията от максимум 80 %, за създаването на портфейл от нови заеми за малките и средните предприятия до максималния размер на загубата, обусловен от максималния процент на гаранцията, който не надвишава 25 % от експозицията на риск на равнище портфейл.

2.   Ограничената портфейлна гаранция отговаря на условията, посочени в приложение III.

Член 8

Заем за обновяване

1.   Заемът за обновяване се отпуска под формата на заемен фонд, който се създава от финансов посредник със средства по програмата и участие на финансовия посредник в размер на най-малко 15 % от заемния фонд. Заемният фонд финансира портфейл от новоотпуснати заеми, с изключение на рефинансирането на съществуващи заеми.

2.   Крайните получатели могат да бъдат физически или юридически лица, или независими специалисти, притежаващи помещения, както и администратори или други правни субекти, действащи от името и в полза на собственици, които въвеждат мерки за енергийна ефективност или за използване на енергия от възобновяеми източници, допустими съгласно Регламент (ЕС) № 1303/2013 и в рамките на помощта по програмата.

3.   Заемът за обновяване отговаря на условията, посочени в приложение IV.

Член 9

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 11 септември 2014 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320.

(2)  Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis (ОВ L 352, 24.12.2013 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) № 1408/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis в селскостопанския сектор (ОВ L 352, 24.12.2013 г., стр. 9).

(4)  Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 г. за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (ОВ L 187, 26.6.2014 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията от 25 юни 2014 г. относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ОВ L 193, 1.7.2014 г., стр. 1).

(6)  Насоки относно държавните помощи за насърчаване на инвестициите в рисково финансиране (ОВ C 19, 22.1.2014 г., стр. 4).

(7)  Насоки за държавната помощ в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за периода 2014—2020 г. (ОВ C 204, 1.7.2014 г., стр. 1).

(8)  Регламент (ЕС) № 717/2014 на Комисията от 27.6.2014 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis в сектора на рибарството и аквакултурите (ОВ L 190, 28.6.2014 г., стр. 45).

(9)  Насоки за преглед на държавната помощ за рибарство и аквакултура (ОВ C 84, 3.4.2008 г., стр. 10).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Съдържание с обяснителни бележки на споразумение за финансиране между управляващ орган и финансов посредник

Съдържание:

1.

Преамбюл

2.

Определения

3.

Приложно поле и цел

4.

Цели на политиката и предварителна оценка

5.

Крайни получатели

6.

Финансово предимство и държавна помощ

7.

Политика по отношение на инвестициите, гаранциите или отпускането на заеми

8.

Дейности и операции

9.

Целеви резултати

10.

Роля и отговорност на финансовия посредник: поделяне на риска и приходите

11.

Управление и одит на финансовия инструмент

12.

Принос на програмата

13.

Плащания

14.

Управление на сметки

15.

Административни разходи

16.

Продължителност и допустимост на разходите при приключване

17.

Повторно използване на ресурсите, изплатени от управляващия орган (включително лихвите)

18.

Капитализиране на лихвени субсидии, субсидии за гаранционни такси (ако е приложимо)

19.

Управление на финансовия инструмент

20.

Конфликти на интереси

21.

Докладване и мониторинг

22.

Оценка

23.

Публичност и прозрачност

24.

Изключителни права

25.

Уреждане на спорове

26.

Поверителност

27.

Изменение на споразумението и прехвърляне на права и задължения

1.   ПРЕАМБЮЛ

Наименование на държавата/региона

Идентифициране на управляващия орган

Номер на единния идентификационен код (CCI) на програмата

Наименование на свързаната програма

Съответен раздел на програмата, отнасящ се до финансовия инструмент

Наименование на ЕСИ фонда

Определяне на приоритетната ос

Региони, в които финансовият инструмент се изпълнява (на ниво NUTS или друго)

Сума, отпусната за финансовия инструмент от управляващия орган

Сума от ЕСИ фонда

Сума в рамките на националния публичен принос (публичен принос на програмата)

Сума в рамките на националния частен принос (частен принос на програмата)

Сума в рамките на публичния и частен принос на национално равнище извън приноса на програмата

Очаквана начална дата на финансовия инструмент

Крайна дата на финансовия инструмент

Информация за контакт при комуникация между страните

Цел на споразумението

2.   ОПРЕДЕЛЕНИЯ

3.   ПРИЛОЖНО ПОЛЕ И ЦЕЛ

Описание на финансовия инструмент, включително инвестиционната му стратегия или политика, както и на вида на подкрепата, която се предоставя.

4.   ЦЕЛИ НА ПОЛИТИКАТА И ПРЕДВАРИТЕЛНА ОЦЕНКА

Критериите за допустимост на финансови посредници, ако е приложимо, както и допълнителните оперативни изисквания за транспониране на целите на политиката на инструмента, финансовите продукти, които ще се предлагат, целевите крайни получатели и предвиденото комбиниране с безвъзмездни средства.

5.   КРАЙНИ ПОЛУЧАТЕЛИ

Идентифициране и допустимост на крайните получатели (целева група) по финансовия инструмент.

6.   ФИНАНСОВО ПРЕДИМСТВО И ДЪРЖАВНА ПОМОЩ

Оценка на финансовото предимство от публичния принос на програмата и привеждане в съответствие с правилата за държавната помощ.

7.   ПОЛИТИКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ, ГАРАНЦИИТЕ ИЛИ ОТПУСКАНЕТО НА ЗАЕМИ

Разпоредби относно политиката по отношение на инвестициите, гаранциите или отпускането на заеми, особено по отношение на диверсификацията на портфейла (риск, сектори, географски зони, размер) и съществуващия портфейл на финансовия посредник.

8.   ДЕЙНОСТИ И ОПЕРАЦИИ

Бизнес план или равностоен документ за прилагане на финансовия инструмент, включително очакван лостов ефект, по член 37, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Определение на допустимите дейности.

Ясно определение на възложените дейности и на техните граници, по-специално що се отнася до изменението на дейностите и управлението на портфейла (загуби и неизпълнение, процес на възстановяване).

9.   ЦЕЛЕВИ РЕЗУЛТАТИ

Определения на дейностите, резултатите и показателите за въздействието, свързани с измерването на базовата стойност и очакваните цели.

Целевите резултати, които въпросният финансов инструмент се очаква да постигне, за да допринесе за осъществяването на конкретните цели и резултати по съответния приоритет или мярка. Списък на показателите в съответствие с оперативната програма и член 46 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

10.   РОЛЯ И ОТГОВОРНОСТ НА ФИНАНСОВИЯ ПОСРЕДНИК: ПОДЕЛЯНЕ НА РИСКА И ПРИХОДИТЕ

Идентификация и разпоредби относно отговорността на финансовия посредник и на други субекти, участващи в изпълнението на финансовия инструмент.

Обяснение на оценката на риска и поделянето на риска и приходите от различните страни.

Разпоредби в съответствие с член 6 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014 на Комисията (1) по отношение на ролята, задълженията и отговорностите на организациите, прилагащи финансовите инструменти.

11.   УПРАВЛЕНИЕ И ОДИТ НА ФИНАНСОВИЯ ИНСТРУМЕНТ

Относими разпоредби в съответствие с член 9 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014 по отношение на управлението и контрола на финансовите инструменти.

Разпоредби относно изискванията във връзка с одита, като например минималните изисквания за документацията, която следва да се води на равнище финансов посредник (и на равнище фонд на фондове), както и относно изискванията по отношение на воденето на отделна отчетност за различните форми на подкрепа в съответствие с член 37, параграфи 7 и 8 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 (ако е приложимо), включително разпоредби и изисквания във връзка с достъпа на одитните органи на държавата членка, одитните органи на Комисията и Европейската сметна палата до документи, за да се осигури ясна одитна следа в съответствие с член 40 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Разпоредби, осигуряващи спазването от страна на одитния орган на насоките във връзка с методологията на одита, контролния списък и наличността на документите.

12.   ПРИНОС НА ПРОГРАМАТА

Разпоредби в съответствие с член 38, параграф 10 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на условията за прехвърляне и управление на приноса на програмата.

Когато е целесъобразно, разпоредби относно рамка на условията за приноса от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и бъдещия Фонд за морско дело и рибарство.

13.   ПЛАЩАНИЯ

Изискванията и процедурите за управление на плащанията на траншове, като се зачитат таваните, посочени в член 41 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, както и за прогнозиране на потоците от сделки.

Условията за евентуалното оттегляне на публичния принос на програмата към финансовия инструмент.

Правилата относно разходооправдателните документи, необходими за обосноваване на плащанията от управляващия орган към финансовия посредник.

Условията, при които плащанията от управляващия орган към финансовия посредник трябва да се спрат или да се прекъснат.

14.   УПРАВЛЕНИЕ НА СМЕТКИ

Подробности за сметките, включително, ако е приложимо, изискванията за доверително/отделно счетоводство, посочени в член 38, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Разпоредби, в които се обяснява как се управлява сметката на финансовия инструмент. Включително условията за използване на банковите сметки: риск от насрещната страна (ако е приложимо), допустими касови операции, отговорности на съответните страни, корективни действия в случай на прекалено големи салда по доверителните сметки, водене на документация и докладване.

15.   АДМИНИСТРАТИВНИ РАЗХОДИ

Разпоредби относно възнаграждението на финансовия посредник и изчисляването и плащането на разходите и таксите за управление на финансовия посредник в съответствие с членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

Разпоредбата трябва да включва максималната приложима ставка и референтните суми за изчисляване.

16.   ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ И ДОПУСТИМОСТ НА РАЗХОДИТЕ ПРИ ПРИКЛЮЧВАНЕ

Дата на влизане в сила на споразумението.

Датите, определящи срока за изпълнение на финансовия инструмент и периода на допустимост.

Разпоредби относно възможността за удължаване и прекратяване на публичния принос на програмата към финансовия посредник във връзка с финансовия инструмент, включително условията за предсрочно прекратяване или оттегляне на приноса от програмата, стратегиите за прекратяване и приключването на финансовите инструменти (включително фонда на фондове, ако е приложимо).

Разпоредби относно допустимите разходи при приключване на програмата в съответствие с член 42 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

17.   ПОВТОРНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА РЕСУРСИТЕ, ИЗПЛАТЕНИ ОТ УПРАВЛЯВАЩИЯ ОРГАН (ВКЛЮЧИТЕЛНО ЛИХВИТЕ)

Разпоредби относно повторното използване на ресурси, изплатени от управляващия орган.

Изисквания и процедури за управление на лихви и други печалби, които могат да бъдат отнесени към подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове в съответствие с член 43 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Разпоредби относно повторното използване на ресурси, които могат да бъдат отнесени към подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове, до края на срока на допустимост в съответствие с член 44 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Разпоредби във връзка с използването на ресурси, които могат да бъдат отнесени към подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове, след края на срока на допустимост в съответствие с член 45 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

18.   КАПИТАЛИЗИРАНЕ НА ЛИХВЕНИ СУБСИДИИ, СУБСИДИИ ЗА ГАРАНЦИОННИ ТАКСИ (АКО Е ПРИЛОЖИМО)

Разпоредби в съответствие с член 11 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014, посочени в член 42, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, за капитализиране на годишни вноски за лихвени субсидии и субсидии за гаранционни такси.

19.   УПРАВЛЕНИЕ НА ФИНАНСОВИЯ ИНСТРУМЕНТ

Разпоредби, описващи подходяща структура на управление на финансовия инструмент, за да се гарантира, че решенията, отнасящи се до заеми/гаранции/инвестиции, оттегляне на инвестициите и диверсификация на риска, се изпълняват в съответствие с приложимите правни изисквания и пазарни стандарти.

Разпоредби относно инвестиционния съвет на финансовия инструмент (неговата роля, независимост и съответните критерии).

20.   КОНФЛИКТИ НА ИНТЕРЕСИ

Необходимо е да бъдат въведени ясни процедури за справяне с конфликтите на интереси.

21.   ДОКЛАДВАНЕ И МОНИТОРИНГ

Разпоредби за мониторинг на изпълнението на инвестициите и потоците от сделки, включително докладване от финансовия посредник пред фонда на фондове и/или управляващия орган, за да се гарантира спазването на член 46 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 и на правилата за държавната помощ.

Правила за докладване пред управляващия орган относно хода на изпълнението на задачите, за докладване на резултатите и нередностите, както и на предприетите корективни мерки.

22.   ОЦЕНКА

Условия и договорености за оценка на финансовия инструмент.

23.   ПУБЛИЧНОСТ И ПРОЗРАЧНОСТ

Разпоредби относно видимостта на финансирането, предоставено от Съюза в съответствие с приложение XII към Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Разпоредби, които гарантират достъп до информация за крайните получатели.

24.   ИЗКЛЮЧИТЕЛНИ ПРАВА

Разпоредбите, с които се установяват условията, при които на управителя на фонда на фондове или на финансовия посредник е разрешено да започне нов инвестиционен механизъм.

25.   УРЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕ

Разпоредби за уреждане на спорове.

26.   ПОВЕРИТЕЛНОСТ

Разпоредби, които определят елементите на финансовия инструмент, обхванати от клаузите за поверителност. Всички други данни се считат за обществено достъпни.

Задълженията за поверителност, поети като част от настоящото споразумение, не възпрепятстват надлежното докладване на инвеститорите, включително тези, които предоставят публични средства.

27.   ИЗМЕНЕНИЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Разпоредби за определяне на обхвата и условията за евентуално изменение и прекратяване на споразумението.

Разпоредби, забраняващи на финансовия посредник да прехвърля право или задължение без предварителното разрешение на управляващия орган.

ПРИЛОЖЕНИЕ A

:

предварителна оценка, изисквана съгласно член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, която босновава прилагането на финансовия инструмент.

ПРИЛОЖЕНИЕ Б

:

бизнес план на финансовия инструмент, включително инвестиционна стратегия и описание на политиката по отношение на инвестициите, гаранциите или отпускането на заеми.

ПРИЛОЖЕНИЕ В

:

описание на инструмента, което трябва да бъде съгласувано с подробните стандартни условия на инструмента и в което трябва да се определят финансовите параметри на финансовите инструменти.

ПРИЛОЖЕНИЕ Г

:

образци на формуляри за мониторинг и докладване.


(1)  Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014 на Комисията от 3 март 2014 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство (ОВ L 138, 13.5.2014 г., стр. 5).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Заем за МСП, основан на модел на заем с поделяне на риска по портфейла (заем с поделяне на риска)

Схематично представяне на заем с поделяне на риска

Image

Структура на финансовия инструмент

Заемът с поделяне на риска (заемът с ПР или финансовият инструмент) представлява заемен фонд, който трябва да бъде създаден от финансовия посредник с принос от програмата и от финансовия посредник, за да финансира портфейл от нови заеми, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми.

Заемът с поделяне на риска се предоставя в рамките на операция, която е част от приоритетната ос, определена в съответната програма, съфинансирана от дадения ЕСИ фонд, и определена в контекста на предварителната оценка, изисквана съгласно член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Цел на инструмента

Целта на инструмента е да:

1.

комбинира ресурсите на програмата на ЕСИ фондовете и финансовия посредник с цел да се подкрепи финансирането на МСП, както е посочено в член 37, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, и да

2.

предостави на МСП улеснен достъп до финансиране чрез предоставяне на финансов принос на финансовия посредник и чрез поделяне на кредитния риск, което позволява да се предложат на МСП повече средства при преференциални условия от гледна точка на намаление на лихвения процент и, ако е уместно, намаление на обезпеченията.

Приносът от програмата на ЕСИ фондовете за финансовия посредник не измества финансирането, предоставяно от други частни или публични инвеститори.

Програмата на ЕСИ фондовете предоставя финансиране на финансовия посредник, за да се създаде портфейл от нови заеми за МСП, и успоредно с това участва — за всеки отделен заем — в задълженията по загубите/неизпълнението и събиранията по заемите на МСП в този портфейл, при това в рамките на приноса като дял от инструмента.

В случай че структурата е фонд на фондове, този фонд на фондове прехвърля приноса от програмата на ЕСИ фондовете на финансовия посредник.

В допълнение към приноса от програмата на ЕСИ фонда, фондът на фондове може да предостави собствените си ресурси, които са комбинирани с ресурсите на финансовия посредник. В този случай фондът на фондове поема пропорционалната част при поделянето на риска между различните видове принос в портфейла от заеми. Правилата за държавната помощ трябва да се спазват, ако ресурсите, предоставени от фонда на фондове, са държавни ресурси.

Участие на държавната помощ

Заемът с поделяне на риска е замислен като инструмент без държавна помощ, т.е. съответстващото на пазарните изисквания възнаграждение за финансовия посредник, пълното прехвърляне на финансовото предимство от страна на финансовия посредник на крайните получатели, както и финансирането, предоставяно на крайните получатели, следва да са в съответствие с разпоредбите на приложимия Регламент за помощта de minimis.

а)   помощ на равнището на финансовия посредник и фонда на фондове се изключва, когато:

1.

финансовият посредник и управляващият орган или фондът на фондове поемат по всяко време загубите и печалбите пропорционално на своя принос, а финансовият посредник има икономически значимо участие в заема с поделяне на риска, и

2.

възнаграждението (т.е. разходите и/или таксите за управление) на финансовия посредник и фонда на фондове отразява актуалното пазарно възнаграждение при съпоставими ситуации, какъвто е случаят, когато последният е избран чрез открита, прозрачна, недискриминационна и обективна процедура за подбор, или ако възнаграждението е в съответствие с членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014 и никакви други предимства не са предоставени от държавата. В случаите, когато фондът на фондове само прехвърля приноса на ЕСИ фондовете на финансовия посредник и неговата задача е от обществен интерес, съответно няма търговска дейност при изпълнение на мярката, нито съинвестира със собствени ресурси, то той не се счита за бенефициер на помощ — достатъчно е фондът на фондове да не получава свръхкомпенсация, и

3.

финансовото предимство на публичния принос на програмата към инструмента изцяло се прехвърля на крайните получатели под формата на намаление на лихвения процент. При подбора на финансовия посредник, управляващият орган, в съответствие с член 7, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014, оценява ценовата политика и методиката за прехвърляне на финансовото предимство на крайните получатели.

Когато финансовият посредник не прехвърля изцяло финансовото предимство на крайните получатели, неизплатеният публичен принос се прехвърля обратно на управляващия орган.

б)   на равнището на МСП:

На равнището на МСП заемът е в съответствие с правилата за помощта de minimis.

За всеки заем, включен в портфейла, финансовият посредник изчислява брутния еквивалент на безвъзмездната помощ (БЕБП), като използва следната методика на изчисляване:

Изчисляване на БЕБП = номиналната сума на заема (в евро) × (разходи за финансиране (стандартна практика) + стойност на риска (стандартна практика) – всички такси, начислявани от управляващия орган върху приноса от програмата към финансовия посредник) × среднопретеглена продължителност на заема (години) × процент на поделяне на риска.

Когато БЕБП се изчислява по горепосочената формула за целите на заема с поделяне на риска, изискването, предвидено в член 4 от Регламента за помощта de minimis  (1), се счита за изпълнено. Не съществува минимално изискване за обезпечение.

Механизъм за проверка гарантира, че БЕБП, изчислен по горепосочената формула, е не по-нисък от БЕБП, изчислен съгласно член 4, параграф 3, буква в) от Регламента за помощта de minimis.

Общият размер на помощта, изчислен с БЕБП, не може да бъде над 200 000 EUR за фискален период от 3 години, като се взема предвид правилото за натрупването за крайните получатели, предвидено в Регламента за помощта de minimis.

Безвъзмездните средства под формата на техническа подкрепа или други безвъзмездни средства, предоставени на крайния получател, се натрупват с изчисления брутен еквивалент на безвъзмездна помощ.

По отношение на МСП в сектора на рибарството и аквакултурите помощта е в съответствие със съответните правила на Регламента за помощта de minimis в сектора на рибарството.

За дейностите, подкрепяни от ЕЗФРСР, се прилагат общите правила.

Политика за отпускане на заеми

а)   изплащане от управляващия орган или фонда на фондове към финансовия посредник:

След подписването на споразумение за финансиране между управляващия орган и фонда на фондове или финансовия посредник, съответният управляващ орган прехвърля публичния принос от програмата на фонда на фондове или на финансовия посредник, при което приносът се внася в специален фонд за заеми с поделяне на риска. Прехвърлянето се извършва на траншове, като се спазват таваните, предвидени в член 41 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Целевият обем за отпускане на заеми и обхватът на лихвения процент се потвърждават в рамките на предварителната оценка в съответствие с член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 и се вземат под внимание, за да се определи естеството на инструмента (револвиращ или нереволвиращ инструмент).

б)   създаване на портфейл от нови заеми:

От финансовия посредник се изисква да създаде в рамките на предварително определен ограничен период от време портфейл от нови допустими заеми в допълнение към своите текущи дейности по отпускане на заеми, частично финансирани от отпуснатите средства по програмата при нивото на поделяне на риска, договорено в споразумението за финансиране.

Допустимите заеми за МСП (съгласно предварително определените критерии за допустимост за всеки отделен заем и на ниво портфейл) автоматично се включват в портфейла чрез представяне на известия за включване най-малко веднъж на всеки три месеца.

Финансовият посредник прилага последователна политика за отпускане на заеми, особено по отношение на диверсификацията на портфейла, което дава възможност за добро управление на кредитния портфейл и диверсификация на риска в съответствие както с приложимите стандарти в сектора, така и с финансовите интереси и целите на политиката на управляващия орган.

Идентифицирането, подборът, надлежната проверка, документалното оформяне и отпускането на заеми на крайните получатели се извършват от финансовия посредник в съответствие с неговите стандартни процедури и в съответствие с принципите, предвидени в съответното споразумение за финансиране.

в)   повторно използване на ресурсите, възстановени на финансовия инструмент:

Ресурсите, възстановени на финансовия инструмент, се използват повторно в рамките на същия финансов инструмент (револвиращи в рамките на същия финансов инструмент) или се използват, след като бъдат възстановени на управляващия орган или на фонда на фондове, в съответствие с член 44 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Когато револвират в рамките на същия финансов инструмент, сумите, които могат да бъдат отнесени към подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове и които са възстановени и/или събрани от финансовия посредник по заеми за крайните получатели в рамките на срока за инвестиции, по принцип се предоставят за ново използване в рамките на същия финансов инструмент. Този револвиращ подход се включва в споразумението за финансиране в съответствие с членове 44 и 45 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Алтернативно на това, когато управляващият орган или фондът на фондове пряко получава сумата за възстановяване, изплащанията се извършват редовно, огледално на i) плащанията по главницата (на пропорционален принцип въз основа на процента на поделяне на риска), ii) събраните суми и приспаднатите загуби (според процента на поделяне на риска) по заеми за МСП и iii) лихвените плащания. Тези ресурси трябва да се използват в съответствие с членове 44 и 45 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

г)   възстановяване на загуби:

Финансовият посредник предприема действия по събиране по отношение на заемите за МСП в неизпълнение, финансирани от финансовия инструмент, в съответствие със своите вътрешни насоки и процедури.

Събраните от финансовия посредник суми (в нетно изражение без разходите по събиране или по реализиране на обезпечението, ако има такива) се разпределят пропорционално на поделянето на риска между финансовия посредник и управляващия орган или фонда на фондове.

д)   други:

Лихвите и другите печалби, генерирани от подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове за финансовия инструмент, се използват, както е посочено в член 43 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Ценова политика

Когато предлага своите цени, финансовият посредник представя ценова политика и методика, която гарантира пълното прехвърляне на финансовото предимство от публичния принос на програмата на допустимите МСП. Ценовата политика и методиката включват следните елементи:

1)

лихвеният процент за участието на финансовия посредник се определя на пазарна основа (т.е. според собствената политика на финансовия посредник),

2)

общият лихвен процент, който се начислява върху заемите за допустимите МСП, включени в портфейла, трябва да бъде намален пропорционално на разпределените средства от публичния принос на програмата. Това намаление отчита таксите, които управляващият орган може да начисли върху приноса на програмата,

3)

изчисляването на БЕБП, така както е представено в раздела за държавната помощ, се прилага по всеки заем, включен в портфейла.

4)

ценовата политика и методиката не се изменят по време на периода на допустимост,

Принос на програмата към финансовия инструмент: размер и процентен дял (подробности за продукта)

Действителният процент за поделяне на риска, публичният принос на програмата и лихвеният процент върху заемите се основават на констатациите от предварителната оценка и са в състояние да гарантират спазването на правилото de minimis относно ползите за крайните получатели.

Размерът на заема с поделяне на риска по целевия портфейл се потвърждава в рамките на предварителната оценка, като се обосновава подкрепата за финансовия инструмент (член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013) и се взема под внимание револвиращият подход на инструмента (ако е приложимо). Структурата на целевия портфейл от заеми се определя по такъв начин, че да се осигури диверсификация на риска.

Отпускането на заеми с поделяне на риска и процентът на поделяне на риска трябва да бъдат определени така, че да се компенсира разликата, отчетена в рамките на предварителната оценка, но във всеки случай трябва да отговарят на условията, установени в настоящите договорености.

Процентът на поделяне на риска, договорен с финансовия посредник, определя за всеки допустим заем, включен в портфейла, дела на главницата по допустимия заем, подлежащ на финансиране от програмата.

Договореният с финансовия посредник процент на поделяне на риска определя загубите, които трябва да бъдат покрити от финансовия посредник и съответно от приноса на програмата.

Принос на програмата към финансовия инструмент (дейности)

Портфейлът, финансиран от инструмента за заеми с поделяне на риска, включва само нови заеми, предоставяни на МСП, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми. Критериите за допустимост за включване в портфейла се определят съгласно правото на Съюза (напр. Регламент (ЕС) № 1303/2013 и правилата за отделните фондове), програмата, националните правила за допустимост и заедно с финансовия посредник с цел достигане до голям брой крайни получатели и постигане на достатъчна диверсификация на портфейла. Финансовият посредник разполага с разумна оценка на рисковия профил на портфейла. Тези критерии отразяват пазарните условия и практики в съответната държава членка или регион.

Отговорност на управляващия орган

Отговорността на управляващия орган във връзка с финансовия инструмент е същата като уредената в член 6 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

Загубите, които се покриват, включват дължимите и изискуеми непогасени суми по главницата и стандартните лихви (с изключение на таксите за забава на плащане и всички други разходи и разноски).

Продължителност

Периодът на кредитиране от финансовия инструмент се определя по начин, който да гарантира, че приносът на програмата, както е посочен в член 42 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, се използва за заеми, изплащани на крайните получатели не по-късно от 31 декември 2023 г.

Препоръчва се типичната продължителност на създадения портфейл от заеми да бъде до 4 години от датата на подписване на споразумението за финансиране (между управляващия орган или фонда на фондове и финансовия посредник).

Отпускане на заеми и поделяне на риска на ниво финансови посредници (хармонизиране на интереси)

Съгласуването на интересите между управляващия орган и финансовия посредник се постига чрез:

таксите въз основа на изпълнението, предвидени в членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014;

в допълнение към приноса на програмата, финансовият посредник допринася в съответствие с местните пазарни условия с поне 25 % от общия ангажимент за финансиране чрез отпускане на заеми на МСП в рамките на инструмента за заеми с поделяне на риска.

загубите и събиранията оказват пропорционално въздействие на финансовия посредник и управляващия орган в рамките на съответната им отговорност съгласно процента на поделяне на риска.

Очакваният процент на поделяне на риска се определя въз основа на констатациите от предварителната оценка, обосноваващи подкрепата за финансовия инструмент.

Допустими финансови посредници

Публичните и частните организации, установени в държава членка, които са законно упълномощени да предоставят заеми на предприятията, извършващи дейност в юрисдикцията на програмата, която допринася за финансовия инструмент. Тези организации са финансови институции, и, по целесъобразност, институции за микрофинансиране или други институции, получили разрешение за предоставяне на заеми.

Допустимост на крайните получатели

Крайните получатели са допустими съгласно правото на ЕС и националното право, съответната програма и споразумението за финансиране. Следните критерии за допустимост трябва да бъдат изпълнени към датата на подписване на споразумението за заема:

а)

предприятието да бъде микро-, малко или средно предприятие („МСП“ (в т.ч. самостоятелни предприемачи/самостоятелно заети лица), както е определено в Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията (2)  (3)).

б)

предприятието да не е МСП, осъществяващо дейност в секторите, определени в член 1, букви г)—е) от Регламента за помощта de minimis.

в)

предприятието да не е част от един или повече ограничени сектори (4).

г)

предприятието да не е в затруднено положение съгласно предвиденото в правилата за отпускане на държавна помощ.

д)

предприятието да не в просрочие или неизпълнение по отношение на всички други заеми или лизинг, предоставени от финансовия посредник или от друга финансова институция съгласно проверките, извършени в съответствие с вътрешните насоки и стандартната политика за отпускане на кредити на финансовия посредник.

Освен това, към момента на извършване на инвестицията и по време на погасяването на заема крайните получатели трябва да имат регистрирано място на осъществяване на дейност в държава членка, като икономическата дейност, за която е бил отпуснат заемът, следва да се осъществява в съответната държава членка и регион/юрисдикция на програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове.

Характеристики на продукта за крайните получатели

Финансовият посредник предоставя на крайните получатели заеми, които допринасят за целта на програмата и са съфинансирани от програмата по инструмента за заеми с поделяне на риска. Условията по заемите се основават на предварителната оценка, посочена в член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

заемите се използват единствено за следните разрешени цели:

а)

инвестиции в материални и нематериални активи, включително прехвърляне на правата на собственост върху предприятията, при условие че прехвърлянето се извършва между независими инвеститори.

б)

оборотен капитал за спомагателните дейности за развитие или разрастване, свързани с дейностите, посочени в буква а) по-горе (чийто спомагателен характер се доказва, inter alia, от бизнес плана на съответното МСП и размера на финансирането).

Заемите, включени в портфейла, трябва да отговарят във всеки един момент на следните критерии за допустимост:

в)

заемите са нови заеми, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми.

г)

главницата на заем, включен в портфейла на заемите с поделяне на риска, i) възлиза на максимум 1 000 000 EUR въз основа на предварителната оценка и ii) се предоставя при условие че по този начин БЕБП по отношение на всеки краен получател няма да надвиши 200 000 EUR (или 100 000 EUR в сектора на товарния автомобилен транспорт и 30 000 EUR в сектора на рибарството и аквакултурите) за всеки период от три фискални години; Допустимите МСП потенциално могат да кандидатстват повече от веднъж за заеми, отпускани в рамките на този финансов инструмент, при условие че гореспоменатото ограничение за БЕБП се спазва стриктно.

д)

заемите предоставят финансиране за една или повече от разрешените цели, в евро и/или в националната валута на съответната юрисдикция, и в друга валута в зависимост от случая.

е)

заемите не могат да бъдат под формата на заеми тип „мецанин“, подчинен дълг или квазидялов капитал.

ж)

заемите не могат да бъдат под формата на револвиращи кредитни линии.

з)

заемите имат погасителен план, включително за погасяване на периодични вноски и/или еднократно изплащане.

и)

заемите не финансират чисто финансови дейности или дейности в сектора на недвижимите имоти, когато се осъществяват като финансова инвестиция, и не могат да финансират предоставянето на потребителско кредитиране.

й)

заемите трябва да имат минимален срок на падежа от 12 месеца, включително съответния гратисен период (ако има такъв), и максимален срок на падежа до 120 месеца.

Докладване и целеви резултати

Финансовите посредници предоставят информация в стандартен формат и обхват на управляващия орган или фонда на фондове най-малко веднъж на всеки три месеца.

Докладът включва всички елементи, които се изискват от управляващия орган в съответствие с условията, предвидени в член 46 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Държавите членки също изпълняват своите задължения за докладване съгласно Регламента за помощта de minimis.

Показателите трябва да бъдат съгласувани с конкретните цели на съответния приоритет на програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове за финансиране на финансовия инструмент, и с очакваните резултати от предварителната оценка. Те се измерват и докладват поне веднъж на всеки три месеца по отношение на инструмента за заеми с поделяне на риска и се съгласуват като минимум с изискванията на регламента. В допълнение към общите показатели на приоритетната ос на програмата на ЕСИ фондовете (растеж на заетостта, брой МСП и др.), други показатели са:

 

Брой финансирани заеми/проекти

 

Размер на финансираните заеми

 

Неизпълнени плащания (брой и размер)

 

Възстановени ресурси и печалби

Оценка на икономическата полза от приноса на програмата

Финансовият посредник намалява общия ефективен лихвен процент (и обезпечението, когато е уместно), начислени на крайните получатели по всеки допустим заем, включен в портфейла, в отражение на благоприятните условия на финансирането и поделянето на риска по заема.

Цялото финансово предимство на публичния принос на програмата към инструмента се прехвърля на крайните получатели под формата на намаление на лихвения процент. Финансовият посредник следи и докладва относно БЕБП за крайните получатели, както е посочено в раздела за държавната помощ. Този принцип е отразен в споразумението за финансиране между управляващия орган или фонда на фондове и финансовия посредник.


(1)  Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis (ОВ L 352, 24.12.2013 г., стр. 1).

(2)  Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия (ОВ L 124, 20.5.2003 г., стр. 36).

(3)  Предприятие с по-малко от 250 служители и с оборот, по-малък от 50 млн. EUR, или обща стойност на активите под 43 млн. EUR; също така предприятие, което не принадлежи към група, надвишаваща тези прагове. В съответствие с препоръката на Комисията, „за предприятие се счита всеки субект, упражняващ стопанска дейност, независимо от правната му форма“.

(4)  Следните сектори на икономиката се определят общо като „ограничени сектори“.

а)

незаконни икономически дейности: всяко производство, търговия или друга дейност, които са незаконни съгласно законовите и подзаконовите нормативни разпоредби на местната юрисдикция по отношение на съответното производство, търговия или дейност.

б)

тютюн и дестилирани алкохолни напитки. Производството и търговията с тютюн и дестилирани алкохолни напитки и свързани с тях продукти.

в)

производството и търговията с оръжие и боеприпаси: финансиране на производството и търговията с всички видове оръжие и боеприпаси. Това ограничение не се прилага в случаите когато тези дейности са част от изрични политики на Европейския съюз или са допълнение към такива политики.

г)

казина. Казина и еквивалентни на тях предприятия.

д)

ограничения в сектора на информационните технологии. Научноизследователска и развойна дейност или технически приложения, свързани с програми или решения за електронни данни, които i) целят по-конкретно да: а) подкрепят всички дейности, включени в списъка с ограничените сектори, посочени в букви а)—г) по-горе; б) хазартни игри в интернет и онлайн казина; или в) порнография, или които ii) целят създаването на възможност за незаконно а) проникване в електронни мрежи за данни; или б) изтегляне на електронни данни.

е)

ограничения в сектора на науките за живота. Когато се предоставя подкрепа за финансирането на научноизследователската и развойна дейност или техническите приложения, свързани с: i) клонирането на хора за научни или терапевтични цели; или ii) генетично модифицирани организми (ГМО).


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Ограничена портфейлна гаранция за МСП (ограничена гаранция)

Схематично представяне на ограничената гаранция

Връзка между заинтересованите страни и покритието на ограничената портфейлна гаранция:

Image Image

Структура на финансовия инструмент

Ограничената портфейлна гаранция предоставя покритие на кредитния риск за всеки отделен заем, с оглед създаването на портфейл от нови заеми за МСП до максимален размер на загубата (ограничен размер).

Ограничената по размер портфейлна гаранция се предоставя от управляващия орган в рамките на операцията, която е част от приоритетната ос, определена в съответната програма, съфинансирана от ЕСИ фондовете, и определена в контекста на предварителната оценка, изисквана съгласно член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Цел на инструмента

Целта на инструмента е:

1)

да осигури по-добър достъп до финансиране за целевите МСП, като по този начин се справи с конкретни и ясно установени пазарни пропуски.

2)

да мобилизира средства от ЕСИ фондовете с цел да се подкрепи финансирането на МСП, както е посочено в член 37, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Приносът на програмата на ЕСИ фондовете от страна на управляващия орган се предоставя под формата на гаранционен фонд, управляван от финансов посредник. Този принос не измества гаранциите, които се предоставят от други публични или частни инвеститори.

Гаранционният фонд, управляван от финансовия посредник, се ангажира да предоставя средствата от програмата на ЕСИ фондовете на финансовите институции, които създават портфейли от нови заеми в случай на неизпълнение от страна на крайните получатели.

В случай че структурата е фонд на фондове, този фонд на фондове прехвърля приноса на програмата на ЕСИ фондовете на финансовия посредник.

Ограничената гаранция като инструмент се прилага за покриване на портфейл от нови заеми, създаден от една или повече финансови институции.

Финансовите институции, които създават портфейли от нови заеми, могат да разчитат на частична гаранция, покриваща загубите в ограничен размер, когато те предоставят заеми на допустими МСП.

Финансовото предимство на гаранцията трябва да бъде прехвърлено към крайните получатели (например под формата на намаление на лихвения процент по заемите или/и на обезпечението, но винаги с пълно прехвърляне на финансовото предимство на публичния принос на програмата на крайните получатели).

Участие на държавната помощ

Ограничената портфейлна гаранция е замислена като инструмент без държавна помощ, т.е. в съответствие с пазара и на нивото на финансовия посредник, който управлява гаранционния фонд, и на финансовите институции, създаващи портфейли от нови заеми и помощ за крайните получатели съгласно приложимия Регламент за помощта de minimis.

а)   на равнище фонд на фондове, финансов посредник, управляващ гаранционния фонд, както и на равнище финансови институции, създаващи портфейли от нови заеми, помощта се изключва, когато:

1)

възнаграждението (т.е. разходите и/или таксите за управление) на финансовия посредник и фонда на фондове отразява актуалното пазарно възнаграждение при съпоставими ситуации, какъвто е случаят, когато последният е избран чрез открита, прозрачна, недискриминационна и обективна процедура за подбор, или ако възнаграждението е в съответствие с членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014 и никакви други предимства не са предоставени от държавата. В случаите, когато фондът на фондове само прехвърля приноса на ЕСИ фондовете на финансовия посредник и неговата задача е от обществен интерес, съответно няма търговска дейност при изпълнение на мярката, нито съинвестира със собствени ресурси, то той не се счита за бенефициер на помощ — достатъчно е фондът на фондове да не получава свръхкомпенсация, и

2)

финансовата институция се избира чрез открита, прозрачна, недискриминационна и обективна процедура за подбор с цел да създаде портфейл от нови заеми със собствените си ресурси, като рискът, покрит от финансовата институция, в никакъв случай не е по-малък от 20 % от сумата на заема (за всеки отделен заем), и

3)

освен това финансовото предимство на публичния принос на програмата към инструмента изцяло се прехвърля на крайните получатели под формата на намаление на лихвения процент. При подбора на финансовия посредник, управляващият орган, в съответствие с член 7, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014, оценява ценовата политика и методиката за прехвърляне на финансово предимство на крайните получатели.

Когато финансовият посредник не прехвърля изцяло финансовото предимство на крайните получатели, неизползваният публичен принос се прехвърля обратно на управляващия орган.

Гаранцията трябва да е свързана с конкретна финансова трансакция за определена максимална сума и да е ограничена във времето.

б)   на равнището на крайните получатели:

На равнището на МСП гарантираният заем е в съответствие с правилата за помощта de minimis.

За всеки заем, включен в гарантирания портфейл, финансовият посредник трябва да изчисли брутния еквивалент на безвъзмездната помощ (БЕБП), като използва следната методика на изчисляване:

Изчисляване на БЕБП = номиналната сума на заема (в евро) × стойност на риска (стандартна практика) × процент на гаранцията × максимален процент на гаранцията × среднопретеглена продължителност на заема (години).

Общият размер на помощта, изчислен с БЕБП, не може да бъде над 200 000 EUR за фискален период от 3 години, като се взема предвид правилото за натрупването за крайните получатели, предвидено в Регламента за помощта de minimis.

Когато БЕБП се изчислява по горепосочената формула за целите на инструмента за ограничена портфейлна гаранция, изискването, предвидено в член 4 от Регламента за помощта de minimis  (1), се счита за изпълнено.

Механизъм за проверка гарантира, че БЕБП, изчислен по горепосочената формула, е не по-нисък от БЕБП, изчислен съгласно член 4, параграф 6, буква в) от Регламента относно помощта de minimis.

Безвъзмездните средства под формата на техническа подкрепа или други безвъзмездни средства, предоставени на крайния получател, се натрупват с изчисления брутен еквивалент на безвъзмездна помощ.

По отношение на МСП в сектора на рибарството и аквакултурите помощта е в съответствие със съответните правила на Регламента за помощта de minimis в сектора на рибарството.

За дейностите, подкрепяни от ЕЗФРСР, се прилагат общите правила.

Гаранционна политика

а)   Прехвърляне от управляващия орган към финансовия посредник:

След подписването на споразумение за финансиране между управляващия орган и фонда на фондове или финансовия посредник, съответният управляващ орган прехвърля приноса от програмата на фонда на фондове или на финансовия посредник, при което приносът се внася в специален гаранционен фонд. Прехвърлянето се извършва на траншове, като се спазват таваните, предвидени в член 41 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

б)   Създаване на портфейл от нови заеми:

От финансовия посредник се изисква да създаде в рамките на предварително определен ограничен период от време портфейл от нови допустими заеми за МСП. Новите заеми за МСП отчасти се покриват от приноса на програмата за всеки отделен заем до определена сума (ограничен размер). Допустимите заеми за МСП се включват автоматично в портфейла, при условие че се спазват предварително определените критерии за включване на заеми.

Включването на заемите за МСП се извършва автоматично след получаване от страна на финансовия посредник, който управлява гаранционния фонд, на известие за включване, което се подава най-малко веднъж на всеки три месеца до края на съответния период на включване.

Финансовите институции прилагат последователна политика на отпускане на заеми по отношение на диверсификацията на портфейла, като така дават възможност за добро управление на портфейла и диверсификация на риска в съответствие както с приложимите стандарти в сектора, така и с финансовите интереси и целите на политиката на управляващия орган.

Идентифицирането, подборът, надлежната проверка, документалното оформяне и отпускането на заеми на крайните получатели се извършва от финансовите институции в съответствие със стандартните им процедури и в съответствие с принципите, предвидени в споразумението между финансовия посредник и финансовата институция, която създава портфейл от нови заеми.

в)   Покриване на загуби:

Ограничената портфейлна гаранция покрива загубите, понесени от финансовите институции по отношение на всеки допустим заем за МСП в неизпълнение, в съответствие с процента на гаранцията с максимален размер от 80 %.

Загубите, покрити от ограничената портфейлна гаранция по отношение на допустимите заеми за МСП, сумарно не надвишават максималния размер.

Максималният размер на сумата, която съответства на максималната отговорност по този инструмент, е произведението от обема на целевия портфейл от заеми, умножен по процента на гаранцията и максималния процент на гаранцията.

Максималният процент на гаранцията се определя като част от предварителната оценка на риска в съответствие с член 42, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1303/2013 и член 8 от Делегиран Регламент (ЕС) № 480/2014.

Загубите, които се покриват, включват дължимите и изискуемите непогасени суми по главницата, както и стандартните лихви (с изключение на таксите за забава на плащане и всички други разходи).

г)   Гаранционно плащане:

След възникването на загуба, свързана с неизпълнение, финансовият посредник, който управлява гаранционния фонд, извършва гаранционни плащания на финансовата институция по силата на гаранцията като правило в рамките на 60 дни.

Ценова политика и политика на обезпечаване

Финансовият посредник представя методиката, която гарантира пълното прехвърляне на финансовото предимство от публичния принос на програмата на допустимите МСП. Финансовата институция разполага с ценова политика/политика на обезпечаване в съответствие с методиката. Ценовата политика/политиката на обезпечаване и методиката включват следните елементи:

1)

Инструментът покрива максимум 80 % от риска по всеки от допустимите заеми за МСП (до определен ограничен размер).

2)

цялото финансово предимство на публичния принос на програмата се прехвърля на допустимите МСП чрез намаляване на начисления лихвен процент и/или намаляване на обезпечението, изисквано от финансовата институция.

3)

изчисляването на БЕБП, така както е представено в раздела за държавната помощ, се прилага по всеки заем, включен в портфейла.

4)

не се начисляват гаранционни такси на финансовата институция от финансовия посредник, управляващ гаранционния фонд.

5)

финансовата институция намалява общия лихвен процент и/или изискването на обезпечение по всеки допустим заем за МСП, включен в портфейла, в съответствие с ценовата политика и методиката, които гарантират цялостното прехвърляне на финансовото предимство. Нивото на това намаление, предложено от финансовата институция, се оценява и потвърждава от финансовия посредник след съответния анализ и надлежна проверка и се счита за критерий за допустимост на заемите за МСП, които ще бъдат включени в портфейла.

6)

управляващият орган може да реши, въз основа на предварителната оценка, която определя целевите МСП, и предварителната оценка на риска, която определя риска, да изиска гаранционни такси, платими от крайните получатели. В такъв случай БЕБП се изчислява по формулата, представена в раздела за държавната помощ по-горе, или се съгласува с условията на известието относно гаранциите. Таксите, платени от крайните получатели, се възстановяват на гаранционния фонд под формата на върнати ресурси по смисъла на член 43 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

7)

ценовата политика и методиката не се изменят по време на периода на допустимост.

Гаранция за размера и процента на средствата от финансовата институция (подробности за продукта)

Ограничената портфейлна гаранция отговаря на условията, предвидени в член 8 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

Максималният процент на гаранцията се определя в предварителната оценка на риска в съответствие с член 42, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1303/2013 и член 8 от Делегиран Регламент (ЕС) № 480/2014, като в никакъв случай не надвишава 25 %. Гаранцията може да покрива очаквани и неочаквани загуби.

Мултипликаторът на гаранцията, финансиран от приноса на програмата, се определя, както следва:

Мултипликатор = (1/процент на гаранцията) × (1/максимален процент на гаранцията).

Коефициентът на мултипликатора се основава на предварителната оценка на риска и е равен на или по-голям от 5.

Размерът на целевия портфейл, частично покрит от гаранцията, се основава на констатациите от предварителната оценка, които служат като основание за подкрепата за финансовия инструмент (член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013), и взема под внимание револвиращия подход на инструмента (ако е приложимо). Структурата на целевия портфейл от заеми се определя по такъв начин, че да се осигури диверсификация на риска.

Гаранция за финансовата институция (дейности)

Портфейлът от заеми, гарантиран от гаранционния инструмент, включва нови заеми, предоставяни на крайните получатели, като изключва рефинансирането на съществуващи заеми. Критериите за допустимост за включване в портфейла се определят съгласно правото на Съюза (напр. Регламент (ЕС) № 1303/2013 и правилата за отделните фондове), програмата, националните правила за допустимост и заедно с финансовия посредник с цел достигане до голям брой крайни получатели и постигане на достатъчна диверсификация на портфейла. Финансовите институции разполагат с разумна оценка на рисковия профил на портфейла (например предел на концентрацията по сектори). Тези критерии отразяват пазарните условия и практики в съответната държава или регион.

Финансовата институция прави предварителна оценка на нивото на възстановяване, което трябва да се използва за изчисляване на сумата, която се очаква да бъде възстановена от заемите в неизпълнение в портфейла. Това оказва въздействие върху оценката на максималния процент на гаранцията.

Отговорност на управляващия орган

Отговорността на управляващия орган във връзка с финансовия инструмент е същата като уредената в член 6 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

По отношение на заем, отпуснат на краен получател, неизпълнение означава, че i) финансовата институция може да докаже по всяко време (в съответствие със своите вътрешни процедури и както е отразено в нейното финансово докладване и докладването в съответствие с регулаторните изисквания), че даден краен получател вероятно няма да може да изпълни своите задължения за плащане; или ii) краен получател не е успял да изпълни нито едно задължение за плащане по съответния заем за МСП в продължение на поне 90 последователни календарни дни.

Продължителност

Гаранционният период на финансовия инструмент се определя по начин, който гарантира, че приносът по програмата, както е посочен в член 42 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, се използва за гаранции по заеми, изплащани на крайните получатели не по-късно от 31 декември 2023 г.

Препоръчва се типичната продължителност на създадения портфейл от гарантирани заеми да бъде до 4 години от датата на подписване на споразумението за финансиране (между управляващия орган или фонд на фондове и финансовия посредник).

Поделяне на риска на равнище финансов посредник (хармонизиране на интересите)

Съгласуването на интересите между управляващия орган, финансовия посредник и финансовата институция се постига със следните средства:

собственият кредитен риск, поеман от финансовата институция, при всички случаи не може да бъде по-малко от 20 % за всеки отделен заем.

финансовата институция поема ангажимент да създаде портфейл от нови заеми със собствените си ресурси.

финансовото предимство на ограничената гаранция изцяло се прехвърля на крайните получатели (МСП).

такси въз основа на изпълнението за финансовия посредник, предвидени в членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

Допустими финансови посредници и финансови институции

Финансовите посредници са публични и частни организации, установени в държава членка, които са законно упълномощени да предоставят гаранции за заеми на предприятията, извършващи дейност в юрисдикцията на програмата, която допринася за финансовия инструмент.

Финансовите институции са публични и частни организации, установени в държава членка, които са законно упълномощени да предоставят заеми на предприятията, извършващи дейност в юрисдикцията на програмата, която допринася за финансовия инструмент. Тези организации са финансови институции, и, по целесъобразност, институции за микрофинансиране или други институции, получили разрешение за предоставяне на заеми.

Допустимост на крайния получател (крайните получатели)

Крайните получатели са допустими съгласно правото на Съюза и националното право, съответната програма и споразумението за финансиране. Крайните получатели отговарят на следните критерии за допустимост към датата на документа, доказващ наличието на съответната гаранция на МСП, т.е. ангажимента за гаранция:

а)

предприятието да бъде микро-, малко и средно предприятие („МСП“ (в т.ч. и самостоятелните предприемачи/самостоятелно заети лица), както е определено в Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията (2)).

б)

предприятието да не е МСП, осъществяващо дейност в секторите, определени в член 1, букви г)—е) от Регламента за помощта de minimis.

в)

предприятието да не е част от един или повече ограничени сектори (3).

г)

предприятието не е в затруднено положение съгласно предвиденото в правилата за отпускане на държавна помощ.

д)

предприятието да не в просрочие или неизпълнение по отношение на всички други заеми или лизинг, предоставени от финансовия посредник или от друга финансова институция съгласно проверките, извършени в съответствие с вътрешните насоки и стандартната политика за отпускане на кредити на финансовия посредник.

Освен това, към момента на извършване на инвестицията и по време на погасяването на гарантирания заем крайните получатели трябва да имат регистрирано място на осъществяване на дейност в държава членка, като икономическата дейност, за която е била отпуснат гарантираният заем, следва да се осъществява в съответната държава членка и регион/юрисдикция на програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове.

Характеристики на продукта за крайните получатели

Финансовата институция предоставя на крайните получатели заеми, които допринасят за целта на програмата и са гарантирани от програмата в рамките на ограничената портфейлна гаранция. Условията по гаранциите и по заемите се основават на предварителната оценка, посочена в член 37, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Заемите се използват единствено за следните разрешени цели:

а)

инвестиции в материални и нематериални активи, включително прехвърляне на правата на собственост върху предприятията, при условие че прехвърлянето се извършва между независими инвеститори.

б)

оборотен капитал за спомагателните дейности за развитие или разрастване, свързани с дейностите, посочени в буква а) по-горе (чийто спомагателен характер се доказва, inter alia, от бизнес плана на крайния получател и размера на финансирането).

Заемите, включени в портфейла, трябва да отговарят във всеки един момент на следните критерии за допустимост:

в)

заемите са нови заеми, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми.

г)

гарантирана част на базовия заем, включен в портфейла, i) възлиза на максимум 1 500 000 EUR въз основа на предварителната оценка и ii) се предоставя при условие че по този начин БЕБП по отношение на всеки краен получател няма да надвиши 200 000 EUR (или 100 000 EUR в сектора на товарния автомобилен транспорт и 30 000 EUR в сектора на рибарството и аквакултурите) за всеки период от три фискални години. Допустимите МСП потенциално могат да кандидатстват повече от веднъж за заеми, отпускани в рамките на този финансов инструмент, при условие че гореспоменатото ограничение за БЕБП се спазва стриктно.

д)

заемите предоставят финансиране за една или повече от разрешените цели, в евро и/или в националната валута на съответната юрисдикция, и в друга валута в зависимост от случая.

е)

заемите не могат да бъдат под формата на заеми тип „мецанин“, подчинен дълг или квазидялов капитал.

ж)

заемите не могат да бъдат под формата на револвиращи кредитни линии.

з)

заемите имат погасителен план, включително за погасяване на периодични вноски и/или еднократно изплащане.

и)

заемите не финансират чисто финансови дейности или дейности в сектора на недвижимите имоти, когато те се осъществяват като финансова инвестиция, и не могат да финансират предоставянето на потребителско кредитиране.

й)

заемите имат минимален падеж от 12 месеца и максимален падеж от 120 месеца.

Докладване и целеви резултати

Финансовите посредници предоставят информация в стандартен формат и обхват на управляващия орган или фонда на фондове най-малко веднъж на всеки три месеца.

Докладът включва всички елементи, които се изискват от управляващия орган в съответствие с разпоредбите на член 46 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Държавите членки също изпълняват своите задължения за докладване съгласно Регламента за помощта de minimis.

Показателите трябва да бъдат съгласувани с конкретните цели на съответния приоритет на програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове за финансиране на финансовия инструмент, и с очакваните резултати от предварителната оценка. Те се измерват и докладват поне веднъж на всеки три месеца по отношение на гаранционния фонд и се съгласуват като минимум с изискванията на регламента. В допълнение към общите показатели на приоритетната ос на програмата на ЕСИ фондовете (растеж на заетостта, брой МСП и др.), други показатели са:

 

Брой на гарантираните заеми

 

Обем на гарантираните заеми

 

Брой на заемите в неизпълнение

 

Обем на заемите в неизпълнение

 

Предоставени/предявени гаранции (брой, размер)

 

Непотърсени ресурси и печалби (например натрупаната лихва)

Оценка на икономическата полза от приноса на програмата

Финансовото предимство на публичния принос на програмата към инструмента изцяло се прехвърля на крайните получатели (ползи от гаранцията).

Финансовото предимство за допустимите МСП се изразява в намаление на общия лихвен процент, определен от финансовата институция, и/или намаляване на обезпеченията по заемите за МСП.

Финансовият посредник следи и докладва относно БЕБП за крайните получатели, както е посочено в раздела за държавната помощ.

Тези принципи се отразяват в споразуменията между управляващия орган или фонда на фондове и финансовите посредници, както и между финансовите посредници и финансовите институции, които създават портфейли от нови заеми.


(1)  Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis (ОВ L 352, 24.12.2013 г., стр. 1).

(2)  предприятие с по-малко от 250 служители и с оборот, по-малък от 50 млн. EUR, или обща стойност на активите под 43 млн. EUR; също така предприятие, което не принадлежи към група, надвишаваща тези прагове. В съответствие с препоръката на Комисията, „за предприятие се счита всеки субект, упражняващ стопанска дейност, независимо от правната му форма“.

(3)  Следните сектори на икономиката се определят общо като „ограничени сектори“:

а)

незаконни икономически дейности: всяко производство, търговия или друга дейност, които са незаконни съгласно законовите и подзаконови нормативни разпоредби на местната юрисдикция по отношение на съответното производство, търговия или дейност.

б)

тютюн и дестилирани алкохолни напитки. Производството и търговията с тютюн и дестилирани алкохолни напитки и свързани с тях продукти.

в)

производството и търговията с оръжие и боеприпаси: финансиране на производството и търговията с всички видове оръжие и боеприпаси. Това ограничение не се прилага в случаите, когато тези дейности са част от изрични политики на Европейския съюз или са допълнение към такива политики.

г)

казина. Казина и еквивалентни на тях предприятия.

д)

ограничения в сектора на информационните технологии. Научноизследователска и развойна дейност или технически приложения, свързани с програми или решения за електронни данни, които i) целят конкретно да: а) подкрепят всички дейности, включени в списъка с ограничените сектори, посочени в буква г. по-горе; б) хазартни игри в интернет и онлайн казина; или в) порнография, или които ii) целят създаването на възможност за незаконно а) проникване в електронни мрежи за данни; или б) изтегляне на електронни данни.

е)

ограничения в сектора на науките за живота. Когато се предоставя подкрепа за финансирането на научноизследователската и развойна дейност или техническите приложения, свързани с: i) клонирането на хора за научни или терапевтични цели; или ii) генетично модифицирани организми (ГМО).


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Заем за енергийна ефективност и възобновяема енергия в сектора на жилищното строителство (заем за обновяване)

Схематично представяне на заем за обновяване

Image

Структура на финансовия инструмент

Заемът за обновяване представлява заемен фонд, който трябва да бъде създаден от финансовия посредник с приноса от програмата и от финансовия посредник, за да финансира портфейл от нови заеми, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми.

Заемът за обновяване се предоставя в рамките на операцията, която е част от приоритетната ос, определена в съответната програма, финансирана от дадения ЕСИ фонд, и определена в контекста на предварителната оценка, изисквана съгласно член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Цел на инструмента

Целта на инструмента е да се предложат преференциални заеми на физически и юридически лица или независими специалисти, които притежават помещения (апартамент, социално жилище или самостоятелно домакинство), както и администраторите или други правни субекти, действащи от името и в полза на собствениците, за извършване на обновителни работи, които са допустими за подкрепа от европейските структурни и инвестиционни фондове.

Приносът на програмата на ЕСИ фондовете от управляващия орган за финансовия посредник не измества финансирането, предоставяно от други частни или публични инвеститори.

Програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове предоставя финансиране на финансовия посредник, за да се създаде портфейл от нови заеми, и успоредно с това участва — за всеки отделен заем — в задълженията по загубите/неизпълнението и събиранията по заемите в този портфейл, при това в рамките на приноса като дял от инструмента.

В случай че структурата е фонд на фондове, този фонд на фондове прехвърля приноса от програмата на ЕСИ фондовете на финансовия посредник.

В допълнение към приноса от програмата, фондът на фондове може да предостави собствените си ресурси, които са комбинирани с ресурсите на финансовия посредник. В този случай фондът на фондове поема пропорционалната част при поделянето на риска между различните вноски в портфейла от заеми. Правилата за държавната помощ трябва да се спазват и по отношение на такива ресурси, ако те са публични ресурси.

Участие на държавната помощ

Заемът за обновяване е замислен като инструмент без държавна помощ, т.е. съответстващото на пазарните изисквания възнаграждение за финансовия посредник, пълното прехвърляне на финансовото предимство от страна на финансовия посредник на крайните получатели, както и финансирането, предоставяно на крайните получатели, следва да са в съответствие с разпоредбите на приложимия Регламент за помощта de minimis.

а)   Помощ на равнището на финансовия посредник и фонда на фондове се изключва, когато:

1)

финансовият посредник и управляващият орган или фондът на фондове поемат по всяко време загубите и печалбите пропорционално на своя принос, а финансовият посредник има икономически значимо участие в инструмента за отпускане на заеми за обновяване, и

2)

възнаграждението (т.е. разходите и/или таксите за управление) на финансовия посредник и фонда на фондове отразява актуалното пазарно възнаграждение при съпоставими ситуации, какъвто е случаят, когато те са избрани чрез открита, прозрачна, недискриминационна и обективна процедура за подбор, или ако възнаграждението им е в съответствие с членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014 и никакви други предимства не са предоставени от държавата. В случаите, когато фондът на фондове само прехвърля приноса на ЕСИ фондовете на финансовия посредник и неговата задача е от обществен интерес, съответно няма търговска дейност при изпълнение на мярката, нито съинвестиране със собствени ресурси, то той не се счита за бенефициер на помощ — достатъчно е, че фондът на фондове не получава свръхкомпенсация, и

3)

финансовото предимство на публичния принос на програмата към инструмента изцяло се прехвърля на крайните получатели под формата на намаление на лихвения процент. При подбора на финансовия посредник управляващият орган, в съответствие с член 7, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014, оценява ценовата политика и методиката за прехвърляне на финансово предимство на крайните получатели.

Когато финансовият посредник не прехвърля изцяло финансовото предимство на крайните получатели, неизплатеният публичен принос се прехвърля обратно на управляващия орган.

б)   Помощ на равнище субект, който действа от името на собствениците (т.е. физическите и юридическите лица, независимите специалисти, които притежават помещения, администраторите и други правни субекти):

Помощ на равнище субект, който действа от името на собствениците, се изключва, когато:

1)

предприятието не извлича полза от никакви директни прехвърляния на публична подкрепа и

2)

предприятието прехвърля всички финансови предимства на публичния принос на програмата на крайните получатели

в)   На равнище собственици със или без икономическа дейност (юридическо лице или независими специалисти, наемодатели и собственици, които инсталират съоръжения за възобновяема енергия, прехвърляйки част от произведената енергия към енергийната мрежа):

Собственици, които са физически лица и които не се считат за предприятия, тъй като не упражняват икономическа дейност, не се считат за получатели на държавна помощ.

Собственици с икономическа дейност се считат за „предприятие“ и се подчиняват на правилата за държавната помощ. По-специално, случаят е такъв, ако те са наемодатели (отдаването под наем е икономическа дейност) и в случай на инсталиране на съоръжения за възобновяема енергия, ако част от произведената възобновяема енергия се прехвърля към енергийната мрежа (доставянето на енергия за енергийната мрежа се счита за икономическа дейност).

На равнище собственици с икономическа дейност помощта е в съответствие с правилата за помощта de minimis.

За всеки заем, включен в портфейла за собственици, упражняващи икономическа дейност, финансовият посредник изчислява брутния еквивалент на безвъзмездната помощ (БЕБП), като използва следната методика на изчисляване:

Изчисляване на БЕБП = номиналната сума на заема (в евро) × (разходи за финансиране (стандартна практика) + разходи за риск (стандартна практика) – всички такси, начислявани от управляващия орган върху приноса от програмата към финансовия посредник) × дреднопретеглена продължителност на заема (години) × процент на поделяне на риска.

Когато БЕБП се изчислява по горепосочената формула за целите на инструмента за заем за обновяване, изискването, предвидено в член 4 от Регламента относно помощта de minimis  (1), се счита за изпълнено. Не съществува минимално изискване за обезпечение.

Механизъм за проверка гарантира, че БЕБП, изчислен по горепосочената формула, е не по-нисък от БЕБП, изчислен съгласно член 4, параграф 3, буква в) от Регламента относно помощта de minimis.

Общият размер на помощта, изчислен с БЕБП, не може да бъде над 200 000 EUR за фискален период от 3 години, като се взема предвид правилото за натрупването за крайните получатели, предвидено в Регламента за помощта de minimis.

Техническата подкрепа или други безвъзмездни средства предоставени на крайния получател, се натрупват с изчисления брутен еквивалент на безвъзмездна помощ.

Политика за отпускане на заеми

а)   Изплащане от управляващия орган или фонда на фондове към финансовия посредник:

След подписването на споразумение за финансиране между управляващия орган и фонда на фондове или финансовия посредник, съответният управляващ орган прехвърля публичния принос от програмата на фонда на фондове или на финансовия посредник, при което приносът се внася в специален фонд за заеми за обновяване. Прехвърлянето се извършва на траншове, като се спазват таваните, предвидени в член 41 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Целевият обем за отпускане на заеми и обхватът на лихвения процент се потвърждават в рамките на предварителната оценка в съответствие с член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 и се вземат под внимание, за да се определи естеството на инструмента (револвиращ или нереволвиращ инструмент).

Максималният дял на финансовия инструмент за поделяне на риска за крайните получатели е 85 % (т.е. поне 15 % се предоставят от собствените средства на финансовия посредник).

б)   Създаване на портфейл от нови заеми:

От финансовия посредник се изисква да създаде в рамките на предварително определен ограничен период от време портфейл от нови заеми, финансирани с поделяне на риска в размер, договорен в споразумението за финансиране (т.е. финансиран чрез i) приноса на програмата, ii) собствени средства на финансовия посредник).

Допустимите заеми, които са предварително определени в съответствие с критериите за допустимост за всеки отделен заем и на ниво портфейл автоматично се включват в портфейла чрез представяне на известия за включване най-малко веднъж на всеки три месеца.

Финансовият посредник прилага последователна политика за отпускане на заеми, особено по отношение на състава на портфейла, като така дава възможност за добро управление на кредитния портфейл и диверсификация на риска, като в същото време целта е да се намали пазарната неефективност, установена в предварителната оценка (с позоваване на член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013), както и да се запази съществуващото съответствие с финансовите интереси и целите на политиката на управляващия орган.

Идентифицирането, подборът, надлежната проверка, документалното оформяне и отпускането на заеми на крайните получатели се извършват от финансовия посредник в съответствие с неговите стандартни процедури и в съответствие с принципите, предвидени в съответното споразумение за финансиране.

в)   Повторно използване на ресурсите, възстановени на финансовия инструмент:

Ресурсите, възстановени на финансовия инструмент, се използват повторно в рамките на същия финансов инструмент (револвиращи в рамките на същия финансов инструмент) или се използват след като бъдат възстановени на управляващия орган или на фонда на фондове в съответствие с член 44 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Когато револвират в рамките на същия финансов инструмент, сумите, които могат да бъдат отнесени към подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове и които са изплатени и/или възстановени от финансовия посредник по заеми за крайните получатели в рамките на срока за инвестиции, по принцип се предоставят за ново използване в рамките на същия финансов инструмент. Този револвиращ подход се включва в споразумението за финансиране в съответствие с членове 44 и 45 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Алтернативно на това, когато управляващият орган или фондът на фондове пряко получава сумата за възстановяване, изплащанията се извършват редовно, огледално на i) плащанията по главницата (на пропорционален принцип въз основа на процент за поделяне на риска), ii) събраните суми и приспаднатите загуби (според процента за поделяне на риска) по заеми за обновяване и iii) лихвените плащания. Тези ресурси трябва да се използват в съответствие с членове 44 и 45 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

г)   Възстановяване на загуби:

Финансовият посредник предприема действия по събиране по отношение на всеки заем в неизпълнение, съфинансиран от заема за обновяване, в съответствие със своите вътрешни насоки и процедури.

Събраните от финансовия посредник суми (в нетно изражение без разходите по събиране или по реализиране на обезпечението, ако има такива) се разпределят пропорционално на поделянето на риска между финансовия посредник и управляващият орган или фонда на фондове.

д)   Други:

Лихвите и другите печалби, генерирани от подкрепата от европейските структурни и инвестиционни фондове за финансовия инструмент, се използват в съответствие с член 43 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Ценова политика

Когато предлага своите цени, финансовият посредник представя ценова политика и методиката, която гарантира пълното прехвърляне на финансовото предимство от публичния принос на програмата на крайните получатели. Ценовата политика и методиката включват следните елементи:

1)

лихвеният процент за участието на финансовия посредник се определя на пазарна основа (т.е. според собствената политика на финансовия посредник),

2)

общият лихвен процент, който се начислява върху заемите за крайните получатели, включени в портфейла, трябва да бъде намален пропорционално на разпределените средства от публичния принос на програмата. Това намаление отчита таксите, които управляващият орган може да начисли върху приноса на програмата.

3)

изчисляването на БЕБП, така както е представено в раздела за държавната помощ, се прилага по всеки заем, включен в портфейла.

4)

ценовата политика и методиката не се изменят по време на периода на допустимост,

Принос на програмата към финансовия инструмент: размер и процентен дял (подробности за продукта)

Отпуснатият на финансовите посредници заем за обновяване и минималният процент на поделяне на риска се основават на констатациите от предварителната оценка, които обосновават подкрепата за финансовия инструмент (член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013), и вземат под внимание револвиращия подход на инструмента (ако е приложимо).

Принос на програмата към финансовия инструмент (дейности)

Портфейлът от заеми, финансиран от инструмента за заеми за обновяване, включва нови заеми, предоставяни на крайните получатели, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми. Критериите за допустимост за включване в портфейла се определят съгласно правото на Съюза (например Регламент (ЕС) № 1303/2013 и правилата за отделните фондове), програмата, националните правила за допустимост, и заедно с финансовия посредник с цел достигане до голям брой крайни получатели и постигане на достатъчна диверсификация и еднородност на портфейла, които да позволят разумна оценка на рисковия профил на портфейла. Тези критерии отразяват пазарните условия и практики в съответната държава или регион.

От финансовия посредник се изисква да сътрудничи с регионалните или националните органи, които отговарят за предоставянето на допълнителни услуги във връзка с изпълнението на проектите за обновяване, сред които и: консултантски услуги; проверка и оценка на подготовката на проекта, както и на документацията, свързана със строителството, техническия надзор и възлагането на обществени поръчки; оценка на съответствието на проектите за обновяване с правото на Съюза и националното право; предоставяне на безвъзмездни средства, проверка и регистрация на държавната помощ.

Отговорност на управляващия орган

Отговорността на управляващия орган във връзка с финансовия инструмент е посочена в член 6 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

Продължителност

Периодът на кредитиране от финансовия инструмент се определя по начин, който гарантира, че приносът на програмата, както е посочен в член 42 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, се използва за заеми, изплащани на крайните получатели не по-късно от 31 декември 2023 г.

Отпускане на заеми и поделяне на риска на ниво финансови посредници (хармонизиране на интереси)

Хармонизирането на интересите между управляващия орган и финансовия посредник се постига със следните средства:

таксите въз основа на изпълнението, предвидени в членове 12 и 13 от Делегиран регламент (ЕС) № 480/2014.

финансовият посредник трябва да допринася в състояние на местни пазарни условия към финансирането с минимум 15 % от целия ангажимент за финансиране на заеми за крайните получатели (което позволява определяне на процента на поделяне на риска).

загубите и събиранията оказват пропорционално въздействие на финансовия посредник и управляващия орган в рамките на съответната им отговорност.

Допустими финансови посредници

Публичните и частните организации, установили се в държава членка, които са законно упълномощени да предоставят заеми за обновяване на лицата, които притежават помещения, и предприятията, упражняващи дейност и собственици на помещения в юрисдикцията на програмата, която допринася към финансовия инструмент. Тези организации са финансови институции, и, по целесъобразност, институции за микрофинансиране или други институции, получили разрешение за предоставяне на заеми.

Допустимост на крайните получатели

Крайните получатели са допустими съгласно правото на Съюза и националното право, съответния приоритет и споразумението за финансиране.

Крайните получатели са физически или юридически лица, или независими специалисти (икономическа дейност), както и администратори или други правни субекти, действащи от името и в полза на собственици, притежаващи помещения (апартамент или отделно домакинство), които изпълняват мерки за енергийна ефективност или енергия от възобновяеми източници, допустими съгласно Регламент (ЕС) № 1303/2013 и в рамките на помощта по програмата.

В рамките на правилата за допустимост по програмата и в съответствие с националните правила и правилата на Съюза, могат да бъдат допуснати следните примерни видове строителни работи:

техническа подкрепа за подготовка на частта от проекта, свързана с мерките за енергийна ефективност или за енергия от възобновяеми източници.

разходи за изпълнението на частта от проекта, свързана с мерките за енергийна ефективност или за енергия от възобновяеми източници.

основен ремонт или подмяна на отоплителните системи и на инсталациите за топла вода:

подмяна или реконструкция на абонатната станция или котелната инсталация (ако има локални котли), както и на системите за подгряване на битова гореща вода.

инсталиране на вентили за разпределяне на дебита към вертикалните щрангове.

подобряване на топлинната изолация на тръбите.

подмяна на тръби и отоплителни уреди.

Инсталиране на индивидуални системи за измерване на потреблението на топлинна енергия и термостатни кранове в апартаменти.

подмяна или реконструкция на тръбите и инсталациите на системата за гореща вода.

подмяна или реконструкция на вентилационната система.

смяна на прозорци и входни врати.

изолация на покрива, включително изграждане на нов скатен покрив (без изграждането на помещения в таваните).

изолация на фасадни стени.

изолация на таваните на мазета.

инсталиране на системи за алтернативни енергийни източници (слънце, вятър и др.).

основен ремонт или подмяна на асансьори с енергоспестяващи асансьори.

подмяна или ремонт на общите за сградата инженерни системи (канализационна система, електрически инсталации, противопожарни съоръжения, водопроводи и съоръжения за питейна вода, вентилационна система).

По отношение на крайните получатели се прилагат следните критерии за допустимост при отпускане на заеми на крайни получатели/собственици с икономическа дейност под формата на правен субект (например независими специалисти). Критериите за допустимост, които трябва да бъдат изпълнени към датата на подписване на споразумението за заема, са:

а)

предприятието да бъде микро-, малко и средно предприятие [„МСП“ (в т.ч. самостоятелни предприемачи/самостоятелно заети лица), както е определено в Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията].

б)

предприятието да не е МСП, осъществяващо дейност в секторите, определени в член 1, букви а)—е) от Регламента за помощта de minimis.

в)

предприятието да не е част от един или повече ограничени сектори (2).

г)

предприятието да не е в затруднено положение съгласно предвиденото в правилата за отпускане на държавна помощ.

д)

предприятието да не в просрочие или неизпълнение по отношение на всички други заеми или лизинг, предоставени от финансовия посредник или от друга финансова институция съгласно проверките, извършени в съответствие с вътрешните насоки и стандартната политика за отпускане на кредити на финансовия посредник.

Освен това, към момента на извършване на инвестицията и по време на погасяването на заема крайните получатели трябва да имат регистрирано място на осъществяване на дейност в държава членка, като икономическата дейност, за която е бил отпуснат заемът, следва да се осъществява в съответната държава членка и регион/юрисдикция на програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове.

Характеристики на продукта за крайните получатели

Финансовият посредник предоставя на крайните получатели нови заеми, които допринасят за целта на програмата и са съфинансирани от програмата в рамките на инструмента за заеми за обновяване, като се изключва рефинансирането на съществуващи заеми. Условията по тях се основават на предварителната оценка, посочена в член 37 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Падежът на заема за обновяване е за период до 20 години.

Максималният размер на всеки заем за обновяване се определя в зависимост от констатациите от предварителната оценка, обосноваващи приноса на програмата към финансовия инструмент, и се посочва в споразумението за финансиране между управляващия орган, фонда на фондове и финансовия посредник. Максималният размер на заема за всяко отделно домакинство не надвишава 75 000 евро. Заемите за администратора на сградата представляват сбора от отделните домакинства в сградата.

Финансовият инструмент може да изисква от крайните получатели или администраторите на обща собственост, които действат от името на крайните получатели, принос под формата на „собствени средства“.

Заемът за обновяване подлежи на годишен фиксиран лихвен процент и включва погасяване на периодични вноски. Лихвеният процент за участието на финансовия посредник се определя на пазарна основа. Лихвеният процент, приложим към съответния допустим заем, включен в портфейла, се намалява пропорционално на публичния принос на програмата в полза на крайните получатели.

Лихвена субсидия в съответствие с член 37, параграф 7 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 може да бъде отпусната на домакинствата с ниски доходи или уязвимите домакинства (3). Максималната лихвена субсидия съответства на лихвения процент, които домакинствата с ниски доходи или уязвимите домакинства плащат върху приноса на финансовия посредник към всеки отделен заем.

Някои видове разходи за техническа подкрепа могат да бъдат включени във финансовия инструмент в контекста на член 37, параграф 7 от Регламент (ЕС) № 1303/2013. Подкрепа трябва да се предоставя само за подготовка на проект (подготвителни проучвания и подпомагане при подготовката на инвестицията до решението за инвестиция). Тези разходи за техническа подкрепа са допустими единствено в случай че е подписан заем за обновяване между финансовия посредник и крайните получатели, и независимо от субекта, който предоставя тези услуги (например, независимо от това дали финансовият посредник предоставя такива услуги или те се получават от друг субект).

Докладване и целеви резултати

Финансовите посредници предоставят информация в стандартен формат и обхват на управляващия орган или фонда на фондове най-малко веднъж на всеки три месеца.

Докладът включва всички елементи, които се изискват от управляващия орган в съответствие с условията, предвидени в член 46 от Регламент (ЕС) № 1303/2013.

Държавите членки също изпълняват своите задължения за докладване съгласно Регламента за помощта de minimis.

Показателите трябва да бъдат съгласувани с конкретните цели на съответния приоритет на програмата на европейските структурни и инвестиционни фондове за финансиране на финансовия инструмент, и с очакваните резултати от предварителната оценка. Те се измерват и докладват поне веднъж на всеки три месеца по отношение на заема за обновяване и се съгласуват като минимум с изискванията на регламента. В допълнение към общите показатели по приоритетната ос на програмата на ЕСИ фондовете (брой на домакинствата, преминали в по-горен клас на енергопотребление, очаквано годишно намаление на емисиите на парникови газове и др.) други показатели са:

 

Брой и обем на заемите

 

Обновени еднофамилни къщи (в квадратни метри)

 

Обновени апартаменти в сгради (в квадратни метри).

 

Неизпълнени плащания (брой и размер)

 

Възстановени ресурси и печалби

 

Брой и размер на случаите на техническа подкрепа

 

Брой и размер на лихвените субсидии

Оценка на икономическата полза от приноса на програмата

Финансовият посредник намалява общия ефективен лихвен процент (и обезпечението, когато е уместно), начислени на крайните получатели по всеки допустим заем, включен в портфейла, в отражение на благоприятните условия на финансирането и поделянето на риска по заема за обновяване.

Пълното финансово предимство на публичния принос на програмата към инструмента се прехвърля на крайните получатели под формата на намаление на лихвения процент. Финансовият посредник следи и докладва относно БЕБП за крайните получатели, както е посочено в раздела за държавната помощ. Този принцип е отразен в споразумението за финансиране между управляващия орган или фонда на фондове и финансовия посредник.


(1)  Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis (ОВ L 352, 24.12.2013 г., стр. 1).

(2)  Следните сектори на икономиката се определят общо като „ограничени сектори“.

а)

незаконни икономически дейности: всяко производство, търговия или друга дейност, които са незаконни съгласно законовите и подзаконовите нормативни разпоредби на местната юрисдикция по отношение на съответното производство, търговия или дейност.

б)

тютюн и дестилирани алкохолни напитки. Производството и търговията с тютюн и дестилирани алкохолни напитки и свързани с тях продукти.

в)

производството и търговията с оръжие и боеприпаси: финансиране на производството и търговията с всички видове оръжие и боеприпаси. Това ограничение не се прилага в случаите, когато тези дейности са част от изрични политики на Европейския съюз или са допълнение към такива политики.

г)

казина. Казина и еквивалентни на тях предприятия.

д)

ограничения в сектора на информационните технологии. Научноизследователска и развойна дейност или технически приложения, свързани с програми и решения за електронни данни, които i) целят по-конкретно да: а) подкрепят всички дейности, включени в списъка с ограничените сектори, посочени в букви а.—г. по-горе; б) хазартни игри в интернет и онлайн казина; или в) порнография, или които ii) целят създаването на възможност за незаконно а) проникване в електронни мрежи за данни; или б) изтегляне на електронни данни.

е)

ограничения в сектора на науките за живота. Когато се предоставя подкрепа за финансирането на научноизследователската и развойна дейност или техническите приложения, свързани с: i) клонирането на хора за научни или терапевтични цели; или ii) генетично модифицирани организми (ГМО).

(3)  Както са определени в Решение 2012/21/ЕС на Комисията от 20 декември 2011 г. като граждани или групи от граждани в неравностойно социално положение, които поради ограничена платежоспособност нямат възможност да намерят жилище по пазарни условия.


Top