EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Съвместни екипи за разследване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Рамково решение 2002/465/ПВР на Съвета относно съвместните екипи за разследване

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РАМКОВОТО РЕШЕНИЕ?

С него се определят правилата за създаването и дейността на съвместните екипи за разследване (СЕР). Обосновката е, че определени видове престъпления в Европейския съюз (ЕС) могат да се разследват по-ефективно от СЕР, създадени за определен период след сключване на споразумение между държавите от ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Рамковото решение беше изготвено в отговор на една среща на държавите от ЕС през 1999 г., по време на която бе отправен призив за незабавното създаване на такива екипи за борба с трафика на наркотици и хора, както и с тероризма.
  • Конвенцията за взаимопомощ по наказателни дела, приета през май 2000 г., предвижда създаването на СЕР. Поради бавните темпове на ратифицирането ѝ бе прието това рамково решение, което трябва да бъде приложено до 1 януари 2003 г. Действието на рамково решение ще бъде прекратено с влизането в сила на конвенцията във всички държави от ЕС.
  • Когато провеждането на разследване на престъпление в ЕС изисква координирани и съвместни действия, най-малко две държави от ЕС могат да сформират СЕР. За тази цел компетентните органи на съответните държави от ЕС сключват споразумение, с което се определят процедурите, които трябва да следва екипът. Съвместният екип трябва да бъде създаден за:
    • определена цел; и
    • ограничен период (който може да се поднови със съгласието на всички участващи страни).
  • Държавите от ЕС, които създават екипа, определят неговия състав, предназначение и срок на работата. Екипът се ръководи от лице от една от държавите от ЕС, в която се провежда разследването. Те може да разрешат на представители на Европол, Евроюст, Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и представители на държави извън ЕС да вземат участие в дейностите на екипа. Всички членове на екипа трябва да изпълняват задълженията си съгласно законодателството на държавата, в която те действат.
  • СИР могат също така да бъдат създадени с и между държави извън ЕС, при условие че съществува правно основание, като международно споразумение или национално законодателство.
  • На 1 декември 2014 г. Обединеното кралство уведоми Европейската комисия, че желае да участва в това рамково решение. Това беше потвърдено с Решение 2014/858/EС на Комисията. На 11 март 2016 г. Италия уведоми Комисията, че тя е включила рамковото решение в своето национално законодателство. Това означава, че в ЕС вече е налице правно основание за всички държави от ЕС да създават съвместни екипи за разследване.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РАМКОВОТО РЕШЕНИЕ?

То се прилага от 20 юни 2002 г. Държавите от ЕС трябваше да го включат в националното си законодателство до 1 януари 2003 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • През юли 2005 г. бе създадена мрежата на националните експерти по съвместните екипи за разследване (мрежата на СЕР) за прилагане на Хагската програма и поетите по нея ангажименти, съгласно които всяка държава от ЕС следва да определи национален експерт „с оглед на насърчаване на използването на СЕР и обмена на опит за най-добри практики“ (Документ11037/05 на Съвета).
  • От 2005 г. насам веднъж годишно се провежда среща на мрежата на СЕР, а от средата на януари 2011 г. мрежата на СЕР има секретариат, създаден в рамките на Евроюст, и той насърчава дейностите на мрежата на СЕР и подпомага националните експерти в работата им. От 2012 г. насам секретариатът на мрежата на СЕР подпомага разработването на формуляр, който да бъде в помощ на специалистите при оценяване на ефективността на СЕР , включително постигнатите резултати, правните въпроси и възникналите практически трудности. Първата версия на формуляра за оценяване на СЕР бе разработена и предоставена на специалистите по СЕР през април 2014 г.
  • Постоянно нарастващият брой на съвместните екипи за разследване, създавани всяка година, показва, че те са важно средство, което дава възможност за координация на разследванията и те повишават взаимното доверие между правоприлагащите и съдебните органи на ЕС.
  • За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Рамково решение 2002/465/ПВР на Съвета от 13 юни 2002 година относно съвместните екипи за разследване (ОВ L 162, 20.6.2002 г., стр. 1—3)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2014/858/EС на Комисията от 1 декември 2014 година относно нотификацията от страна на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за желанието му да участва в актовете на Съюза в областта на полицейското сътрудничество и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, които са приети преди влизането в сила на Договора от Лисабон и които не са част от достиженията на правото от Шенген (ОВ L 345, 1.12.2014 г., стр. 6—9)

последно актуализация 12.01.2017

Top