EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Предотвратяване и коригиране на макроикономически дисбаланси в ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1174/2011 относно принудителните мерки за коригиране на прекомерните макроикономически дисбаланси в еврозоната

Регламент (ЕС) № 1176/2011 относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТИТЕ?

  • С Регламент (ЕС) № 1176/2011 се определя процедурата за откриване и коригиране на макроикономически дисбаланси. Този регламент се прилага за всички държави от Европейския съюз (ЕС).
  • С Регламент (ЕС) № 1174/2011 се установява механизъм за прилагане на принудителни мерки. Този механизъм завършва с финансови санкции за държавите от еврозоната, които не са изпълнили препоръките, дадени на равнище ЕС в рамките на процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД), за коригиране на техния прекомерен дисбаланс.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Освен че извършва строг контрол на бюджетните политики на държавите от Европейския съюз (ЕС), ЕС следи също така макрофинансовите изменения*, за да открие, предотврати и коригира потенциално вредни макроикономически дисбаланси* и рискове, които биха възпрепятствали правилното функциониране на Икономическия и паричния съюз (ИПС).

Доклад за механизма за предупреждение

  • Всяка година Европейската комисия изготвя доклад за механизма за предупреждение (ДМП), който отбелязва началото на годишния кръг на ПМД. ДМП се основа на икономически прочит на табло с набор от показатели, но така също и на други свързани икономически и финансови анализи. С него се извършва оценка на ситуацията в държавите от ЕС, за да се открият изменения, които може да са признаци за възможни дисбаланси.
  • Въз основа на този доклад Комисията определя тези държави от ЕС, които могат да бъдат засегнати от дисбаланс и за които е необходим допълнителен анализ. Съветът обсъжда доклада и приема заключения.

Задълбочени прегледи

За всяка от държавите, определени в ДМП, Комисията извършва задълбочен преглед (ЗП). С него се установява дали съществуват дисбаланси, оценяват се техният характер и сериозност и се очертават проблеми, свързани с приспособяването, и предизвикателствата пред политиката. В регламента са предвидени три възможни резултата от ЗП:

  • съответната държава не е засегната от дисбаланс. Държава, която се намира в такава ситуация, преминава отново проверка за макроикономически дисбаланси при всеки следващ кръг от ПМД, като продължава същевременно да бъде обект на многостранно наблюдение в рамките на европейския семестър;
  • съответната държава е засегната от дисбаланс. При такъв случай Съветът, по препоръка на Комисията, може да издаде редица специфични за съответната държава препоръки за прилагане на предпазни мерки;
  • съответната държава е засегната от прекомерен дисбаланс. Съветът, по препоръка на Комисията, може също да издаде редица специфични за съответната държава препоръки. В случай на прекомерни дисбаланси Съветът може да предприеме корективни мерки по препоръка на Комисията. Корективните мерки се изпълняват в рамките на отделна процедура, а именно процедура при прекомерен дисбаланс (ППД).

При задълбочените прегледи се изследват различни тенденции в икономиките на държавите от ЕС, по-специално изменения по отношение на външните дисбаланси (като техните външни сметки, промени в дяловете на износа и нетния баланс на инвестициите) и вътрешните дисбаланси (като публичен и частен дълг, цени на жилищата, кредитни потоци и процент на безработица).

Резултатите от ЗП се вземат под внимание от Комисията и Съвета при издаване на специфични за всяка държава препоръки в контекста на европейския семестър всяка пролет.

Процедура при прекомерен дисбаланс

  • Съветът по препоръка на Комисията може да задейства ППД за държава от ЕС с прекомерни дисбаланси. Съветът приема набор от препоръки за политика, които трябва да се следват, и определя краен срок, до който въпросната държава от ЕС трябва да представи план за корективни действия.
  • Ако мерките и графикът, предложени от държавите от ЕС, са задоволителни, те се приемат с препоръка на Съвета, с която се определя програма за мониторинг.
  • Ако представеният план е недостатъчен, Съветът приема препоръка, с която призовава държавата да представи нов план за корективни действия в рамките на два месеца.
  • Комисията предприема последващи действия за изпълнение на препоръката. Тези последващи действия се основават на редовни доклади за напредъка, представяни от държавата, и на резултатите от мисиите за мониторинг. Въз основа на доклада на Комисията Съветът оценява след това мерките за изпълнение.
  • Корективни мерки могат да бъдат задействани по всяко време за държавата от ЕС, в която са установени прекомерни дисбаланси.

Санкции и глоби в рамките на процедурата при прекомерен дисбаланс

  • На държавите от еврозоната могат да бъдат наложени финансови санкции в случаите, когато те многократно представят планове с недостатъчни корективни действия или в случай на отсъствие на корективни действия. В случай че са предприети недостатъчни корективни действия, Съветът може да наложи лихвоносен депозит на държавата. Ако държавата въпреки това не приложи корективни мерки, депозитът може да бъде превърнат в глоба. Лихвоносният депозит или глобата са в размер на 0,1 % от БВП на държавата през предходната година.
  • С тези санкции се наказва повторно неизпълнение, а не самите дисбаланси. Те се считат за одобрени, освен в случай на възражение от квалифицирано мнозинство от държавите от еврозоната.
  • Неспазването на ППД може да доведе до спиране на предоставянето на финансови средства от европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), независимо от членството в еврозоната.

Европейски семестър за 2016 г.

Задълбочените прегледи бяха публикувани на 26 февруари 2016 г. и бяха включени в докладите на Комисията за отделните държави. Резултатите от задълбочените прегледи са обобщени в съобщение на Комисията.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕГЛАМЕНТИТЕ?

И двата регламента се прилагат от 13 декември 2011 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Пакетът от 6 законодателни акта, който влезе в сила през декември 2011 г., въведе система за наблюдение на икономическите политики, за да се предотвратят и коригират макроикономическите дисбаланси в рамките на ЕС. Наблюдението е част от европейския семестър за координация на икономическите политики.

За допълнителна информация, вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Mикрофинансови изменения: изменения в паричната, фискалната и финансовата област на макроикономическо равнище (напр. в рамките на икономиката на дадена държава).

Микроикономически дисбаланси: ситуация, при която определени аспекти от икономиката на дадена държава не са балансирани, например високи нива на публичен или частен дълг, висока безработица, слаби резултати по отношение на износа и др.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 1174/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 година относно принудителните мерки за коригиране на прекомерните макроикономически дисбаланси в еврозоната (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 8—11)

Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 година относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 25—32)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейската централна банка и Еврогрупата — Европейски семестър за 2016 г. oценка на напредъка в структурните реформи, предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси и резултати от задълбочените прегледи в съответствие с Регламент (ЕС) № 1176/2011 (COM(2016) 095 final/2, от 7.4.2016 г.)

последно актуализация 30.08.2016

Top