EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейска столица на културата

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение № 1622/2006/ЕО за установяване на „Европейска столица на културата“ за годините 2007—2019

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО?

С решението се създава проявата „Европейска столица на културата“ (ЕСК) и се определя процедурата за подбор на градовете, които да получат званието между 2013 г. и 2019 г., както и системата за наблюдение на подготовката до годината на проявата.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Културната програма и нейното европейско измерение

Заявката на всеки град кандидат следва да включва културна програма, която да отговаря на определени критерии, разделени в 2 категории:

  • „Европейско измерение“, където се включва засилване на сътрудничеството между работещите в областта на културата лица на всички равнища. Програмата трябва да подчертава и богатството и разнообразието на европейските култури и на техните общи черти;
  • „Град и граждани“, където се цели повишаване на обществения интерес към проявата на местно, национално и европейско ниво, както и засилване на културното развитие на града в дългосрочен план.

Продължителността на програмата обикновено е 1 година. Градовете, за които подготовката за събитието бъде призната за отлична, може да бъдат отличени с наградата в памет на Мелина Меркури (учредена на името на гръцкия министър на културата, която лансира идеята за столица на културата). Тя се връчва от Европейската комисия и е финансирана от програмата „Творческа Европа“.

Процес на подбор

  • 2 държави от ЕС годишно могат да са организатори на събитието.
  • Процесът на подбор се състои от 4 етапа:
  • 1.

    Подаване на заявления за кандидатстване: всяка от разглежданите държави — членки на ЕС, публикува покана за подаване на заявление за кандидатстване не по-късно от 6 години преди предвиденото начало на въпросното събитие. Заинтересованите градове разполагат най-малко с 10 месеца от тази дата, за да подадат заявление.

  • 2.

    Предварителен подбор: не по-късно от 5 години преди началото на събитието се свиква комисията по подбор, за да разгледа предложенията и да избере градовете, които ще бъдат поканени да участват в процедурата. Тази комисия се състои от 13 експерти, 7 от които се назначават за срок от 3 години от Европейския парламент, Съвета, Комисията и Европейския комитет на регионите. Останалите 6 се избират от съответните държави на ЕС.

  • 3.

    Окончателен подбор: 9 месеца след заседанието за първоначален подбор комисията се свиква отново, за да разгледа програмите на избраните градове, които следва да са разработени в подробности, и да препоръча един от тях за „ЕСК“. На този етап комисията за подбор представя доклад до заинтересованата държава членка и до Комисията, в който отправя и препоръки към избрания град.

  • 4.

    Избиране: 4 години преди началото на събитието двете заинтересовани държави от ЕС за съответната година представят кандидатурата на един град пред европейските институции, като се отчитат направените от комисията за подбор препоръки. Съветът официално избира един град за Европейска столица на културата в 2-те заинтересовани държави.

Фаза на мониторинг

  • Експерти, назначени от институциите да помагат на избраните столици да приложат програмите си, като по-специално гарантират приноса им за Европа (т.е. че има принос, който произтича от избора за ЕСК и който не би бил генериран от града (или съответната държава) без чужда помощ).
  • Средносрочният мониторинг се осъществява 2 години преди началото на събитието и се отнася за постигнатия напредък при подготовката и по отношение на европейското измерение.
  • Окончателният мониторинг се осъществява 8 месеца преди началото на събитието, като при него експертите отчитат и оценяват подготвителните дейности. Те изпращат доклад до Комисията и до заинтересованите градове относно заключенията си и препоръка за това дали да бъдат отличени с наградата в памет на Мелина Меркури.

Отмяна

Решението бе отменено с Решение № 445/2014/ЕС, което засяга избора на градове от 2020 г. нататък. Решение № 1622/2006/ЕО продължава да се прилага по отношение на градовете, които са определени за ЕСК за годините 2013—2019.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕШЕНИЕТО?

То се прилага от 1 януари 2007 г., с изключение на член 5 от него (за подаване на заявления за кандидатстване), което се прилага от 23 ноември 2006 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Събитието ЕСК, стартирано от Съвета през 1985 г., се превърна в един от най-популярните проекти на ЕС. Поради високото ниво на гражданско участие и културното и социално-икономическото му въздействие вече все повече градове се съревновават за званието всяка година.
  • За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Решение № 1622/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 октомври 2006 година за установяване на действията на Общността „Европейска столица на културата“ за годините 2007—2019. (OB L 304, 3.11.2006 г., стр. 1—6)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Решение № 445/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година за установяване на действие на Съюза „Европейски столици на културата“ за годините 2020—2033 и за отмяна на Решение № 1622/2006/ЕО (ОВ L 132, 3.5.2014 г., стр. 1—12)

последно актуализация 17.07.2017

Top