EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Превенция на природни и причинени от човека бедствия в Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2009) 82 окончателен) — Подход на Общността за превенция на природни и причинени от човека бедствия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

  • То определя подхода на Европейския съюз (ЕС) с цел по-добро прогнозиране и управление на природни и причинени от човека бедствия. В тази връзка то предлага набор от мерки, които да бъдат въведени на равнище ЕС.
  • То подготви основата за обръщането на по-специално внимание на превенцията в преработеното законодателство на ЕС за гражданска защита (Решение № 1313/2013/EС относно Механизъм за гражданска защита на Съюза), което определя основата за прилагането на широкообхватна политика за управление на риска от природни бедствия, и насърчава цялостен подход за всички природни и причинени от човека рискове, от превенция на бедствия и подготвеност чрез реакция.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Човешките жертви, икономическите и екологичните щети са най-сериозните въздействия на природните и причинените от човека бедствия, които изглежда нарастват както по отношение на своя брой, така и на сериозността им. Увеличаващата се уязвимост на подобни бедствия се дължи по-специално на въздействията на изменението на климата и на градското и индустриалното развитие.

Стратегията, предложена от Европейската комисия, е част от набор от инструменти с външно и вътрешно измерение. Тя не обхваща извънредни ситуации, свързани с конфликти или терористични актове.

Основни мерки

Тази стратегия от 2009 г. се основава на 3 основни теми:

  • разширяване на съществуващи познания с оглед подобряване на ефективността на политиките за превенция, това включва:
    • събиране на сравнима информация за фактори за бедствия;
    • най-добри практики, свързани с процедури за управление на риска (планиране на земеползване, планове за извънредни ситуации и т.н.); и
    • очертаване на рискови области в ЕС;
  • разширяване на сътрудничеството между лицата, които участват в управлението на бедствия, чрез мрежа от специалисти, която да подобри координацията на мерките на равнище ЕС, на национално и регионално равнище, и да повиши информираността на гражданите относно общоевропейския номер за спешни случаи „112“;
  • използване на съществуващи законодателни и финансови инструменти за превантивно действие, например в областта на развитието на селските райони, гражданската защита, опазването на околната среда, изследванията, информационните и комуникационните технологии.

Обръщане на по-сериозно внимание върху превенцията в законодателството за гражданска защита

През декември 2013 г. Съветът и Европейският парламент приеха решението относно Механизъм за гражданска защита на Съюза. Това решение, което се прилага от 1 януари 2014 г., обръща inter alia специално внимание върху превенцията на бедствия, с правила, свързани с оценка на риска и оценяване на способността за управление на риска, и определя амбици озен набор от инициативи, които да бъдат реализирани от Комисията (включващи оценка на риска, способност за управление на риска и доброволна партньорска проверка).

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Подход на Общността за превенция на природни и причинени от човека бедствия (COM(2009) 82 окончателен, 23.2.2009 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение № 1313/2013/EС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 924—947)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета— Към укрепване на реакцията на ЕС при бедствия: ролята на гражданската защита и на хуманитарната помощ (COM(2010) 600 окончателен, 26.10.2010 г.)

последно актуализация 17.01.2017

Top